Hrozny hněvu

Hrozny hněvu https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30589/bmid_hrozny-hnevu-isJ-30589.jpg 5 1155 200

Rozsáhlý sociální román zobrazuje život amerických zbídačelých farmářů z Oklahomy, putujících v době hospodářské krize 30. let za výdělkem. Farmáři, kterým banky vyvlastnily půdu a vyhnaly je z jejich domovů, se vydávají na tragickou pouť za prací do Kalifornie. Dílo je označováno za jeden z největších sociálních románů 20. století.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Sfinx – Bohumil Janda

The Grapes of Wrath , 1939

MichelleS
30.07.2020 5 z 5

Rodina je nade vše, ale copak mohu odmítnout pomoc člověku? Nemám skoro nic a i o to se rozdělím. Putování do ráje je lemováno malými vzestupy a vzápětí pády zas o něco níž. Muži ztrácejí svou sílu, rozhodnost, zato matka drží své blízké pohromadě (jak to jen jde) a snaží se vždy najít řešení. Pozvolný děj v závěru graduje několika dechberoucími scénami, naděje střídá beznaděj. A Tom - koho mi jen připomíná...

deirdre
04.07.2020 5 z 5

Jedna z najsilnejších kníh, aké som kedy čítala. Celý čas mi chodil po rozume výrok M. Twaina - Dejiny sa nikdy neopakujú, ale niekedy sa rýmujú. Čo k tomu dodať... Snáď toľko, že dnes už ťažko niekde nájdeme také krásne, čisté medziľudské vzťahy, aké panovali v rodine Joadovych. Vzťahy založené na hodnotách, o ktorých sa nepochybovalo, hoc ako bol život tvrdý. Obdivovala som matku Joadovu, ktorá v kritických chvíľach vzala pevne vedenie rodiny do ruky, pretože "rodina sa nesmie pretrhnúť." Jej obetavosť a schopnosť vždy presne vycítiť, čo treba urobiť alebo povedať, aby rodina prežila. Slová, ktoré nikdy predtým nemusela vysloviť, pretože kým mali strechu nad hlavou a muži prácu, nebol na to dôvod... Lebo "Žena má celý život v náručí. Muž ho má celý v hlave." Úžasná žena, čistý archetyp Matky. A ako sa na konci ukázalo, Ruža Sáronská sa stala jej dôstojnou pokračovateľkou.

Alena6762
19.06.2020 5 z 5

Úžasná psychologie. Rozhodně to není oddechová četba. Kniha je svým zpracováním a popisem tvrdého života realistická a těžká. Krásná zároveň.

Krastyx
20.05.2020 4 z 5

Životní boj a touha žít na pozadí hospodářské krize. Velmi silný příběh, který ve vás zanechá stopu srovnání s dnešní zpovykanou dobou.

intelektuálka
19.05.2020 5 z 5

Co tu ještě napsat ?

Velmi silný příběh o cestě za smyslem života, za štěstím .... Cesta Oklahoma - Kalifornie ....

Pospolitost rodiny Joadových a moudrost a rozvážnost jejich matky ....

Téma, které je nám již poněkud vzdálené - a přesto ukrývá kus historie....

Než jsem se ke knize vrátila, čekala jsem na chvíli, kdy se na to budu cítit.

Akťavs
15.05.2020 5 z 5

Moje druhá kniha od Steinbecka, poté, co jsem si oblíbila hlavní hrdiny, jsem měla obavu o jejich osud , protože jejci život byl těžký a cesta za prací nejistá. Přes celkově depresívní atmosféru pořád hleděli do budoucna s nadějí a také neurčitý konec dával naději v lepší budoucnost. Četla jsem hodnocení knihy, že se jedná o sociální román, souhlasím, myslím, že v době prvního vydání(1939) to muselo být hodně přelomové dílo

Mr.Donut
14.05.2020 5 z 5

Kapky lidskosti, vzájemnosti, rodinné lásky bojují s přívaly zoufalství a beznaděje. Krásná kniha, u které vám bude strašně těžko.

MilkyA
06.04.2020 5 z 5

Matka v ovoci hnevu je jedna z najsilnejsich zenskych postav, o ktorych som kde citala. Najsilnejsi a najrozumnejsi clovek v celej knihe. Prekvapive. Rodinne vztahy a hodnoty Joadovcov ma neustale dojimali a posuvali v knihe dalej. Zboznujem klasiky, sice si to asi len tak niekto neprecitala, ked mu poviem, ze je to o zberacoch bavlny, ale taketo knihy sa mam pocit uz moc nepisu. :) Je to skoda.

andelina
25.03.2020 5 z 5

Před 18cti lety jsem chtěla přečíst a nepodařilo se... až teď. Začátky těžké, můžu říct, že jsem ji přečetla hned 2x, protože jsem se neustále vracela a četla znovu i celé stránky. Hlavně na začátku. Dneska rána jsem ji dočetla a knížka se stala mojí součástí, jak už to u knih bývá... bolí mě srdíčko, fakt že jo... Ukápla slza a následovalo dlouhé "civění do blba" a na obálku knihy.... Krásný román, doporučuji jako ostatně všechny knížky autora.

Stanas513
21.03.2020 5 z 5

Krásný román. Doslova nezapomenutelný. Četla jsem ho, to už je dávno, ale vzpomínám si, že jsem se zaboha nemohla prokousat za 40tou stránku. Začínala jsem číst znovu a znovu, snad na popáté jsem se donutila číst dál a už jsem nelitovala. Dnes už si nepamatuji přesný děj, ale pro mě mají velkou hodnotu pocity ze čtené knihy. A tohle byla opravdu jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla, protože husí kůži mám ještě teď...

bruntal
08.12.2019 5 z 5

Silné sociální téma. Z každé stránky čiší zoufalství a bezmoc chudých, ovšem také nezlomná síla jejich ducha. Kniha je tvrdou obžalobou bezohledného kapitalismu, který hledí jen na okamžitý zisk, ale nevidí, že je to zároveň jeho zkázou. Ideologický podtext knihy mi však občas trochu vadil, ovšem je třeba si uvědomit, v jaké době John Steinbeck žil a že o tom, jaký je komunismus ve skutečnosti, nemohl mít tušení. Téma mi připomíná některá díla či povídky Jacka Londona.

RichardvonT.
29.10.2019 5 z 5

Skvělá záležitost v pomalém tempu, ale žádný Jirásek. Ohledně formy bych vypíchl třeba ten "monolog" obchodníka s ojetejma auťákama, tam prostě zvoní každé slovo a každá cihla nakonec najde své místo ve zdi:-) Skvost.
A takhle, milí čtenáři, začíná socialismus, komunismus. Na začátku je hněv hladových, nespravedlnost, dolar jako alfa i omega života....na konci v České republice komunisté, kteří drží u moci velkopodnikatele a oligarchu /psáno na podzim 2019/ a o obětech okupace roku 1968 mluví jejich představitel jako o obětech "dopravních nehod", předtím byly pracovní tábory, uran, popravy a ostnaté dráty na státní hranici. Ale to už je jiný příběh.

Anette99
28.10.2019 5 z 5

Docela silný čtení. Autor skvěle popsal bezmoc lidí,když je vyhodili z jejich domovů, naději na lepší život,když se vydali na západ. Ti farmáři sice byli nemajetní, ale zase byli stateční, lidští, pracovití a jen tak se nevzdali. I když se jim rodina postupně rozpadala, očekávané práce (a mzdy) se nedočkali, často hladověli a propadali zoufalství, nevzdali se a bojovali. A celou knihu provází silné přátelství a vzájemná pomoc utečenců.

Cestovatel91
21.10.2019 5 z 5

Kniha chce trochu (trochu víc) trpělivosti - pokud čekáte rychlou akci, měl byste si vybrat něco jiného, u této knihy strávíte hodně času. Pokud však vytrváte, budete přebohatě odměněni. Kniha vás dokonale vtáhne do Ameriky v době velké hospodářské krize a sakra dobře si uvědomíte, co máte a mít byste vždycky nemuseli. Třeba kdyby došlo ke zničující válce nebo kdyby přišla zdrcující sucha... Mimochodem velmi zajímavý konec, konkrétně jeden obraz - pokud si chcete zkazit překvapení, přečtěte si poslední stranu.

Patapuf
13.10.2019 5 z 5

Opravdu kruté čtení... v dnešní době si to člověk ani neumí přestavit.... hodně mi to připomnělo třeba Jiskru života, kde se popisuje život v koncentračním táboře... tohle je asi ještě horší, protože tam byl člověk zavřenej, ale tady je na tom to horší, že ve finále může jít kam chce a stejně tomu neuteče...

Entchen
08.09.2019 5 z 5

Úžasně hrozná kniha! Rozhodně to není pěkné čtení, přesto ale považuji Hrozny hněvu za klenot v mé knihovničce. Při čtení jsem měla hlad a svírala mě úzkost.

MaggieR
04.09.2019 5 z 5

Táto kniha sa nedá okomentovať, túto knihu si treba jednoznačne prečítať. Opis tej lásky k zemi, toho rozdielu keď sa o niečo staráš a keď to iba vlastníš - dokonalé. Kniha je ešte k tomu napínavá, postavy si obľúbite aj s ich chybami. Nie je to práve dielo pri ktorom by ste relaxovali, je skôr psychicky náročné. Takéto knihy ma po kúskoch menia. Ocenenie jej náležite patria.

Inka063
06.06.2019 2 z 5

Silně sociální román, který Steinbeck napsal, řekla bych, až s zuřivým vztekem. Tomu hlavně napomáhají krátké vsunuté kapitolky mezi hlavním dějem s údernými větami, až zoufalými výkřiky.
Nenadchlo mě to. Je to strašně rozvláčné, do detailu popisované banality, pro mě nudné. Ano, autorovi se nedá upřít obrovský spisovatelský um (o tom jsem se přesvědčila i na všech jeho ostatních knihách), ale tento jeho sociální zápal mě zkrátka neoslovil a kdyby to byla první kniha, kterou jsem od něho přečetla, po ostatních bych zřejmě nesáhla.
Tak teď nevím - za zpracování 4, za téma max. 1, takže 2,5 a protože mě to fakt nebavilo, tak 2 hvězdy.

memphisz
01.06.2019 5 z 5

Hnusné čtení! Několikrát jsem musel knihu odložit a občas se přemáhat k ní vrátit. A proč toto není negativní recenze, i když se tak může na první pohled zdát? Protože přesně takto se má člověk cítit, když mu velký spisovatel představí život v přílišné nespravedlnosti.

Joadovi představují malé lidi v soukolí vyšších zájmů, kterými ale není dobro, nýbrž výdělek. Bezskrupolózní, egoistický, nelidský výdělek. Příběh z velké hospodářské krize z první ruky. Trefné na tom je, že běžný farmář ani nevěděl, proč se mu to vše děje. Musely to být opravdu těžké časy. Bez informací, pochopení, sociální péče a schopnosti státu s tím něco dělat.

Tisíce lidí se vydávají na cesty, masy se dávají do pohybu. Co je zvedlo nevědí, ví jen, že musí odejít. Někdo říká, že to chtějí banky na vzdáleném pobřeží. Ano, banka, ta za to může. Ne vlastník, ne obchodník. Ti se jen všichni snaží dělat, co umí - levně nakoupit a draze prodat. Neustávající příliv chudých pracovníků snižuje cenu jejich práce, a tak vlastníci velkých sadů a plantáží více a více rozšiřují zprávy o dostupné práci. Aby šla cena více a více dolů. Budete pracovat? Ale za tuhle mzdu se neuživíme, umřeme hlady. Jestli nebudete pracovat vy, tak támhleti budou. Už čtyři dny nejedli, a mají děti, taky hladové. Bezpráví a hnus. Hrozny hněvu zrají sice k vinobraní, ale to v knize nepřijde. Jedinou útěchou tak jsou drobná dobrodiní nejchudších mezi sebou.

Evaho73
23.04.2019 5 z 5

Ovocie hnevu je pre mňa ďalším z klenotov klasickej literatúry a právom sa môže pýšiť Pulitzerovou cenou.
Hnev podobne ako ovocie rastie a zreje pomaly, ale jeho chuť určite nie je sladká ani príjemná.
Je až neuveriteľné, ako je tento príbeh o nádeji či beznádeji jednej obyčajnej viacgeneračnej rodiny, stále aktuálny.
Znovu aj v tomto diele obdivujem ako Steinbeck vyprofiloval postavy, ktoré vyznievajú veľmi realistický a dodávajú knihe úžasnú atmosféru doby charakteristickej krutosťou dopadov kapitalistického režimu na niektoré vrstvy obyvateľstva.
Knihu zaraďujem do mojej topky najlepších prečítaných kníh.