Prokletí brněnských řeholníků

Prokletí brněnských řeholníků https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/298004/bmid_prokleti-brnenskych-reholniku-sek-298004.jpg 4 557 100

Jedním z osobních nepřátel Oldřicha z Chlumu byl olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku. Proto správce Bezdězu nesmírně překvapí, když biskup požádá krále Přemysla II. Otakara, aby Oldřicha poslal vyšetřovat do Brna. A ještě záhadnější je údajný důvod jeho cesty - krádež v klášteře tamních minoritů. Oldřich z Chlumu navíc dostává od olomouckého biskupa rozsáhlé pravomoci a je tedy zřejmé, že jde o nesmírné vážnou záležitost. Toto podezření se záhy potvrdí. Ihned po jeho příchodu do Brna je brutálně zavražděn celerárius minoritského kláštera. Smrt hrozí i Oldřichovi a jeho pomocníkům panoši Otovi a veliteli Divišovi, neboť se ukáže, že ve hře je cosi velice znepokojivého.... celý text

helenkan
30.09.2015 4 z 5

Ráda si přečtu příběhy Oldřicha z Chlumu a jeho pomocníků.Ale tady jsem se trochu ztrácela mezi všema těma církevníma hodnostářema.

wooloong
18.04.2015 5 z 5

Zábavné jako vždy, jen to rozuzlení mi přišlo poněkud překombinované.

jaja1989
17.04.2015 5 z 5

bozi příběh

Moška
08.04.2015 4 z 5

Jsem brňačka, takže jsem pořád dumala, kudy ta která postava právě jde a jak to tam vypadá dnes. Zjistila jsem si, že i onen premonstrátský klášter tam pořád ještě je, jen v jiné podobě a celé své mládí jsem na něj koukala cestou domů. V ostatním jde o stejně příjemné a lehké čtení, jako jiné Vondruškovy knihy, které jsem četla, i když tentokrát mne párkrát překvapil. Diviš a ženská? Tsts. :-)

evafort
15.02.2015 4 z 5

Čtyři hvězdičky, protože Vondruška i Oldřich z Chlumu a jeho pomocníci mě neskutečně baví, ale zrovna v této knize jsem se trochu zamotávala v různých těch prelátech a církevních představitelech, takže mě tolik nebavila, jako ostatní příběhy KLKČ.

Selinute
20.11.2014 5 z 5

Tento příběh z Moravy se mi moc líbil. Určitě i proto, že Brno, jeho okolí i Olomouc, jsou pro mě známé reálie. Škoda jen, že Oldřich z Chlumu se svými pomocníky neřeší více případů i na Moravě.

pagac17
10.09.2014

Čtu druhou knihu spisovatele Vlastimila Vondrušky. Opět jsem přečetl s velkým zájmem. Autor nám opět přibližuje náš středověk za vlády Přemysla Otakara II. Tentokrát se zaměřil na Moravu. Svým způsobem nám přiblížil dění v tomto období. Opět se ocítá v románu Oldřích z Chlumu se svými poddanými. Má od krále pověření naléztt ukradenou stiarou knihu v klášteře tamních minoritů. Knihu má pak předat olomouckému biskupovi. Děj se rozvíjí v plné šíři při zjišťování příčin krádeže a také, čím je tato kniha tak důležitá. Její hledání má za následek úmrtí řeholníků i rytířů. Nakonec se ukáže, že nejde jen o onu vzácnou relikviji, ale s tím spojené majetkové boje a v případě vysokých kněží i o jejich zajištění vyšších mocí a titulů. Zajímavě se autor pouští až do předchozích století, kdy na Moravu byli knížaty přivoláni věrozvěstové Cyril a Metoděj. Opakuji si při tom dějiny středověku a přitom sleduji, jak autor mistrně popsal chování prostého lidu, jejich vládců a činnost různých cirkví. Kniha je opět zajímavou detektivkou, kdy do poslední chvíle nevíme a netušíme, kdo se zbavoval svých odpůrců a jakým způsobem.

nerusa
09.08.2014 5 z 5

Jako rodilá brňačka jsem si knihu užila už kvůli reáliím. I když do současnosti se dochoval už jen Minoritská brána, ale kláštery a okolní vsi (dnes brněnské čtvrti) se pochopitelně na mapě Brna vyskytují doposud. Zorientovat se v příběhu nebylo vůbec těžké, tedy alespoň pro mne, ať už šlo o reálie nebo o zápletku.

bibi.r
03.06.2014 3 z 5

Přiznám se, že jsem se v těch různých řádech (Dominikáni, premonstráti, minorité a bůh ví, co dalšího se tam objevilo) úplně ztrácela.
Diviš překvapil, to bych do něj nikdy neřekla, že se nechá takhle svést :D.
A kdo samozřejmě nezklamal byl Oto :), toho prostě miluju.

Yorika
14.05.2014 3 z 5

Kniha mě už od začátku nebavila.Přišla mi těžkopádná a nezáživná.Příběh nezaujal.Slabší kniha V.Vondrušky.

gimli35
29.04.2014 5 z 5

Velmi napínavá knížka a výborný způsob, jakým Oldřich Bruna ze Schauenburku přechytračil.

simuiv
25.01.2014

No, Jméno růže to teda není.... pro mě jedna ze slabších Vondruškovek

bondula
23.12.2013 5 z 5

Moja prvá kniha od pána Vondrušku a rozhodne nie posledná. Perfektne popísané prostredie stredovekého Českého kráľovstva, sympatické postavy a zaujímavá zápletka. Okrem kvalitného popisu dobových reálií a vytvorenia skvelej atmosféry, čo boli pre mňa hlavné ťaháky knihy, je silná aj detektívna linka. V pátraní nie je núdza o prekvapenia a dramatické momenty. Nemalo to síce hĺbku Ecovho Mena ruže, ale to zrejme nebolo ani cieľom. Som veľmi rád, že som pána Vondrušku objavil.

Soptinka
30.11.2013 5 z 5

Dlouho jsem se této knize vyhýbala s toho důvodu, že to je historická detektivka. A už vím že jsem udělala chybu. Kniha byla velmi napínavá, děj byl úžasný a skvěle historicky popsaný.Určitě to nebyla poslední kniha co jsem četla od tohoto autora a asi je začnu kupovat i do své knihovničky.

Tiama
07.10.2013 3 z 5

Možná trochu překombinované, ale líbilo se mi to i tak..

Alma-Nacida
16.08.2013 3 z 5

Středověká detektivka tradiční slušné kvality - zkrátka něco na dovolenou ;-).

Zdenda20
21.07.2013 4 z 5

Je to opět pěkná kniha. Jen mi překvapilo kolik církví a různých sekt již tehdá existovalo. Připadá mi to jako porovnání kolik církví tehdy, že se rovná počtu politických stran dnes. Také chtěli vše dobré pro lidi, hlavně pro sebe. A vzájemná nevraživost se přenesla asi do dnešní doby.
Je hezký postřeh v předcházejícím komentáři, že Diviš a Ota si prohodili ulohy. Z tohoto příběhu vyplývá, že kniha byla jen záminkou pro dosažení privileg a moci. Nic se neutajilo ani tenkrát. Pozitivní stránkou je opět poutavost příběhu s kterou píše pan Vondruška. Opět sám za sebe doporučuji všem čtenářům ,které zajímají detektivní příběhy se starých dob a mají pěkné humorné průpovídky v průběhu děje.

cori
28.12.2012 3 z 5

Oldřich z Chlumu tentokrát pátrá z pověření panovníka v Brně, kde se ztratila jedna zdánlivě obyčejná kniha, která však všem, kteří ji měli v rukou, přináší smrt. Hlavním zlosynem je tentokrát církev, jejíž členové se navzájem nenávidí a jdou si po krku. Napínavý příběh s humornými průpovídkami Oldřichových pomocníků, kteří si pro změnu vymění role - Diviš tráví noci se sličnou sklepnicí a Ota úpí v žaláři.

Shardlake
03.09.2012 3 z 5

Kniha mě byla doporučena s tím, že se tématicky přibližuje knihám od C. J. Sansoma, tedy historický román ze středověku. Byla jsem velmi mile překvapena, jak dobře se kniha četla. Doporučuji. Určitě si přečtu i další knihy od tohoto autora.

vitavita
14.03.2012 5 z 5

Druhá kniha, která se odehrává na Moravě - zajímavá a napínavá.