Hrdinky: Příběhy významných českých žen

Hrdinky: Příběhy významných českých žen https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/451550/bmid_hrdinky-89X-451550.jpg 4 252 67

Chronologicky seřazené, krátké, spíše beletristicky pojaté medailonky významných českých žen z různých oborů lidské činnosti nás seznamují s jejich životním příběhem a zároveň i přibližují dobu, ve které žily. Byly odvážné. Mnohdy předběhly dobu. Šly si za svým a někdy za odvahu zaplatily cenu nejvyšší. Ale svým příběhem inspirovaly tisíce a miliony dalších žen, které dnes díky nim mohou žít svobodně a podle svých představ. Strhující vyprávění o šedesáti výjimečných a leckdy zapomenutých hrdinkách z české kotliny od těch nejdávnějších dob až po současnost doprovází originální portréty od studentů plzeňské „Sutnarky“, textové medailony Kateřiny Tučkové a historické vstupy Renáty Fučíkové, které ukazují, jak se žilo ženám v různých obdobích dějin.... celý text

iveta3689
03.11.2020 4 z 5

Zajímavá knížka. Velmi čtivá, napsaná lehce, s obdivem (tím se autorky netají). Jednotlivé medailonky jsou krátké, psané spíš beletristicky. Není v nich mnoho faktů. Kniha je spíše inspirací pro další vzdělávání. Po výtvarné stránce je velmi povedená.

Sisssi
28.10.2020

Kniha mě nemile překvapila primitivním feminismem a řadou klišé, obojí nehodné roku 2020. Vraťme se k Osudovým ženám, Českým ženám nebo Českým královnám, které dovedly dětem přiblížit příběhy známých žen bez okatého zkreslování a zbytečného patosu. Většina medailonků je jako přes kopírák - skvělá, úžasná, ale vlastně neživá superžena, kterou musíme adorovat, ale úplně se tu ztrácí žena jako člověk se svými běžnými životními radostmi a statostmi. Škoda.

aralka
26.10.2020 5 z 5

Maximální spokojenost! Jde o nádherně graficky vypravenou knihu, jsou zde časové osy významných dějinných událostí a chronologicky seřazené medailonky významných českých žen z různých oborů lidské činnosti - kultury, politiky, sportu, módy, architektury, lékařství atd. ... namátkou například Kněžna Ludmila, Abatyše Mlada, Eliška Rejčka, Zdenka Braunnerová, Ema Destinnová, Františka Plamínková, doktorka Vlasta Kálalová, Hana Podolská, Milena Jesenská, Věra Čáslavská, Věra Chytilová, Eva Jiřičná a spousta dalších zajímavých žen. Každé "hrdince" je věnována dvojstrana, netradiční a velmi osobitý portrét a stručný popis, čím byla nebo je zajímavá, o co se zasloužila, čím se prosadila.... Portréty vytvořili studenti ateliéru Didaktické ilustrace Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara a jde o pestrou přehlídku různých ilustrátorských a grafických technik, prostě nádhera!

Gabi13
25.10.2020 5 z 5

Nádherně zpracovaná kniha. Je v ní vidět spoustu práce, ať spisovatelká, tak hlavně grafická. Portréty hrdinek jsou moc povedené a zajimavě zpracované. Text je připraven spíše pro mladší čtenáře, ale v tom vidím právě tu výhodu, že si tuto knížku může přečíst i moje dcera a nezahltí ji fakta ani nudný popis. Moc pěkné.

veronika4001
22.10.2020 5 z 5

Skvělá kniha. Možná, že kdybych hledala knihu podobného zaměření, začala bych obě srovnávat a snad bych dospěla k odlišnému závěru. Nevím, kolik knih a v jaké kvalitě bylo napsáno o ženách - hrdinkách, ale nápad psát o ženách, které zacloumaly českou kotlinou, Evropou, nebo celým světem je opravdu vynikající. Tyto ženy do jedné usilovaly o vlastní život, což znamenalo brát se o svá práva, svoje postavení ve společnosti, svoje nároky bez útisku, s vlastní péčí a pílí. Toto sjednocovalo všechny ženy jako hrdinky. Jejich vlastní rovnoprávný život, který měl cíl. Rovnoprávnost byla vlastností, která byla nalezena právě na cestě za vlastním úspěchem. To, co chtěly a co se jim povedlo bylo základem toho, o co se vlastní vůlí přičinily byť to někdy nebyl záměr, ale ad hoc situace, která znamenala, že ženy jsou o něco blíže mužům, vlastní autoritě, vlastnímu přirozenému já. V minulých letech byly ženy považovány za slabší stvoření a čím více se rozrůstalo oblastí, tím více měly tyto oblasti ženské zastoupení - vnímavé, dychtivé, tvrdé a neústupné.

Tessia
12.10.2020 4 z 5

Hrdinky - Příběhy významných českých žen (těch známých, i méně známých) je kniha, ve které si neustále listuji i po jejím dočtení. Nemůžu si pomoct, po grafické stránce je doopravdy naprosto jedinečná. Medailonky jsou psány poutavou formou. Seznamují, ale čtenáře zároveň informacemi nezahlcují. Věřím, že i díky tomu si kniha najde své čtenáře v různých věkových kategoriích. Sama jsem si několik významných jmen připomenula, některá pro mě byla úplně nová, a o to víc mě čtení bavilo.
K Hrdinkám se v budoucnu rozhodně ještě mnohokrát vrátím.

Babouš
24.09.2020 5 z 5

Tohle není úplně kniha, která se čte stránku za stránkou. Tohle je kniha, kterou si můžete listovat libovolným směrem, zastavovat se u žen, které znáte, nebo naopak u těch, o kterých jste v životě neslyšeli. Pokaždé se ale dozvíte něco nového a vaše oči se budou radovat z těch stylových ilustrací. Škoda, že tahle kniha nebyla, když jsem chodil do školy! Styl je určený spíše mladším čtenářům, ale knihu si s chutí pročítala i moje máma a nahlas mi předčítala zajímavosti, které tam objevila. Pro mě jedna z nejzajímavějších knih posledních let.