Hrdinky: Příběhy významných českých žen

Hrdinky: Příběhy významných českých žen https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/451550/bmid_hrdinky-89X-451550.jpg 4 252 67

Chronologicky seřazené, krátké, spíše beletristicky pojaté medailonky významných českých žen z různých oborů lidské činnosti nás seznamují s jejich životním příběhem a zároveň i přibližují dobu, ve které žily. Byly odvážné. Mnohdy předběhly dobu. Šly si za svým a někdy za odvahu zaplatily cenu nejvyšší. Ale svým příběhem inspirovaly tisíce a miliony dalších žen, které dnes díky nim mohou žít svobodně a podle svých představ. Strhující vyprávění o šedesáti výjimečných a leckdy zapomenutých hrdinkách z české kotliny od těch nejdávnějších dob až po současnost doprovází originální portréty od studentů plzeňské „Sutnarky“, textové medailony Kateřiny Tučkové a historické vstupy Renáty Fučíkové, které ukazují, jak se žilo ženám v různých obdobích dějin.... celý text

ZuzanaZ83
17.08.2022 5 z 5

Zajímavé medailonky o zajímavých ženách. Kniha se mi moc líbila, některá jména jsem si vypsala, dohledávala podrobnosti a budu si k nim hledat další literaturu. Jen mi přijde smutné, že o mnoha z nich se dodnes pořádně neví, ani se o nich neučí.
Rozhodně doporučuji.

Malinali
03.08.2022 5 z 5

Krásně zpracovaná kniha, obsahově i graficky. Přehledné. Dobře se čte. Knihu jsem pořídila kvůli ČV2022, ale zůstane i nadále v mé knihovně.

viva71
21.07.2022 4 z 5

Díky čtenářské výzvě se mi tato knížka dostala do ruky a jsem za to moc ráda. Medailonky zajímavých žen z dávné i nedávné historie i současnosti. Graficky moc pěkně zpracováno.

Januka
17.07.2022 5 z 5

Velmi zajímavá kniha, o některých ženách, v knize zmíněných, jsem nikdy ani neslyšela. Je moc dobře, že v naší hezké zemi se také narodilo a žilo tolik báječných žen.

Amneris
13.06.2022 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu. Samotný námět knihy, tedy popsat příběhy nejvýznamnějších žen z našich dějin jako krátký medailonek mi přišel naprosto úžasný. Člověk se dozví o ženách, o kterých se ani v hodinách dějepisu rozhodně neučí, a to je velká škoda. Knihu jsem poslouchala při vaření nebo procházkách s kočárkem a musím říct, že jsem se vždycky u jednotlivých příběhů zamyslela nad tím, jak jsou na tom ženy v dnešní společnosti dobře a co pro nás tyto ženy hrdinky udělaly. Mrzelo mě, že chyběly příběhy Zdislavy z Lemberka, Laty Brandisové, Medy Mládkové, Elišky Haškové-Coolidge nebo Dany Zátopkové, tak doufám, že budou třeba ve druhém díle :-)

Elen.aja
04.06.2022 5 z 5

Krásně zpracováno. Zaujala mě především grafika, přehlednost a akorátní medailonky, co do obsahu. Pro mě plno neznámých, avšak vskutku inspirativních žen.

Josh
09.05.2022 4 z 5

Chvála ani v této recenzi nebude chybět, protože … výběr žen, časové rozpětí i chronologie, rozsah textů jsou velké plus. Navíc kouzlo příběhu rukou Katky Tučkové nelze přehlédnout, protože "umí dát každé hrdince její osobitý půvab." Co je to ALE? Chyběly mi fotografie žen, protože - i když lze grafiku vnímat jako utvářející knihu - v biografii reálné osoby, samozřejmě s ohledem na dobu, foto postrádám. Jakoby ty ženy pak byly jen stín. Na argument o nejednotném stylu lze říci „vše jde, když se chce“. Však tato maličkost nemění hodnotu chvály:o)

Erinka333
01.05.2022 4 z 5

Příběhy 60 českých hrdinek, doplněné ilustracemi studentů designu a umění Západočeské univerzity v Plzni. Příběhy jsou psané tak, aby je pochopili i mladší čtenáři. Spousta zajímavých životů, o kterých není moc slyšet, od kněžny Libuše až po současnost.
Kniha se mi líbila, i když se nedá číst jako román, člověk přečte tři příběhy a musí si dát pauzu, aby informace vstřebal. Určitě doporučuji i starším dětem.

lištička123
27.01.2022 5 z 5

Velice zajímavá kniha, plná informací o zajímavých ženách. Moc se mi líbila.

jana.hud
18.01.2022 5 z 5

Nádherná kniha, jak po grafické, tak obsahové stránce.
Medailonky českých úspěšných žen jsem si dávkovala, vždy pár denně. Ne všechny osobnosti jsem znala, některé byly pro mne překvapením.
Knihu určitě doporučuji! Mám ji z knihovny, ale ráda bych ji měla i v té své.

lapagerie
06.01.2022 4 z 5

Krátké kapitoly o významných českých ženách se zajímavou grafikou. Spíš bych řekla, že je určeno pro mladší čtenáře, ale i tak zajímavé. Některé z osobností jsem ani neznala.

kusma
30.12.2021 4 z 5

Hezky zpracovaná kniha, zajímavě napsané medailonky významných žen naší historie. Některé zmínky jsou však na mne moc feministické, ale to je o pohledu na svět.
Líbilo se mi i grafické zpracování. O některých z dam si ráda přečtu i něco víc.

LittleK
10.12.2021 5 z 5

Krásná kniha plná životních příběhů inspirativních žen, které díky svým průkopnickým názorům čelily nelehkému osudu, ale i přesto vytrvaly. Je smutné, že se našlo dost hrdinek, o kterých jsem neslyšela, a nebo je zastínily skutky jejich manželů či mužských příbuzných, ačkoliv jejich činy byly stejně odvážně, ne-li víc. Vřele doporučuji. Medailonky jsou akorát dlouhé a doprovázené nádhernými ilustracemi, takže ji zvládnou i ti "línější" čtenáři.

josska
01.12.2021 5 z 5

audiokniha,,moc se mě líbila,zajímavé příběhy silných žen,je to pěkně chronologicky zpracované,,už ji mám zamluvenou v knihovně a těším se i na papírovou,na grafické a textové zpracování..

Lucie2
25.11.2021 5 z 5

Velmi zajímavá, poučná kniha o více známých i méně známých českých ženách, na které můžeme být pyšní. Moc se mi líbí, jak je kniha zpracována i po grafické stránce. Stane se ozdobou každé knihovny.

Runinka
06.11.2021 5 z 5

Moc pěkně udělaná kniha,plná silných a zajímavých žen naší historie. Mnohé pro mě zcela neznámé. A bonus navíc-Kateřina Tučková....ta mě svým stylem psaní vždy nadchne.Graficky krásně zpracované.

Mishi
05.11.2021 3 z 5

Tohle je přesně kniha typu "mám v knihovně, v lepším případě občas prolistuju". Nebýt čtenářské výzvy, dopadlo by to s ní u mě přesně takhle.
Spoustu jmen jsem neznala a jejich osudy pro mě byly nové. Přesto mě kniha nezaujala tak, jsem čekala. Krátké medailonky mě nemotivovaly vyhledat si o daných ženách další informace.

monulam
18.10.2021 3 z 5

obsahem se jedná spíš o encyklopedii, ale jsou zde zajímavá fakta

marie3541
12.10.2021 2 z 5

Tuhle knížku bych si asi sama nikdy nepůjčila, kdyby nebylo čtenářské výzvy. Mám rozporuplné názory z této knížky. Velmi se mi líbila grafická stránka knížky , každá osobnost měla pro sebe dvojstranu jinak barevně odlišenou.....Spoustu žen jsem ani neznala. Nijak moc se o historii nezajímám, takže jsem byla docela mile překvapena , co jsem se dozvěděla. Sice to postupně zapomenu, ale za mě knížka docela fajn. Asi bych umístila ještě více žen známějšího jména, ale jak říkám, nejsem žádný historik...

rozarada
12.10.2021 5 z 5

Je to ozdoba mojí knihovny. Průběžně se k ní vracím, pročítám a prohlížím. Určitě potěší i jako dárek, znám mnoho různých žen, které si jí koupily pro radost.