Hospodyně

Hospodyně https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501223/bmid_hospodyne-aMY-501223.jpg 4 329 329

Jodi Bishopová je úspěšnou realitní makléřkou a živitelkou rodiny. Harrison – její manžel – na ni kvůli tomu žárlí. Kdysi měl své velké sny, ale teď je jen průměrným spisovatelem. Jodi už nebaví neustálá snaha sladit chod rodiny, práci a potřeby vlastních rodičů. Její matka má totiž Parkinsonovu chorobu a zatím se o ni zvládá starat Vic – Jodiin otec. Taky však není nejmladší a neustálá péče jej vyčerpává. Uvítal by pomoc. Jodi se proto rozhodne najmout pro své rodiče hospodyni. Je to ale správné rozhodnutí? Kdo je vlastně ta žena, která najednou nosí matčiny šperky? O co jí jde? A jak daleko je kvůli tomu ochotna zajít?... celý text

Literatura světová Pro ženy Thrillery
Vydáno: , Kalibr

The Housekeeper , 2022

Pavlína2019
27.11.2023 5 z 5

Bomba, paráda, přesně moje gusto.
Autorka píše skvěle, její další kniha se mi opět líbila. Ohromně napínavé, ale samozřejmě pěkně rozčilující z různých důvodů – mluvím asi za všechny čtenáře. Rozhodně všem doporučuji!

Toňula
24.11.2023 4 z 5

Opět nezklamala, autorka psát umí a i tato kniha to svým napínavým příběhem, který se čte jedním dechem, dokazuje.

KatyM.
24.11.2023 5 z 5

Tak to se hodně povedlo. Další úžasná kniha od mé oblíbené autorky. I když člověk tuší, kam to celé směřuje a jak to asi dopadne, nelze knihu odložit. Doporučuji.

Johana
18.11.2023 5 z 5

Perfektní oddechovka, doporučuji.

Ačkoli příběh je prostý a částečně i předvídatelný (ne tak docela), dávám z celého srdce pět hvězd, jelikož málokdy narazím v kategorii "knih pro ženy" na věc, která má výraznou přidanou hodnotu, abych tak řekla. A zde je to až Shakespearovská figura otce hlavní hrdinky. Krev mi z něho tuhla v žilách.

Chci ještě dodat, že za mne nejsou všechny knihy Joy Fieldingové zase tak perfektně čtivé, jak se o nich povídá - ale Hospodyně tedy určitě, ta se čte jako víno.

Aneleh
05.11.2023 5 z 5

Strašně se vždycky těším na další knížku od této autorky a hned, jak se objeví v knihovně, musím ji mít. Přečetla jsem od ní všechno, ráda chodím na její FB stránky a musím uznat, že ač už je Joy Fieldingová stará dáma, stále je velmi elegantní a především činorodá a parádně jí to myslí. To dokazuje i tato její poslední kniha, která věřím, že poslední není, šeptá se, že připravuje další.
Jsem její velký fanoušek, líbí se mi její psychologické příběhy ženských hrdinek a především ten úžasný styl psaní, kterým dokáže zaujmout tak, že nedokážete knihu odložit. Je to prostě zážitek.
S Jodi jsem prožívala celé její drama na plný pecky a dokonce věřím, že se něco takového může klidně stát, když si hospodyni pustíte do svého osobního života. Kdoví, jestli autorka nečerpala z nějakého reálného životního příběhu?

katpas76
02.11.2023 5 z 5

Na celé knize se mi nejvíce líbila proměna hlavní hrdinky Jodi. Na začátku jsem ji fakt nemusela... ufňukaná, nerozhodná ženská. V závěru jsem si ji oblíbila. Jinak je to teda v knize zase přehlídka "hulvátů a bezcitných mrch". Už jsem z knih od Joy Fieldingové zvyklá, že co postava, to kreatura. Tady tomu nebylo jinak. Hospodyně Elysa, Vic i jeho žena Audrey, Tracy (tu jsem překvapivě snášela celkem dobře, protože jsem za jejím chováním čekala něco víc... a bylo to tam!), Harrison i Roger. Prostě jeden "lepší" než druhý. Určitě si knihu přečtěte, protože je čtivá, má spád, přijde mi hodně podobná starším knihám autorky. Líbila se mi. Jediná drobnost, která mi při čtení vadila, byla kniha... mám na mysli to, že se velmi špatně držela v ruce, vazba byla tak pevná, že se mi kniha stále zavírala a také mi přišlo, že stránky jsou u hřbetu potištěny více do středu, což komplikovalo četbu. Stále jsem knihu víc a víc rozevírala, a ona se mi přesto pořád zavírala. Třeba si to přečte někdo z vydavatelství Kalibr, u kterého kniha vyšla.

P3_tis
31.10.2023 3 z 5

Moc nevím, co si o knize myslet. Skvělé byly krátké kapitoly, které se četly samy. Na druhou stranu - všechny postavy byly strašně nesympatické. Celou dobu jsem měla pocit, že by si všichni zasloužili proplesknout, aby se probrali. A na to, jak se v autorka v celé knize zabývá chováním hospodyně, byl konec takový rychlý, řekla bych až odbytý.

Ctv
29.10.2023 4 z 5

Nemohu napsat, že by mě to nebavilo. Jak už bylo zmíněno v předchozích komentářích je dopředu jasné, o čem příběh bude a kam povede. Přesto je to příběh zajímavý a napínavý. Linka s Rogerem byla vynikající!

Bohužel já osobně nepovažuji konec za moc povedený. Předně mi vadilo, že celou knihu nás dokáže autorka držet v napětí - co bude, jak bude, co zase ta proradná hospodyně provede. A pak najednou frk frk, na půl stránce je situace vyřešena. A to ještě způsobem, který mi vzhledem k předchozímu ději moc neseděl. Víc asi napsat nemohu, nechci spoilerovat.

Další věc, která mi trošku vadila, je fakt, že Joy Fieldingová opět, jak je ostatně jejím zvykem, vykresluje všechny postavy jednoznačně. Mám ráda, když si autor dokáže se mnou hrát tak, že nevím, jestli mám hrdinku či hrdinu obdivovat nebo nesnášet. Když si nejsem jistá, jestli je ten člověk dobrý nebo špatný. Stejně jako v životě - většina lidí má dobrou i špatnou stránku. Fieldingová má své hrdiny prostě buď dobré nebo špatné. Buď je někdo zmetek, nebo dobrák. Někdy se zmetek chvíli tváří jako dobrák, ale i v tomto případě víte, že se jedná o zmetka.

Ovšem bez ohledu na výše uvedené - je to velmi příjemná kniha, čtení mě bavilo a běhal mi po zádech mráz z té bezmoci, kterou musela Jodi cítit když pochopila, o co Elyse jde.

SimonaP
29.10.2023 4 z 5

Kniha byla čtivá, i když jsem tušila, jak se bude asi vyvíjet, konec mě překvapil.

harena
27.10.2023 5 z 5

I když už od začátku víme o čem příběh bude, vůbec to nevadí. Autoritářský otec, těžce nemocná matka, dvě už 40ti leté dcery, z nichž je jedna realitní makléřka a druhá si užívá života a stále se nechává živit otcem. A jako třešnička na dortu je tu zlatokopka, což my víme od začátku, ale nikdo jiný to netuší. Fieldingová píše tak strhujícím způsobem, že knihu neodložíte. Na závěr přece jen překvapení. Výborné čtení, užila jsem si.

musivila
20.10.2023 5 z 5

„Nakonec za to můžu jenom já. To já jsem ji pustila dovnitř.“
Joy F. nezklamala. Od začátku není žádným tajemstvím, kdo je tady "padouch". Přesto čtete s napětím, jak se bude děj vyvíjet a jak se nakonec vše vyřeší. Konec pro mě překvapující.

alnahu
18.10.2023 5 z 5

Další kniha z pera mé oblíbené autorky a opět nezklamala.
Toto rodinné drama sice bylo trochu předvídatelné, ale přesto byla kniha opět čtivá.
Postavy tohoto příběhu mi byly všechny nesympatické,hlavně Jodi a její povedený manžílek Harrison.
Přesto knihu doporučuji k přečtení je opravdu zajímavá a konec překvapivý.

anovy64
07.10.2023 5 z 5

Kniha se četla dobře, i když děj byl předvídatelný. Přesto konec byl celkem nečekaný a postava Jodi mi byla hodně nesympatická.

Januli
06.10.2023 3 z 5

Už vlastně od začátku víte, jaká kniha bude a kam dej bude směřovat. Bohužel mě nic nepřekvapilo. A všechny postavy mi lezly něčím na nervy. Ale oddychové čtení k večernímu víno to jde.

Termaap
22.09.2023 4 z 5

“HOSPODYNI jsem četla hned po “POMOCNICI na dovolené, přičemž od dočtení uběhly zhruba dva týdny a já se musím přiznat, že už mi děje knih začínají splývat. Námět se totiž nedá nazvat úplně originálním a já už i v minulosti pár podobných knih četla. Joy Fieldingová je ale natolik skvělá vypravěčka, že vám to ani v nejmenším nebude překážet. “HOSPODYNĚ by mohla vévodit kategorii extrémně čtivých knih, vtáhne vás to a i když víte, k jakému konci děj směřuje, napětí vám stejně nedovolí knihu odložit. Za mě ideální dovolenková volba.

JitkaHambi
19.09.2023 3 z 5

No číst se to dalo, ale člověk od začátku ví, co bude dál, jak to skončí, přijde mi tohle téma už takové "ohrané".

Mandlevest
17.09.2023 5 z 5

Tohle je knižně s prominutím tak "profláknutý" námět, navíc od začátku víceméně víte, kam bude směřovat a přesto valná většina z Vás, včetně mě, bude otáčet stránku za stránkou a bude ho to bavit. Joy Fielding, žena, která mě seznámila kdysi v devadesátkách se žánrem "ženský thriller" románem Jane utíká, prostě umí ty své hrdinky přiblížit svým čtenářům a tak i vcelku jednoduchý námět povýšit na opravdu dobrodružné čtení. A jako třešnička na dortu...ten sourozenecko -sesterský vztah :-), ten já jako "ta mladší" sestra dovedla ocenit a královsky se bavila. No a konec byl taky skvělý, protože autorka píše o životě tak, jak ho žijeme. A ten není, většinou, nereálná pohádka:-). Výborné čtení, inteligentní a návykové, které určitě doporučím.

stesti.s.knihou
05.09.2023 4 z 5

oy Fieldingová je celosvětově oblíbenou autorkou. Já od ní četla zatím dvě knihy - Zmizení Samanthy Shipleyové a Hospodyni, obě knihy mě moc bavily. A právě o nejnovější knize autorky, Hospodyně, vám teď něco povím.
Hlavní hrdinka Jodi, čtyřicátnice, úspěšná realitní makléřka, maminka dvou dětí a manželka spisovatele, to v životě nemá jednoduché. Celý život zasvětila práci, aby mohla živit rodinu a poskytovat manželovi dostatek klidu a tvůrčího prostředí pro jeho psaní. Do toho se však musí starat o maminku, která před lety onemocněla Parkinsonovou chorobou a její téměř osmdesátiletý otec již přestává na vše stačit. Jodi se proto rozhodne najmout otci hospodyni, která mu pomůže nejen se starostí o nemocnou manželku, ale také s chodem domácnosti. To však ještě netuší, že se nová hospodyně do chodu domácnosti zapojí mnohem více, než je žádoucí.
Více nebudu prozrazovat, knížka určitě stojí za přečtení! Já ji zvládla na tři zátahy, nenudila jsem se ani vteřinu, bavilo mě, jak příběh postupně gradoval - na začátku nám autorka dává pouze malými doušky a náznaky ochutnat budoucí dění, pomalu si tvoříte obrázek, který autorka umně rozvíjí a vykresluje do detailů, postupně se příběh dostává do tempa a na konci se už nestačíte divit :)
Hodnotím 4,5/5 - půl hvězdy dolů za to, že jsem už podobnou knihu četla, i tak mě ale Hospodyně moc bavila a hltala jsem každou stránku :)

plamínek21
04.09.2023 3 z 5

Kdysi jsem knihy této autorky hltala, to se ovšem změnilo. Tato novinka je velmi předvídatelná.... opět je zde "těžce zkoušená" hlavní hrdinka (lezla mi neskutečně na nervy), sebestředná sestra, nechybí zlý otec a darebácký manžel. Přidáme sociopatickou manipulátorku a máme skoro upečeno. Spisovatelka má léty vybroušený čtivý styl, takže se to slupne dobře. Ideální na válecí dovolenou. Ale vlastně už ničím nepřekvapí. Njn...

čef
01.09.2023 5 z 5

Málokterá spisovatelka se umí porejpat v rodinných vztazích jako Joy Fieldingová. Nezbedný tatínek, rozmazlená sestra a nevěrný manžel, o tom už se dá napsat mnoho, a když se k tomu přidá fikaná zlatokopka s pomocníky je o zábavu velmi dobře postaráno. Závěr graduje v opravdové smršti napětí, a jak to dopadne, si určitě musíte přečíst.