Hoši od Bobří řeky

Hlavní postavou je vedoucí Rikitan, který dá dohromady partu dvanácti chlapců. Každý je jiný, ale všichni se vzájemně dobře doplňují. Rikitan pro ně vymyslí program, který je vede k fyzické i psychické zdatnosti. Zamilovávají si přírodu, podle zálesáka Roye loví bobříky a aniž si to uvědomují, stávají se čestnými hochy a skvělými kamarády. Ve své klubovně Bobří hrázi i v přírodě spolu prožívají nesčetná dobrodružství....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/102873/hosi-od-bobri-reky-102873.jpg 4.41691

Kniha Hoši od Bobří řeky

Ava365
včera

Vzpomínka na dětství.

raty
08. listopadu

Těžká nostalgie. Vzpomínka na dobu, kdy jsme se nechali v příbězích od Jestřába vodit Tam, kde nebe je vysoké a modré a kde oblaka bílá rychleji než kde jinde plují. Jsem ráda, že jsem tu dobu po revoluci, kdy se opět vydávaly jeho knihy a skautské hnutí bylo obnoveno, stihla jako náctiletá.

fajka
03. listopadu

Takové pěkné zahřání u srdíčka. Kniha ve mně vzbuzovala vzpomínky na dobu, kdy jsem byla malinká a milovala jsem každou hru na dobrodružství, každou noc, kdy jsem spala ve stanu. Bylo mi až líto, že už ta doba pominula a že jsem si ji pořádně neužila. Hochům od Bobří řeky jsem až záviděla jejich výlet do Sluneční zátoky. Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla a odnáším si z ní hezký pocit.

deauville
02. listopadu

Jako dítě jsem tuhle knihu četla několikrát, hodně mě oslovila. Dneska už mi tam některé ideály přijdou příliš ideální, moralizování příliš moralizující, všechno buď černé, nebo jen bílé... Což ale neubírá na kvalitě - v určitém věku prostě potřebujeme jasné a čitelné vzory...

V každém případě si myslím, že pokud ji někdo přečte poprvé až v dospělosti, bude mu dílo připadat nesmírně naivní. Některé knihy zkrátka nejvíc oceníme jen v určité životní etapě, a tohle je jedna z nich.

Belanna

Podle této knížky jsme jako děti splnily všechny bobříky. Po letech už si na to netroufám. Knížku jsem si připomněla ráda, přestože tenhle žánr moc nečtu.

archivářka115

Četla jsem jí jako malá holka. Hrozně se mi líbila. Nevím, jak by se mi líbila dnes. Když by se mi "Hochy" podařilo najít, tak bych si knížku určitě přečetla.

Dannyck

Moc pěkná kniha. Tento značně idealizovaný příběh byl napsaný dětem hlavně jako příklad toho, že je možné zažít skutečné dobrodružství, a není třeba jen se bezcílně potulovat ulicemi nebo sedět doma. Ideál vzorných a odvážných chlapců a dívek je dle mého stále aktuální stejně jako tehdy, a tak tahle kniha může dobře sloužit i všem rodičům a těm, co s dětmi pracují. Jsou v ní sice nějaké formulace co dnes působí trochu nepatřičně, doba se přece jen změnila, ale to hlavní zůstává a zasluhuje si veškerou pozornost.

raccoon81

Hoši od Bobří řeky jsou jednou z knih, které se mi po letech připomněly při stěhování, a já jsem neodolal a začetl se znovu do příběhu Rikitana, Jirky, Vilíka a dalších. Knížka samotná se čte lehce i se čtyřmi křížky na krku, pokud se tedy dokážeme na chvíli vymanit ze sevření moderní společnosti a představit si dobu, ve které ji Foglar psal. Jediné, co mi trochu vadí, je to, že příběh je (alespoň ve verzi z nakladatelství Olympia a Blok z roku 1991) na několika místech doplňován komentáři psanými kurzívou, které občas působí přehnaně moralizujícím, a někdy až trochu zesměšňujícím, dojmem. Foglar tím poněkud dogmaticky vnucuje čtenáři svůj názor na věc jako jediný správný, namísto toho, aby každému nechal prostor vybrat si z knihy to, co ho zaujme. Preferoval bych tu druhou variantu, ale přesto (nebo možná právě proto) jsem rád, že jsem si tuhle knížku po mnoha letech přečetl, protože jako dítě jsem některé její aspekty bezpochyby vnímal trochu jinak než teď.