Hory zpívají

Hory zpívají https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/516476/bmid_hory-zpivaji-6461ff9151203.jpg 5 300 300

Rodinná sága o lidské vytrvalosti, křehkosti rodinných pout a odhodlání. Cesta matky, která pro své děti obětuje vše, a spletitá cesta vnučky vyrovnávající se se zděděnou rodinnou zátěží. Kniha Hory zpívají je příběhem několika generací rodiny Tranovy mapujícím téměř celé jedno století vietnamských dějin – od francouzské koloniální nadvlády přes nástup osvobozeneckého levicového hnutí Viet Minh, rozdělení země na severní a jižní část, válku ve Vietnamu až po současnost. Pohnuté dějiny země sledujeme očima houževnaté Dieu Lan a její vnučky Huong. Dieu Lan, narozená v roce 1920, přichází v životě téměř o vše, co měla – o otce, manžela, bratra i nejstaršího syna. Během pozemkové reformy je její rodině zabaven veškerý majetek a ona musí s šesti dětmi uprchnout z rodinné farmy, aby si zachránila holý život. Turbulentní historické změny i nedostatek ale snáší s hrdostí a laskavostí. V 70. letech v Hanoji obchoduje na černém trhu, aby zajistila důstojnější životní podmínky svým blízkým i celé komunitě. Její vnučka Huong začíná dospívat právě ve chvíli, kdy se její příbuzní vydávají bojovat do konfliktu, který rozdělí celou její milovanou zemi i rodinu. Válka ve Vietnamu totiž nebyla pouze mezinárodním ideologickým střetem, ale i občanskou válkou mezi příbuznými.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Jota

The Mountains Sing , 2020

Mandlevest
02.08.2023 5 z 5

Ještě že byl včera úplněk a ten já si každý měsíc nedobrovolně vychutnávám často až do ranního kuropění:-). Ale včera mi to vůbec nevadilo, strávila jsem ho se statečnou ženou jménem Dieu Lan a její vnučkou Huong, v zemi, o které jsem až tolik nevěděla, o Vietnamu. A bylo to strhující čtení, které jsem prožívala spolu s těmito ,zejména, mentálně silnými ženami a také jejich nejbližšími. Kniha je napsána krásným jazykem ( opravdu tleskám překladu), ale nijak složitým, bude se Vám číst krásně a dojem z příběhu ještě umocní. O příběhu samotném se dočtete v docela podrobné anotaci, já ji vynechala a udělala jsem dobře. Nechala jsem se vést pouze vyprávěním babičky Dieu Lan a její vnučky Huong, po cestách plných bolesti, strádání, pokory, ale i hrdosti a zejména mateřské lásky, která nezná hranice. Po strastiplné cestě, jakou dějiny 20. století lidu této houževnaté a pracovité země přichystaly. Tohle je nádherná kniha, kterou přečtete jedním dechem, nenechte si ji ujít. Po Celeste Ng další skvostná autorka, kterou jsem letos objevila. A tak už jen posílám velké doporučení.

Akléda_
01.08.2023 5 z 5

Pokud vám můžu dát k téhle knížce jednu radu, tak by to byla ta, abyste si na ní udělali čas. Tenhle příběh nestojí za to, abyste ho slupli jako malinu. Naopak. Vychutnávejte si ho pomalu a po kouskách, tak jako jsem to udělala já. Zaručuju vám, že zážitek z knížky bude o to silnější. Tohle čtení totiž není žádná procházka růžovým sadem. Vyprávění babičky a vnučky, to, kolik se toho stane a jak za postavy dýcháte, aby se jim už nic zlého nepřihodilo... Vždycky jsem si myslela že už to nemůže být horší, že už si toho přece vytrpěli dost, ale život ukázal že to vždycky může být horší. Je tu krásně vidět jaké všechny důsledky může mít válka a já jsem se toho spoustu dozvěděla. O válce, o Vietnamu, o jiné kultuře, o silných postavách... Navíc jsem si v knížce našla nespočet vět a odstavců které stály za zvýraznění a chci si je připomínat. Opravdu silné čtení, které vám něco předá a stojí za to ho procítit, i když vás to bude bolet.

katulkav
30.07.2023 4 z 5

Historická rodinná sága plná utrpení,kde jsem objevila tolik lásky mezi bližními až mne to v průběhu čtení dojímalo. Poučný a laskyplný příběh. Možná jsem na konci čekala trochu víc,ale i tak mě knížka moc bavila.

iveta3689
29.07.2023 3 z 5

Příběh je zajímavý a poučný. Je plný detailů, které je rozhodně dobré znát. Ale styl knihy mě nesedl, nijak zvlášť nezaujal.

kaja77
28.07.2023 3 z 5

Když to vezmu z hlediska rozšíření obzorů tak ano, informace získané z knihy byly pro mě nové, zajímavé a šokující, ten komunismus pojatý po asijsku byl vážně "hustej" taková pozemková reforma po vietnamsku, to nechceš. Jako román mě to ale neoslovilo. Trápila jsem se, ta jména, ten sloh. Vidím, že většině recenzentů se to moc líbilo, tak uznávám, že chyba bude na mé straně.

nada3314
27.07.2023 5 z 5

Úžasně nadšené reakce mě na tento příběh nalákaly. Rodinné ságy, navíc podané ze dvou stran naprosto miluji. Děj je rozdělen do dvou časových rovin, kde se setkáme s babičkou a vnučkou. Každá vypráví svůj příběh o své společné rodině, akorát v jiném časovém úseku. Tolik silných témat jsem v jedné knize již dlouho nečetla. Autorka má neskutečný dar si udržet čtenáře. Tipla bych si, že se nenajde ani jeden čtenář, který by knihu dokázal odložit s tím, že ho nebaví. Úžasný popis jak země, tak vesniček, domovů a kultury, čtenáře to nutí si informace googlit a pak to má i větší přidanou hodnotu. Hodně zajímavých a důležitých informací jsem při čtení této knihy načerpala a o Vietnamu už teď vím zase o malinko víc.

Jediné co mi na začátku trochu vadilo, bylo to, že postavy byly hodně zaměnitelné. Nemohla jsem se začíst, protože mi splývaly jména připadaly mi hodně podobné a tím pádem jsem místo užívání si příběhu pořád myslela na to, o kom zrovna čtu. Přesně po 88 stranách jsem to vzdala, a neřešila postavy a jen hltala děj. A udělala jsem dobře. Jména nebyly podstatné pro poslání příběhu.

Poslední třetinu knihy jsem obrečela, to bylo něco tak dojemného, že jsem si musela dávat malé přestávky při čtení. Ale nelituji ani jedné minuty, kterou jsem s knihou strávila. Doporučuji všem, jen je dobré si zvolit správnou dobu na čtení. Mě to teda rozsekalo, i když jsem v pohodě a neřeším žádné trable. Nádherný, dojemný příběh, který nás donutí přemýšlet o životě a o tom jak se máme vlastně krásně. A měli bychom být trochu pokornější. Toto je moje poselství, které jsem si z knihy odnesla. Ode dneška se budu radovat i z maličkostí :-)

Luccinda
26.07.2023 5 z 5

Kéž by vycházelo víc takových knížek! Ať už se chcete dozvědět více o historii Vietnamu, nebo si jen chcete přečíst strhující příběh na první pohled obyčejné vietnamské rodiny, román Hory zpívají v sobě ukrývá všechno - silné lidské osudy, romantická vzplanutí, bouřlivé rodinné vztahy i životní tragédie, to vše na pozadí pohnutých dějin 20. století.

Nebudu lhát, knížka se mi nečetla úplně nejlépe, téma je opravdu náročné a i já jsem cítila, že si musím dát občas od čtení pauzu, abych vstřebala všechno to zlé, co se v minulém století ve Vietnamu odehrálo. I tak mě ale osudy Tranovy rodiny naprosto pohltily a už teď můžu říct, že se mi do rukou dostala jedna z nejlepších knih letošního roku.

Kromě dojemného příběhu má ale kniha také obrovskou informační hodnotu. Je až děsivé, jak málo jsem toho doteď věděla o historii země, která si za dobu své existence prošla mnohým. Ať už to byl hladomor, pozemková reforma nebo válka ve Vietnamu, vždycky to nejvíce zasáhlo právě ty obyčejné rodiny, což je opravdu smutné. O to důležitější ale je se z této historie poučit, aby se nikdy nemohla opakovat.

kalinkacz
24.07.2023 5 z 5

Kdybych měla za tento rok vybrat zatím tu nejlepší knihu, kterou jsem četla, byla by to tato - Hory zpívají!
5* dávám opravdu zřídka, jen knihám, u kterých jsem si naprosto jistá a které vím, že chci mít v knihovně navždy. Hory zpívají jsme pravda měla v plánu přejít, pak jsem ale několikrát zahlédla přirovnání ke knize Pačinko (moje další srdcovka) a řekla si, že jí dám šance. A ono to opravdu bylo jako Pačinko, jen z Vietnamu.
Román vypráví příběh několika generací obyčejné vietnamské rodiny na pozadí událostí 20. století. O dějinách Vietnamu jsem věděla poměrně málo, možná i proto mě kniha a hlavně osudy a charaktery postav naprosto pohltily...
To, jak nesmírně dobře je kniha napsaná, jak vás doslova "vcucne" a nepustí až do poslední stránky... Prostě nezapomenutelná kniha, kterou moc doporučuji přečíst ideálně na pár zátahů, jen tak si totiž myslím, že příběh této rodiny prožijete na maximum (kdo četl, ten ví).
Pokud bych tedy měla doporučit jen jednu novinku letošního roku, kterou si máte přečíst, je to opravdu tato!

Kaja1
24.07.2023 5 z 5

Tato knížka by si zasloužila více hvězd. Jako ve filmu se před námi odehrává příběh jedné vietnamské rodiny. Obdivovala jsem sílu babičky, nikdy se nevzdat, i když padla vždy vstala, aby její nejbližší nestrádali. Její láska k dětem byla bezmezná, z lásky jim odpustila i věci, které by jiní odsoudili a své nejbližší zavrhli. Dějiny Vietnamu na pozadí románu stojí určitě za přečtení.

Téra
24.07.2023 3 z 5

Hodně zajímavý příběh o nelehkém osudu jedné vietnamské rodiny. Dozvěděli jsme se hodně o historii Vietnamu, o které jsem toho před přečtením knihy věděla pramálo. Mám s knížkou jen malý problém. Mně osobně se trochu pletla všechna ta jména a občas jsem se ztrácela a nevěděla jsem, v které lince vyprávění se právě nacházím. Ale celkově moc doporučuji k přečtení.

Knižní střípky
22.07.2023 5 z 5

Výborná záležitost, perfektně se to četlo, jedna z nejlepších letošních knih, kterou budu doporučovat každému, kdo si chce trošku rozšířit obzory a dozvědět se něco o historii vietnamského národa.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky

Megynka
16.07.2023 5 z 5

Kniha byla naprosto úchvatná a já jsem strašně ráda, že se mi něco takového dostalo do rukou ....
Kniha se strašně krásně čte a každá věta je zajímavá. Ani jednou se mi nestalo, že by mě něco nebavilo, nebo bych měla chuť to přeskočit. Ba naopak - nestačila jsem žasnout, co vše se ve Vietnamu dělo. A se studem se přiznávám, že jsem se o tuto část historie nikdy blíže nezajímala - což byla obrovská chyba!
Co se mi na knize líbilo asi nejvíce je to, s jakou úctou ke své zemi je napsaná. A také s obrovským respektem k rodině a všemu, co se dělo. Je to až neuvěřitelné. Nahlédnutí do Vietnamu mi dalo strašně moc - nejen historii, kterou jsem vlastně neznala, ale i nahlédnutí do rodinných vztahů a lásky ke všemu a všem kolem.
Stylem psaní mi to trochu připomínalo knihu Kde zpívají raci. Možná i proto je tato kniha zatím nejlepší, jakou jsem letos četla. Jsem unešena krásou Vietnamu a zdrcená vším, co se tam dělo. Pro takovou zemi a tak úžasný lid je to víc než dost ...

Mona-Lisa
06.07.2023 5 z 5

"Babička mi kdysi říkala, že výzvy, kterým musel vietnamský lid čelit během svých dějin, jsou tak velké jako nejvyšší hora."

Chci konzumovat víc takových knížek, které mě budou nutit načíst si příčinu válek.
Díky kterým mi není svět lhostejný.
Budu žasnout nad barvitým dětským pohledem.
A budu pyšné říkat, ze autorka popisuje zkušenost rodiny a známých ze svojí země. Protože takové knížky mají nejvyšší hodnotu.
Nejlepší knížka od Joty co jsem četla.
Nejde odložit a bolí.
Války jsou nesmysl a ještě větší nesmysl je, že furt probíhají, potom co víme, co nás stojí.
Chceš se vztekat? Tak si ji přečti.

Četla jsem to s pokorou a pusou dokořán, je moc silná.
Jako není to vůbec oddechové čtení. Je to psané s úctou k zemi a předkům, krásnými slovy, ale člověk se doslova do písmene bojí otočit stránku - co se těm Vietnamcům zase stane. Válka, hladomor, pozemková reforma. Furt něco.
Po dočtení jsem vděčná, kde a kdy žiju, že nemám hlad a žádného člena rodiny ve válce. Co by ta to Huong dala.

"Když naše příběhy přežijí, my neumřeme, i když naše těla na této zemi již nebudou."

Ctenar1202
05.07.2023 3 z 5

Strhující příběh vietnamské rodiny, která se rve s nepřízní osudu v dobách koloniální nadvlády, nástupu hnutí Viet Minh, rozdělení na severní a jižní Vietnam, války a letech po ní až téměř po současnost. S hlavními postavami prožijeme téměř sto let. Byla jsem zvědavá, jak autorka celé toto téma uchopila a zpracovala. Kniha je inspirovaná jejími předky a psala ji dlouhých sedm let.

Dieu Lan je žena, na jejíž bedra je toho naloženo víc než dost. Přišla o otce, bratra, manžela a se svými šesti dětmi se snaží přežít a poprat s tvrdým životem. S dětmi spíš přežívá než žije, snaží se je nasytit, ale je to těžké. Chce jim zajistit lepší budoucnost a tak ji čeká rozhodnutí, které ovlivní její život na další desetiletí.

O mnoho let později poznáváme v příběhu Huong. Je to vnučka Dieu Lan a tu moc zajímá historie její rodiny. V dobách válečných však musí bojovat i ona se svým osudem a společně se svojí babičkou se snaží přežít válku. Obě tajně doufají, že se zase setká celá rodina...

Příběh v knížce je velice rozsáhlý a trvalo mi než jsem se začetla. V knize jsou i vietnamské výrazy, které jsou hned dovysvětleny v češtině, ale mě to rušilo. Také vietnamská jména mi dělala problémy, protože jsem si některé postavy pletla. Mentalita vietnamského národa je taky zcela jiná než nás evropanů, ale byla v příběhu hezky vykreslená. Přesto asi nedokážu příběh naplno ocenit. Rušilo mě i střídání vypravěčů a to babičky a její vnučky. Každopádně je to pro mě nová zkušenost s historií Vietnamu a opravdu bylo strašné co tento národ zažíval. S čím vším se muselo obyvatelstvo poprat a jak moc strádali. Koho však zajímá historie Vietnamu, bude z příběhu nadšený.

PetrazÚstí
05.07.2023 5 z 5

Nevěděla jsem toho o vietnamských dějinách mnoho. Zde je vše podáno velmi jemně, subtilně. Krásný román, četl se moc dobře, postavy se mi zdály uvěřitelné, stejně tak zápletky, což je pro mě v poslední době hlavní kritérium.

NNiky
22.06.2023 3 z 5

Tohle bylo moje první větší seznámeni s dějinami Vietnamu za minulé století. Sledujeme dvě dějové linky a osobně se mi teda víc líbí ta Dieu Lan. Dělalo mi potíž zvykat si na jména, ale zvládla jsem to. Líbí se mi popisy přírody, přísloví a styl psaní. Trochu slabší je za mě linka Huong.
Hodnotim 3.5/5

Pet007
21.06.2023 5 z 5

Kniha přečtena za odpoledne a večer. To už se mi dlouho nestalo. Potřebovala jsem knihu do výzvy v knihovně, vybrána tedy úplnou náhodou. Příběh mi potvrzuje můj názor, že rodinné vazby jsou důležité. Ráda jsem se dozvěděla něco o Vietnamu. Vyprávění v sobě nese poselství, že mír je nezbytný, protože válka, ať je vedena z jakýchkoli důvodů, ubližuje především obyčejným lidem.

katasokolov
21.06.2023 4 z 5

Trošku slabších 4/5*

Příběh, jenž v sobě nese téměř celé jedno století vietnamských dějin. Kniha, která pokrývá život jedné rodiny - ztráty, lásky, nespravedlnosti, krutost, náhody, dobrotu, sobectví, osud.

Kniha je bezpochyby velmi zajímavá a poučná. Pro čtenáře, který nemá o historii Vietnamu 20. století přílišné povědomí, se může jednat o edukativní čtivo podané přístupnější formou. Pro ty, kdož mají trochu víc o problematice načteno, se nebude jednat o nic moc nového.

Největší problém jsem měla s postavami, kterých je jednoduše moc a jejich příběh je vyprávěn na nepříliš mnoha stránkách - tudíž se jednotlivým rodinným příslušníkům autorka nemohla věnovat podrobněji a jejich charaktery nejsou rozpracovány do detailů. K takto napsaným protagonistům je těžké vybudovat si jakýkoliv bližší vztah. Pokud bych si ale měla vybrat osud jedné postavy, jejíž osud byl pro mne osobně nejbolestnější - pak by to byl Minh.

Knihu doporučuji, ale určitě existují zdařilejší historické rodinné ságy.

Moc chválím doslov autorky! Užitečné jsou také otázky k diskuzi v závěru knihy - zejména mne zaujala ta týkající se cenzury v dnešním světě.

Citace z knihy:

Nějak jsem si byla jistá, že kdyby lidé měli vůli číst jeden druhého a vidět světlo jiných kultur, nebyly by na zemi války.

-) tuhle citaci jsem zvolila z knihy záměrně - jelikož se mi líbil aspekt předávání moudrosti z babičky na vnučku, které vštěpuje, že je důležité číst a poskládat si z jednotlivých střípků informací pravdivou či nejpravděpodobnější realitu

denisa7430
18.06.2023 5 z 5

Tohle bylo nádherné čtení, ač o válčení, ale napsáno s jemnocitem, který vás nutí vše prožívat s hlavními hrdiny. TOP kniha tohoto roku!