Holčička, která měla ráda Toma Gordona

Holčička, která měla ráda Toma Gordona
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1135/bmid_holcicka-ktera-mela-rada-toma-gordo-nCz-1135.png 4 2337 2337

Svět měl zuby a mohl vás jimi kdykoli pokousat. Trisha McFarlandová to zjistila, když jí bylo devět let. V deset hodin dopoledne začátkem června seděla vzadu v autě své matky, na sobě měla modrý nadhazovačský dres Red Sox (s číslem 36 Gordon na zádech) a hrála si s panenkou Monou. V půl jedenácté zabloudila v lese. V jedenáct se snažila nepodléhat panice, snažila se neříkat si "Tohle je vážné, tohle je moc vážné". Snažila se nemyslet na to, že když se lidé ztratí v lese, někdy se jim může něco stát...... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Girl Who Loved Tom Gordon , 1999

Alix
26.04.2013 4 z 5

Taky jsem si čtení užila a nejen to. Ve spánku jsem bloudila lesem a ráno přemýšlela, co zase ta holka vyvede. Naprosto jsem při čtení uvěřila myšlenkovým pochodům devítileté holčičky, já jsem se vlastně občas tou holčičkou stala. To je kouzlo, které King ovládá a kterým čtenáře přitahuje. Zavede nás do světů, které stvořil a my v nich žijeme, dokud si neuvědomíme, že kniha skončila. U mne to aspoň tak funguje. Jednu hvězdu dolů ale dávám za konec příběhu, tam mi to trošku skříplo.

Lea
01.04.2013 3 z 5

Tak tuhle knížku rozhodně nepovažuju za reprezentativní ukázku Kingovy tvorby. Hodně roztažené a pořád dokola. Byly pasáže, kdy jsem se opravdu začetla, ale chápu i lidi, kterým příběh prakticky nic neříká. Možná je to proto, že se nikdy neztratili v americké divočině. Sama si vzpomínám, když se mi to stalo v obyčejném českém lese, a tehdy mi nebylo o moc míň než Trishe. Každopádně v tomhle ohledu jsem se do malé hrdinky vcítila velmi dobře. Asociace s Tomem Gordonem se mi líbila, stejně jako typicky kingovská hra s myšlenkami vystrašeného dítka. Stále se ale jako někteří nemůžu zbavit pocitu, že nespatřit tenhle příběh světlo světa, nic moc by se nestalo. Trochu mi připadá, že je to jeden z těch příběhů, které autora pohltí a musí je dokončit, přestože jeho nadšení nebude překonáno čtenářem. Jak ale vidno, tak známé jméno si své spokojené čtenáře i přesto našlo.

Skripi
31.03.2013 4 z 5

Nebolo to zlé, moja prvá kniha od Stephena Kinga, ale verím že vie písať aj strašidelnejšie. :D

paloma
28.03.2013 4 z 5

Jednoduchý příběh, (holčička se ztratila v lese), ale King je úžasný vypravěč, takže se knížka líbila..

avel
14.03.2013 5 z 5

Pro mě jedna z nejlepších Kingových knih. Perfektně vykreslené psychické pochody malé holčičky, která se ztratila a snaží se být rozumná..
Jen mi občas přijde, že King popisuje myšlení malých dětí až moc rozumně...

magnolia
09.03.2013 4 z 5

Můj první King. Už je to déle, co jsem ji četla, ale nezapomenu na to napětí a vzpomenu si vždycky, když jsem v lese.

marlowe
06.03.2013 4 z 5

Sečteno a podtrženo: Jestli Stephen King něco OPRAVDU umí, potom je to „otevírání příběhu“:

„Svět měl zuby a mohl vás jimi kdykoli pokousat. Trisha McFarlandová to zjistila, když jí bylo devět let. V deset hodin dopoledne začátkem června seděla vzadu v autě své matky, na sobě měla modrý nadhazovačský dres Red Sox (s číslem 36 GORDON na zádech) a hrála si s panenkou Monou. V půl jedenácté zabloudila v lese. V jedenáct se snažila nepodléhat panice, snažila se neříkat si Tohle je vážné, tohle je moc vážné. Snažila se nemyslet na to, že když se lidé ztratí v lese, někdy se jim může něco stát. Někdy i umřou.
A to všechno jenom proto, že se mi chtělo čurat, pomyslela si…“

Hotovo dvacet. Žádné zbytečné řeči, jenom několik rychlých tahů štětcem – a okamžitě víme, na čem jsme. V expozici (neboli v disciplíně zvané „Vstup na scénu“), je King nepřekonatelný. Dokonce i ty knihy, které se mi nakonec nelíbily, mají skvělé, strhující začátky – a za to, že se nakonec „nepovedly“, může jen a jen Kingova slabina v občasné neschopnosti ukáznit se, „ukočírovat“ svoji obrazotvornost.

Premisou Kingových příběhů (jak se o tom zmiňuje ve své knize „O psaní“) je odvěká otázka: „Co by se stalo, kdyby…?“ V tomto konkrétním případě tedy: „Co by se stalo, kdyby devítiletá holčička zabloudila v lese?“ Možná šlo o sázku, možná Stephen tenhle nápad uchopil jen jako takovou frajerskou výzvu: Dokázal bych napsat dvousetstránkovou knihu o děvčátku, které sejde z cesty a ztratí se? Byla-li to sázka, potom ji vyhrál.

Druhou věc, kterou King ovládá, je schopnost vyprávět příběh neskutečně šťavnatým jazykem. Ať mluví o čemkoli, dokáže to napsat čtivě a s ohromnou chutí. Kingovy knihy mi ze všeho nejvíce připomínají babiččinu vánočku, plnou rozinek a mandlí. Každým kousnutím, každou přečtenou stránkou, narazíte na několik lahodných kousků. (Třeba: „Letos se mu začaly objevovat uhry a na čele mu svítila čerstvá úroda.“ Nebo: „Když jí znovu u obličeje zabzučel komár, prudce ho zaplácla a spokojeně se zadívala na drobnou krvavou šmouhu na dlani. "Myslel sis, že nemám nabito, co, parťáku?" pronesla.“) Jinak než pojmem „šťavnatost“ to vyjádřit nedovedu. V tomhle má King hodně společného např. s Chandlerem. Protože je to radost, nečíst jenom proto, abychom se dozvěděli, jak příběh dopadne, ale také proto, abychom si „pochutnali“…

O přednostech jsem toho napsal hodně, k záporům jen dvě kusé poznámky.
1) Někde vzadu v hlavě mi doteď bzučí dotěrná otázka: Proč tak chytrou holku (že chytrá je, dokazuje po celou dobu své anabáze) hned v prvních minutých bloudění nenapadla ta nejlogičtější myšlenka: „A což takhle zkusit vrátit se na to místo, kde jsem sešla z cesty?“ Já vím, autor se nám to tam snaží vysvětlit, ale přesto… (Ostatně, jak vidím, totéž napadlo i Coonana…)
2) Po strhujícím začátku se tempo postupně zvolňuje – a po půlce jakoby autorovi už začínala docházet munice. A za nepříliš vydařený považují i celý ten trochu „ne až tak úplně uvěřitelný“ závěr knihy. Rozhodně jsem čekal NĚCO VÍC. Taky proto ta jedna hvězdička dolů.

vikaa
04.03.2013 5 z 5

Můj první čtenářský zážitek s Kingem a opravdová bomba. Psychologická sonda do hlavy a duše malé Trishy se autorovi neobyčejně vydařila - věřila jsem Trishe nejen každé slovo, ale každou myšlenku.Přesně takhle se to opravdu mohlo stát......Jenom mě mrzelo, že jsem knížku přečetla tak brzo. Hltala jsem příběh a čekala,kdy už malá Trisha konečně dojde mezi lidi a zachrání se.

Marika Vanova
03.02.2013 4 z 5

Už delší dobu jsem se chtěla pustit do Kinga. Tak jsem sáhla po této a dobře se četla, neustále jsem ale čekala, že bude něco...a nakonec to úplně nebylo. Někdy jsem se ztrácela v tom, co je pravda a co fantazie a halucinace holčičky, ale to si myslím, že je autorovým záměrem. Ztratit bych se opravdu nechtěla.

doktorking
11.01.2013 3 z 5

Jedná se o opravdu krátký román,jeho čtení vám zabere jen pár hodin.Výborně popsané bloudění devítileté Tristy lesem,jejíž SPOLEČNOST obstarává imaginární přítel T. GORDON nadhazovač Kingových oblíbených RED SOX.Dívka uniká před netvorem který ji je neustále v patách,King finále zakončí v podobě nadpřirozena a objeví se zde tzv.termín deus ex machina v tomto případě lovec,myslím že to není špatné ale rozhodně si s tím NETVOREM mohl KING poradit lépe.

Mishka_a7
02.01.2013 4 z 5

Jsme zvyklí číst knihy a sledovat filmy, kde se ztratí dítě, spíš z pohledu nešťastných rodičů, ale nikdy ne z pohledu ztraceného dítěte. King takovou knihu napsal a mně se moc líbila!

fear
01.12.2012 2 z 5

S lítostí musím říct, že tohle byla nejnudnější Kingovka, co jsem kdy četla..Celou dobu jsem čekala, kdy se začne něco dít a že pár scén bylo slibných, ale nakonec se to stejně nějak "zahrálo do outu".. Jedna hvězdička za monology, které si pro sebe Trisha vedla a druhá hvězdička za realistické popsání hrůzy, kdy se ztratíte v lese a postupně gradující zoufalství s halucinacemi.

A jsem opravdu ráda, že jsem ji nečetla jako svou první knihu od Kinga, protože nevím jestli bych po tomhle zážitku sáhla po něčem dalším z jeho tvorby.

julythreemosen
27.10.2012 4 z 5

Opět úžasná ukázka Kingova talentu. Celou dobu jsem byla napnutá a netrpělivě čekala na závěr, který mě vůbec nezklamal. Čtyři hvězdičky, protože jsem četla i jeho lepší díla, jinak doporučuju všem.

MM_Master
28.09.2012 5 z 5

"Prestaň, nič také neexistuje, v lese nie je nijaký prízrak. Buď už ticho!"

Li@
25.09.2012 3 z 5

Četla jsem od Kinga už jiné věci a proto jsem byla překvapená, že to nebyl ten klasický nervy drásající trhák. Nicméně bylo to velmi realistické čtení a člověk se tak snadno vžije do situace malé Trish. Nestvůry z pekel reálné nejspíš nejsou, ale ztratit se v tak velkém lese je hororové až dosti. :) Konec slabší, ale to mi přijde už většiny jeho knih.

Lady_Ef
23.08.2012 3 z 5

Dobrá.

Tím by se dala shrnou celá kniha. Děj byl napínavý, místy jsem se i bála, ale nebyl to ten pravý horor, který byste nejradši schovali do mrazáku, aby ty nestvůry nevylezly..

Sussane
22.08.2012 3 z 5

Toto je prvá kniha od Kinga, ktorá sa mi dostala do rúk.Anotácia ma hned zaujala, nehovorím že kniha už nie, ale čakala som trochu viac...Ked to mám zhrnút, celkom pekné čítanie, taká oddychovka.Rozhodne som s Kingom neskončila, práveže som ešte len začala :D

Romčuška
05.08.2012 5 z 5

Neřekla bych že byla nejslabší byla skvěláá!!!! Tohle byla realita milý Gerrete!!!! tyhle lesy opravdu existuji a dost casto se v nich ztraci lidi a jsem rada že ta mala přežila byla dojemná zase uplně jiná ale skvěláá!!

Riky
27.07.2012 5 z 5

Moje první kniha od Kinga a velice se mi líbila... Přečetla jsem ji během jednoho dne a jednoznačně ji řadím k mým nejoblíbenějším.

Gerret
26.06.2012 3 z 5

Zatím nejslabší Kingova kniha co jsem četl, to ovšem neznamená, že by byla špatná. Děj není sice tak napínavý a promyšlený, je vlastně založen na jednoduché zápletce, ale i tak z toho autor dokázal vytěžit co se dalo a já se u knihy nenudil. Je pravda, že o trochu více napětí by knize prospělo, ale i tak to byla dobrá četba na zkrácení dlouhé chvíle. Je to i celkem krátké, takže jsem to měl ani ne za 2 dny přečtené, takže i z tohoto důvodu kniha za přečtení určitě stála. Hodnocení 70%.