Hodiny

Hodiny https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/4506/bmid_hodiny-t0H-4506.jpg 4 978 188

Scéna ze života anglické spisovatelky Virginie Woolfové, osud prosté americké dívky v 50. letech, drama mladé lesbičky a majitelky nakladatelství: tři příběhy o umírání a bezmoci, ale také o ohleduplnosti a lásce; autor obdržel za román Pulitzerovu cenu. Hodinám se dostalo titulu kniha roku od nejprestižnějších amerických deníků (New York Times, Los Angeles Times, Boston Globe, Chicago Tribune) i časopisů věnovaných vydavatelskému průmyslu (Publishers Weekly). Následovaly prestižní ceny – Pulitzerova a PEN/Faulkner, kterou uděluje americká pobočka celosvětové spisovatelské organizace.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The Hours , 1998

Renatka11
14.01.2020 5 z 5

Srdeční záležitost. Skvěle prokleslené hlavní ženské postavy. Tři nezávislé příběhy z různých dob se zajímavě prolínají. Nečte se úplně lehce, ale zážitek z toho je silný.

boxas
04.01.2020 5 z 5

Ke knize jsem se dostala přes film a oboje je dobré.

adelinka
03.12.2019 3 z 5

No ja si nemôžem pomôcť, ale mňa táto kniha až tak nechytila. Možno nebola tá správna chvíľa na túto knihu. Prečítala som ju až do konca, chvíľami som bola pocitmi hore, potom dolu. No dám jej ešte raz šancu niekedy v budúcnosti.

Lucka11
03.11.2019 3 z 5

Čakala som trošku viac. Mne osobne nevyhovoval štýl písania, trvalo mi dlho /asi polovica knihy/ kým som sa začítala. Páčilo sa mi striedanie príbehov jednotlivých postáv. To bolo na tejto knihe dobré. Film som ešte nevidela, ale určite sa k nemu časom dostanem. Viac nebudem rozpitvávať...v ďalších komentároch je popísané viac.

Hanka_Bohmova
27.08.2019 4 z 5

Pokud si dobře vzpomínám, četla jsem Hodiny poprvé v době, kdy jsem o Virginii Woolfové věděla jen málo a z jejích knih znala jen Flushe (za což vděčí korepondenci R. Browninga a E. Barrettové).
Od té doby jsem s velkým potěšením přečetla téměř všechna autorčina díla přeložená do češtiny. Přesto si nejsem jistá, jestli to mělo na mé dojmy z Hodin zásadnější vliv. Spíš pro mě zůstávájí svébytnou knihou, v níž jsem při nynějším čtení nejostřeji vnímala motiv "osvobození se", touhy po odchodu z okolností, do nichž se člověk necítí patřit, které přijímá omylem, jemným nátlakem, (zdánlivou) nevyhnutelností. To je pro mě osobně zajímavé téma, v prvním hnutí mám sklony vidět je jako pokušení, příbuzné té svůdné a popohánějící iluzi, že hluboká láska je ve skutečnosti snadná, jen když najdeme tu správnou osobu. Že pocit smyslu, pokojné srdce, je záležitostí takových a takových životních podmínek, které je tedy potřeba získat. Možná bych spěchala říct, že proti tomuto pokušení je nutné bojovat - kdybych ovšem neviděla, že právě to postavy v knize dělají. Bojují proti svému pocitu, že nežijí správný život - svůj život. Zkoušejí proti němu bojovat drobnými i většími ústupky, vnějším přizpůsobením se, vnitřním povzbuzováním a horečným oceňováním toho, na čem "by jim mělo" záležet. Ale nejsou šťastnější. Manévrovací pole pro možnost vybudování opravdu nosného, a ne jen zdánlivého souladu jim omezuje duševní nemoc či slabost, ohlušující očekávání okolí, nedostatek otevřené komunikace, snad i křehkost povědomí o vlastní identitě.

Pez892
24.08.2019 5 z 5

Krásně napsaná emocemi nabitá kniha. Neuvěřitelně proniknutí do ženské duše v dlouhých 24 hodinách. P

annettka1098
23.07.2019 2 z 5

Pro mne hodně tězké čtení. Kniha je hodně pocitová, ale jedná se o těžké až depresivní pocity, kdy všechny protagonistky se setkávají se smrtí. Měla jsem pocit, že ještě nejsem v tom věku, kdy dokážu vše dostatečně pochopit a ocenit. Závěr byl však překvapivý, protože jsem si celou dobu myslela, že dvě z žen mají jinou spojitost.

rosalee3974
17.07.2019 5 z 5

Nevím, jestli mě ta kniha ohromila, nebo nevysvětlitelně zasáhla. Nevím, jestli pro mě byla poutavým čtením, nebo mi přinesla hluboké rozčarování a ani nemohu s jistotou říct, jestli v mém téměř dospělém já zasadila o něco více pochybností, než v něm doposud klíčilo.
Nevěděla jsem, co čekat od knížky oceněné Pulitzerovou cenou, ani co čekat od příběhu, který se odehrál třem ženám, ve třech různých dobách, které údajně spojoval jakýsi mystický smysl pro detail běžného dne a určité, byť nepřímé ovlivňování.
Netušila jsem, že svět, život ba dokonce obyčejný den může být viděn očima Cunninghamovýma do nejdrobnějšího detailu, a trochu ho za toto procitnutí proklínám.
Kniha vzbuzuje mnoho pocitů a myšlenek a je potřeba ji vstřebat, nejen kvůli neobyčejnosti obyčejného příběhu, ale také pro vytříbenost slov, přirovnání, metafor a neustálou touhou nazývat věci jinak, ale přesto výstižně až do jejich nejhlubší podstaty.

krevetinka
25.02.2019

Zůstává mi záhadné, jak pan Cunningham, jakožto homosexuální muž, umí tak dokonale proniknout do ženského nitra. Jedná se opravdu o zvláštní příběh a nemohu se dočkat, až jeho prožitek podpořím filmovou adaptací.

StephenKingje
23.02.2019 5 z 5

Tři ženy, tři osudy, tři dny...kniha od Michaela Cunninghama, jež získala Pulitzerovu cenu a byla úspěšně zfilmována s třemi světově proslulými ženami. Z těch tří postav v téhle knize jsou dvě fiktivní, ale obě mají něco společného s ženou třetí, jímž není nikdo jiný než legendární Virginia Woolfová. A i když se může z anotace zdát, že se nejedná o nic zvláštního, tak ve skutečnosti se jedná o mistrovské dílo. Takže, Hodiny...

Musím upřímně říci, že nemám rád Meryl Streepovou. Nechci pochybovat o jejích hereckých schopnostech, avšak jako člověk je mi nesympatická. Tak jsem tedy měl obavy, že charakter, který hraje ve filmu, mi bude protivný...mílil jsem se. Její postava měla skvělý charakter a vskutku mne bavilo ho číst. Co se dvou jiných postav týče, také jsem si je oblíbil a rád jsem četl jejich osudy. Sečteno a podtrženo, jedná se o krásnou knihu, vyprávějící nám události, které se odehrávají ve čtyřiadvaceti hodinách hlavních hrdinek, jež jsou vskutku neobvyklé (jak postavy, tak události).

HODNOCENÍ: 10/10

Alex_Jura
03.01.2019 5 z 5

Přečtená několikrát. Miluju knihu, miluju ten film, je to úžasně sestavený příběh. Díky Hodinám jsem si našla cestu k Paní Dallowayové, a pomohly mi toho pochopit mnohem víc.

ibs
30.12.2018 4 z 5

Zo zaciatku take roznorode pocity, od strany cca100 vcelku zaujimave a uz aj “velmi ctive” a rozuzlenie sialene dobreeee. Uz len za ten napad ako tie osudy zien previazat 4,5 z 5:)

blowfish
18.12.2018

Nedočteno. Příliš matoucí (ženská jména).

jakafe
29.11.2018 3 z 5

Film Hodiny jsem před lety viděla v kině a od té doby je můj velmi oblíbený. Když jsem si ale sehnala knižní předlohu, vůbec jsem se nedokázala začíst a nedočetla jsem ji. Nicméně nyní, po několika letech, jsem se k ní vrátila a naopak mě velmi chytla. S postupujícím časem se stává stále tíživější a hutnější. Stejně jako ve filmu mě i v románu nejvíc chytla linka Laury Brownové, podle mě jsou vnitřní pochody hrdinky nejznepokojivější a tedy mistrné. Byla skutečnou obětí doby.

IvaKo
11.11.2018 4 z 5

Skvěle napsaný příběh prolínajících se osudů tří žen, vyprávěný stylem Virginie Woolfové, jejíž poctou tato kniha je. Před časem jsem četla "Paní Dalowayovou", takže jsem ocenila autorův obdobný smysl pro detail, schopnost působivě vytvořit atmosféru všedního dne a citlivé vylíčení ženských tužeb a strastí.

marhoul
21.10.2018 5 z 5

Geniální.

karolina5333
08.09.2018 5 z 5

Literární zážitek.

aralka
24.06.2018 5 z 5

Výborný!! prostě výborný! je to pocta geniální spisovatelce Virginii Woolfové, ale nejen to... je to ponor do komplikované ženské duše, je to o přátelství, lásce, o niterných touhách, je to o nemoci i o smrti, o štěstí, které většinou najdeme v maličkostech a úplně všedních věcech...... ale nejvíc mě dostalo úžasné ztvárnění nezastavitelného toku času obecně a času, který je každému člověku dán a co člověk v průběhu života postupně ztrácí, je to čas a záleží jenom na něm, jak ten, co mu zbývá využije... ... líbí se mi věta v krásném doslovu paní Hany Ulmanové..... "Snad jedinou možností, jak lze nad časem zvítězit, je umění, které nás dokáže nejen rázem přenést do naprosto jiné doby či navodit iluzi mládí, ale také nás přinutí alespoň na okamžik zapomenout, že s každou uplynulou vteřinou jsme o maličký krůček blíže smrti."

YA-girl
20.06.2018 5 z 5

V románu je popisován jeden den v životě tří žen, jejichž osudy se v závěru románu protnou. Jsem naprosto unešená originálním námětem, nečekaným koncem i citlivým, nádherným, působivým zpracováním. Jak psala Annie1999 přede mnou - "kniha, ve které se čte mezi řádky" - i já vnímala kromě děje jako takového i všechny ty "meziřádkové" úvahy o životě, o jeho smyslu, o jeho pomíjivosti...

Annie1999
17.06.2018 5 z 5

Hodiny - kniha, ve které se čte mezi řádky.

Virginia, mající moc nad všemi, kteří jí vznikají pod perem, nemá nad sebou moc žádnou.
Laura, žijící americký sen, ve skutečnosti žije ve snech a iluzích.
Clarissa, snažící si užívat všedních maličkostí, je neustále ponořena do minulosti.
Tři postavy, každá v jiné časové rovině, přesto zažívající podobný pocit uvěznění.

Už dlouho mě nějaká kniha tak nezasáhla. Jazykem, příběhem, myšlenkami.
Pane Cunninghame, tleskám.