Hodinky od Ašera

Hodinky od Ašera https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/388636/bmid_hodinky-od-asera-QCP-388636.jpg 4 226 77

Co trápí dnešní třicátníky? Přemíra stresu, pocit osamění, nebo jen to, že si nemohou dovolit hodinky Hublot? Karla a Helenu spojí jedno letní odpoledne náhoda. Přestože pokračují každý svojí cestou, osud je svede zpátky k sobě. Touží po rodině, zázemí a smysluplné práci. Seberou odvahu a rozhodnou se zariskovat. Založí si rodinnou firmu. Tuší ale, jaké překážky spojené s podnikáním budou muset okusit? Jak je složité se v dnešní době vypořádat s nástrahami byrokracie a zákony? Vyčerpání, ale šťastni otvírají vytoužený obchod. Spokojený zákazník je jim největší odměnou. A když se někdy nedaří, stále je tu víra, že bude líp. Věděl to i starý Ašer, židovský hodinář z Letné, bez jehož pradávných hodinek by Karel s Helenou ztratili naději.... celý text

Margherita_N
včera 3 z 5

(SPOILER) Ty jo, připadá mi, že anotace ke knize vůbec nesedí. Z děje to vypadalo, že hlavní postavy spíš než hodinky Hublot (o těch tam byla zmínka jednou a Karel vcelku smířeně prohodil: „Hm, možná jednou.“) trápí celá řada lidských katastrof. Kniha nebyla tak dlouhá, ale všichni známí a příbuzní ústřední dvojice stihli zemřít nebo alespoň vážně onemocnět, včetně zvířat. Dvojice samotná nebyla katastrof ušetřena, poslední čtvrtina knihy vzala v tomhle směru fakt rychlý spád a hodnotím ji jako nejlíp napsanou, první tři čtvrtiny jsou tak na dvě a půl hvězdy.

Jirinamac
12.04.2024 5 z 5

Moc dobře popsaný život nejednoho živnostníka, kdy na začátku má člověk iluze a elán a pak stačí jeden problém a všechno se zhroutí. Těch lidských osudů je v knížce popsaných víc a začátek byl tak na 3*, ale za ten pravdivý závěr musím dát 5*

ctenarTanDa
05.04.2024 5 z 5

Životní příběh každého z nás je na knížku. A příběh lidí z tohoto románu se mi líbil.Takový běžný život.Vlastně ne,život ovlivněný výchovou, vzděláním, vztahy,štěstím,zdravím,penězi.Běžný život, ale každý ho máme nastavený jinak.

Evaho73
19.12.2023 3 z 5

Príbeh poukazuje na životné osudy postáv, ktoré sa nedajú plánovať, a častokrát sa vyvíjajú práve opačným smerom, ako by si samé želali. Možno týmto postavám autorka navalila až príliš veľa problémov, čo im z môjho pohľadu uberá na presvedčivosti, ale nakoniec sa jej aj vďaka tomu podarilo zachytiť jedno snáď to najdôležitejšie posolstvo pre život.
Autorka tu píše veľmi jednoducho a snaží sa ísť priamo k jadru celej zápletky, čo síce prispieva k ľahkosti čítania, ale na druhej strane to negatívne vplýva na reálnosť celého príbehu.

99jana99
01.11.2023 5 z 5

(SPOILER) Kniha mě zaujala hned od začátku, velmi čtivě napsaný příběh Heleny a Karla. Co všechno se může v životě přihodit, aby jste přišli o všechno? Asi bych uvítala pokračování s příznivějším koncem, ale vždycky všechno nemůže končit pohádkově. Doporučuji.

Librorumistka
17.10.2023 3 z 5

Tak tato kniha mi bohužel příliš nesedla. Už jen začíst se mi dělalo obrovský problém a děj mě začal bavit až takřka na konci. Nechápu, jak je možné, že mi ani styl psaní v této knize nepřišel zdaleka tak dobrý jako v knize Soběstačný, i když obě knihy psala stejná autorka. Jediné téma, které jsem si z knihy odnesla, bylo neúspěšné podnikání a zadlužení, což rozhodně bylo zajímavé, ale ocenila bych, kdyby se tomu kniha věnovala více. Celkově byl za mě tento příběh velmi průměrný až podprůměrný. Doufám, že autorčina nová kniha se mi bude líbit více.

pakoshka
29.04.2023 4 z 5

Ta knížka má všechno. Sebevraždy, nemoci, PPP, partnerskou krizi, podnikatele, finanční problémy, děcka, židy. Zní to jako galimatyáš, ale mě to bavilo. Nicméně naivita dvou hlavních mě vyloženě vytáčela, takhle po hlavě se podnikalo doufám naposledy v devadesátkách, ne dnes. Ani na chvíli jsem jim nedržela palce, protože bylo od začátku jasné, jak tohle matlalství dopadne.

Dandy1
10.08.2022 5 z 5

Tohle jsem četla se staženým žaludkem. Tu dobu, kdy s nadšením lidé začínali po revoluci podnikat a pak často skončili pro druhotnou platební neschopnost nebo zákeřnost podvodníků, jsem zažila.

Arella
26.05.2022 3 z 5

Tahle kniha pro mně nebyla ničím vyjímečná. Neurazí nenadchne.

EvikU.
02.04.2022 5 z 5

(SPOILER) Kniha se mi hodně líbila, mazec, bylo mi líto Heleny ale vlastně i Karla a Alice i Oliny. Takový běžný život podnikatele. Ne vždy se podnikání rozjede a pokud je do začátku potřeba hodně vkladů, ani si to neumím představit. Ta tíha a narůstající dluhy musí být síla. Klidně bych četla dál, jak se jim bude dál dařit, když vyřešili dluhy a Karel si hledal práci.

Také pocity ze dvou sebevražd, Heleny bývalý přítel a Karlův kamarád. Že jim dostatečně nepomohli. Tomu bych také nechtěla nikdy čelit, výčitky i když ve většině případů neoprávněné musí být děsné....

Knihu určitě doporučuji. Za mě další skvělá česká autorka.

Louisareading
31.03.2022 5 z 5

Z knihy jsem nadšená, líbilo se mi na ní hlavně to, že ač se zabývá tématem "dnešní třicátníci", není to pojatá jen jako trapné sarkastické navážení se do všeho kolem. Kniha má příběh, nápůad, hezky vykreslené postavy i kulisy. Doporučuju všem, které unavují neustálé pokusy o humor, které nakonec působí únavně. Tohle je svěží kniha!

pavlačinka.1
30.03.2022 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, vztahy ať partnerské, rodinné, přátelské, sousedské .....ze současnosti...podnikání, prosperita, krach, půjčky, ... sedí mi autorčin styl psaní a děj mě vždy táhne dále...

hzd
26.01.2022 4 z 5

Kvůli nízkému hodnocení se mi nejdříve do knížky moc nechtělo. Ale nakonec se mi příběh líbil, přestože byl napsán víceméně na samá neveselá témata.

SynD
07.01.2022 1 z 5

(SPOILER) tohle snad ani není kniha, ale přímo divotvorný hrnec. obsahuje:

úmrtí matky, babičky, expřítele a sousedky ženské postavy; také otce a bývalého pracovního partnera mužské postavy, z toho jde ve dvou případech o sebevraždu. a vlastně ještě pejska, co měl nádor

téma židovství a holocaustu včetně vzpomínky na pochod smrti

alkoholismus, sexuální zneužívání v rodině, narušený vztah k vlastnímu tělu a obsesivní počítání kalorií (PPP), narušené rodinné a partnerské vztahy

závislý vztah a domácí násilí i s karmickou odplatou, kdy násilník - vida, na jeho smrt jsem zapomněla - onemocní ALS...

téma náhradního rodičovství, manželské problémy se sexem po narození dítěte, nevěru

budování podnikání, půjčky, první úspěchy, rozličné pijavice, co se snaží přiživit, problémy, krach a pád do dluhů

dědění a prodávání nemovitostí a odstavcové citace z knihy Johna Irvinga

- autorka zkrátka používá dramatické zápletky a tragické konce se střídmostí Huntera S. Thompsona. od poloviny jsem už knihu jen dolistovala, i tak mi šla ale očička šejdrem, zatímco spěl příběh ke svému očekávatelnému konci. a z nějakého záhadného důvodu jsem u toho myslela na Petru Soukupovou, vlastně i Petru Hůlovou.

EDIT: koukám, že se můj komentář dosti shoduje s komentářem od hvozdik. ale nechám tak, dohromady to tuším tvoří vyčerpávající výčet.

Nel.K.
27.11.2021 4 z 5

Kniha se mi četla velmi lehce, nicméně obsah samotný už až tak lehký nebyl. Byl to takový příběh o tom, jaký život bych třeba já osobně nechtěla mít, ale chápu jak jednoduché je se k němu dopracovat.. Uf, no, dobré, čtivé, ale teď si dám něco veselejšího..

danielavachova
26.07.2021 4 z 5

Po knize Soběstačný,jsem čekala asi víc. Jinak se ale kniha četla lehce,čtivě. Byl to příběh ze života ,občas dost smutný,řeší problémy jak rodinné tak finanční součastníků,konec se tak nějak dal předpokládat. Oddechové čtení,doporučuji.

tbruck
10.07.2021 3 z 5

I přes těžké osudy hlavních postav bych knížku označila za tu "oddechovější". Možná i proto, že série tragédií a zpackaných lidských osudů se zdá tak překombinovaná, že snad ani nelze uvěřit, že by měl někdo v životě až takovou smůlu. V kombinaci s tím, že hlavní postavy nebyly ani kdovíjak sympatické, moc jsem ty jejich životy s nimi neprožívala. Knížka je každopádně psaná čtivě a plus dávám za hezké vykreslení Prahy.

jana14
07.06.2021 4 z 5

Před nějakou dobou jsem se zamilovala (moc smutně) do knihy Zuzany Dostálové SOBĚSTAČNÝ. Následně jsem neodolala a koupila další knihu autorky "HODINKY OD AŠERA". Dobře napsaný, vztahový, psychologický, podnikatelský a partnerský- milostný román z české současnosti. Kniha mě potěšila navíc pro to, že dobře znám Prahu 7 a mám na ni krásné vzpomínky. Přímo "vidím" místo, kde si naši hrdinové založili obchod. Myslím, že autorka velmi citlivě popisuje mezilidské a partnerské vztahy a dokáže popsat i úskalí a problémy malých, bohužel naivních podnikatelů v České republice.

hvozdik
15.04.2021 1 z 5

(SPOILER) Když do jedné knížky nacpete krizi partnerského vztahu po porodu, složité kamarádské vztahy, domácí násilí, umírání partnera na nevyléčitelnou nemoc, pohlavní zneužívání dítěte, smrt rodiče, sebevraždu 2x, alkoholismus, deprese z vlastního těla, infarkt otce, dětská traumata, tvrdý svět ponikání, dluhy, dědictví, pokus o nevěru, zapomněla jsem na něco? Co z toho asi tak může vzniknout? Maglajs. Nebavilo, nechytilo, nedojalo. Akorát jsem dostala averzi ke slovu "špitnout", protože všechny ty uvzdychané ženy v tomto guláši se neuměly normálně vyjadřovat, a tak vždy něco špitly. Ach jo. nedoporučuji.

Sorrow
02.03.2021 3 z 5

Hodinky od Ašera, jak se můžeme dočíst v samotné anotaci, ohledávají „problémy“ třicátníků ze všech možných úhlů pohledu. Problémy schválně obestupují uvozovky, neboť se v kontextu dnešní doby sice jedná o události závažné, podíváme-li se ale o pár generací zpět, musí nám připadat malicherné a směšné. Ostatně i na to autorka poukazuje, když nastiňuje vztah hlavní hrdinky Heleny se sousedkou, která přežila holokaust. Centrální linka příběhu je věnována vztahu dvou třicátníků a jejich snaze vybudovat úspěšnou rodinnou firmu. Na pozadí se však odehrává mnohem více. Podobně jako v Soběstačném si Dostálová nevystačí pouze s ústředním motivem, ale nastiňuje i další fenomény dneška – nespokojenost s relativně utěšenou životní situací, toxické vztahy, v nichž mají lidé tendence zůstávat, ač nemusí, smrt v rodině, sebevraždy atd. Byť oceňuji plejádu motivů, jenž do knihy vetkává, zdálo se mi, že to nedělala s takovou elegantní mimovolností jako v případě jejího nového románu a řada věcí se mi zdála vmanipulovaná na sílu. Mluvím především o množství postav, které v průběhu knihy z různých příčin umírají a také o vztahu Oliny a Čeňka. Jejich soužití je vykresleno dost stereotypně, což by mi ani nevadilo, protože se jedná o žitou skutečnost, vadí mi ale nedostatečná prokreslenost těchto dvou charakterů, jenž by blíže objasnila motivy jejich chování. Za nejsilnější momenty naopak považuji dle mého autenticky odvyprávěné nadšení z postavení se na vlastní nohy a založení firmy, přes počáteční potíže, až po strmý pád. Celkově jsou Hodinky od Ašera takovou předzvěstí toho, že má Dostálová jako autorka hodně co nabídnout, ještě to ale není vybroušeno ani zdaleka tolik, jako v případě jejího Soběstačného (mimochodem i tomu jsem dala „jen“ 4 hvězdy, ale myslím, že s příští knihou už tam ta pětka padne :-)).

Zuzana Dostálová
česká, 1976