Denní hlídka

Denní hlídka https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/156687/denni-hlidka-156687.jpg 4 730 50

Hlídka série

Druhý díl fantasy pentalogie Sergeje Lukjaněnka. Ani na okamžik neustávající boj mezi silami Světla a Tmy – takový je její hlavní motiv. Souboj stoupenců Světla a Tmy pokračuje. Znovu se setkáváme s oběma hlavními protihráči - Geserem a Zavulonem - i s jejich družinami. Boj mezi Dobrem a Zlem, mezi Světlými a Temnými, nekončí... Do tohoto boje zasahuje Inkvizice, jejímž úkolem je střežit křehkou rovnováhu. Se světlým mágem Igorem se dostáváme před její tribunál, sídlící ve starobylém domě na Vyšehradě v Praze... Tři romány, zasazené do Moskvy let 90., popisují trvalé soupeření sil Dobra a Zla. Na problematickou regulérnost tohoto zápasu dohlížejí protagonisté z Noční hlídky, reprezentující Světlo, a Denní hlídky, která naopak ochraňuje zájmy Tmy. Hrdiny těchto tří próz jsou Jiní – bývalí lidé, v nichž obě soupeřící strany rozpoznaly nadpřirozené schopnosti a snaží se je získat na svou stranu… Po světě se tato trilogie proslavila nejen díky bravurnímu literárnímu ztvárnění, ale také díky filmu, který byl natočen podle prvního dílu Noční hlídka, a co je pro Čechy zvláště zajímavé, byl natočen v Praze. Příznivci tohoto žánru si tedy jistě přijdou na své.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: ekniha , Argo , Triton

Дневной Дозор (Dněvnoj dozor) , 2004

postoran-CZ
12.04.2018 5 z 5

Ani druhá kniha série neztratila z lesku první knihy. Lukjaněnko dál rozvíjí svůj svět boje Světla a Tmy, boj Noční a Denní hlídky, boj dobra a zla. Ale co je vlastně dobro a co zlo?

arram
23.03.2018 4 z 5

Druhá kniha série Hlídky, které pro mě osobně byla slabší než první díl, ale přesto stále čtivá a zábavná. Tři příběhy, které se následně propojí dohromady, jsou napsány čtivě a ve stejném duchu jako kniha první.

Vikos
12.03.2018 5 z 5

Nemám slov 5 hvězdiček je málo

Hellrampage
21.06.2017 4 z 5

Dostal som to, čo som od knihy očakával. Síce prvá poviedka bola kvalitatívne horšia a bola akoby vytrhnutá z upírych denníkov (alebo Tvajlajtu) pre -násťročných, druhá bola po všetkých stránkach dokonalá. Akčná jazda ako sa patrí, kedy neviete, čo od hlavnej postavy očakávať. Čitateľ už z predchádzajúcej knihy vie, ako funguje svet a šero, pozná postavy a jednotlivé strany, a tak si túto jazdu môže užiť bez zbytočných filozofovaní a vysvetľovaní. Kráľovsky som sa bavil. 90%

Tretia časť bola skôr uzatvárajúca a neutrálna. Som zvedavý na poslednú tretiu knihu z trilógie.

Allebith
05.06.2017 4 z 5

Pěkné a akční pokračování Noční hlídky. Možná se mi líbila i víc než ta. Obsahuje samostatné příběhy, které se velmi nenásilně pojí jeden s druhým a vyústí v neočekávané rovnováze. :)

Knihomlok2015
22.04.2017 4 z 5

Začínám tomu přicházet na chuť pořád víc.
A to blahořečení českého piva mě opravdu pobavilo. (kdo ví, jaký s tím má pan spisovatel osobní zkušenosti?)

nefernefer
09.03.2017 5 z 5

Druhý díl série je za mnou a musím říct, že se mi možná líbil i trochu víc než ten první. Pěkně navazoval a já jsem měla pocit, že už vstupuju do známého prostředí. Tentokrát neměla kniha jen jednoho hlavního hrdinu, ale většinu zúčastněných už jsem znala a najednou jsem je viděla v úplně jiném světle. Ještě výrazněji se ukázalo, že nic není černobílé. Že i Světlí jsou schopni pěkných intrik a Temní dokážou milovat až za hrob. No a to, že se poslední třetina odehrává v Praze, byl moc příjemný bonus :o)

„Je třeba prožít jeden plnohodnotný lidský život, tak do osmdesáti nebo do sta let, ztratit nějaké příbuzné a blízké, myslím lidi, zjistit, jak směšní jsou politici, co budují tisícileté říše, nebo filosofové, vymýšlející věčné pravdy pro jednu až dvě generace... a teprve pak se z tebe stane Jiný. Kdežto dokud žiješ svůj první, obyčejný lidský život, zůstáváš člověkem. I když třeba umíš chodit do šera, pronášet zaklínadla a prohlížet pravděpodobnostní linie...“

whiolet
16.02.2017 3 z 5

O něco lepší díl než ten první. Moc se mi líbila první povídka a rozuzlení konce, bohužel to je asi tak všechno. Rozhodně z knihy nejsem nijak nadšená, hodnotila bych ji jako průměrné čtení-

Meivis
24.01.2017 4 z 5

POZOR SPOILERY!!!!
Mě se líbila o něco méně než první díl. Jsem zvědavá jaké postavy se objeví v třetím díle, protože v tomto díle spoustu mích oblíbených postav spolklo šero.
Jinak zápletka opět nezklamala, ale autorovi filosofické úvahy už mě tolik nebavily jako v prvním dílu.

Melic
23.01.2017 4 z 5

Navazuje dějem i kvalitou na předchozí knihu. Hned sahám po další v sérii.
A těší mě i to, že část knihy se odehrávala v Praze, čímž ji využiji i v čtenářské výzvě 2017.

Targa Dall
15.09.2016 5 z 5

Výborná kniha!!! Úžasné rozvedení prvního dílu (který nyní hodnotím pouze jako úvod), strašně se třesu na další díl :)

Nyní se nám představuje i Denní hlídka, bojující - ovšem v rámcích Dohody - o věc Tmy.
Pokud jste četli první knihu, tuto prostě musíte také :)

Vřele doporučuji!

tatjana1737
09.09.2016 5 z 5

!!! POZOR SPOILERY !!!
Výborné pokračování prvního dílu (do top řadím ještě Šerou hlídku, ostatní jsou jen takové odvárky). První příběh psaný z pohledu Temné vědmy mne neustále dojímá při každém čtení, pokaždé cítím nespravedlnost, že jí a Igorovi autoři nedali větší prostor. A až nyní, po několikerém čtení, jsem pochopila ohavnost Zavulonových pletich - když jsem četla dříve, pokaždé jsem jeho narážky a řeči o lásce vztahovala - stejně jako hrdinka sama - k jeho vztahu k Alici. Příběh o Fafnirově drápu je spíše úvodem k příběhu třetímu, a vstupem na scénu devonovu synovi. Třetí příběh je překombinovaný a až při několikerém čtení mi začal dávat smysl, nicméně ani při čtení prvním, kdy jsem se místy topila v Antonových a Edgarových úvahách, mi nejasnosti neubraly na čtenářském zážitku.

Alfirin
02.05.2016 4 z 5

Chytla mě mnohem víc než první díl.

Dinosaur
20.01.2016 5 z 5

(☆10/10) Vzhledem k tomu, že jsem knihu četl už potřetí a dvakrát z toho prakticky na jeden zátah (což se u knih, co mají přes 400 stran zas tak často nestává), je asi jasné, že tahle knížka prostě musí být (alespoň pro mě) něco extra, proto mě trochu překvapuje, že tu až tak moc jásotu vlastně nevidím. No nic. Pro mě to byl opět skvělý zážitek, miluju ty úvahy na téma dobro a zlo, které tu rozhodně nejsou černobílé a samotného mě znejisťují, k jaké straně bych se připojil, kdybych byl Jiný (normálně bych řekl, že k těm "hodným", ale tady si nejsem tak úplně jistý). Zkrátka dokonalost.

Čtec
25.10.2015 4 z 5

Není špatné přečíst si po Noční hlídce i druhý díl. Leccos, co nebylo zcela jasné, totiž dovysvětlí. Minimálně z tohoto důvodu tedy Denní hlídku doporučuji. Krom toho je opět dobře napsaná, čtivá. Velmi zajímavý - a navíc lichotivý - je také pohled na Prahu (hmm, pod Vyšehradem sídlí Evropské byro spravedlivé Inkvizice, kdybyste to náhodou nevěděli...) ruskýma očima. Inu, asi se jim u nás opravdu líbí (Rusům i inkvizici)... :-)

tatjana1737
06.10.2015 5 z 5

Prohloubení myšlenkového světa Hlídek a rozdílů mezi Světlými a Temnými. Příběh Alice pokaždé přečtu s napětím a i když vím, jak dopadne, cítím velikou nespravedlnost (tak málo stačilo...).

danielka5777
09.06.2015 3 z 5

mnohem lepší než první, Noční hlídka. i když první příběh byl trošku slabší, další dva měly dobře vystavěné děje, plné překvapení a zvratů, napínavé, bez zbytečných řečí... až mi nakonec bylo možná trochu líto, že to skončilo až tak dobře :-D

KachnaN
17.10.2014 4 z 5

Na to, jak moc se mi líbila první knížka, bylo tohle pro mě trochu zklamání. První příběh naprostá bomba, ale ty další dva už se mi trochu nelíbily. Možná jsem si tuhle knížku neoblíbila kvůli jiným pohledům vypravěčů, nevím...Jen doufám, že Šerá hlídka bude tak skvělá jako Noční :)

kaptah
19.09.2014 5 z 5

asi nejlepsi z hlidek

Fuksinka
02.02.2014 5 z 5

Tuto knihu by si měl přečíst každý, kdo se dívá na fantasy s despektem. (není se čemu divit, když mají takové obálky)
Já nejsem z knihy nadšená ani tak dějově, ale tím, co se dozvídáme o charakterech Světlých a Temných a jak vás nutí přemýšlet o tom, co je dobro a zlo. Dlouho jsem byla znechucena Světlými a vlastně ještě jsem. Temní si na nic nehrají, prostě přiznávají svoje pohnutky. Zrcadlo uznával jen Svobodu a zásadu, že nikdo nemá právo brát ze svobody druhého. Tohle přece jako návod na "ideální" společnost stačí. Oproti tomu Světlí se svým "sociálním inženýrstvím" připomínají politiky, kteří páchají takzvané dobro, aniž by zjišťovali, jestli jejich představu někdo sdílí. Jsou sobecky přesvědčení o své pravdě a za sebou nechávají spoušť. Jednají plni předsudků bez velké vůle se prvně domluvit. My jsme přece ti hodní a dělali jsme to v zájmu lidstva.

SPOILER!
Tygříka mě vůbec nebylo líto, zasloužila si, co dostala. Pokud jednala s úmyslem zabít a pomstít smrt svého milého, za kterou si mohl sám, neměla na straně "dobra" co dělat.
Nejvíc mě znechutil svým jednáním Igor. V podstatě přiznal, že vraždil ze sobeckých pohnutek. Nebyl by schopen v běžném živote Hlídky případně s Alicí bojovat, tak ji prostě zabil.
Aspoň, že Anton se nakonec ukázal jako Jiný bez velkých předsudků a s ucházejícím charakterem.