Hledání modré

Význačná a mnoha cenami ověnčená americká spisovatelka Lois Lowryová, podobně jako v prvním svazku své světoznámé tetralogie, který vyšel česky pod názvem Dárce, stvořila tajuplný svět budoucnosti: Lidské společnosti vládne krutost a klam. Slabí, staří a nemocní jsou nežádoucí. Když Kiře zemře maminka, dívka se bojí, že ji vesnické společenství zapudí. Rada moudrých ale rozhodne, že Kira, jež se od maminky naučila tkát a vyšívat, vyšije kabát pro pěvce, který v obrazech vypráví lidské dějiny a předpovídá budoucnost. I další dvě děti mají úkol, jeden chlapec má pěvci vyřezat hůl, další dívka má pěvce jednou dokonce nahradit. Trojici dětí zdánlivě nic nechybí, jsou dobře zaopatřené, a přece v nich hlodají nedůvěra, strach a pocit, že jsou vlastně zajatci. Brzy však vyjde najevo, co s nimi rada moudrých doopravdy zamýšlí......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/300213/hledani-modre-yii-300213.jpg 4.171

Dárce (2.)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Argo

Gathering blue (2000)

Kniha Hledání modré

KristýnaMy

Na to, že jsem čtenář převážně historických románů a knihy s fantasy podtextem se neřadí mezi mé oblíbené, mě tento příběh opravdu překvapil. Neviděla jsem žádné nijaké části (natahování), napětí zde bylo pořád. Když jsem si knihu pořídila musela jsem ji odložit, poněvadž mě začátek hodně zaskočil, ale na druhou stranu Lois Lowryová nádherně rozvedla příběh.

Greena

Druhá kniha z tetralogie Hledání modré nás opět zavede do fantasy světa budoucnosti. Ve společnosti vládne krutost. Nemocní, postižení a staří jsou nežádoucí. Takoví musí odejít na Pole. Kira už jako miminko neměla vůbec přežít, protože se narodila s chromou nohou, ale maminka jí vydobyla právo na život. Když Kiře matka zemře, dívce hrozí, že bude zapuzena z vesnice. Rada Strážců však rozhodne, že Kira bude moct zůstat, a že se z ní stane důležitá osoba v péči o slavnostní roucho Zpěváka, který každoročně na slavnosti zpívá dlouhou píseň o historii celého lidstva. Kira má zvláštní dar, při vyšívání vidí zvláštní obrazy. O nich i o celém zvláštním zřízení světa je tato jedinečná kniha skvělé autorky Lois Lowryové.
Proč dívka hledá modrou…

simviki
02.10.2018

Tak za 1) se nenechte zmýlit tím, že jde o pokračování Dárce. Za 2) nečekejte , že dojde k nějakému rozuzlení. Lowry končí své knížky v náznacích, zbytek nechává výhradně na čtenářově fantazii. Za 3) opět to není kniha úplně pro děti, protože by poselství nepochopily, i když zde je ještě mnohem výraznější než v Dárci. Ovšem neznamená to, že by tím kniha nějak utrpěla. Je krásná, hluboká a předkládá nám spoustu myšlenek. Tak jen namátkou jedna, co mě zasáhla i v Dárci -Měli jste teď někdo co do činění s opatrováním těžce nemocného člověka ? Zažili jste, jak je to náročné pro ošetřujícího, a že nemocnice většinou nemohou nebo nechtějí příliš spolupracovat ( nejsou lidi, kapacity a mnohdy ani vůle)? Uvědomuje si někdo v tomhle státě, kde se budují sportoviště, bazény a kurty, že za pár let tu budou téměř samí důchodci ? Co s nimi ? Domovů, hospiců je málo, nemocnic taky ..Nebylo by nejjednodušší vymyslet taky nějaké „pole odcházení“, “obřad vyřazování“..nebo uzákonit eutanazii a nejlépe nějakou dobrovolně povinnou formou..? Člověku z toho až mrazí v zádech, ale opravdu jsou tyto knížky jen „ sci-fi“??

Šéfová007
07.09.2018

Stějně jako Dárce úžasná a poučná. Doporučuji! :)

Epes
24.08.2018

Knihu určitě dětem doporučím, ale mám několik výhrad, které jsem více rozvedl v recenzi.

trudoš
02.02.2018

Jako pokračování Dárce víc než důstojné, především proto, že nejde o přímou návaznost. Romány spojuje pouze vize neveselé budoucnosti, nakolik však byla první kniha o důsledcích komunistického totalismu, Hledání modré jde po trošičku jiném druhu společnosti. Naneštěstí, vyprávění působí pouze jako úvod k většímu celku, protože když už konečně padnou hradby tajemství, konfrontaci si čtenář užije maximálně ve své fantazii. Ono samozřejmě není moc o čem dumat, figury na šachovnici jsou rozestavěné dostatečně jasně, aby člověku byl výsledek hry jasný. Přesto mi ale bylo líto opouštět hrdiny ve chvíli, kdy nadchází největší dobrodružství jejich života.
Jinak ovšem paráda. Lois Lowryová má dar zaujmout bez ohledu na věkovou hranici a rafinovaně jednoduchým jazykem mluvit o těch nejzávažnějších věcech, jako jsou práva jedince a dobro celku. Nicméně za její největší přednost považuji emotivní uchopení vztahu mezi rodičem a dítětem, což v každé její knize hraje podstatnou roli. Upřímný obdiv.

lushi
30.01.2018

Další skvělá kniha od Lowryové, stejně zajímavá a poutavá jako ty ostatní. Příběh je sice trochu přímočarý a nečeká vás mnoho překvapení, ale to vynahradí jeho kouzlo a postavy, které si zamilujete. I otevřený konec mi skvěle seděl, protože jsem po přečtení ještě chvíli seděla a zbytek příběhu jsem si dokreslila sama. Je to opravdu krásná kniha na rozvoj fantazie.
Rozhodně bych ale Hledání modré nepovažovala za pokračování Dárce. Je možné, že jde o stejný svět, ale knihy spíš spojují některé prvky příběhu než univerzum.

DracoMalfoy
14.01.2018

Lois Lowryová je někdo. Světy Jonase i Kiry se čtou lehce ale přitom vám přinesou tolik hlubokých i zdánlivě obyčejných myšlenek, že vás po přečtení nutí si na ně jednou, dvakrát do měsíce vzpomenout a uvědomit si, jaké máte štěstí. TOHLE jsou knihy co by měly dát za povinnou četbu.(11.-15.1.2018, 3.-7.5.2019)

Lois Lowry

Lois Lowry