Hlava XXII

Hlava XXII https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82728/bmid_hlava-xxii-eIA-82728.jpg 4 2407 357

Hlava XXII série

Hellerův nejznámější a nejlepší román, autor vychází z vlastních zkušeností - román je svým způsobem absurdní, ale realistický. Hlavní postavou je poručík letectva Yossarian, který je trochu klaun a trochu blázen (svým způsobem obdoba Haškova Švejka). Dílo nemá jednotnou koncepci, jedná se prostě o vylíčení mnoha absurdních situací. Název díla je odvozen podle vojenského paragrafu XXII, který říká, že voják může požádat o propuštění z armády je-li blázen, ale zároveň říká, že uvědomuje-li si, že je blázen, nemůže být bláznem. J. Heller se na tento román pokusil navázat, ale další díl zdaleka nedosahuje kvalit prvního. - Zfilmoval Mike Nichols (1970) 01-019-79... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Odeon

Catch-22 , 1961

nygmasriddle
02.03.2016 2 z 5

Asi jsem nějaký kulturní barbar, ale to se nedalo. Má druhá kniha od Hellera a po další rozhodně nesáhnu.

bagger95
29.02.2016 3 z 5

Nevim, cim to je, ale knizku jsem nedovedl ocenit tak, jako cele me okoli. Ztracel jsem se v mnozstvi postav, nestalosti casove perspektivy... Cim dal se clovek dostava, tim vic dava ta nepochopitelna kopa veci smysl - ale ze bych se vylozene bavil...
Jinak jde o valecny roman, ktery s tradicnim pojetim military nema nic spolecneho. Cele to balancuje nekde mezi Svejkem a serialem MASH.
Mno, jednou se k tomu vratim a zkusim si to precist jeste jednou, haka haka!

silvara
19.02.2016 5 z 5

Mám ráda knížky, které vás dostanou ze zálohy. A přesně taková je Hlava XXII. Ze začátku je vše veselé, ironické a absurdní a pak zničeno nic...bum! Nečekaná rána na solar plexus, která vyrazí dech. Wow, doopravdy působivé, geniálně vystavěné vyprávění (skládačka s časovou linkou).
Chápu, proč tahle knížka způsobila v roce 1961 takový rozruch.

snupko
19.02.2016 4 z 5

Môže vás odradiť štýl písania,dokonca niekto môže mať z toho hokej, ale ak sa trpezlivo a v pokoji sústredíte, tak sa prelúsknete ku podarenej vojenskej satire. Možno sa oplatí za tým pozrieť aj film a vyplniť nepodchytené miesta.

NiNo
11.02.2016 4 z 5

Nejúžasnější na této knize je, že každý je blázen, jenom Yossarian je letadlo (i když letadla nesnáší a neváhala bych se říct, že se jich i bojí). Až s přečtením zjišťuji, kolik popkulturních narážek má původ v tomto díle, a zároveň kolik inspirací z něj vzešlo (včetně krycích jmen politických nebo vojenských operací). Rozhodně doporučuji!

lilyblue
04.01.2016

Tuhle knihu chci číst neustále dokola. Poprvé těžká. Podruhé...potřetí... Nejlepší. Dialogy ve kterých se mísí místo a čas, postavy které mají svůj úděl ale umřou dřív než ho čtenář zjistí, humor, ten nejlepší humor, absurdní jako válka.

ber-tram
16.12.2015 2 z 5

Pestrobarevností jazyka úctyhodné chaotické blábolení (sem tam vtipné, sem tam mrazivé, ale hlavně trapné a rozvláčné), kterému by slušelo tak 150 stran povídek pospojovaných společným námětem, a ne románové nespojité „pětikilo“. Jak tohle se mohlo propracovat mezi klasiku a povinnou četbu, Bůh ví (to ostatně taky napsal tenhle grafoman). 11/15

Johncze
03.12.2015 2 z 5

Jedna z mála nedočtených knih. Na počátku dostanete spoustu jmen, někdo stále něco vypráví a vy jste ztraceni. Občas je to legrační, to ano, ale jede to stále podle stejného mustru. Bohužel, 2. šanci tomu asi nedám.

MayB2
21.11.2015 5 z 5

Absurdní kniha o absurdní době plná absurdních postav. Ovšem nejvíc mě dostalo oddalované odhalení Snowdenova tajemství.

IvanaVar
10.11.2015 5 z 5

túto knihu som čítala na 3x - na prvý šup som jednoducho nechápala - štýl napísania, štýl humoru... po čase som prečítala po druhýkrát - to už bolo lepšie - začala som sa orientovať a a po tretíkrát som si ju jednoducho vychutnala - a myslím, že po rokoch si ju prečítam zase :o) na Yosariana sa zabudnúť asi nedá

FMMMM
06.11.2015 2 z 5

Jak já se na knihu těšil... Několik let jsem uvažoval nad koupí a nakonec jsem zakoupil zde v bazaru. Jaké bylo mé překvapení, že kniha má sice svůj humor, který mne ze začátku bavil, ale postupem jsem si říkal, kdy bude konec. Od knihy jsem několikrát ustoupil k jiné knize a po 6 měsících konečně dočetl. Pro mne je kniha nesrovnatelná například s Černým obeliskem nebo Jak jsem vyhrál válku, na tyto tituly tato kniha nemá. Pro mě velké zklamání a to mám válečné romány velmi rád.

ziriant
23.10.2015 4 z 5

Většinou se nesměju tam, kde se smějí normální lidi. Jenže tahle kniha není pro normální lidi! Je to naprostý blázinec! Místy pravda trochu smutný a vztekuvzdorný blázinec. Nic jsem překousávat nemusela, kniha se četla od začátku sama... možná až příliš sama, protože to byla jedna z těch vzácných a úžasných chvil, kdy kniha cloumá vámi a ne vy knihou. Zkrátka bavila jsem se a nepřišlo mi to až tak odtržené od reality. Spoustu těchto absurdních situací zažívá každý z nás, jen se popisují vznosnými, místy až (úředně!) odbornými slovy.

Svářeč
17.10.2015 5 z 5

Tahle knížka a její humor prostě nesedne každému, znám dost lidí, co ji nedočetli, ale jí ji zhltnul jedním dechem. Fakt neuvěřitelně vtipné a chytré dílo.

Langosh
29.09.2015 5 z 5

Parádní kniha, komediální z prostředí války, ale nejenom komedie, taky ta tragédie ohledně válčení a smrti. Nejlepší kapitoly: poručík Scheiskopf, major Major Major, Voják který viděl všechno dvakrát, Generál Dreedle, pak ta kapitola, kde Yossarian posune frontovou linii, jeho trable s mrtvým vojákem v jeho stanu a zajímavá postava Mila, v tom jeho obchodu jsem se už ztrácel.

Jediná výtka - přeskakování z jednoho příběhu do jiného. Kdyby byla kniha napsána chronologicky dle času, bylo by to lepší. Ale i tak skvělá kniha a dobře jsem se bavil.

Lenka.Vílka
26.08.2015 5 z 5

Doposud jsem z knihy znala pouze to slavné:

What are you talking about? America is not going to be destroyed.

Never? Rome was destroyed, greece was destroyed, persia was destroyed. Spain was destroyed. All great countries are destroyed. Why not yours? How much longer do you think your country will last? Forever?

You're a shameful oppurtunist. What you don't understand is that's better to die on your feet than live on your knees.

You have it backwards. It's better to live on your feet than to die on your knees.

Teď znám i ten zbytek. A jsem za to ráda. Do knihy jsem sice "dorostla", ale stálo to za ten čas.

kreyson
08.08.2015 5 z 5

Nesmrtelná kniha, kterou jsem četl už jako puberťák a pak ještě mnohokrát. Nesmyslnost války a vojenské mašinérie v celý kráse, napsaná nádherně ironickým stylem, ze kterýho občas i zamrazí, když si člověk uvědomí, že to zase tak moc přehnaný není.

roman9739
03.08.2015 4 z 5

Není to lehká kniha, člověk se k ní zpočátku musí až nutit, ale když překousne poněkud těžký začátek (přece jen je to prvotina) kniha, tudíž autor, Vás odmění brilantní, kousavou satirou.
Yossarian rules! Vedle Švejka a poručíka Goodbodyho nesmrtelná postava válečné komiky.

Lucici
24.06.2015 5 z 5

Wau.
Túto knihu som chcela prečítať aj trochu natruc, lebo som mala ohlasy, že nie každý sa cez ňu dokáže prekusnúť, že je to píliš vojenské a pod..
Keby to ale bolo fakt tak zlé, stopla by som sa - nečítam veci nasilu, ak nemusím.
ALE naozaj je to geniálna kniha. :)
Teraz mi je aj ľúto, že bola "len" tak hrubá (a to bola na môj vkus práveže až príliš hrubá).
Hovorí o živote a ľuďom takých, akí sú a nevylepšuje ich (aby to čitateľ lepšie chápal alebo aby z toho mal lepší "epický pocit" alebo čo..) a asi preto si na jej "absurdný štýl" musíte zo začiatku zvykať...ale teraz mi to práveže bude na iných "realistických" románoch chýbať..
Úprimná, jednoducho geniálna, nepovrchná, zábavná, aj keď si často pri smiechu uvedomíte, že je to vlastne dosť smutné. Pritom ale nepoučuje a nemoralizuje, len hovorí ako sa veci majú často až tak úprimne, že to môže byť pre niektorých ľudí.. no, nepríjemné. :)
Pre mňa od prvej do poslednej stránky rozhodne vzácne strávený čas. :P

Aliii
03.06.2015 3 z 5

Za myšlenku a odvahu popsat tak reálný obraz armády by si Heller zasloužil hvězdiček pět, za absurditu snad ještě více. Ty hvězdy dolů jsou za zpracování a "strukturu" románu, která mi hodně chyběla. Vím, že bych neměla čekat řád v knize, která vykresluje absurditu armády, přesto mám pocit, že šlo téma zpracovat o něco lépe, bez toho pomalejšího a pro mě chaotického rozjezdu.
Válečné romány nejsou můj oblíbený žánr, nicméně přečtění vůbec nelituji, i když z mnoha popisovaných událostí člověka hodně zamrazí.

Jejda
02.06.2015 5 z 5

Curzio Malaparte má ve své knize Kůže zcela identické scény a myslím, že byla Kůže napsána o něco dřív, než Hlava XXII ...Tak nevím :-( ...Ale jinak je to skvělá knížka.