Hlava XXII

Hlava XXII https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82728/bmid_hlava-xxii-eIA-82728.jpg 4 2410 358

Hlava XXII série

Hellerův nejznámější a nejlepší román, autor vychází z vlastních zkušeností - román je svým způsobem absurdní, ale realistický. Hlavní postavou je poručík letectva Yossarian, který je trochu klaun a trochu blázen (svým způsobem obdoba Haškova Švejka). Dílo nemá jednotnou koncepci, jedná se prostě o vylíčení mnoha absurdních situací. Název díla je odvozen podle vojenského paragrafu XXII, který říká, že voják může požádat o propuštění z armády je-li blázen, ale zároveň říká, že uvědomuje-li si, že je blázen, nemůže být bláznem. J. Heller se na tento román pokusil navázat, ale další díl zdaleka nedosahuje kvalit prvního. - Zfilmoval Mike Nichols (1970) 01-019-79... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Odeon

Catch-22 , 1961

hafinka
17.05.2011 3 z 5

Nebavila mě. Ani knížka, ani film. Je pravda, že lidem se líbí, připadá jim vtipná. Přečetla jsem ji skoro celou a pak jsem přeskočila na závěr - celé se to nedalo

I.H.
01.05.2011 5 z 5

Tak jak se postupně zvyšuje povinný počet náletů, tak se i postupně rozkrývá příběh celé bombardovací perutě a srkze postavy vykreslí snad nejabsurdnější román, který jsem o druhé světové válce četl. A zcela upřímně jsem při čtení nenáviděl všechny ty magory, počínaje Cathartem a jeho touhou po slávě v kombinaci s tupostí, přes Aarfyho za však-vy-víte-co, McWatta, Mila, Natelyho děvku, kaplana a plejádů dalších šílenců. A zároveň jsem některé postavy obdivoval a nutilo mě to číst jak o život. Před několika lety jsem skončil po třiceti stránkách, teď jsem rád, že jsem si knihu znovu otevřel. Doporučuju tuhle šílenost všem!

Jitule Š.
26.04.2011 3 z 5

Nudné. Dost lidí - kluků - o tom bájilo, jak je to skvělé. Mně to teda skvělé nepřišlo. Nuda k uzívání, špatná styl a pořád se nějak nic nedělo. Čekala jsem, kdy se to začne hýbat, ale nezačalo. Film jsem neviděla a ani na něj nemám chuť. Divím se, že tahle knížka je v povinné četbě. O válce píšou jiní a o hodně lépe!

Kvothe
16.03.2011 5 z 5

Jeden z nejlepších válečných románů! Velmi se mi líbí formulace (viz. níže), že se za humorem skrývají velmi mrazivé kořeny. Ano, je to tak. Hrůza války je v úžasném kontrastu s její nesmyslností a hloupostí lidí, kteří velí. Hloupostí lidí obecně, ale i jejich vychytralostí. Neduh českých učebnic je snaha přirovnat Hlavu XXiI ke Švejkovi. Na to jsem skutečně alergický. Jedná se o naprosto odlišná díla, která nemají naprosto nic společného. Humor? Jestli někoho napadne něco podobného, tak už může přirovnat Farmu zvířat ke sněhurce. V obou příbězích jsou zvířátka :-)) Neshazuji Haška, jen mi vadí to srovnávání. V každém případě je Hlava majestátní kniha, která stojí za přečtení!

valda
07.03.2011 5 z 5

Významný protiválečný román, který popisuje příběhy bombometníka Yossariana ve 2. světové válce, kdy Američané dobývají fašistickou Itálii. Autor, inspirovaný svými vlastními zážitky z války, dokonale popisuje absurdní atmosféru americké armády a válečné mašinérie. Yossarian zažívá mnoho naprosto absurdních nebo i mrazivých příhod. Pozná mnoho zvláštních postav a přitom se stále pokouší dostat se nějak z toho šílenství pryč a přežít.
Román musel v době vydání (1961) působit jako výbuch těžké pumy z Yossarianova bombardéru. V době, kdy byly média plné vojenské propagandy, všude vlály vlajky a hrdinové psali memoáry, tak Heller přišel se švejkujícím Yossarianem, který má příšerný strach, že ho všichni chtějí zabít, většinu času tráví simulováním v nemocnici nebo v bordelu. Heller je skvělý ve vytváření naprosto bláznivých parodujících situací (Milovy vajíčka, nahý muž na stromě, důležitý pumový rozptyl, major Major Major Major ...), nebo vyšinutých dialogů (Kdy jste neříkal, že vám nic nemůžeme dokázat?). Dokázal jsem si opravdu dobře představit celou tu specifickou atmosféru americké armády. Je také poznat, že má z války mnoho vlastních zážitků, tak jeho popisy bojové akce jsou hodně silné.
Trochu jsem měl problém s tím, že ze začátku na mě text působil trochu zpřeházeně, neurovnaně. Některé věci se vysvětlí až později. Celý román není tolik ucelený, je to spíš soubor mnoha příběhů a to společně s docela velkým počtem postav trochu brzdí ve čtení. Některé situace mi také přišli zbytečně nereálně přehnané. Zpočátku jsem si taky říkal, přesně v duchu Hlavy, kdo je vlastně tady blázen, jestli podivné postavy knihy, Yossarian nebo snad autor. Yossarian na mě působil jako nesympatický, cynický, povrchní frajírek, ale postupně mi začalo docházet, že to je nejlepší obrana, kterou vyděšený Yossarian ve válce má, proti tomu, aby se z toho všeho sám nezbláznil. Film je taky povedený.

Medvezh
19.02.2011

Naprosto brilantní dílo, pravděpodobně to nejlepší, co jsem kdy četl. Akorát nemůžu říct, že by to byl román humoristický, jak spousta lidí tvrdí, protože zdejší humor má velmi temné a mrazivé kořeny.

Tizoun
23.01.2011 5 z 5

To je prostě tak... tak... heršvec, lidi, já si to musím jít znova přečíst :D To nemělo chybu...

koolsavage
22.01.2011 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, některé pasáže jsou přímo geniální !

Dell
11.11.2010 5 z 5

Výborná kombinace drsné reality a humoru. Tuto knihu bych si určitě ráda přečetla znovu.

Hellboy
30.11.-0001 5 z 5

Mnoho let moje vůbec nejoblíbenější knížka. A zároveň dílo, které mě seznámilo s nechronologickým vyprávěním. To bylo dlouho před tím, než jsem poprvé zhlédnul Pulp Fiction:) Hlava XXII je špičkově napsaná, dá se číst téměř jako válečný deník, protože líčí život posádky lehkého bombardéru dost věrně, ale zároveň je to pochopitelně protiválečné dílo překypující absurdním humorem, který miluju. 100%

Fiona
30.11.-0001 4 z 5

No, na špičku knih bych to nezařadila, ale bavila jsem se u toho dobře, tak dobře, že mi nedělalo problém napsat o tom lehký referát a pobavit celou třídu dokonce tak, že po té knížce někteří sáhli :). Pokud nerostete z absurdit a z faktu, že nemáte přehled o situaci a pořád je tuna neznámých, doporučuji. Irving Washington

Těm, co tu mluví o Švejkovi, doporučuji dílo Closing time (Zavíráme!). Heller měl o české literární tvorbě potuchy :).

Maulwurf
30.11.-0001

super kniha velmi mi pripomina pritomnost nasu kazdodennu

little_bastard2
30.11.-0001

Vytrvalo nepretržite čítam od 13. roku života, keď som po prvý krát prečítal poslednú stránku. Kniha, ktorá mala na mňa obrovský vplyv. A nenudíte sa ani pri desiatom prečítaní.

escritor
30.11.-0001 4 z 5

Až do 80-té strany jsem se ptal, kdo je sakra ten mrtvý muž v Yossarianově stanu :-)

janík
30.11.-0001

Kupodivu tato nejznámější Hellerova kniha je mezi jeho díly slabším kouskem. Doporučuji rozhodně zcela - Bůh ví, Gold..., Něco se stalo. Fakt boží, akčnější než hlava a absurdity na entou.

Bordelka
30.11.-0001 5 z 5

Přesně tak! Až při čtení Švejka mě napadlo, že je to taky tak trošku Yossarian. Možná, že v excelentní Hlavě XXII se ukazuje absurdita nejen války, ale i celého světa ještě víc, než u Haška.

Parník
30.11.-0001 2 z 5

Neoslovilo mě to vůbec, možná špatné načasování, musím to ještě zkusit..

mareq
30.11.-0001 5 z 5

Výborný román, který velice vtipným způsobem ukazuje na absurditu války. Haškův Švejk tak trošku v jiném kabátu.