Hlava XXII

Hlava XXII https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403/bmid_hlava-xxii-DIX-403.jpg 4 2410 358

Hlava XXII série

Hellerův nejznámější a nejlepší román, autor vychází z vlastních zkušeností – román je svým způsobem absurdní, ale realistický. Hlavní postavou je poručík letectva Yossarian, který je trochu klaun a trochu blázen (svým způsobem obdoba Haškova Švejka). Dílo nemá jednotnou koncepci, jedná se prostě o vylíčení mnoha absurdních situací. Název díla je odvozen podle vojenského paragrafu XXII, který říká, že voják může požádat o propuštění z armády, je-li blázen, ale zároveň říká, že uvědomuje-li si, že je blázen, nemůže být bláznem. J. Heller se na tento román pokusil navázat, ale další díl zdaleka nedosahuje kvalit prvního. – Zfilmoval Mike Nichols (1970)... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , BB art

Catch-22 , 1961

Sisi11
18.03.2013 5 z 5

Velmi hezká a absurdní kniha. Kolikrát jsem opravdu cítila výsměch a nebo naopak rozmar. Četla jsem s chutí a to i po nocích, protože se mi Yossarianův příběh z vojenského prostředí velmi líbil.

Lzicenka
25.02.2013 1 z 5

Tak tuhle knihu jsem nedala :-( ačkoli věřím, že je dobrá. Ale věda, o čem je pointa už dopředu, tak mě nic tak dalšího nenadchlo, abych se přinutila knihu dočíst. Čímž to ale nechci snižovat její kvality... třeba to zkusím někdy příště v jiném svém životním období, kdy se stane, že mě kniha chytne a dočtu ji s radostí až do konce.

Miken008
24.02.2013 4 z 5

Knihu jsem si přečetl jako doplňující četbu k právě probírané 2. sv. válce na gymplu. Musím říct, že mě příjemně překvapila. Dříve jsem se jí bránil, protože mě nijak nezaujala válečná atmosféra a celé ty popisy roztahané až na 500 stránek.
Je fakt, že některé informace se tak omílaly pořád dokola (což v důsledku bylo dobře, protože se poté čtenář neztrácí v té hromadě postav.) a souhlasím s ostatníma, že to na první pohled působí dost chaoticky.
Shrnuto. Knihy byla pohodová. Snad jen zdlouhavé popisy retrospektivy mě trochu nudili, ale musím uznat, že i já jsem se místy docela zasmál.. Určitě doporučuju všem a nejen těm, kteří si libují ve válečném období a atmosféře :)

Mako123123
22.02.2013 4 z 5

Jedna z najčudnejších kníh aké som zatial doma čítal. Nemyslím to ale v zlom, skôr som z toho trocha rozčarený a v pomikove... Zhruba prvých 80 strán som sa do toho dostával bo pôsobí to dosť chaoticky ale ked som sa už do toho dostal tak to bolo ok. Sarkazmus, "logika", humor ale aj tragédia, depresia, a ťažké úvahy... prišlo mi to ako nie vojnový román ale skôr román o všeličom. Pre mna to nebolo úplne super, ale bolo to dosť dobré... do čítania som sa nútit nemusel (iba na začiatku). Nečítal som to pretože by to bola povinná literatúra v škole. To som vtedy nečítal :D ale teraz po 7 rokoch som sa k tomu dostal dobrovolne a celé som to prečítal.
Dávam 4/5 :)

Gahanka
13.02.2013 5 z 5

Kniha patří mezi to nejlepší, co jsem kdy četla. Je vidět, že pan Heller si dal záležet a ten čas strávený prací na tomto díle se vyplatil. Často jsem se smála nahlas a mnoho situací, ačkoliv né tak přehnaných, jsem našla i v dnešní společnosti. Díky barvitému líčení jsem se do knihy opravdu vžila.

rakytnik
08.02.2013 5 z 5

Musím říct, že tak humorně psaná kniha o něčem tak vážném až morbidním snad ani nejde.
Právě proto si asi Heller najde spoustu oblíbenců i z řad nečtenářů válečné literatury.
V této knize jsem pochopil, co to je ironie.

mika251
08.01.2013 5 z 5

Hlava XXII je kniha, ktorá sa najprv tvári, že je hrozne vtipná, ale čím viac do hĺbky človek ide, tým viac zisťuje, že je to smiech cez slzy a zaťaté zuby... Vrcholná scéna so Snowdenom, ktorému bola zima ma strašila v snoch a definitívne presvedčila o tom, že na Hlave XXII nie je vtipné vobec nič... Prvý krát prečítaná v 17 rokoch a odvtedy ešte niekoľko krát, knižka už je úplne rozpadnutá, ale jedna z najcennejších v mojej knihovni.
Inak dobrá rada - pri čítaní som si na papier písala mená postáv a ich stručnú charakteristiku ako napr. McWatt - prelietaval nizko nad stanom, Havermeyer - strielal po myšiach a tak podobne. Keď som si náhodou nebola istá, kto je vlastne kto, ťahák bol poruke a chytro napovedal. Mám ho v tej knižke dodnes a strážim ako oko v hlave :)

CruSoe_028
08.12.2012

Válka s ironií a nadhledem. Jak moc je toto vzdáleno realitě?

kika 13
14.11.2012 2 z 5

Název psaný číslicemi není obvyklý nadpis u knížek.Zde to má svůj důvod.

Lenka Žofka
13.11.2012 1 z 5

Strašně dlouho jsem se chystala ke čtení, ale čekala jsem asi něco jiného....občas to tak nějak vtipné bylo, ale ve finále to na mě byla až moc velká slátanina....bohužel...

Phaennomen
03.11.2012 5 z 5

Po prvních cca 50 stranách jsem se proklínal, cože jsem si to vybral za povinnou četbu. Pak se ale situace obrátila a autorův styl a hlavně humor se mi dostal pod kůži. Fantastiská kniha plná hlášek a válečné absurdity.

brabofka
01.11.2012 3 z 5

Knihu jsem načetla a nedočetla, pevně věřím se k ní opět vrátím a donutím se jí přečíst a dočíst. Každopádně za to zívání a přemlouvání dávám té přečtené třetine 3*.

Sajdeman
02.10.2012 4 z 5

Válka je prostě vůl ...... :o)

Dandulka
23.09.2012 5 z 5

Mám ji ve slovenštině, ale vůbec mi to nevadilo, byla úžasná!!!!!

dusty
15.07.2012 1 z 5

Mám s touhle knihou problém, spousta lidí se při jejím čtení směje nahlas, ale já se můžu uzívat. Mockrát jsem ji odložil a přečíst ji celou jsem se musel donutit. Když to srovnám s Bůh ví od stejného autora, tak mám podezření, že při psaní Hlavy XXII musel být Heller namol.

kom72
30.04.2012 3 z 5

Knihu jsem četl přibližně rok. Chvilku mne bavila a opravdu od srdce jsem se zasmál, chvilku mne hodně nudila. Mockrát jsem ji odložil, ale nedalo mi to a vždy se k ní vrátil. Knihu jsem definitivně dočetl až po shlédnutí stejnojmeného filmu. Takže mi z toho vychází průměrné 3*. Ale věřím, že až si ji za pár let znova přečtu, budu mít k ní zase trošku jiný postoj.

Xamedeus
29.04.2012 5 z 5

Knihu kterou přečtu dnes, zítra a klidně za rok znova. Je pravdou, že postav je v ní mnoho, že válka a období vzniku nám není blízké. Však právě proto, je tato kniha jedinou možností výpovědi absurdity daných události. Ztráty myšlení a lásky. Člověk v ní musí najít jen smysl, aby se už válka nemohla opakovat a naše děti a děti našich dětí mohly vyrůstat v míru a harmonii.

gacie
24.04.2012 3 z 5

Podlehla jsem vysokým referencím této knihy a když jsem ji náhodou objevila v knihkupectví, tak jsem si ji koupila a těšila na dobré počtení. Bohužel jsem byla zklamaná. Ze začátku jsem se do knihy nemohla začíst - spousta postav a tedy pro mě trošku chaos. Když jsem zdolala první stovku, bylo to lepší. Celkově knihu bych zhodnotila jako průměrnou. Ničím mě nezaujala ani hlavní postava Yossarian. Znovu ji číst nebudu, i když ji mám v knihovně.

kusma
10.04.2012 5 z 5

Trvalo mi než jsem se odhodlala k jejímu přečtení. Poprvé jsem jí dokonce odložila, jak mi byl Yossarian nepříjemný (přeci jen číst o jeho cenzuře dopisů těsně po čtení Remarqua není opravdu nic příjemného :). Pak jsem ale vydržela... to není to správné slovo - pak jsem ale knihu nadšeně hltala. Je úžasná! Je vtipná a zároveň z ní úplně čiší absurdnost, marnost, nesmyslnost války, která na Vás působí zejména v druhé části knihy, kde kniha pomalu díky tomu i ztrácí humor (nebo jinak - je to čemu se tam smějeme vůbec vtipné? A až v druhé části nám tento fakt dochází?). Mnoho postav si oblíbíté, mnohé budete nenávidět. Stejně jako šílený předpis Hlavu XXII.

Kniha je to pěkná, sice se zasmějete, ale ona už zmiňovaná marnost a bezmocnost z ní úplně čiší. Občas na mě působila už moc dlouze, že jsem si říkala, že některé postavy mohly vypadnout a knihu zkrátit. Ale po dočtení si to nemyslím. Každá měla své trápení a svůj osud a do románu patřila.

Renava
20.03.2012 5 z 5

Túto knihu si naozaj treba dobre načasovať. Inak ju človek vníma keď má 16, inak keď dozreje, nielen telesne :-) Ja som ju v minulosti nespočetne veľa krát odložila, kým prišiel jej čas. Ale keď prišiel, užila som si to. Nemôžem povedať, že by som ju zhltla na jeden šup, to určite nie je ten typ literatúry, ale čím pomalšie a pozornejšie sa číta, tým človek lepšie pochopí jej posolstvo. Každá postava a každá kapitola dokladuje absurdnosť vojny ako takej spôsobom, ktorý je sám o sebe absurdný, no paradoxne humorný, hýri brilantným inteligentným vtipom od prvej stránky po poslednú. Nemyslím si, že je kniha preceňovaná, skôr mnohými nedocenená.