Hlava XXII

Hellerův nejznámější a nejlepší román, autor vychází z vlastních zkušeností – román je svým způsobem absurdní, ale realistický. Hlavní postavou je poručík letectva Yossarian, který je trochu klaun a trochu blázen (svým způsobem obdoba Haškova Švejka). Dílo nemá jednotnou koncepci, jedná se prostě o vylíčení mnoha absurdních situací. Název díla je odvozen podle vojenského paragrafu XXII, který říká, že voják může požádat o propuštění z armády, je-li blázen, ale zároveň říká, že uvědomuje-li si, že je blázen, nemůže být bláznem. J. Heller se na tento román pokusil navázat, ale další díl zdaleka nedosahuje kvalit prvního. – Zfilmoval Mike Nichols (1970)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/403/hlava-xxii-7Yj-403.jpg 4.31567
Originální název:

Catch-22 (1961)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, BB art
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (202)

Přidat komentář
radek1326
včera

Moje srdeční záležitost. Objektivního komentáře nejsem schopen :-)

Nachtimin
10. března

najlepsia z knih z povinneho citania

Daduška
14. února

Přečetla jsem to s dost značným úsilím. Na jednu stranu absurdita, která mě rozčilovala tak, že jsem to už ani nechtěla číst, na druhou stranu tak šílený černý humor, že jsem se ke knize vždy vrátila. Neschopnost a hloupost velících důstojníků mě tak štvala, že jsem se k četbě musela nutit. Jinak mi trochu vadilo přeskakování mezi událostmi, kdy se k jedné události autor vrací několikrát, postavy se mi hlavně v první půlce knihy dost pletly, bylo pro mě dost obtížné se zpočátku v příběhu orientovat. Kruh se však nakonec uzavřel a vše se vyjasnilo. Ale jinak nelituji - někdo to přirovnával k MASHi - taky jsem měla chvílemi tento pocit.

Kakurenbo
13. ledna

Naprostá paráda - jedinečný humor, jedinečné postavy, jedinečná kniha. Přestože mě většina postav rozčilovala, ani na moment jsem je nedokázala nesnášet. Mají svou jiskru, své kouzlo. Lidem, milujícím ostrý, skoro až morbidní humor, padne jako ulitá. Jednou za čas si pročítám své oblíbené pasáže, sem tam ji zhltnu celou a přestože naprosto přesně vím, co se bude dít dál, nemohu se nesmát. Opravdu doporučuji, stojí to za to.

Chesterton
09. ledna

Mám ji doma, ale pochybuji, že jí znovu zkusím....snad na čten.výzvu najdu něco jiného:) Že by to bylo tím, že nejsem milovník Švejka :)? Tento druh humoru mi moc nesedí:(

keiko33
04. ledna

Toto dielo je tak absurdne, az je dokonale. Tu sa nejde nesmiat nad ludskou hlupostou a zaroven neplakat nad tazkym osudom vojakov. Ocenujem, ze autor dokazal najst vtip aj v tragedii vojny. Videla som aj film, no ma chybu, ktoru maju vsetky filmy, podla viacstranovych knih. A to, ze chcu 500 stran vtesnat do dvoch hodin a to sa velmi neda. Vela veci by som nepochopila, keby som knihu necitala. Takze kniha ano, film ma velmi nedostal.

tester
04. ledna

Let v bombardéru pod palbou flaků s veselou myslí se na autorově stylu podepsal. Když se z výletu vrátil živý, tedy znovu narozený na zem užíval si života tak, jak bylo u těchto dobrovolných sebevrahů zvykem. Vojna je mašinerie, ale nezbytná, tam se nedá o absurditách diskutovat, protože by během diskuze bylo po válce.
Válečný SW se dolaďuje během boje.

mautina7
31.12.2017

Uf, je to za mnou.. tohle nebyl ani trochu šálek mé kávy, nepřišlo mi to ani vtipné, ani smutné. Hodně mě rozčiloval hektický styl psaní, kde se dokola opakovaly ty samé scény a ztrácela jsem se v postavách.

Evafelicita
22.12.2017

Pamatuju si, jak jsem se u této knihy smála, až mi řekly slzy a u další věty jsem brečela doopravdy.

Ramiel
16.12.2017

Spousta doporučujících recenzí mě zlákala. Ovšem kniha pro mě vůbec nebyla čtivá, ani humorná, jak jsem očekával po připodobněních ke Švejkovi nebo MASH. Jediná podobnost je absurdita války, ale pojatá úplně jiným stylem. Absurdita, zmatenost, nesmysl, cynismus... Očekával jsem, že se jedná o daleko lepší knihu.

vivienna
24.11.2017

...je to již dávno, kdy jsem ji četla, ale pamatuji, že mě nijak zvlášť nebavila - ale když čtu tady některá hodně dobrá hodnocení, tak jí dám ještě jednou šanci a pokusím se začíst...a uvidíme, jestli změním názor:-)

Atanone
07.11.2017

Musím říct,že můj pocit z této knihy zůstává i po letech natolik rozporuplný,že přemýšlím,jestli vůbec přidat komentář a ještě víc přemýšlím,jestli si ji přečíst znovu,protože mě přitahuje a odpuzuje zároveň. To není kritika,ta kniha je bezesporu zatraceně dobrá,ale natolik absurdní a šílená,že jsem se místy styděla,že se směju. Smát se tak strašným věcem jako je samotná Hlava XXII,vojenský soud,nebo hraní si na Boha cenzurováním dopisů,na které lidé tak zoufale čekají..a všudypřítomná smrt..
BRRRR..a taky hlasitý potlesk

allebra
04.11.2017

Další skvělá, nadčasová kniha, ke které jsem se docela dlouho odhodlávala, což ale vůbec nebylo na škodu. Kdybych četla knihu v době, kdy jsem neznala seriál MASH (jehož jsem velkým příznivcem), možná by se mi nečetla tak dobře. Nechci porovnávat knihu se seriálem, to dost dobře nejde. Obojí spojují stejné myšlenky a poslání, ale Hlava XXII má přece jen větší hloubku. Viděla jsem i zfilmováno a musím uznat, že docela precizně, v každém případě je potřeba vidět až po přečtení knihy. Chci si ještě přečíst volné pokračování „Zavíráme“ a zkusit i nějakou další knihu Josepha Hellera. Hlava XXII rozhodně stojí za přečtení. Jen nedoporučuji vydání Dita (1992), které obsahuje takové množství překlepů, se kterým jsem se už (naštěstí) dlouho nesetkala. A tento titul si to určitě nezaslouží!

jaro999
05.10.2017

Nemohu si pomoci, kniha mě nebavila, nedokázala jsem ji dočíst.

pepauzg
19.09.2017

Prvních cca 80 stran pro mě bylo docela složitých, dokonce jsem přemýšlel, jestli má cenu knihu dočíst, ale pak mě kniha chytla a dost jsem se nasmál.
Posledních cca 50 stran nicméně k smíchu moc nebylo.

Jája92
10.09.2017

Kniha byla velmi čtivá. Občas mi však vadilo, že v kapitolách nebyla dokončená myšlenka a rozuzlení jsem se dověděla, až o několik xx kapitol dále. Jen mě štve, že postavy, které jsem si oblíbila, zemřely. Je to zase jiný pohled na válku, než na který jsem zvyklá.

bookaholic_no.1
13.08.2017

Vtipné, úsměvné, absurdní, šokující, zdrcující. Má to prostě všechno. Jedna z mála knih, kterou určitě přečtu ještě jednou.

petra0022
29.07.2017

(Varování - spoiler!)
Knihu jsem kdysi četla v rámci maturitní četby a četla se dobře. Četla jsem však už i lepší (ale to bude tím, že mám obecně ráda jiný žánr a válka mě až tak nebere), co mě na knize ale štvalo, bylo neustálé umírání mých oblíbených postav. Poslední kapkou pro mne byla smrt McWatta.

druzickaster
15.07.2017

Naprosto geniální kniha. Úplně mi nesedí porovnání se Švejkem, spíš mi dílo připomíná MASH, ale v pohodě. Kniha je plná absurdit a střetů s takovými blbci, že to ani není možné, ale i o tom je bohužel život. Postupné odhalování charakterů některých postav je neotřelé a místy bych řekl, že i děsivé. No nic, jdu se začíst do volného pokračování této knihy: Závíráme.
Knihu by si měl přečíst každý dospělý a mohu ji jen vřele doporučit.

myelka
13.07.2017

Kocourkov jak vyšitý, četla jsem to teda v angličtině a to bylo hodně náročné, používá synonyma, která nejsou běžně známá. Ale jinak supr.

kralika
28.06.2017

Tenhle absurdní tyjátr jen tak nezapomenu, jako že se Washington Irving jmenuju!

kní
26.05.2017

Po Havlově prvním nástupu na Hrad bylo potřeba vybrat náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta republiky. Musel to být profesionální voják s generálskou hodností, ale s výjimkou těch, kteří vystoupali po žebříčku komunistického výcviku a indoktrinace, žádní takoví generálové neexistovali. Komisi tvořili Jiří Křižan, Petr Oslzlý, Eda Kriseová a Michael Žantovský. Otázky na vojenskou kariéru vyvolávaly u všech čtyř kandidátů jednoslabičné odpovědi s nulovou informační hodnotou. Nakonec Michaela Žantovského napadlo zeptat se jich, co čtou večer před usnutím. Jeden zřejmě četl jenom řády a rozkazy, druhý znal celou marxistickou klasiku v ruštině a třetí, o něco osvícenější, měl zálibu v historii bitev a tažení od Hannibala po von Clausewitze. Čtvrtý, velitel protiletecké raketové brigády, dlouho váhal a nakonec zakoktal: "Hlava XXII". Nebylo co řešit. Generál Tomeček zůstal na Hradě téměř po celou dobu Havlova působení.

LadyMichelle
24.05.2017

Uuuu, jsem na sebe pyšná, že jsem to zvládla až do konce!

Ruzaaa
22.05.2017

Přečteno díky čtenářské výzvě. Ale teda bohužel mě kniha nijak neuchvátila. Souhlasím s komentáři Ketesh a Yorika. Knihu jsem četla celý měsíc a musela jsem se do ní hodně nutit. A konec jsem taky nějak nepobrala :D asi to prostě není kniha pro mě. Chápu, že místy byla vtipná, ale tento styl humoru alá Švejk mi k srdci nepřirostl.

lucie.8
16.05.2017

Když jsem Hlavu XXII zkoušela číst poprvé, vydržela jsem jen pár kapitol. Působila na mě zmateně a chaoticky, nechápala jsem, jak se tahle kniha může tátovi tak líbit. Nicméně za rok či dva se mi to rozleželo a dala jsem Hellerovi ještě jednu šanci. A nelituji! Na podruhé už mi styl vyprávění sedl a kniha mě naprosto uchvátila. Nahlas jsem se smála v autobuse a nejlepšími částmi bavila (nebo otravovala) své přátele. Bláznovství z této knihy je nejspíš nakažlivé.
Je skoro nemožné, aby armáda nebyla takový šílený "podnik", když jí tvoří lidé jako major Major Major (kterému se rodiče pomstili jeho jménem), věčně kvílící Hladový Joe, Milo (obchodník celým srdcem) a hlavně Yossarian.
K této knize se budu vždycky ráda vracet.

R0RI
01.05.2017

Hlavu som objavila v našej domácej knižničke ešte keď som bola na základnej škole a prečítala som ju i keď som absolútne nerozumela o čo ide.Neskôr som sa znova ku nej vrátila a až vtedy som ocenila túto úžasnú knihu,čítala som ju už viackrát a vždy ma pobaví Yossarian.Odporúčam prečítať aj pokračovanie Záverečná.

Ketesh
20.04.2017

Vzhledem k tomu, že nemám ráda ani Švejka, tak ani tohle mě moc neuchvátilo.

Makropulos
16.04.2017

Tahle knížka je velmi chaotická, zřejmě proto, že válka je chaotická. Je velmi absurdní, zřejmě proto, že válka je absurdní. Je šílená, samozřejmě proto, že válka je šílená. Je chvílemi k pláči, chvílemi k smíchu, chvíli se čte lehce, chvíli to tak lehce nejde. Ale pokud tohle všechno zvládnete, stojí za to, si ji přečíst.

syskas
15.04.2017

Skvelá kniha. Taký M*A*S*H v trochu inej podobe. V kritike nezmyselnosti a absurdnosti vojny ide oveľa ďalej. Zatína do živého a núti rozmýšľať.

Ikkju
07.04.2017

Když od nás z práce odcházel kolega (jeho žena četla název knihy Hlava XXL), chtěl jsem mu citovat poslední odstavec z knihy, zkráceně (pozor spoiler!) po tom, co Y. utíká z armády, čeká na něj sice svoboda, ale hned za prvními dveřmi také nateliho děvka s kudlou v ruce, a co si budeme povídat, nevyřčeně, ale neúprosně i účast v nějaké další šílenosti, zcela jistě stejně propracované jako byla armádní. A to celé prostě jenom proto, že žije.

Kniha se mi četla velmi špatně, potýkal jsem se s ní roky, ale je v ní hluboká pravda, mašinérii blbosti je téměř (to slovo píšu jen proto, že jsem blázen, ale byl bych blázen, kdybych ho nenapsal) nemožné uniknout. Zaujala mě v ní též pasáž, ve které hlavní postavě spadnou klapky z očí, a jízlivý humor (a vyhodil tu blbku z okna) vystřídá ledově chladný pohled bez té zvláštní směsi cynismu a euforie, které jsou vlastně právě jenom obranou před mrazivou realitou (pod oknem si samozřejmě zlomila vaz, čímž celý vtip úspěšně zkazila).