Hlava XXII

Hlava XXII https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29286/bmid_hlava-xxii-BFN-29286.jpg 4 2410 358

Hlava XXII série

Hellerův nejznámější a nejlepší román, autor vychází z vlastních zkušeností - román je svým způsobem absurdní, ale realistický. Hlavní postavou je poručík letectva Yossarian, který je trochu klaun a trochu blázen (svým způsobem obdoba Haškova Švejka). Dílo nemá jednotnou koncepci, jedná se prostě o vylíčení mnoha absurdních situací. Název díla je odvozen podle vojenského paragrafu XXII, který říká, že voják může požádat o propuštění z armády je-li blázen, ale zároveň říká, že uvědomuje-li si, že je blázen, nemůže být bláznem.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , BB art

Catch-22 , 1961

Jejda
02.06.2015 5 z 5

Curzio Malaparte má ve své knize Kůže zcela identické scény a myslím, že byla Kůže napsána o něco dřív, než Hlava XXII ...Tak nevím :-( ...Ale jinak je to skvělá knížka.

Zahonek
27.05.2015 5 z 5

Celá kniha je tak absurdní, že občas nevěříte vlastním očím co to čtete. Dost lidí asi odradí to, že se u ní mozek hodně nadře. Pro mě rozdodně jedna z nej knih, co jsem četl. Malá rada pro ty co se raději podívají na film: První si přečtěte knihu, film pak lépe pochopíte a užijete si ho.

Mates84
15.05.2015 5 z 5

Tuhle knihu jsem četla asi na třikrát, vždy asi po 30-40 ti stránkách mě další čtení totálně odradilo.Pak mi někdo řekl, hele vydrž prvních XX stránek a uvidíš. A viděla jsem, četla jsem a zjistila jsem jak moc je tahle knížka skvělá!!!!!A ráda se k ní po delší době vracím!
Skvěle napsaná, skvělý humor, který bohužel není vzdálený realitě...!!
Pokud máte rádi seriál M*A*S*H, myslím, že i tuhle knihu si zamilujete:)
Opravdu doporučuji

Silverdiamond
08.05.2015 5 z 5

...'Hlava XXII je výborný protiválečný román plný satiry a tragikomických situací... 'souhlasím s tím, 'že v dnešní době je potřeba dát této knize prostor, 'protože se ze začátku opravdu nečte lehce a hlavně většina čtenářů možná není úplně naladěna na styl Hellerova nečekaně převráceného absurdního humoru... 'kdo čeká přímočarý děj, 'může být dost rozladěný... 'postav a jejich charakterů je mnoho, 'jsou vykresleny výstředně, 'trefně a vtipně, 'ale v ději se často objevují nahodile a na přeskáčku, 'takže čtenář musí být hodně bdělý... 'sám Yossarian je postava nehrdinská, 'ale postupem času s ním začnete sympatizovat, 'díky jeho údělu a vžití se do jeho situace, 'jako člověka nedobrovolně nuceného bránit svou vlast a řídit se mnohdy nesmyslnými rozkazy hloupých egoistických nadřízených (plukovník Cathcart, 'podplukovník Korn, 'generálové Dreedle a Peckem)... 'kniha je plná komických a absurdních situací, 'jako třeba Yossarianovo povýšení na kapitána, 'posunutí bojové linie na mapě, 'propracovaný obchodní systém provianťáka Mila Minderbindera, 'kaplanova marná snaha pomoci ve věci neustále se zvyšující hranice počtu povinných náletů, 'legrační smrt doktora Daneeky v letadle, 've kterém letěl pouze papírově, 'nebo stejně tak absurdní přijímání návštěv v kanceláři Majora Majora, 'pouze tehdy, 'není-li přítomen... 'knihu hodnotím velmi kladně a určitě se k ní opět někdy vrátím...'

martin6500
05.05.2015

to , že je to pravda a nie výmysel - to zistíš až na povinnej vojenskej službe. naozaj dobrá kniha.

mdracek
15.04.2015 5 z 5

Krásně psaný soubor Yossarianových příhod u americké armády, obsahující geniální, vtipné situace i věrohodné vážné chvíle. Heller se dokázal podívat na reálné situace satirickým pohledem a vytvořil válečného hrdinu, který se vůbec nepodobá postavám ze stejného literárního žánru. Yossarian není ten typ hrdiny, který by chtěl za záchranu ostatních položit život - právě naopak, jeho vzdor proti autoritám a oprávněná obava ze smrti z něj činí jednoho z nejlepších literárních hrdinů. Scéna vojenského soudu s Clevingerem se mi navždy vryla do paměti.

Lily28
01.04.2015 3 z 5

Lepšie sa o tejto knihe rozpráva a učí, než sa číta. Náročný štýl písania, ale hlboká a poučná myšlienka.

wiix
26.03.2015 4 z 5

Trochu z nášho Švejka, trochu z Remarquea (a trochu ako zo seriálu M.A.S.H) a trochu zo samotného Hellera. Satirický a zamysleniahodný mix príbehov o vojne a z prostredia vojny, ktorý prináša človeku jednak nespravodlivú a na hlavu postavenú stránku vojny a na druhej strane vtipné momenty zo života vojakov na bohom zabudnutom, malom talianskom ostrove.

Kluvo
26.02.2015 5 z 5

Tato kniha obsahuje vsetko, co potrebuje chlap vediet o zivote (komplexnejsie je uz len dielo Krtek ve snu). Ked som ju cital ako pubertak, zdala sa mi to byt hlavne skvela zabava. Teraz, po 20 rokoch, mi, poucenemu zivotom vo vitaznom spolocenskom systeme a pracou v statnej aj v sukromnej sfere, usmev zamrza na perach. Heller totiz vôbec neprehanal a vsetko co popisoval, sa deje aj v kazdodennom zivote. Dokonale prehliadol armadu, kapitalizmus aj ludsku psychiku. Vojnu si vybral asi preto, lebo tam je vsetko viac hyperbolizovane, rozhodnutia maju rychlejsi a brutalnejsi dopad a tych ambicióznych bezskrupuloznych hochstaplerov to v nej do vedúcich funkcii taha este viac nez v iných oblastiach. Pozor, necitat na verejnosti, lebo tie neustale necakane vybuchy smiechu vyvolavaju v okolitých jedincoch silne pochybnosti o vasom dusevnom zdravi!

bararich8
23.02.2015 4 z 5

Skvělá satira, zasmála jsem se, ale i mě při některých pasážích mrazilo. Paráda. Jednu hvězdu ubírám kvůli delšímu rozjezdu-jak už tu někdo psal, skutečně je tomu nutné dát 100 stran a pak chytne a nepustí.

Petruse21
19.02.2015 3 z 5

Snažila jsem se knihu dočíst do konce už 2x, nepodařilo se. Snad se někdy povede.

steffinka
28.01.2015 5 z 5

Stretla som sa s ludmi, ktoru tuto knihu citali. Zistila som, ze sa delia do dvoch skupin. Ti, ktorych kniha neoslovila vobec a jej citanie bolo pre nich utrpenim. Druha skupina bola z knihy nadsena. Patrim k tej druhej. Neda sa sfuknut za par dni. Bavilo ma si ju par tyzdnov davkovat.

Attia
16.01.2015 4 z 5

Kdyby mi bylo tak o tři roky víc, je hodnocení jasné. Jenže mě není o tři roky víc a Hlavu XXII jsem četla jen kvůli referátu na literaturu. Nepochybuji o tom, že kniha pro můj věk není vhodná, určitě jsem spoustu věcí nepochopila, tak jak jsem měla, určitě jsem se zasmála na míň místech, než bych se zasmála za tři roky. Navíc jsem knize musela dát docela dost prostoru, aby mě vůbec začala bavit. Po těch 100 stranách jsem konečně chytla niť a bavila jsem se vážně dobře. Strany začaly ubíhat, když jsem si zvykla na jazyk, styl vyprávění a Hellerův humor. Nejdřív jsem chtěla knihu zahodit, pak jsem byla ráda, že jsem se k ní dostala.
Určitě se k ní jako starší ráda vrátím

Kyrpäkoski
08.01.2015 5 z 5

Super kniha, Yossarian baví, skvěle popsán člověk jako individuum a jako součástí armády, která tvoří jeden velký celek.

Marbo
07.01.2015 3 z 5

Kniha dvou tváří, chvílemi nuda, chvílemi brilantní satira ( v těch světlejších momenetech mi to hodně připomínalo seriál MASH, náladou, vyzněním...), když to sečtu, silné tři hvězdy

Kismar
06.01.2015 2 z 5

Některé momentky jsou vtipné (Major Major Major), ale po většinu knihy jsem se nudil.

Matt Baker
06.01.2015 4 z 5

Ze začátku (si prvních 100-150 stran) jsem nechápal, co se snaží autor povědět. Když jsem ale překonal tuto rozvláčnější část knihy a došel k velmi zábavným satirickým pasážím, které mi připomněly četbu knihy Jak jsem vyhrál válku, ihned se mi zlepšila z knihy nálada. Hlavní postavu Yossariana jsem si oblíbil velmi rychle a ztotožnil jsem se s jeho nechutí k válce a ke všemu, co se jí týká. Držel jsem mu palce až do otevřeného konce knihy.

Kula
11.10.2014 4 z 5

Téhle knize musí člověk věnovat alespoň 50 stránek výdrže. Začátek byl nudný, prostředek zábavný a konec velkolepý. Není to humoristický román, není to klasický válečný román, není to román, kde slzy tečou proudem. Je to směs, a jako každá směs se musí dobře smíchat, aby tvořila skvělý celek. Soudit Hlavu XXII je skutečně možné, až domícháte poslední stránku.

Ladys
03.10.2014 1 z 5

Nevím, co k tomu říct. Úplně mě to minulo. Nebavilo. Vtipné? A kde? Asi nemám smysl pro humor. Satira? Možná. Světově slavné veledílo? Možná. Jsem buran a dávám za 1/5 a to jen ze slušnosti, protože literárním klenotům se odpad nedává.
Asi budu muset zkusit ještě jednou.

Freedee
18.09.2014 2 z 5

Nevím jak to říct. Je to světová klasika, přečetl jsem ji celou, ale nějak jsem se v tom plácal. Podle mě je to potřeba číst v klidu, pomalu a hodně přemýšlet. Po přečtení jsem se chtěl podívat na filmovou verzi, ale tu jsem vypnul po deseti minutách.