Záhada tří čtvrtin

Záhada tří čtvrtin https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383305/bmid_zahada-tri-ctvrtin-XOO-383305.jpg 4 170 41

Hercule Poirot, nejoblíbenější detektiv na světě, přichází v dalším stylovém, ďábelsky chytrém příběhu s tajemstvím, zasazeném tentokrát do Londýna roku 1930. Jednoho dne se Poirot vrací z oběda a přede dveřmi svého bytu nachází rozzlobenou ženu, která se domáhá odpovědi, proč jí detektiv poslal dopis, v němž ji obviňuje z vraždy Barnabase Pandyho, o kterém nikdy neslyšela. Rovněž Poirot žádného Barnabase Pandyho nezná. O to větší šok zažije, když vejde do svého bytu a zjistí, že má návštěvu – muže, který prohlašuje, že dostal od Poirota dopis, ve kterém ho označuje za vraha Barnabase Pandyho… Poirot by rád věděl, kolik stejných dopisů, odeslaných jeho jménem, ještě koluje po Londýně. Kdo je posílá a proč? Mnohem důležitější však je, kdo je Barnabas Pandy, zda je mrtvý, a pokud ano, byl zabit? A dokáže Poirot nalézt odpovědi dřív, než se něčí život ocitne v ohrožení?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Knižní klub

The Mystery of Three Quarters , 2018

Lukša1
17.03.2020 3 z 5

Předně je potřeba říci, že autorka se pomalými krůčky zlepšuje, milovníky královny detektivky to ale stále nemůže plně uspokojit. Poirot se chová jinak, dělá věci, které by dříve nečinil, dedukuje lépe jak seriálový Sherlock a ve spoustě dalších věci se alespoň malinko odlišuje. Co se týká děje samotného, úvod je zajímavý a vtáhnutí proslulého detektiva do vyšetřování je nápadité, naopak co se týká motivu, vyšetřování a závěrečného rozuzlení, tady to hodně drhne, postrádá logiku a bohužel i tah na branku, který by čtenáře přiměl hltat slovo od slova.

Coloratura
14.03.2020 3 z 5

Poirot od Agathy to prostě nebyl. Dobře se to četlo, jako oddychovka asi fajn, ale Poirot byl prostě jiný, než na jakého jsme zvyklí. Rozuzlení chyběl takový ten příjemný pocit pomyslného "zaklapnutí", když všechno zapadne na správné místo, jako tomu bývá u knih z pera Agathy Christie.

kuky921
28.02.2020 4 z 5

Příjemné čtení a velmi nápaditá obálka, která každého upoutá.

KnihomolkaOli
13.02.2020 2 z 5

Můj problém s detektivkami je, že se mi vždy zdají jaksi nedokončené. Rozuzlení, vlastně ta nejdůležitější část, mi kolikrát přijde odfláknuté. Asi vždy očekávám, že mi prostě spadne brada z toho, jak to bylo zamotané a rozpletené. To ale není problém této konkrétní knihy, ale mého pohledu na tento žánr. Jinak se kniha četla dobře, pana Poirota mám ráda a jako oddechové čtení to byl dobrý výběr.

katy87
05.10.2019 2 z 5

Proč to pořád čtu? Proč? Proč? :-) Po dvou předchozích & naprosto tragických dílech zvítězila moje dobrosrdečnost a rozhodla jsem se, že Sophii dám ještě jednu šanci. Koneckonců větší slátaninu než předchozí dvě knihy už člověk stvořit ani nemůže :-). Ale ouha - je to sice o chlup lepší, než Zavřená truhla, nicméně motiv/zápletka naprostá tragédie! Ani jsem nemohla věřit tomu, že něco takového myslela vážně. Závěrečné Poirotovo vysvětlení bylo naprosto teatrální. Děj vlastně nebyl, kniha byla složená pouze z rozhovorů s jednotlivými postavami o něčem co se ne/stalo. Sophii bych doporučila odklonit se od konceptu Poirota, na který evidentně naprosto nemá, a vytvořit si postavy své, aspoň tam by byla naděje, že to nebude takový průšvih. Ale jak se znám, uvidíme se u dalšího dílu - vlastně mě fascinuje, co za ptákoviny tahle spisovatelka může vymyslet :-).

konicekbily
22.09.2019 3 z 5

Imitace není nikdy to, co je originál. Ani tady se moc nepovedlo znovuvzkříšení slavného detektiva. Autorce bych doporučil, aby pokračovala stylem staroanglické detektivky, ale s novou hlavní postavou.

Opatov
02.09.2019 2 z 5

Myslím, že snaha o vzkříšení Poirota je velká troufalost. Určité situace působí směšně. Vůbec i motiv vraha a chování lidí okolo něj jsou divné a nereálné. Prostě co je moc, to je moc. No a dortik, tak to byla už úplná fraška.

Lenka4
02.07.2019 3 z 5

Ideální pro rychlé čtení, při kterém člověk nechce přemýšlet. Jinak totiž objeví nepravděpodobné či nelogické situace (např. scéna se psem ve vodě, charaktery některých osob a zvraty v jejich jednání). Není mi zcela jasný smysl oživování Poirota. Každý autor by si měl stvořit své originální hrdiny a psát vlastním stylem. Kritiku si zaslouží též překlad. „Plátek dortíku“ je vskutku úlet.

michaela2338
11.06.2019 4 z 5

Není snadné oživit tak slavného detektiva a ustát srovnání s jeho skutečnou tvůrkyní. Ale tady se to povedlo. A nechyběla ani přijatelná dávka sentimentu, který k chytrým detektivním příběhům Agathy Christie patří a je v souladu s její dobou. V novém Poirotovi vidím Davida Sucheta, který je prozatím nejdokonalejší živou verzí Herculese.

Staráknížka
24.02.2019

Asi budu jediná komu se tato pokračovatelka nelíbila. Knihu jsem odložila v polovině, prostě mě obsah rozčiloval a celkem i nudil. Mrkla jsem sice na konec, ale ani ten mě neuspokojil.
Tuhle dámu prostě číst nebudu.

Usignolo
17.02.2019 5 z 5

Mně se to líbilo moc, přelouskala jsem to jako nic. Netušila jsem, že příběhy s Poirotem stále vznikají, jen z pera někoho jiného. A nevadí mi to, naopak.

Katerina.Gabrie
27.01.2019 3 z 5

Rozhodně mi to nepřijde, jako kdyby to psala A. Christie - podle mě až moc popisné, co se týče Poirota, atd. A trochu rozvláčné. Ne že by všechno od A. Christie bylo super, taky měla své slabé knihy, ale z tohohle přece jen cítím jiný styl.
Taková oddechovka, výplň času, ani závěr mě nijak extra nepředsvědčil...bohužel.

TomTomis
22.01.2019 4 z 5

S knihou jsem spokojen. Není to žádná hlubokomyslná kniha. Chvílemi se mi zdálo, že některé postavy jednaly poněkud nelogicky, ale na druhou stranu jsou detektivky dle A.Christie vždy o jakési hádance a ne vždy o realisticky vylíčených postavách. Zápletka mi cosi vzdáleně připomínala, ale nevzpomněl jsem si. No nevadí, každopádně prima oddechovka!

HonzaSeb
17.01.2019 4 z 5

Velmi povedené, jako kdyby to psala sama Agatha. Zajímavé až do úplného konce. Sophie Hannah je velmi dobrou nástupkyní Agathy Christie.

Helianthus
15.01.2019 4 z 5

Nebylo to špatné. Za mě lehce zdlouhavější a o něco více překombinovanější než jsou originály od A. Christie, ale celkově jsem s knihou spokojená.

RuzovaPanterka
02.01.2019 5 z 5

Agatha jak ji znám a mám ráda to úplně nebyla, ale nebylo to teda vůbec špatné, parádně zamotané až do posledních stran.

jiri9568
24.11.2018 5 z 5

Opravdu čím dál lepší. S každým novým Hercule poirotem je to jako by to psala sama Agatha, všem kdo mají rádi knihy od Agathy doporučuji

Modrina
09.11.2018 5 z 5

Myslím, že tohle je Agatha jak vyšitá. :) Velmi pěkně napsáno, včetně velmi zajímavého závěru. Za mě plný počet.

akinomV
07.11.2018 5 z 5

Velmi zdařilé pokračování práce Agathy Christie. Předchozí dvě knihy od Sophie Hannah s Herculem Poirotem mě moc neoslovily, ale tato mě naopak velmi překvapila a moc dobře se četla. Příběh byl zajímavý, nechybělo shromáždění podezřelých na jednom místě a navíc jsem ani neodhadla viníka. Tentokrát jsem opravdu nadšená.

Le Chat
29.10.2018 5 z 5

Tak za mne se tato detektivka opravdu povedla. Myslím, že by se za ni nestyděla ani sama Agatha. ;-)

Hercule Poirot

Sophie Hannah
anglická, 1971
2015  64%Pusinka
2014  65%Vraždy s monogramem
2015  57%Bludná sdělení
2022  65%Dokonalé děti
2008  71%Ztráty a lži

Kniha Záhada tří čtvrtin je v