Vraždy s monogramem

Vraždy s monogramem https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/210015/bmid_poirot-vrazdy-s-monogramem-tme-210015.jpg 3 369 112

Potomci Agathy Christie svolili k návratu Hercula Poirota na stránky nových napínavých příběhů – nesnadného úkolu důstojně navázat na tradici poirotovských detektivek se ujala bestsellerová autorka Sophie Hannah. Výsledkem jsou Vraždy s monogramem, spletitý případ zasazený do Londýna 20. let minulého století – ďábelsky chytrý hlavolam plný falešných stop a snadno přehlédnutelných, o to však důležitějších detailů může rozřešit jen legendární belgický puntičkář a jeho brilantní „malé šedé buňky“. Knižní událost roku – vychází 9. září 2014 současně ve 28 jazycích a 50 zemích!... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

The Monogram Murders , 2014

vojteska70
22.11.2014

mně se četla velice dobře. Nemyslím si, že to není dobrý pokus

Ostruzina
19.11.2014 2 z 5

Asi tak - u Agathy se mi nikdy nestalo, že bych knihu odložila těsně před koncem a neměla potřebu vědět, kdo je vrah, v tomto případě se tak stalo.

krizek
27.10.2014 4 z 5

Nečekaně dobrý pokus, klasická složitější zápletka, i když, na rozdíl od Agathy dává autorka velice brzy důraz na důležité momenty v rozplétání vražd a bystřejší čtenář je bohužel ihned prokoukne a na konci ho už nic moc nepřekvapí.
Taky jsem, bohužel, z knihy necítila to typické období staré Anglie, avšak jak říkám, dobrý pokus a tleskám, klidně bych si přečetla v budoucnu i další knihu této autorky.

kormoran78
03.10.2014 3 z 5

Hercule Poirot se vrací a svými výkonnými šedými buňkami se tentokrát vytahuje nad kolegou Catchpoolem. Úvodní záhada tří mrtvol v jednom hotelu se zdá být s přibývajícími stránkami nevyřešitelná, podezřelých je postupně víc než dost, různých stop a falešných vodítek také. Poirot mi přišel ještě víc samolibý a povýšenecký, než obvykle. Autorka vytvořila možná až příliš komplikovanou variaci na osvědčené schéma příběhu s Poirotem. Za novou Agathu Christie bych ji ale nepovažoval, přeci jen z originálních příběhů mám pocit větší lehkosti (ale nečetl jsem všechny). Ale i tak šlo o příjemné setkání s nafoukaným Belgičanem :-).

evasamankova
01.10.2014 4 z 5

Velká zvědavost a obdiv ke knihám A. Christie mi velely si rozhodně přečíst tuto knihu. Výsledné pocity se ve mně trochu perou. Detektivka je to poměrně povedená a čtivá, přesto má své mouchy a nesrovnávat s Agathou Christie jednoduše nejde.
Sophie Hannah možná až zbytečně brzy prozrazuje výrazné aspekty hlavní zápletky, kterou pak na zbytečně moc stranách převrací do všech možných i nemožných stran, aby v závěru už vlastně ani tak moc výrazně neměla čím překvapit.
Přesto se tohoto náročného úkolu zhostila s velkou ctí. Není její vina, že Agatha Christie byla zkrátka téměř geniální. Sophie Hannah se jí přiblížila, jak nejvíce mohla. Pokud přibude v budoucnu další díl, určitě si ho opět ráda přečtu.

Henriette
01.10.2014 4 z 5

Velmi vydařená detektivka s místy až příliš zašmodrchanou a bohužel také trochu nezáživnou zápletkou. Neustále omílané různé varianty téhož případu mě časem začaly nudit, stejně jako důraz kladený na malé šedé buňky... zkrátka všeho moc škodí. Fakt je, že Agatha Christie by zvládla podobný příběh na menším počtu stran a s větší gradací. Jako první pokus o návrat slavného detektiva se mi však knížka líbila. Poirot byl trochu víc televizní, než knižní, ale celkově charakter, myšlení i mluvu autorka vystihla na výbornou.

Modrina
29.09.2014 3 z 5

Mno.. Na knížku jsem se moc těšila. Začetla jsem se do ní velmi rychle, styl psaní autorka vystihla beze zbytku. Bohužel pro mě beze zbytku i s nešvary, které se u Agathy někdy vyskytovaly - a to hlavně překombinovanost. Člověk by málem podezíral sám sebe. A rozuzlení taky žádná sláva, překvapení se nekonalo. A Mr. Catchpool byl poměrně podivná postava, která mě v knize dost rušila. Zkrátka jsem ráda, že jsem si knížku přečetla, ale nadšení se jaksi nekonalo..

Dandik1
27.09.2014 5 z 5

Poirot se vrátil a to ve velmi povedené podobě. Autorka se nesnažila o žádnou inovaci a při čtení si můžete krásně vybavovat Poirota v podání Davida Sucheta. Pokud jste jeho fanoušky, knihu si určitě přečtěte.

Sandra86
18.09.2014

Miluju a sbírám knížky od Agathy, takže jsem se na knihu velmi těšila a byla zvědavá jak se pokračování autorka zhostí.. Řikala jsem si, že by to nemuselo byt tak těžké - stačí vymyslet dobrou zápletku a "zkopírovat" styl a atmosféru předchozích knih.. Bohužel to asi tak jednoduché není a po přečtení musím smeknout před Agathou, protoze tato kniha mi dokázala, jak těžké je napsat brilantní a zároveň jednoduchou knihu.. Vraždy s monogramem nejsou špatné.. Ale jsou tak nejak předvídatelné a překombinované. Chybi jim ta lehkost.. Mám radši christieovské vraždy v rodině s dokonalým vykreslením charakteru jednotlivych postav.. To zde chybi.. Tedy az na vykreslení lehké mentální zaostalosti Catchpoola (celou knihu se ptám - jak muze byt u policie?- Hastings je proti nemu velmi bystrý) co mi ale opravdu chybělo bylo překvapeni.. Pri čtení Agathy me na konci vždy překvapil vrah a pokud jsem ho tusila, tak motiv mi vyrazil dech..seděla jsem a řikala si cože? Ale pak jsem si to celé přehrála znovu a vše dokonale zapadalo, až si člověk říkal jakto ze jsem to nevidel? U teto knížky vraha a motiv prakticky znám od půlky a zbytek knihy pouze pasivně čekám až mi konečně osvětlí jak přesně se to stalo.. Ale zádný zvrat, překvapeni, rozuzleni a jednoduché vysvětlení.. Za mne zklamaní..

DennisMoore
15.09.2014 4 z 5

Velmi zdařilá, řekněme, napodobenina Agathy Christie. Myslím, že kdyby čtenář nevěděl, kdo za tímto Poirotovým případem stojí, asi by ho ani nenapadlo, že to není její práce. Co se týče zápletky, ta se mi líbila velice, akorát postava detektiva Catchpoola... On opravdu nepatří k nejbystřejším. Takoví Hastings či Japp jsou proti němu mistry dedukce. Ale zase umí být docela slušně vtipný a trefně glosuje Poirotovu typickou povahu, což dává vyprávění svěží šmrnc.

Tydvik
14.09.2014 4 z 5

Docela se povedla.
Akorát chudák Catchpool je někdy za až moc velkého truhlíka.
Ale jinak velmi slušná detektivka.

markétka2002
16.08.2014

na tuto kni jsem se tesila dekuji sophie hannah tvoje prababicka aagatha christie by byla na tebe hrda jen tak dal

Sophie Hannah
anglická, 1971
2015  64%Pusinka
2014  65%Vraždy s monogramem
2015  57%Bludná sdělení
2022  65%Dokonalé děti
2008  71%Ztráty a lži

Kniha Vraždy s monogramem je v