Hrdý Budžes

Hrdý Budžes https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/181031/bmid_hrdy-budzes-jhZ-181031.png 5 2333 375

Helenka Součková série

Kniha prostřednictvím vyprávění děvčátka zachycuje život herecké rodiny, která není zadobře s totalitním režimem a v této atmosféře hledá odpovědi na svoje dětské otázky. Volně navazují romány "Oněgin byl Rusák" a "Darda".

DzordanoChruno
19.04.2022 5 z 5

Ten správny mix humoru, smútku a hlbokých myšlienok. Spomienka na detské časy, keď bolo všetko čisté a pekné, napriek všetkým tým sračkám naokolo. Teraz je to už len smutné, lebo tie sračky sú hlavne v nás.

Majký_
20.03.2022 5 z 5

Srdeční záležitost. Nemůžu ani spočítat, kolikrát jsem tohle dílko přečetla/poslechla si audioverzi/zhlédla divadelní představení. Stále mě baví a věřím, že i bavit bude.

ondra295
02.03.2022 4 z 5

Jedna z těch lepších knih, které odkazují na život za socialismu. Z pohledu dítěte všechno vypadá jinak a chvílemi je smutné vidět, co se vlastně děje v pozadí - a co nevinnému dětskému rozumu uniká. Celkově je to takové hořkosladké, protože to má pěkné a milé části, ale celkový kontext je velice smutný a skutečně jsem rád, že jsem komunismus nezažil.

LunaL.
07.02.2022 3 z 5

Knihu jsem četla na doporučení, sama bych po ní asi nešáhla. Ze začátku mě nebavila, ale naštěstí jsem to nevzdala a dočetla ji. Jak je děj vyprávěný osmiletou holkou, tak je to čtivý, originální, vtipný. A znějí vtipně i chvíle, které mají do legrace daleko.
Hodnotím zlatou střední cestou, protože to není můj styl, ale jsem ráda, že jsem ji přečetla :)

ZaOndra
24.01.2022 4 z 5

7 bodů z 10
Nejvíce mě na knize zaujalo to, co mi na ní zároveň vadilo nejvíce – kniha je psána v první osobě osmiletého děvčátka. Vadily mi až trošku příliš nespisovné výrazy a špatně poskládané věty. Chápu, že je to psáno jazykem malé holčičky, ale i tak se mi zdá, že ji autorka dělá až moc naivní. Také se mi na konci líbilo zjištění, že žádný Hrdý Budžes vlastně není :)
Kniha se mi trošku hůř chápala, protože jsem totalitní režim nikdy nezažil. Podobnou knihu bych si spíše už znovu nepřečetl, jelikož mě bohužel dějově tolik nezaujala.

Besa
20.01.2022 5 z 5

Páčilo sa mi, že je kniha písaná z pohľadu malého dievčaťa. Tiež som bola za socializmu dieťa a na veľa vecí som si spomenula. Je to taký smutno-smiešny príbeh, ale skôr smutný.

LucyA7
20.01.2022 4 z 5

Zachycení normalizační doby pohledem dítěte, které ne vše zcela chápe, ale dobře vnímá náladu a cítění rodičů, je velmi nezvyklá kombinace. Knížka mi byla velmi milá, snad tím, že Helenka v té době byla jen o málo starší než já.

huhuhu
04.01.2022 5 z 5

Na Hrdém Budžesovi mě fascinuje, že je to vtipné, ale zároveň vlastně hrozně tragické. Ale taková to byla doba...

Juagustin
03.12.2021 5 z 5

Hrdý Budžes patří do mého "zlatého fondu" knih, k nimž se rád opakovaně vracím, jak tomu bylo i tento podzim, kdy jsem potřeboval něčím odpočinkovým proložit vážnější četbu. Je to kniha humorná a odpočinková, nikoliv však povrchní. Naopak, v množství větším než malém tu je téměř stále přítomna hořkost a beznaděj, kterou hrdinka, sedmiletá Helenka, spíš jen tuší z dospěláckého okolí a zachycuje s neopakovatelnou bezprostředností a upřímností. Ta dětská bezprostřednost a důvěra v přímočarost světa je zároveň zdrojem skvělých gagů, jejichž korunou je samotný "hrdý Budžes". Smekám před autorkou, jak se jí podařilo věrohodně zachytit dětské chápání světa se všemi vírami, rozumováním, omyly a obavami. Nádherná kniha, doporučuju.

Ristridin
22.11.2021 4 z 5

Milé počtení, ale občas mi přišla Helenka na svůj věk poměrně hloupá, aniž bych to myslel zle. Jako kdyby autorka popisovala dítě, které ještě skoro chodí do školky. Byla znát jistá proměna literárního vyprávěcího projevu z pohledu Helenky na začátku a na konci, která měla ukázat, že se Helenka rozvíjí, ale někdy to zkrátka bylo podle mě trochu moc naivní, což však mělo záměrně umocnit dojem z knihy. Oceňuji drobné dobové poznámky, jako vzpomínka na dobu, kterou jsem naštěstí nezažil, to funguje dobře. Fajn oddechovka.

Teseme
12.11.2021 5 z 5

Papír toho unese hodně, včetně infantilního humoru, na kterém je tahle kniha založená. Je to oddychovka, kterou dočtete za hodinu a půl, možná dvě. Blbá není.

Co bylo mimořádně hloupé, tak představení v Divadle v Dlouhé. Ale lidi tleskali. Úroveň Troškova humoru se v textu schválně nedá potřít. Ale nemůžeme pořád číst jen Froma.

aralka
14.10.2021 5 z 5

Helenka je velmi inteligentní tlusté dítě, které prožívá své dětství v totalitním režimu v netypické herecké rodině... i ve svém věku je dobrá pozorovatelka a citlivá duše, rodina vzhledem ke svému protirežimnímu smýšlení a pevným morálním zásadám prochází různými útlaky a postihy, které čtenářům Helenka předkládá ve svém dětsky naivním vyprávění....a právě z toho kontrastu chvílemi až mrazí... Skvělé, ale ve své podstatě tíživé čtení v roztomilém dětském podání...

Evaho73
13.08.2021 5 z 5

Báječne, vtipné a osviežujúce čítanie !!!
Geniálne zobrazená destská spontánnosť a naivita, v ktorých sa čiastočne odzrkadľujú aj vzťahy v spoločnosti počas totality.
Viac k tomu nemám potrebu dodávať a odporúčam si toto dielko prečítať.

hatri_uwu
12.08.2021 5 z 5

Knížku mi doporučila má učitelka, jako své srdcové dílo. Jsem moc ráda, že jsem dala na ni.

Jako člověk, onou dobou nepolíbený, mi přišlo líčení totalitního režimu velmi zajímavé. Bylo to skutečně ze života, pro mě odpočinek od učebnicového monologu.
Líbily se mi povedené narážky, někdy až děsivě reálně vykreslené postavy a hlavně chvíle, které k dětství patří.

Kniha mi osvěžila, jak jsem uvažovala před lety ale i jak těžká doba zastihla náš národ.
Velmi povedené.

evelýny
04.08.2021 5 z 5

Humor s kapkou ironie, s velkou dávkou nadsázky. Pointa na konci k nezaplacení.

Pro mě je tato kniha terapií smíchem.

P.S.: A smích léčí... :-)))

DuncanIdaho
23.07.2021 5 z 5

Normalizace je tu popsána dětskou a zároveň lehkou a zábavnou formou. Člověk, který doby prezidentování s. Husáka jako dítě zažil se musí občas pousmát. Často jsou zde okamžiky, které si stejně nebo obdobně prožil, obdobně i myslel. Při čtení jsem si vzpomínal na věci a pojmy, které nám nikdo nevysvětloval, protože jsme je jako socialistické děti musely přeci chápat sami a hned.

lucie2169
12.06.2021 5 z 5

Pravdivé, vtipné a zároveň poučné pro ty, kdo měli kliku a prašivou normalizaci nezažili. Podání paní Hrzánové tomuto skvěle napsanému příběhu dodává maximální grády. Doporučuji coby povinný kousek do každé knihovny a audiotéky!

Pavlina50
16.05.2021 5 z 5

Doba normalizace z pohledu nevinné naivity malého dítěte.
Helenka se svým vnitřním světem, který si vykládá naprosto po svém, je prostě kouzelná!
Ale na druhé straně musím přiznat, že než jsem si přečetla tuto knihu, viděla jsem to neskutečně skvělé divadelní představení s Bárou Hrzánovou, a tak je mi jasné, že právě Bářin výkon hodně ovlivnil i moje vnímání této knihy.
Kdybych Budžese četla znala jenom jako knihu, možná bych nějakou tu hvězdičku ubrala, ale vzhledem k tomu, že jsem při čtení pořád před sebou viděla tu vynikající Báru, která svým výkonem celý příběh posunula do vyššího levelu, nemůžu dát prostě méně než plný počet hvězdiček.

ŠárkaT.
14.05.2021

Skvělééé!!!

Lejčís
11.05.2021 5 z 5

Naprosto bezchybné dílo, které by si zasloužilo více pozornosti, než se mu dostává.. a divadelní adaptace s Bárou Hrzánovou? Dokonalost!