Darda

Darda https://www.databazeknih.cz/img/books/90_/90865/bmid_darda-227-90865.png 4 383 106

Helenka Součková série

< 3. díl

Ačkoli se dobové kulisy proměnily, žádná idyla se nekoná. Namísto normalizační krize hrdinka prožívá krizi středního věku. Ani této knize nechybí lehkost vyprávění a autorčin slovní situační humor. Platí zde, víc než kde jinde, že při smíchu v ranách štípe sůl. Volné pokračování bestselerů Hrdý Budžes a Oněgin byl Rusák se odehrává v současnosti, kdy hlavní hrdinku potkáváme již jako vdanou ženu, matku dvou dětí.... celý text

Clair16
14.07.2020 5 z 5

Jednodechovka, která je stylově možná bližší povídkám Ireny Douskové, než například Hrdému Budžesovi. Ale to jí na kvalitě určitě neubírá. Autorka jako obvykle vypráví promyšleně, upřímně – a je ochotná otevřeně mluvit i o bolestných tématech.

stju
18.06.2020 4 z 5

Tak z Helenky je Helena a život ji semlel jako většinu z nás...
Myslím, že ten, kdo čekal stejné pocity, které i u škarohlída samovolně zvedají koutky úst a automaticky zlepšují náladu, jako při čtení Budžese, a nedočkal se, nemůže to autorce vyčítat. Podle mne kniha nepostrádá vtip, svěžest, čtivost a příjemnou míru ironie, ale už tam není ta dětská bezprostřednost a naivita, často i kouzlo nechtěného humoru. A ani vlastně být nemůže. Jak jsem řekla, Helenka je dospělá, prožila život s Dardou i dardy od života a takovou nám ji autorka ukázala. Zkrátka, tak to v životě chodí a to se paní Douskové do knihy vložit podařilo.

michaela2173
11.03.2020 2 z 5

Po naprosto skvělém Budžesovi a trošku slabším Oněginovi je tohle opravdu slabota. Kam se poděla ta bojovnice, která v Helence trůnila? Chvílema, mít tuhle novou Helenu po ruce, bych jí i jednu vystřihla. Taková beznaděj, sebelítost, ponižování...Hodně velké zklamání.

lentilka_007
09.02.2020 3 z 5

V porovnání s předchozími díly je tento hodně realistický a více smutný v kontextu toho, kam se vyvinula dětsky naivní a veselá Helenka, jak se s ní osud nemazlí.
Básničky o lamách ale mají u mě jednu speciální hvězdičku v hodnocení.

V audioknize od Báry Hrzánové mi neuvěřitelně pila krev postava Jůlie, přesněji způsob, jakým byla namluvená.

abcd191
05.01.2020 3 z 5

Líbilo.

Tms636
21.11.2019 5 z 5

za mne skvělý

Sova15
29.10.2019 5 z 5

Přečteno - tedy přeposloucháno s krásným přednesem Báry Hrzánové. Měla jsem půjčenou i knihu, ale hlas paní Hrzánové mi k Helence krásně seděl už od Oněgina. Helenka vyrostla, má dvě děti a Dardu. Pěkného darebu. Ale život si s ní zahrál ještě více. Je to silná žena a zvládá to. Ne vždy bezchybně, to není důležité, ale zvládá. Klobouk dolů před hrdinkou, Irenou Douskovou a Bárou Hrzánovou.

kozinozicka003
13.08.2019 4 z 5

Po Hrdý Budžes a Oněgin byl Rusák je tohle hodně černá záležitost. Ale i přesto, že v této knize jde doslova o život, dokázala autorka vnést osobitý humor, nadhled a naději.
Díky Irenko

Kočičáci
12.06.2019 4 z 5

No jasně že to není ta samá Helenka jako v Budžesovi! Páč má o pětatřicet let víc, žije v jiný době, právě na ni dolehla krize středního věku a v životě se jí sere co může... aneb chytá jednu dardu za druhou.
Bojuje s nemocí, opouští divadlo a vyrovnává se s odchodem manažera Dardy. Není to lehký boj, a právě proto, že si to musí prožít a odtrpět, je to o moc víc uvěřitelné, takové fakt ze života. I přes to všechno ji neopouští její lehce ironický humor a životní nadhled.
Lamovelbloudí básničky příběh krásně šperkují.

Velbloudi a lamy

Starý lamy až jsou rády
když maj aspoň kamarády

Madluska
01.06.2019 4 z 5

Hrdý Budžes je v knihovně stále beznadějně rozpůjčován, a tak jsem to riskla a střihla si rovnou Dardu. A byla to teda darda! Po Krákorám od Boučkové další knížka, která se na příběhu "obyčejných žen" a všedních (i nevšedních) problémů a strastí vrací k minulosti, kde tkví kořeny toho, co dnes sklízíme. Dousková tentokrát mapuje terén porevoluční, ale pořád má co říct - o krizi středního věku i té manželské, o zdraví i celém konceptu bezmocných nemocných, o divadle, kde se předstírá nejen na scéně, ale koneckonců i o tom, co lidi zajímá a baví (stupidita reklamní kampaně pro děti z dětských domovů, jíž se věnuje Jaroslav Darda, hotový lidumil, nebo feministické drama bolely skoro až fyzicky), a o politice (musela jsem pak trochu zapátrat, kdo to tehdy prezidentoval a vládl u nás, české politiky - na rozdíl od Obamy, nejmenovala, pokud si pamatuji dobře, přímo). Těším se na další osudy Helenky, i když v chronologickém řazení bych si knížku užila asi ještě víc.

elenai
31.05.2019 3 z 5

Tak tohle bylo bohužel dost slabé. Na tak malý prostor autorka narvala až moc témat - politiku, kulturu, rasovou a náboženskou problematiku, vážnou nemoc a manželskou krizi. Uf! Bylo toho moc, do čtení se mi zase tak nechtělo a musela jsem se do něj nutit. Ano, bylo tam pár vtipných momentů, třeba Jůliina povídka o princezně, ale bylo jich zoufale málo. Navíc Jindřich byl fakt... fakt... pardon, musela bych být sprostá. K Budžesovi a Oněginovi se určitě ráda vrátím, ovšem Dardu vrátím raději zpět do Městské knihovny.

Atanone
20.04.2019 5 z 5

Ta kniha mi tak strašně mluví z duše až jsem nadšená a lehce vyděšená zároveň. Je tak nahořkle moudrá a přitom jsem se u ní bohovsky nasmála a měla jsem pocit, že mnohé věty bych si dala na ledničku já.
Přidávám k "autíčku" další patro a doufám, že koleček se nedočká.. a zdravím Jani, která mi ji doporučila ♥
Opět jdu proti proudu času začínaje od konce ( i když doufám, že to žádný konec není) a myslím, že jsem udělala dobře. Teď jsem asi teprve připravená na ty předchozí dvě.

kap66
14.04.2019 5 z 5

Z hvězdiček vzniklo tady vpravo na stránce takové autíčko bez kol postavené na čumák; hodnocení od jedné do pěti jsem asi u jiné knížky, kterou četlo několik mých oblíbených (tedy podobně naladěných čtenářů) asi neviděla.
Důvod, proč já jsem se svými pěti hvězdičkami na "zadním nárazníku" onoho autíčka, je SOUZNĚNÍ. S Irenou Douskovou mě nespojuje podobný rodinný původ či osud, ale to, že její pohledy na svět velmi často sdílím (snad i proto, že jsme téměř stejně staré). Humor v této knížce už není tak explicitně vyjádřen jako v předchozích dílech, ale já ho nacházela téměř všude – např. v Helenčině zvýšené citlivosti na povrchnost, na sebereklamu, na klišé – hlavně ta společenská - a v její schopnosti vyjádřit se k nim zpříma. A to, že nebyla schopná mít okamžitě nadhled nad manželovou zradou a svou nemocí, mé souznění jen prohloubilo – protože je to pro mě i uvěřitelné.
Irenu Douskovou mám zatím zařazenou ve škatulce "autoři knih vyhovující mně obsahem i formou".

Luca235
10.04.2019 3 z 5

Budžese jsem četla už před dlouhou dobou a byl to skvělý zážitek. Když jsem objevila pokračování v podobě Oněgina, jásala jsem a knížku si vychutnala. I třetí díl jsem přivítala s radostí, ale dostavilo se mírné zklamání. Přemýšlela jsem proč. Kvůli tématům rakoviny a rozvodu? Kvůli tomu, že Helenka už není ani dítě ani puberťačka? Nakonec mě to napadlo - zatímco v předchozích dvou knihách se střídaly zážitky popsané v krátkosti se situacemi vylíčenými dopodrobna, kdy se člověk přímo vžil do dané atmosféry, v případě Dardy to bylo vše takové letem světem. Autorka se snažila dotknout mnoha témat (politická situace, reklamy, bulvár, charita, starost o nemocné,...), a to zřejmě bylo ke škodě věci. I tak jsem ale knížku dočetla a není důvod ji nedoporučit třeba na delší cestování nebo při lehké viróze.

nikikostadinova
31.03.2019 4 z 5

Hodnotím stejně jako Oněgina, který byl jen o trošku slabší než Hrdý Budžes. Mně se kniha dobře četla a líbilo se mi, jak příběh ubíhal. Někomu se nemusí pokračování líbit, ale mně Dousková prostě sedí

terijans
28.02.2019 3 z 5

Moje pocity jsou rozporuplné, Hrdého Budžese miluju, Oněgin byl Rusák byl taky fajn, ale Darda se mi četla ze všeho nejhůře, a nebylo to kvůli pochmurnosti.

Rade
28.02.2019 5 z 5

Helenka Součková potřetí.
Vzpomínky na socialismus a dávné časy už tu nejsou, jsme v současnosti a Helenku postihují samé maléry - rozvod, nemoc… Je to jiné, ale stejně výborné, ten Helenčin lehce ironický, lehce sebekritický a hořce vtipný pohled na vlastní prohry i okolní svět mi byl hodně blízký.

* … "Pak ale přišly jiné tance. Pracovní víkend. Výjezdní. Oblékni si lederhosen, klobouček s pérkem a bílý podkolenky. Všichni si to oblečte. Všichni muži. Tři hodiny nácvik. Pak nám to na firemním večírku předvedete. Všichni. I ty chlapíku, co se tak stydíš. Cos nosíval vytahanej svetr a stával fronty na knížky. I ty někdejší inženýrku, co jsi tak pěkně zacházel s kosou a se sekerou. Ty, cos miloval Floydy, Marsyas a Janotu. Ty, co bys bejval nikdy nevstoupil do strany. Poněvadž by sis musel plivnout do ksichtu. Ty hlavně, vždyť seš šéf. Zatím jen malej, jen pár podřízených, ale my v tebe věříme. Musíš jít příkladem. Anebo pryč. To bys přece nechtěl. A my taky ne. Tak dobře jsi začal. Tolik toho umíš. Co ti to udělá. Vždyť přece o nic nejde. Jen stmelení kolektivu. Jak láme? Co by se lámalo? Vy z Východu jste trochu přepjatí. Někteří… Důstojnost sem nepleť. Team building. Prostě jen team building. Nic víc. Jakej stud by měl přežít? Koho?" *

marion111
20.02.2019 5 z 5

Výborná kniha.
Rada bych si precetla i dalsi pokracovani ze zivota Helenky Souckove.

douchová
23.01.2019 5 z 5

Za mě výborné. Možná proto (reakce na některé předchozí komentáře), že jsem to nečetla jako závěrečný díl trilogie, ale jako samostatnou knihu. Přesné postřehy o přístupu okolí na nemoc, trefný sarkasmus. Doporučuji.

Malýmedvěd
19.01.2019 5 z 5

Moc se mi to líbilo, kniha ve mě doslova rezonovala a zdolal jsem ji jedním dechem (zase ten zápas). I když je to smutný, i když je to těžký, vždy se tam najde úsměv a špetka naděje (za to autorce dík a klobouk dolů). Navíc poslední díl trilogie už není jenom o Helence a jejich trampotách, je to už hodně i o nás a naší společnosti o našich postojích. Už to není zapomenutá vzpomínka na naše mládí, je to naše současnost, náš život. Ta kniha má rozhodně/možná/snad i poselství. Pokud od té knížky chcete jen pitvoření a zábavu, nebo chcete plakat nad těžkým údělem ženy, nebude to kniha pro vás. Pokud budete chtít o tom co je v žertu řečeno přemýšlet, možná tam něco velkého najdete.