Darda

Darda https://www.databazeknih.cz/img/books/90_/90865/bmid_darda-227-90865.png 4 383 106

Helenka Součková série

< 3. díl

Ačkoli se dobové kulisy proměnily, žádná idyla se nekoná. Namísto normalizační krize hrdinka prožívá krizi středního věku. Ani této knize nechybí lehkost vyprávění a autorčin slovní situační humor. Platí zde, víc než kde jinde, že při smíchu v ranách štípe sůl. Volné pokračování bestselerů Hrdý Budžes a Oněgin byl Rusák se odehrává v současnosti, kdy hlavní hrdinku potkáváme již jako vdanou ženu, matku dvou dětí.... celý text

bakjo95
30.12.2016 2 z 5

Řekl jsem si, že tuto trilogii chci mít uzavřenou a mít na ní jasný názor a tak jsem si koupil Dardu.
Tento díl se mi líbíl ze všech tří úplně nejmíň, protože při čtení jsem měl pocit, že to není kniha, ale nějaký deníček malé holky, která si myslí, že má “nejhorší“ život na světě. Vůbec mě to nebavilo...sem tam nějaký vtip tam byl, ale rozhodně se nedá říct, že by se to hodilo nebo vyvažovalo negativní děj a chod knihy, jako to bylo třeba u Budžese. 30%

pawla.sevcikova
29.11.2016 5 z 5

Úžasné završení příběhu o Helence Součkové. S prvními dvěma díly se to nedá vůbec porovnat, tahle žena už má "celý život" za sebou, není spontánní a bláznivá jako v Oněginovi... Ale je skvělá. Úžasně zakončená trilogie. To, že se při tom člověk už tak nesměje, jako se smál u předchozích dvou dílů, není vůbec na škodu. Život není jen smích a radost... naopak.

Makropulos
17.10.2016 3 z 5

Helenka Součková dozrála do úplně jiné ženy než bych očekávala. Někde cestou ztratila humor, ironii a nadhled. Jak už tady někdo napsal, kdyby to nebyla součást trilogie o Helence, řekla bych, že to je dobře napsaná kniha, i když pro mě až depresivní, ale takhle mi to ještě vzalo moje představy o dalším životě mojí oblíbené hrdinky.

kalinkacz
21.08.2016 4 z 5

V tomto závěrečném díle už nenajdeme moc vtipných momentů, nýbrž krutost života obyčejné ženy ve středním věku... Helenka má děti a manžela, jenže se dočká jak rozvodu, tak nemoci a všichni vidíme, že ani výchova dětí není její silnou stránkou... V tomto díle budeme spíše souhlasně kývat hlavou a soucítit s Helenkou... I přes to je to opět ta Irena Dousková, kterou všichni známe...

Veve131
06.07.2016 5 z 5

Pěkně napsané. Skvělé zakončení trilogie o Helence!

hanoule
27.04.2016 4 z 5

Moc dobrá kniha, Helenka Součková je fajn. :)

FunThomas
22.04.2016 2 z 5

Z této knihy mám takový nemastný neslaný pocit. Přiznám se, že mě ze všech tří dílu o Helence bavila nejméně. Nemuselo to být však tím, že by tato kniha byla špatná. Jen jsem po předchozích dvou dílech měl asi velká očekávání, která nebyla naplněna, protože celkové ladění knihy bylo úplně jiné, než jsem čekal. V příběhu bylo na můj vkus spíš více tragiky než komiky. Opravdu mi dělalo problém se ztotožnit se čtyřicetiletou ženou s krizí středního věku. Tato kniha mi prostě nesedla. Nezanechala ve mně nějaký pozitivní dojem a hlavně důvod, proč bych si ji měl přečíst znovu nebo ji někomu doporučit. Jako samostatná kniha by Darda zřejmě fungovala, ale v kontextu s Hrdým Budžesem a Oněginem mi prostě přijde poněkud "odfláknutá".

eva-lupen
09.04.2016 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha. Stejně jako Hrdý Budžes a Oněgin byl Rusák, skvěle načteno Bárou Hrzánovou.
Netuším jestli by mne to bavilo číst, ale tohle bylo naprosto skvělé. Smutné, ironické, ale takový je prostě život. Vlastně mne to asi ze všech tří knížek (teda audioknih) bavilo nejvíc. Možná je to věkem, ale já té Heleně věřila každou myšlenku. A otevřený konec? Třeba bude ještě nějaký další díl :-).

Andy6
06.02.2016 3 z 5

Trilogie o Helence Součkové můžu. Nejlepší byl Budžeš, Oněgin taky dobrý, ale nejslabší byl Darda. Ale ne špatnej, trochu smutnej. Ale za přečtení určitě stojí.

Isew
09.01.2016 2 z 5

Kam se poděla ta Helenka z prvních dvou dílů? Tohle byl přece někdo úplně jiný. Tohle mě napadalo celou dobu při čtení knížky. Helenka ztatila nekde vtip a břitkou ironii. Ale kde? A proč?

wiix
09.10.2015 4 z 5

Príjemné zakončenie trilógie o Helene Součkovej, trochu melancholické, trochu klišé, ale prijemné.

rubicka
11.08.2015 4 z 5

Mám pocit, že lze napsat jen tisíckrát omletou frázi - Takovej je život.... A přitom to bylo skvělý zakončení, i když smutný. Mělo to drive, i když z posledních sil. Bylo to dobrý.

Hancza
24.07.2015 4 z 5

Po předchozích dvou dílech jsem asi čekala něco trošku jiného. Nebylo to špatné čtení, ale myslela jsem, že se více pobavím...

Barbastelle
11.01.2015 4 z 5

Trochu jsem se po předchozích dvou knihách bála, jestli i tahle mi sedne. Jestli zvládnu vstřebat problémy ženy ve středním věku, jestli mi nebude kniha připadat už příliš černá a málo humorná.

Je černější, mrazivější, ale v několika místech jsem se chechtala nahlas, takže jsem neměla zas tolik prostoru se nad těmi nepříjemnými okamžiky trápit. Dousková vážně umí. Je to napsané s lehkostí, vtipně.

Obsahuje narážky na současnou politiku, což mě uvádí k úvahám, jestli tyto narážky někdo po dalších deseti letech ještě pochopí. I já jsem pár let po vydání u některých tápala.

Dáma s hrnstjm
03.01.2015 3 z 5

Helenčin příběh tentokrát nenechává moc prostoru pro humor. Hořkost událostí naštěstí nebyla tak ubíjející díky otevřenému konci. Děj knihy je děsivě skutečný, jen mi v něm moc neseděly komentáře k politice a příliš mě nebavily krátké Jůliiny příběhy (i když se tam hodily). A chování Helenčiny dcery mi přišlo občas lehce iracionální. Hledám, hledám, kvůli čemu bych přidala čtvrtou hvězdičku, ale nic nenacházím...

Peti
27.12.2014

Další pokračování o Helence Součkové, tentokrát z období, kdy má Helenka děti, manžela, který od ní rok odchází a projeví se u ní ošklivá nemoc - rakovina. Musím říct, že tato kniha mě moc nezaujala, chyběl mi tam vtip předchozích dílů.

HŠ
13.11.2014

Připomínalo mi to knížky od Monyové.

Mixy
30.09.2014 3 z 5

Darda už je skutečně takovou hořkou tečkou celé volné trilogie. Škoda jen, že to bylo velice smutné, ale život už takový prostě je. S nikým se nepáře a v této knize to bylo více než jasné.

Ladys
10.09.2014 5 z 5

Hrdý Budžes je už klasika, Oněgin s odstupem pro mě lepší (asi dáno věkem Helenky) a Darda to je vážně "darda". Moc jsem se nesmál, ale kdo by se smál rozchodu a nemoci. Ale humor v tom je. Sice hořkej, ale ze života. To autorka umí

dalia1769
31.05.2014 4 z 5

Poslouchala jsem audioknihu a líbila se mi myslím více než Oněgin. Ačkoliv námět je tentokrát smutnější a vážnější, příběh nepůsobí depresivně. V nezaměnitelném podání Báry Hrzánové se poslouchá dobře. Nechybí ani humorné momenty. Méně politických narážek vnímám také pozitivně, předchozí díly působily dost přehnaně a tento naopak velmi reálně.