Ódinovo dítě

Ódinovo dítě https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278987/bmid_odinovo-dite-boK-278987.jpg 4 1035 226

Havraní kruhy série

První díl fantasy trilogie Havraní kruhy. Představ si, že ti chybí něco, co všichni ostatní mají. Něco, co dokazuje, že patříš do jejich světa. Něco tak důležitého, že bez toho jsi nikdo. Nákaza. Pouhý mýtus. Hirka se v den svých patnáctých narozenin dozvídá, že je Ódinovo dítě – bezocasá zrůda z jiného světa. Opovrhovaná, obávaná a pronásledovaná. Člověk. Někdo si však nepřeje, aby její tajemství vyplulo na povrch, a hodlá to zajistit všemi prostředky. Zmatená Hirka musí uprchnout, protože jí jde o život. Existují však nebezpečnější stvoření než Ódinovy děti a Hirka není jediná, kdo prošel bránou mezi světy Úspěšná norská trilogie Havraní kruhy se inspiruje severskou mytologií, ale přitom vytváří vlastní svébytný svět, kde být člověkem znamená ocitnout se ve zcela nezvyklé roli vyvržence. Hlavní hrdinka není „vyvolená“, dokonce nemá žádné zvláštní schopnosti. To, co ji odlišuje od ostatních, je děsivý fakt, že postrádá něco, co všichni ostatní mají.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Host

Odinsbarn , 2013

Jane007
11.11.2018 5 z 5

Naprosto skvostný čtenářský zážitek. Dlouho jsem nechtěla tak propracovanou fantasy. Už se nemůžu dočkat dalších dílů.

Aivinka
23.10.2018 5 z 5

Nádhera. Nemůžu říct nic jiného. Kniha má originální postavy, skvělý děj, kouzelné místo, nádech tajemna a zloduchy, kteří vám chtě nechtě přirostou k srdci. Mohu jen vřele doporučit pro všechny fanoušky fantasy literatury.

Aurorita
18.10.2018 2 z 5

Tato kniha pro mne byla bohužel jedním velkým utrpením, nakonec jsem ani neměla sílu ji dočíst a 30 stran před koncem jsem ji prostě zavřela. Kniha mě vůbec nebavila, přišla mi strašně zdlouhavá a nudná, vše se hrozně táhlo a neměla vůbec žádný spád. Rozhodně nechápu všechna ta dobrá hodnocení, znám daleko lepší, napínavější knihy. V této sérii rozhodně pokračovat nebudu.

Marryzlis
17.10.2018 odpad!

Rozvleklé popisy toho a onoho seškrtat! Styl mi moc nesedí, je takovej nevybroušenej... Jinak nápad je super. Jen se nemůžu rozhodnout, jestli mám chuť na druhý díl.

BernardBlack
13.10.2018 2 z 5

Tak nám po upírech (Stmívání) a "postemo"mládeži (hunger games) přišla do mody pro "puboše" i severská mytologie:)

babsi66
01.10.2018 3 z 5

Trochu nechápu ten poprask okolo knihy. Určitě se to čte dobře, děj má spád, postavy jsou sympatické, to je všechno fajn. Ale že by to bylo něco, z čeho bych si sedla na zadek a zařadila si to mezi top ten fantasy žánru, to asi ne.

Jednak mi děj z hlediska nějaké originality moc originální nepřišel a jednak jsem měla trochu problém se samotným literárním stylem autorky. V některých úsecích děje jsem se totiž nemohla zbavit pocitu, že by autorka ráda napsala víc, ale neuměla nebo nechtěla to vyjádřit.

LiLLu
28.09.2018 5 z 5

Hodně dlouhou jsem mela ke knize nechut, desne mi byla nesympaticka obálka, ani jsem si nechcetela precit o cem kniha je:-))) A to jsem na ní pořád a vsude narazela. Az tady jeden koment me navnadil. Musim rict ze to byla skvela kniha a ja hltam pokracovaní!
Nenechte se odradit od obálek:-))))

Lorej
18.09.2018 4 z 5

Z téhle knihy mám rozporuplné pocity...
Na jednu stranu mě dost příběh bavil, byl poutavý a i napínavý. Hlavní hrdinka se chová dost vyspěle a uvážlivě.
Moc mi ale přes nos ze začátku nešli různé názvy a zvyklosti, u kterých mi zabralo čtvrt knihy, něž jsem si pod tím dokázala něco představit.
Některé části (možná i celé kapitoly) mi přišli někdy dost zdlouhavé a zbytečné. Taky se mi zdálo, že se určité informace často opakují, jako by si autorka myslela, že to v hlavně víc jak pár stránek neudržíme.
Druhý díl si asi přečtu, hlavně kvůli konci, který na pokračování přímo láká.

Žožik
30.08.2018 5 z 5

Na tuhle knihu jsem slyšela jen samé dobré recenze a musím říct, že mě ani trochu nezklamala. Opravdu jedna z nejlepších fantasy knížek, co jsem kdy četla.
Jakože když jsem začala číst první kapitolu, musela jsem se snad u každého druhého slova zastavovat a přemýšlet, co asi znamená, a každou větu číst tak třikrát, abych ji pochopila. :D To ale netrvalo moc dlouho a o pár kapitol dál jsem už pobírala všechno. (Tipuju, že na tomhle ale bude mít velký podíl moje pomalé chápání:))
Příběh mě uchvátil neskutečně rychle a okamžitě jsem se do něj začetla. Byla jsem ráda, že bylo všechno tak hezky vykreslené, protože tenhle styl já naprosto miluju. Autorka má opravdu působivý styl psaní. I to, že je kniha psaná v er-formě, mi tentokrát nevadilo, i když obvykle se mi takové knížky tolik nelíbí.
No a hlavní postavy? Tak ty byly naprosto dokonalé. Neskutečně mě zaujala Rimeho povaha. Tuhle postavu začínám mít čím dál tím víc ráda. No a Hirka byla taky úžasná. Celkově všechny postavy se chovaly tak, jak by se měly chovat, a všechno mi do sebe tak pěkně zapadalo.
Co dodat? Už se moc těším, až si někde obstarám další díl a budu moct v téhle sérii pokračovat.

SlamLenka
28.08.2018 5 z 5

Zajímavě zpracovaný svět, i když v něm pochopitelně najdete určité okamžiky, kdy se autorka asi inspirovala jinými fantasy příběhy. Ale celkem to chápu, ostatně toho bylo napsáno už tolik, že asi sotva může vzniknout nějaký nový a zcela čistý a dokonalý originál. =)
Každopádně Ymslanda se mi moc líbila, hlavně ten vztah Hirky k přírodě. Líbí se mi i to, že postavy nejsou černobílé, tedy žádná není ani zcela záporná, ani zcela kladná. Na další vývoj jsem byla fakt zvědavá, teď už mám za sebou druhý díl a čtu poslední, teď už to doslova hltám. =)

MaléZlo
26.08.2018 3 z 5

Jedno se musí nechat. Kniha je nápaditá. Ale proboha, 1200 stránek (e-kniha)? Nemůžu říct, že by čtení mělo trvalo dlouho, kniha se čte rychle, ale asi určitě by to chtělo provést několik škrtů. Už proto, že se mi kniha nepříjemně táhla, místy mě dost nudila, což vedlo k neustálému odkládání a nucení se do čtení a
ve výsledku mi to celé trvalo přečíst čtyři měsíce...
Jak zde píší asi všichni, kniha ze začátku nedávala žádný smysl, spousta věcí je objasněna během čtení, ale co mi vadí asi nejvíc, že ne vše je v knize pořádně vysvětleno. Netuším, jestli vysvětlení přijde s dalšími díly, ale přišlo by mi logické, aby to bylo vysvětleno hned. Například:

SPOILER
Vidoucí údajně neexistoval. Proč tedy našla Hirka s Rimem Snoháv na uspání Vidoucího havrana, když tedy vůbec neexistoval? Proč to tam bylo takhle rozepsané? Nebo jsem to špatně pochopila? Prostě mi to nedává smysl.
KONEC SPOILERU

Do dalších dílů se určitě pustím. Ti, kteří váhají, nebo nejsou si jisti, zda-li je kniha pro ně skrze Severskou mytologii. Strach mít nemusíte. Vím o severské mytologii velké prd a stejně mě kniha, dá se říct, že bavila :)

myshichka
25.08.2018 1 z 5

Moje očakávania boli skutočne vysoké. Fantasy odohrávajúca sa v svete inšpirovanom severskými ságami, to beriem! Navyše negatívne hodnotenie aby tu človek hľadal s lupou, všade samá chvála. Až príliš dobré na to, aby to bola pravda...?

Ak sa vám táto kniha páčila, tak prestaňte v tejto chvíli čítať, inak vás akurát naštvem.

Prvým problémom bol teda už samotný rozsah. A to hovorím ako človek, ktorý dá kľudne 500 strán za deň, ak za to stoja. Tu mi miestami prišlo, že by sa dali vyhádzať celé kapitoly a zápletka by vôbec neutrpela. Na druhú stranu, aj takých tristo strán prázdneho tlachania by asi bolo príliš.

Čím sa dostávam k ďalšiemu kameňu úrazu. Na to, že sa má jednať o originálny, do detailu premyslený svet (povedal kto...?), tak vysvetlení a reálií je tu žalostne málo. Chvíľami mi prišlo, že to celé stojí na nekonečných dialógoch a myšlienkach postáv. Akoby sa ale odohrávali vo vzduchoprázdne. Pokiaľ bolo autorkiným zámerom trúsiť náznaky a nechať čitateľa čakať na "veľké finále" v treťom dieli, kde to zázračne všetko začne dávať zmysel, tak beriem, je to jej právo. Ale bohužiaľ to už sa nedozviem. Nemám chuť púšťať sa do ďalšieho dielu, iba ak vo výnimočnom záchvate masochizmu.

Čo tam máme ďalej? Aha, hm, tretia osoba. Niežeby ma nejak zvlášť urážala, to nie. Ale ten rozprávač, ktorý všetkým postavám vidí do hlavy a neustále popisuje, ako sa cítia, čo si myslia, ma neuveriteľne nudil. Všetky intrigy tým vlastne strácajú na zaujímavosti, pretože celú dobu vieme, kto je zlý a kto dobrý.

Apropo, postavy. Hirka mi už od prvých viet bola nesympatická a tohto dojmu som sa už bohužiaľ nezbavila. To neustále poukazovanie na jej výnimočnosť. Až moc nasilu originálna. Nemá chvost. Neovláda Silu. Na to, že mala mať pätnásť rokov, správala sa a myslela ako desaťročné decko. V momente, ako sa na scéne v druhej kapitole zjavil Rime, bolo mi už všetko jasné. Ďalšia červená knižnica oblečená do fantasy hávu.

SPOILER!!! Ak som to pochopila správne, tak hlavný konflikt príbehu je, či on splesnivie, ak budú mať spolu sex?! Vážne? VÁŽNE?!

Všetky postavy sú síce neuveriteľné klišé, ale Rime asi najviac (biele vlasy, vlčie oči, zachádza s mečom... kde som to len už... ...?) Asi som už vyrástla z báchoriek, ako sa mocný, chladnokrvný bojovník zamiluje do neuveriteľne infantilnej hlavnej hrdinky.

Beily
15.08.2018 5 z 5

Nejsem nijak velký příznivec fantasy, ale tahle kniha byla opravdu skvělá. Ze začátku jsem měla trochu chaos v cizích názvech a jménech a některé věci jsem si neuměla moc představit o co jde a až později se vysvětlily (jak vypadá vlastně to přimknutí, kdo je Vidoucí, co je Kolkagga atd..). Kniha byla na mě hoodně dlouhá, ale vlastně mě celou dobu bavila a svět byl opravdu propracovaný, takže se čtenář do toho mohl více vžít a hledat souvislosti. Možná mě trochu naštval konec, protože mi přišlo, že se jim všechno povedlo až moc jednoduše :D Každopádně se těším na další díl.

Jonny
15.08.2018 5 z 5

Po dlouhé době kniha z které jsem doopravdy nadšený. Nemám výhrad. Kniha má 568 stran, ale i tak mi přišla krátká ;-).
Snad jen... Hirka nemusela být zrzka, nevím proč, ale přijde mi to zbytečně kýčové.

betule3
09.08.2018 5 z 5

Mám pocit, že poslední dobou narážím na samé skvělé fantasy série a Ódinovo dítě je rozhodně jednou z nich. Moc mě zaujal svět, který byl propracovaný do toho nejmenšího detailu. Sedla mi i hlavní hrdinka, čehož jsem se ze začátku trochu bála. Za mě skvělé počtení a rozhodně doporučuju!

Mitculka
07.08.2018 5 z 5

Skvělá knížka. Opravdu komplexní svět, autorka je neskutečná, bylo vidět, že má vše promyšlené. Tohle dílo je prostě dokonalé! I s jeho neobvyklou obálkou. Těším se na další díly.

Dominika13
21.07.2018 5 z 5

Ano! První kniha této trilogie je opravdu povedená a další díly nejsou výjimkou! Norská fantasy se přeci jen v maličkostech liší od ostatních druhů fantasy. Při čtení této knihy pustíte uzdu své fantazii. Autorkou doslova vykreslený svět, a všechny postavy v něm, je úžasný. Těším se na filmové zpracování.

E.lisabeth
19.07.2018 4 z 5

Tak...konečně jsem se vrhla do téhle tolik odkládané knížky (ano, mohla za to její tloušťka:D). Nakonec jsem ji přečetla za pár dní a dneska ještě běžela rychle kupovat Plíseň:). Ze začátku knihy jsem docela ztrácela a přemýšlela co vlastně které slovo znamená, zkoušela jsem hledat i nějaký slovník na konci. Postupně tak nějak vše vyplynulo, ale teda zmatek jsem z toho měla možná první třetinu knihu. Když jsem byla někde v polovině, začala jsem si říkat, kdy se konečně začne něco dít? Kdy už zjistí co je Hirka zač? Bavilo mě číst si o tomto světě, ale trochu mi chyběla akce, která je zde až téměř na konci. Co mě moc těšilo, byla délka kapitol, když takhle člověk čte hlavně v MHD nebo práci, tak se to rozhodně hodí:D. Přesto se kniha četla skvěle a moc se těším na další díl:)

Ametymka
07.07.2018 5 z 5

Ačkoliv můj šálek kávy utvářejí hlavně víly, chmátla jsem rukou trochu mimo. Musím říct, že jsem se v této sérii zcela našla, takže jsem během chvíle měla přečtené všechny díly. Chvílemi jsem se smála, brečela, ale taky měla husinu. Našla si místo v mé knihovničce a i mně samotné. Rozhodně tato série není pro každého. Je to dílo, jež má spoustu chyb. I přes to, patří k mým velice oblíbeným.

MarekG
06.07.2018

Kniha z nakladatelství Host mě opět nezklamala. Ódinovo dítě je velice povedené fantasy s nádherně vykresleným prostředím inspirovaným severskou mytologií. Ale, jak se říká, má několik háčků. Ať jsem se snažil sebevíc, v knize jsem stále vyděl prvky z jiných knih. Například velmi výrazná podobnost mezi Slepými a Jinými z Písně ledu a ohně. Cestování mezi světy mi pak hodně připomínalo Zlatý kompas od Philipa Pullmana. Nevím, jestli je to jenom můj problém, ale nemohl jsem se vůbec začíst, hlavně ze začátku to byl občas boj, vlastně mi bylo docela jedno, co se bude dál dít. Pak se to ale zlomilo a od poloviny to už bylo v pohodě. Přesto všechno se ale kniha u mě na pět hvězdiček nevyšplhala, dávám čtyři, ale kdyby to šlo, dal bych spíš tři a půl.