Temná svatá noc

Temná svatá noc https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418580/bmid_temna-svata-noc-tU1-418580.jpg 4 204 57

Renée Ballardová má za sebou další noční směnu. Když se nad ránem vrátí na stanici, přistihne u kartotéky s dávno vyřazenými policejními záznamy cizího člověka. Tou neoprávněnou osobou je penzionovaný detektiv Harry Bosch. Ano, díky starému přátelství s poručíkem se vloudil do policejního archivu, to uznává. Udělal to ale z dobrého důvodu: snaží se pohnout s jedním dávno odloženým případem, který mu stále nedá spát. Ballardová narušitele nekompromisně vykáže, ale když po krátkém pátrání zjistí, o co konkrétně se Bosch zajímal, neubrání se návalu soucitu i zlosti. Složka, kterou Bosch prohledával, totiž ukrývá dokumentaci k případu Daisy Claytonové, zoufalé patnáctileté holky, která se po útěku z domova potloukala po ulicích Hollywoodu, než ji kdosi zavraždil a její tělo pohodil na skládku. Pachatel tak odporného činu nemůže zůstat neodhalen, v tom jsou Ballardová a Bosch zajedno. S buldočí posedlostí, jim oběma tak vlastní, se pouštějí do společného pátrání po tom, co přesně se Daisy stalo a kdo ji tak brutálně sprovodil ze světa.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Domino

Dark Sacred Night , 2018

astra3
09.02.2020 5 z 5

Kniha měla spád. Zajímavé byly i ostatní případy, které řešila René na nočních. Tohle se dost povedlo. René a Bosch - nová dvojice vyšetrovatelů. Už se těším na pokračování.

111moni
05.02.2020 5 z 5

Začīnåm mīt pocit,jako bych se seznamoval s "rodinou"Hieronyma Bosch.A všechny postavy se mi líbí. Další podařená kniha.Už není tak akční, je přemýšlivá a emotivní. Od knihy se těžko odchází, člověka přīběh vtåhne ,chce vědět, co se stane,jak postavy dopadnou.

rodak
18.01.2020 4 z 5

Moje pocity z knihy naprosto dokonale vyjádřil komentář níže pepa4081.Lépe bych to nenapsal.

pepa4081
18.01.2020 4 z 5

Co napsat ke knize oblíbeného autora. Možná to tentokrát nebyla taková pecka. Protože šlo spíš o hrabání se v minulosti, nebylo to místy až tak napínavé, ale jako všechny Connellyho knihy se to velmi dobře četlo. Potěšilo mne, že se dal dohromady Harry Boch s Rennée Ballardovou (čekám, že z nich i v budoucnu bude výborný tým). Jen se mi už trochu stýská po Mickey Hallerovi. Rád bych si zase přečetl něco o něm. Pěkné počtení. Doporučuji.
Velmi uspokojivé.

Lolila
13.01.2020 5 z 5

Ako vždy Connelly nesklamal, výborná detektívka. Opäť je to klasické, uveriteľné vyšetrovanie prípadov. Dvojica Bosch - Ballardová funguje rovnako dobre ako Bosch - Haller.
Harry a Renée sa navzájom dopĺňajú, zároveň obaja sú "zažratí" do svojej práce - otvárať staré prípady, chytať vrahov. Takže dúfam, že sa máme ešte na čo tešiť:-)

evynn
12.01.2020 5 z 5

Tak toto ja môžem:-) obľúbený spisovateľ. Zhltla som to na pár posedení s knihou. Hlavná dvojica mi je sympatická, teším sa na ďalšie stretnutie s nimi.

petrarka72
09.01.2020 4 z 5

Harry s Renée je (anti)vražedná kombinace... A jejich případy se propojují tak nějak samy. Přečteno takřka na posezení.

Dela111
29.12.2019 5 z 5

Michael Connelly je mistr detektivního žánru, takže kniha Temná svatá noc je promyšlená, neobyčejně propracovaná a poutavá od první stránky.
Hlavní hrdinka Renée Ballardová je nejen chytrá, ale taky zvědavá a to ji přivede ke starému případu, přesně takovému jaké kdysi chtěla vyšetřovat. Má to jen jeden háček - na případu už dělá Harry Bosch... Dát tyhle dva dohromady je vynikající nápad, ač rozdílní věkem, v mnohém jsou si podobní a skvěle se doplňují.
Příběh je vyprávěný střídavě z pohledu Renée a Harryho, je dějově bohatý, je tu více případů, ale dva jsou stěžejní.
Moc mě to bavilo, už se těším na další díly.

LeSk
28.12.2019 4 z 5

Kniha se četla celkem rychle, svižně, mělo to ten správný "odpal." Spíše mi jen vadilo časté propojování vyšetřovaných policejních případů a to mi dělalo občasný zmatek v hlavě. Konec knihy byl velmi překvapivý, nedalo se přestat číst. Doporučuji.

martina7276
21.11.2019

Harry a Renee spolu, no krasa... jen se mi zdalo, ze se tam propojovalo nejak moc pripadu. Asi oprasim nejaky stary dil v knihovne, tohle si z jeho knih nepamatuji... jen to ze se od nich nedalo odejit...

Killingjoke
20.11.2019 5 z 5

Sympatická policejní vyšetřovatelka Renée Ballardová je zpět a připravená na další noční směnu. Už to samotné pro mne bylo velmi potěšující zprávou. A aby toho nebylo málo, setkává se během služby s jedním postarším pánem, toho času penzionovaným policejním detektivem, který na LAPD zanechal svou nesmazatelnou stopu – Harrym Boschem. Harry je na stopě dávné vraždě dcery své přítelkyně a protože Renée nezná historku o tom jak se kočce vymstila zvědavost, brzy s Harrym spojí své síly při vyšetřování… Renée Ballardovou jsem si oblíbil už v její předchozí knize. Trošku jsem byl překvapen, že její osudy Michael Connelly spojil s Harrym Boschem už tak záhy, i když se to dalo časem určitě očekávat. Nevadí, spíš právě naopak. Interakce mezi oběma hrdiny nijak neskřípá a oba se skvěle doplňují. Renée se snaží držet v mantinelech zákona, „důchodce“ Harry si může dovolit použít trošku neortodoxní metody konfrontace se zločineckými živly, které si trošku té péče ve stylu „oko za oko“ bez debat zaslouží… Asi není moc co zbytečně rozvádět. Michael Connelly se pro mne letos stal jedním z nejoblíbenějších spisovatelů detektivek. V samostatné sérii Harryho Bosche jsem sice pořád na začátku, ale rozhodl jsem se takto odskočit a podívat se do Harryho daleké budoucnosti, kdy už není aktivním členem policejního sboru. A je to pořád perfektní! Civilní, uvěřitelný, výtečně napsaný příběh prostoupený příjemným lidským humorem, který si na nic nehraje. Pro mne až s podivem, jak se Connellymu může dařit, když trh je válcován přepálenými thrillery cílené na bombastický efekt. Ale jsem tomu moc rád, protože tohle jsou přesně ty příběhy, které mne baví. A vzhledem k tomu, že v zahraničí už vyšel další díl je jasné, že novým detektivním duem Ballardová/Bosch jsem se neviděl naposled!!!

1amu
08.11.2019 5 z 5

Připadá mi to, jako kdyby si autor přečetl na této DK komentáře k úvodní knize série o Renée B. - Noční směna.
Tato právě přečtená kniha a ona předchozí je cosi jako "nebe a dudy". V tomto případě autor hodně zapracoval na postavě hlavní hrdinky a udělal dobře, že k ní přidal Harryho Bosche, tak jako to udělal s jeho nevlastním bratrem, advokátem M.H. v jiné knize.
Už ten začátek je jak jízda autem, pomalu zařadí jedničku s mírným rozjezdem a promyšleně stupňuje zájem čtenáře tak, že z mém případě jsem se po přečtené jedné třetině cítil jako vítaný host v restaurantu "U Huberta", což je úžasné gastronomické zařízení v Hluboké nad Vltavou, konzumujíc kuchařem namíchaný tatarský biftek.
Omlouvám se za barbarské srovnání, ale jiné mě nenapadlo.
Chytré je střídání kapitol, kdy sledujeme postup Renée a Harryho. Zejména ona u mne stoupla hodně nahoru (proti první knize série).
Zdánlivě neřešitelný starý případ vraždy mladé dívky se začíná pomaličku, leč rafinovaně rozplétat. To mám u Michaela Connellyho nejraději, a proto čtu jeho knihy raději, něž ty, které napsal jeho jmenovec.
Mám pouze malou výhradu k oblekům hlavní hrdinky. Přichází často na místo činu (tu a tam ještě se zapáchající obětí) v kvalitním oblečení a poté nestačí navštěvovat čistírny či kupovat pragmaticky oblečení nové. Já vím, že mužský to řeší prakticky a zcela jinak. Renée nech se prosím poučit Harrym B. jak na to !

kap66
03.11.2019 5 z 5

Mám ráda jeho poctivý a střízlivý styl. Vše je funkční, nic není na efekt, vše je obyčejné v tom nejlepším slova smyslu. Sehrávání se obou hlavních postav postupuje od přirozené počáteční lehké nedůvěry k vzájemnému respektu, žádné vášně ani na jednu stranu, žádné nípání se v minulých bolístkách (hurá). Preciznost a smysl pro detaily u Ballardové se dobře doplňují s Boschovým klidným a valivým stylem, stejně jako její "tohle je už přes čáru" a jeho "někdy není zbytí". Takže beru Connellyho za slovo a těším se na další díly s B&B, protože jeho detektivky obsazují na mém žebříčku přední místa.

AlenaF
15.10.2019 5 z 5

M.Connelly patří k mým velmi oblíbeným autorům. Zcela se ztotožňuji s komentářem Awča.

Awča
02.10.2019 5 z 5

Protože jsem velký fanoušek Connelyho knih, jedná se o mírně neobjektivní komentář.
Ballardovou jsem si oblíbila již v předchozím díle, spojení s Boshem mě mírně překvapilo, zasloužila by si určitě knihu věnovanou jen sobě, ale vlastně proč ne. Celá kniha je napsaná velmi čtivě, proplétá se v ní několik zajímavých případů. Bavily mě i detaily práce: karty pochůzkářů, IT systém na předvídání trestných činů, svačinový kód apod. Závěr mi přišel možná trošku překotný, ale nebylo to nic, přes co bych se nepřenesla. Vyhlížím další díl.

bend-ik
05.07.2019 4 z 5

Pokiaľ ide o mňa, Connelly nedokáže písať slabo či nekvalitne, a teda pri každej ďalšej knihe môžem len dookola vypichovať jej/jeho superlatívy a rozplývať sa, ako aj touto potvrdil, že je môj top autor. Tentokrát však musím dodať aj:
Michael, prepáč, ale toto si naozaj nemusel. Ballardovú si si mal "nechať" a formovať z nej novú silnú detektívnu postavu/sériu. Zbytočne zavčasu si ju preplietol s Boschom a ako už vieme, nielen pre tento jeden prípad. Škoda, pretože aj keď podľa neho im to fungovalo, mne ich stret a striedanie línií u teba nesadlo a výsledný dojem a zážitkovosť z tvojej (bežnej) precíznosti či štýlu písania skôr oslabovalo. A ak to už muselo byť.. mal si to urobiť ako s Mickeym ;)

Gracian1964
27.05.2019 5 z 5

Tak, milí zlatí, nemohol som si nechať ujsť príležitosť prísť s prvým komentárom, teda rýchlo, kým ma niekto agilný nepredbehne. Dávam samozrejme plný počet, keďže podľa môjho veľmi subjektívneho a nekritického názoru si to plným právom zaslúži, hehe. Od Connellyho som zatiaľ prečítal všetko, čo u nás a v Čechách vyšlo a som oddaný fanúšik. Kvalita, stávka na istotu. Výborne napísané, občas pobaví tlačiarenský preklep, ale za to pán spisovateľ prirodzene nemôže. Výborný príbeh, pútavý, napínavý, navyše uveriteľný, na rozdiel od niektorých príbehov nemenovaných autorov takzvanej "severskej krimi", ktorej už mám pomaly plné zuby. (česť výnimkám). Hlavnými postavami sú detektívka Ballardová a Harry Bosch, overená klasika. Pracujú spolu na starom neuzavretom prípade. Ako to dopadne, to sa dozviete, ak si knihu prečítate. Takže tak. Ešte malá hnidopíšska výčitka prekladu názvu - originálny znie Dark Sacred Night, čo v preklade znamená Temná Posvätná Noc. Možno je okrem toho aj tichá, ale to už len v druhom pláne.