Hadrový panák

Hadrový panák https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366004/handrova-babika-pwb-366004.jpg 4 3019 855

Hrůzná, ale úžasná! Detektivka roku je tady… O téhle knize nebudete moci přestat mluvit. Před čtyřmi roky vzal detektiv William „Wolf“ Fawkes spravedlnost do svých rukou – nedokázal ustát, že soud osvobodil podle něj jednoznačného pachatele. Wolfa postavili mimo službu a poslali do psychiatrické léčebny. Teď se vrací do práce a touží po velkém případu. A zdá se, že se ho dočkal: na místě činu, kam ho přivolala kolegyně Emily Baxterová, se najde mrtvola – sešitá z částí šesti těl jako hadrový panák. Stejně tak pojmenují děsivý případ média a Fawkes je pověřen identifikací obětí. Vzápětí Wolfova bývalá žena, která pracuje jako reportérka, obdrží od anonyma fotky z dějiště zločinu a taky seznam šesti lidí a dat, kdy budou zabiti. Poslední jméno na seznamu je: Fawkes. A vrah už si chystá šicí potřeby… Hadrový panák (v originálu Ragdoll) se stal celosvětovým čtenářským hitem, přeloženým do více než třiceti jazyků.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: ekniha , Knižní klub

Ragdoll , 2017

Pampalini
18.09.2021 2 z 5

Dosť bieda, kocúr s pruhmi, ktorého nám chcú predať ako tigra. Povrchná hra na istotu, brutalita je zárukou čítanosti, nelogické vyšetrovacie postupy, plytké charaktery postáv, lotor, ktorý postupne narastá v epochálnu obludu napokon spľasne ako teplovzdušný balón v stratosfére. Kedysi by to vyšlo ako nenáročný príbeh na pokračovanie, aby bolo čo čítať na dovolenke, pri vode. Dnes selosvetový knižný hit, ktorý nás má zasiahnuť (možno povestnou pepkou).

raty
18.09.2021 4 z 5

Celkový dojem trochu rozpačitý. Čtivost velká, o tom žádná. Zajímavý začátek, po něm lehce zmatený prostředek a strhující závěr. Některé záležitosti, včetně hlavní postavy detektiva Wolfa, si zasloužily více pozornosti a vysvětlení. Po přečtení poslední stránky mám chuť zkusit i další díl, takže sérii určitě nezatracuji. A jedno doporučení: s Hadrovým panákem začněte jen, když na něj budete mít čas, jinak se v množství postav a událostí budete ztrácet.

AngeliS
17.09.2021 3 z 5

Mé rozpolcené hodnocení: ... Je to fakt moc super. Ale já jsem se do ní neustále nemohla zakousnot a došíst ji. Už jsem ji všude tahala jako koťě a většinou se mi do ní ani nehctělo. Po nějakém čase už jsem se ztrácela v ději a musela jsem se vracet, že. Mít to v nějaký lepší čas a fakt se do toho zažrat, tak věřím, že to je pecka.

moudivlacek
15.09.2021 4 z 5

Knihu jsem dlouho odkládala, začátek byl slušný, pak se to nějak zaseklo. Originál motiv, hlavní osoby rozhodně mají i své temné stránky, někteří více. Každopádně mě Wolf nadchl a zároveň i zklamal. A o jeho kolegyni Baxterové mohu říci to samé. Zaujala mě postava Edmundse. A konečně závěr. Já si nějak nedokážu ho v hlavě uspořádat, mám v tom trochu zmatek.
Zkusím ještě další díl a uvidím.

Tereza457
15.09.2021 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, od začátku se děj stupňuje a vy nevíte co se sakra ještě může stát. Moc mě to bavilo od začátku do konce. Jsem zvědavá na další díl. Můžu jen doporučit.

CLAIRE139
05.09.2021 5 z 5

Tak ke knize jsem se teď nedávno vracela, protože po Loutkáři vyšel poslední díl této trilogie, a to Konec hry.
100 lidí, 100 chutí, ale mě se i napodruhé kniha líbila moc a co víc, tak mě stále bavila i když už jsem znala konec. Za mě je to jednoznačně top Thriller, který je napínavý až do samého konce. Rozhodně jsem se u knihy nenudila, což nemůžu říct například o knize Oběť bez tváře od S. Ahnhema.
Místy britský humor jde skvěle do kontrastu s hrůzami, které číhají na každé další stránce. Ocenila jsem i citáty, jako například:
"Člověk bez nepřátel je člověk bez zásad." (Joel)

Čenichnaknihy
30.08.2021 3 z 5

Pokud máte rádi víno, dalo by se o téhle knížce říct, že je to taková pitelná lahvinka. Na první pohled solidní detektivka, sice s trochu průhledným dějem (panák je složený ze šesti obětí, vrah udá datum smrti a jméno, koho zabije jako dalšího, policie je přesto pořád o krok pozadu), ale dobře se čte.
Ale pokud budeme pokračovat v tom sommeliérském slovníku, nemá zrovna dlouhou dochuť. Sice nevíme, jak dlouho téma zrálo na sudu… emh, tedy v autorově hlavě, ale s některými postavami si moc práce nedal. Co je průšvih, hlavně s tou hlavní, tedy s Wolfem.
Každá opravdu skvělá detektivní série má v hlavním hrdinovi ryzí charakter. Člověka, který je často složitý, táhne si s sebou nějaký problém, tajemství, je uvěřitelný, snadno uchopitelný, představitelný. Čtenář si ho oblíbí. Ať už je to Nesbův ožrala Harry Hole, nebo geniální svalovec se skvělou pamětí v podobě Roberta Huntera od Cartera, nebo válkou zbitý na těle i duši Galbraithův Cormoran Strike.
Ale Wolf? Lépe vykreslená je i jeho kolegyně “alkoholička” Emily nebo zvídavý nováček Edmunds. V dalších dílech už to ale prý má být jen lepší a lepší, takže se moc těšíme. Nebo jaký názor máte na Wolfa vy?
Na závěr jedna velká pochvala. Způsob, jakými Cole vraždí oběti je poměrně originální, což v dnešním detektivkami prošpikovaném literárním světě není vůbec snadné, takže za to rozhodně palec nahoru.

snimcibdim
21.08.2021 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha.
Zápletka sice zajímavá - i když v rámci žánru stále jen průměrná, oplývající množstvím klišé, které už člověk mohl číst nebo ve filmu vidět Xkrát. Ono přeci jen dnes vymyslet masového vraha nebo zvěrstvo, aby člověka posadily na zadek, je těžké.
I Wolf je taková "alfasamčí klasika" a Baxterová je zase obdařená přesně tou kombinací emancipace a sex-appealu jakou si současná móda žádá.
Přesto jsem dost nadšená, i když to bude nejspíš hlavně díky perfektnímu přednesu Martina Stránského, jehož hlas dokáže všechna ta klišé povýšit skorem na archetypy daného žánru.
Takže jako audioknihu rozhodně doporučuji.

PS: pokud vás bavil nevypočitatelný Wolf a zápletka okolo masového vraha, doporučuji zbytek série si odpustit.
Druhý díl je za vlasy přitažená nedomyšlená rádobymorbidita - bez Wolfa.
Třetí díl - opět s Wolfem - je už trochu červená knihovna s průměrnou předvídatelnou kriminální zápletkou.

Hakate
07.08.2021 2 z 5

Námět už byl využit v několika knihách, které byly propracovanější a mnohem zajímavější.
Kniha mě nezaujala.

Lucc93
21.07.2021 3 z 5

Za mě obyčejná detektivka. Nevím, jestli to bylo tím, že jsem ji četla v období, kdy jsem neměla moc času a tím pádem jsem se ke čtení dostala s velkými rozestupy a nebo mě opravdu moc nezaujala. Posledních pár stran jsem ani nedočetla. Půjčila jsem si ji hlavně kvůli tomu, že jsem dostala k Vánocům Loutkaře a chtěla jsem mít nejdříve přečtený "první díl". Dávám 3 hvězdy z 5.

domihruzkova
07.07.2021 5 z 5

Skvělá detektivka, zajímavý motiv, dobře vykreslené postavy. Jdu na další díl :)

papeha
30.05.2021 4 z 5

Skvěle namluveno Martinem Stránským, v jeho podání poslechový zážitek. Samotný příběh zajímavě rozehraný, ale drsný. Závěr překvapující, ale očekávaný, i když bych si přála jiný.

Klemoseek
29.05.2021 5 z 5

Napínavé a překvapivé od začátku až do konce. Doporučuji k přečtení. :-)

Aveli
25.05.2021 5 z 5

Možná je to tím, že klasické detektivky nemám ráda, ale mě to vážně bavilo. Zápletka, stoupající napětí v policejním sboru, postupné rozkrývání minulosti i přepínání mezi postavami, kdy nesledujeme jenom "Wolfa", ale i jeho kolegy. A byť jsem vraha hledala správným směrem, důvod mě do poslední chvíle nenapadl. Těším se na druhý díl.

Klesňa
16.05.2021 3 z 5

Hadrový panák na mě čučel z knihovny už opravdu dlouho a jsem rád, že jsem si ho konečně přečetl. Vzhledem k tomu, že ještě nemám tolik načteno, byla to pro mě odlišná detektivka/thriller a to je největší plus. Vyniká třeba v tom, že nesledujeme jen jednoho detektiva a jeho asistentku, jak tomu většinou bývá, ale v podstatě celý policejní sbor a jejich pátrání. Taky mě zaujala zápletka se seznamem obětí a marná snaha policie všechny tyto „vyvolené“ ochránit. Ke konci se mi hodně líbilo, že jeden z podezřelých bude i z řad vyšetřujících. A jak jsem četl dál, říkal jsem si, jak by bylo super, kdyby se to nakonec potvrdilo – myslím, že reakce čtenářů by pak byly opravdu zajímavé a autor by nám tak dal závěr, který bychom opravdu nečekali. Naštěstí kniha i tak nekončí klasickým dopadením vraha a happy endem, ale nechává si otevřená vrátka na další díly, které si určitě přečtu.

EliskaD
07.05.2021 2 z 5

Zajímavý nápad na zápletku, úvod mě i přes anotaci šokoval a podnítil číst dál. Poté to šlo ale z kopce a příběh nějak nedokázal držet mou pozornost. Šest obětí na začátku a poté příslib dalších šesti? Začala jsem se ztrácet kdo je kdo, kdo je ještě živý, kdo ne, kdo patří do které šestice... Dotáhla jsem to do závěru spíše ze zvědavosti a pro sympatie k hlavním vyšetřovatelům. Závěr byl dost divný, vysvětlení dost neuspokojivé a neúplné. Možná vše ozřejmují další díly. Ale to už nebudu zjišťovat.

kokosek
19.04.2021 4 z 5

Zajímavé téma. Dobře rozehraná partie a celkem zajimavá skladba detektivů. Apo dlouhé době vlastně není hlavní hrdina tak úplně čistý. Co čistý, on je vlastně celekm dost umazaný. A pořád mě nepřestane udivovat, že angličtí policisté chodí neozbrojení. To je vážně celkem o ústa. Někdy skoro o hubu.
A jako audiokniha vážně lahůdka.

ZÓNA
09.04.2021 2 z 5

Co si mám myslet o žánrově neuspokojivé detektivce?
Pochopitelně výborně promyšleno.
Ale efektní závěr nemůže čtenáři vynahradit vcelku nudné vyšetřování.
Nezajímavé postavy také nepřidají na čtivosti.
Úvod šokuje a závěr zmobilizuje duchapřítomnost.
Britská strohost zase jednou zvítězila nad ambicemi.
Překvapuje mě úspěch příběhu po celém světě.
Skutečně lidé tolik touží po absenci lidskosti, kterou nabízejí podobní spisovatelé jako Cole?
Nebavil jsem se, nebyl jsem paralyzován nechutnostmi. Jsem zklamán...

Czorek
08.04.2021 4 z 5

za me super

Lucie846
21.03.2021 5 z 5

Super kniha. Další úžasný thriller se skvělým příběhem. Knihu jsem přečetla za chvílí a jsem zvědavá jak dopadne další v pořadí kterou sem hned otevřela

vraždy Londýn detektivní a krimi romány novináři sérioví vrazi

Daniel Cole
britská, 1983