Hacknutá čeština

Také často slýcháváte nářky a stesky nad úpadkem češtiny? Všechno je to jinak. Čeština nechřadne, ale naopak vzkvétá, a obohacuje se přitom jak prvky domácími, tak přejatými. Důkazem je on-line slovník Čeština 2.0, do kterého už deset let přidávají originální česká slova samotní uživatelé, chcete-li „vlastníci“ jazyka. Za ty roky se Čeština 2.0 stala hřištěm pro všechny jazykové hračičky. Díky nim novotvary ani další slova jen tak nezapadnou, nýbrž s námi zůstanou napořád jako svědkové doby, ve které jsme žili. Z tisíců on-line hesel se do knihy Hacknutá čeština vešlo přes 3000 výrazů, které s jazykovou kreativitou i vtipem popisují vše od politiky přes sportovní události až po každodenní život. Slovník hacknuté češtiny si rozhodně užijete a navíc si díky němu obohatíte slovní zásobu. Zjistíte, kdo je krachonoš, vadína, surikata, řvoused nebo kontokorentiér, co obnáší mít čvančary, memopauzu, chcavenku či kurvítko a co znamená jet haldy, milošekunda, nánotechnologie, alzaheimer nebo třeba benevtip. Kromě slovníkového „best of“ v knize najdete taky povídání zakladatele slovníku Martina Kavky s devíti osobnostmi, pro něž je současná čeština pracovním nástrojem. O tom, jak si s jazykem hrají a jaké v nich vzbuzuje emoce, vyprávějí blogerka, copywriterka a markeťačka Michelle Losekoot, lektor tvůrčího psaní René Nekuda, herec Jan Zadražil, básník a twitřan Petr Kukal, překladatelka Anežka Charvátová, sloganistka Lenka Papřoková, stand-up komik Pavel Tomeš, lingvistka Michaela Lišková a jazykozpytec Jiří Marvan....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/388042/hacknuta-cestina-yBo-388042.jpg 3.441
Literatura naučná, Jazyky, lingvistika, Učebnice a slovníky
Vydáno, Jan Melvil

Kniha Hacknutá čeština

Metroušek
předevčírem

Jazyk společnosti je skvělým zrcadlem, odhalujícím skrytý vnitřek, a je zajímavé se do něj podívat zblízka. Výborné, průkopnické knihy amerického slangu pana Nicholase mě poučily o "američtině", a teď je na řadě čeština, která snad vlivem amerických filmů a rapu v posledních desetiletích razantně zvulgárněla, jak tato politicky nekorektní kniha neomylně dokazuje. Hodně mě pobavila, ačkoli bych silně škrtal, a odolal bych pokušení zařazovat některé urputně křečovité nebo nečesky působící výplody gymnaziální a vysokoškolské mládeže. Čeština není ruština, a tvoření nových slov stalinským stylem jako háelpéčko (hluboký lidský příběh) nebo šimako (šíleně malé kozy) si podle mne zaslouží zápis jen výjimečně. Pro člověka s citem pro jazyk je však bohatství, přesnost a vtipnost mnohého výraziva čirým potěšením, zvláště pokud mu nevadí brodit se mořem silných vulgarit a myšlení lidské spodiny, a dokáže se přenést přes fakt, že je sám či spíše sama občas terčem. Čeština je boží jazyk, a díky všem včetně reprezentativně zastoupeného Bláboliše, kteří ji obohacují. (Zde bych doplnil, že "babiška" je také starší volička jisté politické sekty.) Vřele doporučuji, neboť znalost mnohých výrazů je nesmírně vnitřně obohacující, namátkou (pozor, SPOILER):
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
lobotomio, klekač, havlobot, lysohlávek, meteodepka, oranžgutan, populitik, postblb, prasopis, přilezlík, raptor, režim manželka, slepiča, sprostředníček, šlichtárna, těžkotonážní víla, žlučoser, alík, afronaut, barbín, benga v plechu, gerontokárka, blbštajn, buřtka, čakrabába, dementokracie, digitální fetky, dojmologie, domolená, dysdebil, globální oteplenec, chmuro... No není ta čeština nebo ingština báječná?!

zdennyrakky
01.12.2020

Samozřejmě není to pro každýho, pro někoho je to silný kafe. Ale mě na tom baví právě ta výbušná směs intelektuálství (slovník má mnoho rysů seriózní lexikografické práce) a přízemnosti bez jakýchkoli hranic. A samozřejmě lidový tvořivosti, která taky téměř nezná hranic. A taky, jak tu někdo podotýká, jde i o sociální rozměr češtiny. Dozvíš se plno věcí, které z vlastního života neznáš, a naopak tu najdeš leccos svého a můžeš se nad sebou pozastavit. Musím přiznat, že pro mě bylo zdrojem určité sebereflexe heslo "cílový feťák". A že opravdu vtipné je sotva každé desáté či dvacáté heslo a že se mnoho opakuje? Je to přece jenom slovník, a ne nějaká prvoplánově "humoristická" knížka. P. S. Četl jsem to v podstatě zároveň s Velkým slovníkem floskulí od V. Justa. To je samozřejmě úplně jiná kniha, ale v něčem si nejsou úplně nepodobné... (pardon, floskule :-))

Mateo67
27.06.2020

Moc nerozumím přemíře negativních slovních hodnocení (o počet hvězdiček ani tak nejde, taky dávám “jen” tři). Kniha není jen další slovník z mnoha. Grafická stránka je povedená a její styl odpovídá lehčímu zaměřeni obsahu. Ale lehčí zde neznamená ani hloupé, ani povrchní, ani zbytečné. 10 výpovědí rozličných osobností (od lexikoložky přes lektora tvůrčího psaní až třeba po blogerku) přináší 10 osobních pohledů na vývoj, obměny a změny naší současné mateřštiny. A v každém najdete nejednu zajímavou myšlenku, zajímavý postřeh. A po jejich přečtení třeba budete i na slovník pohlížet smířlivěji.

aydam
11.10.2019

Vtipný slovník

slamenka
08.08.2019

souhlasím s předchozími komentáři, i když jsem se nad knížkou pobavila, je to škoda papíru. Vše už je online na čeština 2.0 ...

pavlinda
13.06.2019

I přes tři hvězdičky,které dávám,bych knížku měla ráda doma:-)-musím se pokoukat po antikvariátech..

niki-chan
26.05.2019

Některé výrazy pobaví, ale celkem vzato zbytečně vydaná kniha.

Shui-Xian
27.04.2019

Nic, co by musel mít člověk nutně doma, ale začtení v knihovně či obchodě doporučuji. Určitě se najde aspoň pár výrazů, které vám vyvolají pobavený úsměv a oceníte tu jazykovou hravost. (Naopak škoda toho, že se k nim musíte prokousat přes 100x obměňované vulgarity.)
Moji favorité: nekafe, sextempore, slepes a knižmo. :-)