Maska smrti

Maska smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445693/bmid_maska-smrti-WHt-445693.jpg 4 160 49

Grónsko série

< 3. díl

Maska smrti je třetí samostatný díl mrazivé bestsellerové trilogie dánského autora Madse Pedera Nordboa. Vracíme se do mrazivého Grónska jen pár dní po událostech předchozího dílu. Novinář Matthew Cave vzpomíná na poslední setkání s potetovanou Inuitkou Tupaarnaq a snaží se s ní spojit. Na kamenitém břehu moře leží raněná velryba a ochránci přírody se bouří. A mezi ruinami dávné staroseverské osady Sandnæs právě umírá člověk shozený na dno studny... V Grónsku existuje mýtus. Mýtus o qivittoqovi. O lidech, které kdysi vyhnali z jejich rodné osady a oni teď bloudí po pustých pláních. Tato stvoření Gróňanům nahánějí největší strach a vypadá to, že jeden qivittoq se právě teď potuluje osadami a připravuje lidi o život. V závěrečném dílu trilogie není nic takové, jaké se to zdá. Mizí lidé, objevují se staré křivdy i nové důkazy a nikdo neví, komu může věřit. Zjistí se, jak to všechno bylo s Tupaarnaq, kolik špíny se skrývá za operací Tupilak a kým nebo čím je onen děsivý qivittoq, dostatečně včas na to, aby se zachránil alespoň někdo?... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Vendeta

Kvinden med dødsmasken , 2019

Kizuizi
15.02.2021 4 z 5

A je konec. Na tenhle díl jsem se neskutečně těšila, protože první dva mě naprosto nadchly, ale zároveň jsem věděla, že v ruce držím poslední díl této trilogie. A po předchozích dílech byla očekávání hodně veliká.
Kniha je opět neskutečně čtivá, kapitoly nejsou nikterak dlouhé, děj krásně plyne. Tento poslední díl je důstojným zakončením celé trilogie, vysvětluje všechny nejasnosti, ale ani zde nás nemine jistá záhada a tentokrát i pořádně mysteriózní, ale zároveň skutečně děsivá. Dovolím si upozornit na jednu důležitou věc – je nutné pořádně se věnovat datům u názvů kapitol, jinak by mohlo dojít k jistým zmatkům. A rozhodně nemá smysl číst tuto knihu, pokud jste nepřečetli předchozí díly!

karol.cadex
18.01.2021 5 z 5

Kdyby Lisbeth Salanderová byla eskymačka - to je přesně Tupaarnaq. A celá tahle série (moje nejoblíbenější, a to série nečtu) je hodně podobná celýmu Mileniu, ale víc drsnější, víc temnější a agresivnější.
Matthew je hrozný sympaťák a dobrák. Dokonce jsem si říkala “tady už ti to všechno vyjde hochu!” Ale Nordbo je zvrácenej a zas si to udělal podle sebe.
A ten děj? Sype se tam jedna pecka za druhou, nádherně na sebe navazuje každá událost, a i ty z roku 73 mají hrozný důsledky do dnešního světa. Do toho popis grónských mýtů, přírody, psychologie Gróňanů.
Tahle “detektivka” má hrozně velkej přesah a mě to opravdu bavilo. Hlavně jsem si zamilovala i ty postavy, které jsou reálný, chovají se jako normální lidi a ne blázni jednající pro autora.
Jedna z nejlepších sérií, přísahám. A zas mam nutkání se do toho Grónska odstěhovat.

Avila
17.01.2021 5 z 5

PERFEKTNÍ..... GENIÁLNÍ....
Kniha byla napínavá, měla neuvěřitelný spád ani na vteřinu jsem se při čtení nenudila. Mrazivá atmosféra plus mýtus o qivittoqovi.
Vše z předešlých dvou dílů do sebe zapadlo a bylo vysvětleno.
Už se moc těším na další knihu od autora a doufám že to nebude dlouho trvat.

Martufi
09.01.2021 5 z 5

Pekne napinava kniha, ktera nam uzavira celou trilogii. Studena, mraziva atmosfera na me dychala celou dobu. Jsem rad, ze bylo vse pekne vysvetleno a zvratu bylo pozehnane. Urcite se tesim na dalsi knihy od autora. Doporucuji!

vera4669
19.12.2020 5 z 5

Závěrečný díl byl za mě super, nechybělo napětí, postupně se vse vysvětlilo a na závěr jsem byla i překvapená, celá trilogie byla čtivá, mrazivá a doufám, že se od autora dočkám dalších knih

Jandýs
15.12.2020 5 z 5

Ve třetím díle se nám vše pěkně vysvětlilo.. Ale předcházelo tomu napětí, mysteriózní nádech legendy, kterou autor skvěle zakomponoval do příběhu tomu nasadila korunu, bylo to vážně čtivé. Za mne super!

iveta3689
19.11.2020 4 z 5

Autor rozvíjí zápletky z obou předchozích knih. Šikovně zamotává nové detaily a postupně vysvětluje celý příběh. Kniha je napsaná mnohem lépe, než první díl, je vidět, že se autor postupně vypsal.

Blondebookdevil
05.11.2020 5 z 5

(SPOILER) Tohle bylo takové rychločtení, že jsem toho až zalitovala. Jenže to ani jinak nešlo. Stránky mi ubývaly pod rukama a já postupně nabývala dojmu, že čtu nejnapínavější a nejlepší díl z této série. Opět se setkáváme s hlavní postavou Matthewem, který stále rozklíčovává informace o Tupilaku a tajné misi. Jak je do toho zapojen jeho otec, obyvatelé Nuuku a kam zmizela Tupaarnaq, na kterou nemůže přestat myslet? Nepomáhá mu ani to, že krajinou obchází tajemný quivittoq, který děsí město nejen svým vzhledem a údajným stářím, ale i vraždami, jež jsou mu přičítány. Matt tomu začíná přicházet na kloub, jenže jeho známé quivittoq také likviduje a on nemá k ruce Tupaarnaq. Pak ho policie obviní právě z děsivých vražd...
Také si myslím, že je nemožné pochopit souvislosti a vynechat některý díl, i když jsem četla všechny postupně, bylo třeba vzpomínat, co zmíněná postava kdysi udělala apod. Všema deseti doporučuji tuto sérii z Grónska, musím říct, že jsem se do jeho prostředí naprosto zamilovala. Dejte tomuto spisovateli také šanci, snad napíše brzy něco dalšího.

E.Jedl95
22.10.2020

Přečteno jedním dechem. Po přečtení druhého dílu (e-book) jsem musela běžet koupit třetí díl, abych nemusela čekat na e-book opět. Knížka opět nezklama, ikdyž se to poté začalo čím dál víc zamotávat a o zvraty nebyla nouze. Ale škoda toho konce, docela by mě zajímalo jak to dopadlo s Matthewem a Ottesenem dál.