Maska smrti

Maska smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445693/bmid_maska-smrti-WHt-445693.jpg 4 160 49

Grónsko série

< 3. díl

Maska smrti je třetí samostatný díl mrazivé bestsellerové trilogie dánského autora Madse Pedera Nordboa. Vracíme se do mrazivého Grónska jen pár dní po událostech předchozího dílu. Novinář Matthew Cave vzpomíná na poslední setkání s potetovanou Inuitkou Tupaarnaq a snaží se s ní spojit. Na kamenitém břehu moře leží raněná velryba a ochránci přírody se bouří. A mezi ruinami dávné staroseverské osady Sandnæs právě umírá člověk shozený na dno studny... V Grónsku existuje mýtus. Mýtus o qivittoqovi. O lidech, které kdysi vyhnali z jejich rodné osady a oni teď bloudí po pustých pláních. Tato stvoření Gróňanům nahánějí největší strach a vypadá to, že jeden qivittoq se právě teď potuluje osadami a připravuje lidi o život. V závěrečném dílu trilogie není nic takové, jaké se to zdá. Mizí lidé, objevují se staré křivdy i nové důkazy a nikdo neví, komu může věřit. Zjistí se, jak to všechno bylo s Tupaarnaq, kolik špíny se skrývá za operací Tupilak a kým nebo čím je onen děsivý qivittoq, dostatečně včas na to, aby se zachránil alespoň někdo?... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Vendeta

Kvinden med dødsmasken , 2019

jarmila7388
24.11.2021 4 z 5

První a třetí část mě úplně dostala to,źe je tam popsáne znásilňování žen v 70 letech. Ale je to i teď v 21stoleti.źe o Grónsko bojuje víc státu taky se nic nezměnilo.Amerika,Dansko China,Rusko.

veronika4001
16.10.2021 5 z 5

Maska smrti je severská hrůza opředená o místní mýtus, který v člověku vyvolává protipudové záchvaty. V Grónsku se zvýšil počet sebevražd. Jsou za tím nezvratné životní situace, psychedelika, nebo někdo, s kým se dotyčný setkal? Jde o typickou severskou detektivku (beze strachu a s přesvědčivým, zřejmě dánským vyzněním, přesto noir), která nevybočuje z originality mýtického prostředí.

Anette99
14.10.2021 5 z 5

Kruh se uzavřel, vše do sebe pěkně zapadlo. k tomuto závěru nás vede hromada mrtvol, spousta krve, tajemno a strach z mystického qivittoqova. Propojily se všechny díly, nic není, tak jak to vypadalo na začátku trilogie. Zároveň celá série velmi dobře pracuje s grónským prostředím, zdejšími depresivními a těžkými podmínkami, pověrami a také s vytrhnutím původních obyvatel z jejich prostředí a jejich přesídlením do paneláků.

marketa7
24.09.2021 4 z 5

Skvělé čtení, 3.dil ze všech nejlepší. Grónsko, zima a chlad, zvyky a zlo opět přítomny. Našlo by se pár otazníků složitého děje, které nebyly dokonale dotáhnuty, ale co už...

Crozz
09.09.2021 5 z 5

Třetí kniha série a opět 5*, prostě tohle se povedlo a sedlo mi jako dlouho nic jiného.

maris123
02.09.2021 2 z 5

(SPOILER) Po předchozích dvou dílech mě finále hodně zklamalo. Změť jmen, vztahů a náhlých obratů připomínala scénku z Cimmermana. Opakované odkazy a upomínky knihu zahlcují, děj se propadá do neskutečna, motivy se ztrácejí v hustém sněžení. A když už je kniha dostatečně tlustá, tak ještě pár kýblů krve, protože Tupilak a qivittoq, a konec a zvonec. Aurorovi též nikdo neřekl, že DNA test rozliší sourozence, zejména jsou-li opačného pohlaví. Ani popis Grónska už neuchvacuje, přišla polární noc...

PetraCy
15.07.2021 5 z 5

Dobře se čte, výborný děj, Grónsko a zima, napínavé...

Simstr
13.07.2021 4 z 5

Děj najel hned od první stránky. Doporučuji číst od prvního dílu, jinak se člověk ztratí a vlastně nic nepochopí. Určitě se těším na další knižní počiny tohoto spisovatele :-)

vojinmizera
30.06.2021 4 z 5

Občas jsem se ztrácel, kdo je kdo a kde je kdo. Jinak čtivé a mrazivé.

PPardinio
18.06.2021 4 z 5

(SPOILER) Závěrečný díl trilogie je z mého pohledu nejlépe napsaný a bavil jsem se při jeho čtení jednoznačně nejvíce. Trilogie měla tak v mých očích stoupající úroveň kvality. Nejprve je ale nutné poznat předcházející dva díly. Nordbo krásně zapracoval do děje chlad a divokost Grónska, povahové rysy zdejších obyvatel a jejich veškeré zvyky či špatné stránky. Líbilo se mi, jak si pohrál se strachem a mystičností kolem Qivittoqa, ze kterého místy opravdu mrazilo. Jen mě mrzí, že nám Nordbo udělal v jedné části knihy z Tupaarnaq dvojnici Lisbeth Salanderové, ale naštěstí se pak vrátil k jeho předešlému stylu vyprávění. Plné hodnocení nedávám jen proto, že jsem se místy v ději děsně ztrácel a dalo mi zabrat, abych se zorientoval, kdo je čí bratr nebo sestra.
Studnu, bahno, nůž, žízeň, hlad a chlad budu mít dlouho v hlavě.

ivka67
13.06.2021 4 z 5

Na závěr velké překvapení to jsem nečekala.Ráda bych si přečetla ještě další knížky o Grónsku žít bych tam nechtěla ale je to zajímavá země.

daga.ti
24.05.2021 4 z 5

(SPOILER) Nejlépe když čte člověk tři díly, ne na přeskáčku. Moc dobře se mi to četlo. Zase něco jiného než běžné detektivky. Nevadila mi ani pro nás nezvyklá jména ani vlastně linie příběhů z let 1973, 1990 a 2014.

Hotovson
13.04.2021 5 z 5

No ten závěr byl teda fakt hodně divokej, ani jsem se nepokoušel odhadovat, kdo za tim všechno stojí, to snad ani nešlo. Doporučoval bych knihu přečíst pokud možno co nejrychlejš, jinak je možný, že se začnete ve všech těch jménech, ději a vztazích, ať už rodinejch či ostatních ztrácet a když se to tak vezme, tak to rovnou přečíst dohromady i s druhym dílem :)

Celkově se mi trilogie líbila, jak prostředim Grónska, tak i stylem psaní, docela to odsejpá a z každym dílem bych řek, že přibejvá na drsnosti a brutalitě, jak se vrší mrtví a že ve trojce jich je hodně.

Maciiik
12.04.2021 5 z 5

Ráda dávám 5*, tohle mě hodně bavilo.
Děj, postavy i zápletka dobře napsané, reálné. Líbila se mi ta atmosféra, dozvěděla jsem se hodně o Grónsku a Gróňanech, bavilo mě těžké nadpřirozeno starých mýtů.

Obvykle mě moc netěší takhle krátké kapitoly, ale mělo to spád a ulehčilo mi to orientaci v různých časových rovinách. Jenže nová kapitola začíná až v půlce další stránky a tak je v knize hodně "vzduchu" a ubývá závratným tempem (pravý "page-turner"). Vezmete do ruky takovouhle bichli a za tři dny je po ní...

Předchozí díly jsem sice nečetla (nemají tak dobré hodnocení, přečetla jsem si jen o čem byly) a půjčila si rovnou Masku smrti. A už jsem chycená... Doufám že co nejdříve přeloží některé další autorovy knihy alespoň do angličtiny.

Bee240
05.04.2021 4 z 5

Zdravím Vás všechny,
dnes jsem dočetla poslední díl ze série Grónsko od M.P. Nordba a musím říct že tento autor ví jak na to....umí čtenáře vtáhnout do mrazivého prostředí Grónska a držet ho v napětí dokud kniha neskončí.
Předchozí dva díly jsem četla a velice se mi líbily a proto jsem byla zvědavá jak to celé skončí.
A teď k samotné knize - tento díl se odehrává jen deset dní po té předchozí takže doporučuji číst je postupně.
Opět zavítáme do Nuuku kde i tentokrát lidmi otřese hrůzný zločin tentokrát spojený s "nadpřirozenem" a samozřejmě jako u předchozích dílů nezůstaneme u jednoho zločinu, ale příběh se rozvine v daleko složitější pátrání s několika obětmi.
Příběhem nás opět provází Matthew a jeho pátrání po pravdě minulosti jeho otce. Při čtení jsem zjistila že vše je daleko komplikovanější než se v předchozích dílech mohlo zdát. Také mě velmi překvapilo kdo všechno je zapleten do akce Tupilak o které se dočtete ve všech třech dílech...
I tento díl se mi líbil - opět tu byla skvěle vykreslena mrazivá atmosféra Nuuku a
Grónska celkově. A to je podle mě ten největší tahák proč je kniha tak dobrá - podle mě to co je na knize tak poutavé je nejen příběh samotný a to jak je vše propletené...ale hlavně atmosféra.
Při čtení vás to pohltí a cítíte ten mráz a ponurou tamosféru toho místa.
Jak jsem již zmínila tento díl je spojený s jistým nádechem "nadpřirozena" a žasla jsem nad tím čemu lidé jsou schopni věřit - chápu že se jedná o jejich kulturu a jsou tam na tom vychováni - a možná proto byla představa qivittoqa tak děsivá.
Jedná se o poslední díl a tudíž se zde dočkáme rozuzlení všeho z předchozích dílů. Ale musím říct že bych klidně zvládla pokračování a hlavně jak to celé nakonec dopadne s Matthewem a Tupaarnaq. A rozhodně by mě zajímalo co Ottesen.

astra3
31.03.2021 5 z 5

Dost zamotané. Mělo to spád a dobře se to četlo. Chvílemi jsem měla zmatek, kdo je čí sestra, žena, otec, syn, bratr, dcera, ...

zdendula31
29.03.2021 5 z 5

Místy jsem se ztrácela...ale je to nejlepší díl ze série.

Andrea7272
26.03.2021 5 z 5

Tak a konec. Všechno do sebe zapadlo. Kniha se četla dobře a napětí nechybělo. Mám ráda, když mohu číst všechny díly za sebou, tak jsem si to užila a jdu hledat další počteníčko :-)

ladyba
21.03.2021 4 z 5

Je mi poněkud záhadou, jak mohla Tobiase ošetřovat jeho teta Inga po květnové záplavové vlně na základně (s. 225 - 228), když je údajně několik let mrtvá a Tobias po ní zdědil domek v zaplavené osadě (s. 289), kde žil se svou rodinou. Proč by si Džejdžej vymýšlel tuto lež a co se vlastně s tetou stalo, že úplně mizí ze hry? Ještě větší záhadou je mi vražda Toma, sice byl jedním z tvůrců Tupilaku, ale taky jeho největší obětí a qivittoq fakticky neměl důvod ho usmrtit, ať už v danou chvíli zločin páchal kdokoliv. Vytrestán byl už dost. Do všeho zmatku v příběhu nově vstupuje starý Inuit Jeremias, který motivuje zrod qivittoqa, ale tak nějak neprokoukne, kdo je skutečným pachatelem znásilnění a nepřímo viníkem smrti Michaelovy sestry i dalších členů rodiny v dějové lince před devíti lety. Samotná časová osa celé trilogie je velmi složitá na orientaci, souvislosti a konotace z roku 2005 nejsou ani datovány v jasných kapitolách jako ostatní dějové linky. Rozehrává se v se v časové ose příliš mnoho dějových linek s mnoha postavami, což vede k povrchnosti a nedůslednosti a pak se lehce může stát, že nejen čtenáři leccos ulítne. Spoustu věcí se pak ani nedozvíme. Např. co se doopravdy stalo s Najak či dalšími mnoha vedlejšími postavami... Jak se vlastně žije Arnaq a vnímá další události v třetím díle. Kdo doopravdy byl pachatelem jakého znásilnění či konkrétní vraždy nejen v roli qivittoqa, čí otec je vlastně čí, a proč to všechno Džejdžej vlastně nechal zajít tak daleko, všechno kryl a podporoval? Proč se Michael snaží hned na místě činu u staré studny obvinit Matthewa z vraždy Emily, když je na první pohled obětí, takové jednání naprosto postrádá logiku a je jen otázkou času, kdy se prokáže jeho nevina? Tím spíše, proč Matthew sám po tom všem je tak shovývavý k Michaelovi, když odhalí jeho podíl viny na všech zločinech a intrikách a odkládá zveřejnění pravdy na čas po vánočních svátcích? Čtenáři je případ jakž takž osvětlen, ale vlastně zůstává zas neuzavřen.

amelie.m
15.03.2021 5 z 5

.. pokud si nepřečtete první dva díly, asi nebudete mít z knihy ten správný zážitek.. tímto dílem do sebe vše krásně zapadne.. konečně něco malinko "jiného".. pro mě tato série velmi příjemným překvapením, jsem ráda, že ji mohu mít v knihovně

PS: ale stejně doteď nechápu obálky prvních dvou knih, které k obsahu nesedí.. s třetí je to už mnohem lepší