Trilógia Griša

Trilógia Griša https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/474456/bmid_trilogia-grisa-tien-kosti-zajatie-b-Wiu-474456.png 4 47 2

Griša série

Tieň kostí, Zajatie búrky, Povstanie ničoty. Nenechajte si ujsť trilógiu Griša, ktorej magický svet ožil v seriálovom hite Shadow and Bone na Netflixe! Ravke, krajine zničenej vojnou a terorizovanej krvilačnými príšerami z Tieňovej trhliny, ostáva už len svetielko nádeje – sirota Alina, v ktorej sa prebudila ukrytá sila. S veľkou mocou však prichádzajú ťažké rozhodnutia. Najmä keď rovnováha svetla a temnoty spočíva na pleciach novopečenej svätice a záhadného, charizmatického Temnana. Zberateľský box Griša obsahuje knihy Tieň kostí, Zajatie búrky a Povstanie ničoty.... celý text

Žánr:
Fantasy

Vydáno: , Slovart (SK)
Originální název:

The Shadow and Bone Trilogy , 2014


více info...

Komentáře (2)


Jm.bazar
Jm.bazar
25.10.2021 5 z 5

K sérii mě přivedl seriál, podařený seriál, a už vím proč, držel se knihy, uvidíme zda tímto směrem půjdou i další série. Každopádně krásně vymyšlený svět, děj Vas vtáhne a vy s hrdiny prožívate jejich boj.

OliviePaszová
OliviePaszová
12.09.2021

Americká spisovatelka Leigh Bardugo není na knižním poli žádným nováčkem. Je autorkou dobře známých fantasy young adult sérii ze světa Grishaverse. Mezi její dva nejznámější počiny bezesporu patří duologie Šest vran a tetralogie Griša. První zmíněnou sérii – Šest vran jsem na nápor neuvěřitelně kladných recenzí rozečetla minulý rok. Bohužel mě tento příběh nijak nenadchl a po prvním díle jsem pokračování již nevyhledala. Myslela jsem si, že se jednalo o mé poslední literární setkání s tvorbou Leigh Bardugo.
Před pár měsíci však Netflix triumfálně vyrukoval s novou sérii Světlo a stíny ze světa Grishaverse, která v sobě kombinuje příběh Šesti vran i Griši. Na tento zbrusu nový pompézní počin všichni pěli takovou chválu, že jsem se rozhodla dát Leigh Bardugo ještě jednu šanci a přečíst si sérii Griša předtím, než se podívám na tolik chválený seriál. Shodou náhod jsem za pár dní viděla konkurz na recenzi celé Griša trilogie. Tímto děkuji moc Humbook za e- triologii.
A teď už k samotné trilogii, která mě velmi mile překvapila. Za mě je to rozhodně mnohem lepší než Šest vran! Tyhle dvě série se absolutně nedají srovnat a skoro se mi nechce věřit, že jsou z pera stejné spisovatelky.
Zatímco Šest vran mě nijak nenadchlo, kniha Světlo a stíny byla extrémně čtivá hned od úplného začátku. První stránky mě zcela pohltily a vyplivly až na konci třetího dílu. Uchvácenou, lehce spánkově deprimovanou a se smíšenými pocity štěstí a smutku, neboť série byla u konce.
Je pravda, že jako všechny ostatní YA fantasy obsahuje nějaké to klišé. Zde se pak jedná zejména o „syndrom vyvolené“ a milostný trojúhelník a friends to lovers. Naštěstí mi ani jedno moc nevadí… Příběh byl originální a dokonce dost nepředvídatelný, což je co říct Zejména pak oceňuji humor a ironické narážky, kterých je kniha plná. U fantasy to bohužel nebývá častý jev, takže za mě velký palec nahoru.
Zajímavé je i to, že série je s každým dílem lepší a lepší. U mnoha děl to totiž naneštěstí bývá právě naopak. Druhý díl bývá často výplňkový, ale Bouře a vzdor byla ještě lepší než první díl. Třetí díl pak zajistil celému příběhu skvělý konec, který si zasloužil.
Fantasy svět Grishaverse je báječný. Je to čtení čtivé, nápadité, napínavé i vtipné. Hlavní postavy jsou sympatické, zejména pak Nikolaj, díky kterému se chystám i na autorčinu sérii Zjizvený král.
Za mě tady není co vytknout. Není to nejlepší fantasy, co jsem kdy četla ani zázračná kniha, která vás změní. Můžete v klidu žít dál i bez ní… Ale pro fanoušky fantasy určitě vřele doporučuji. Tohle stojí za to!


Autorovy další knížky

Leigh Bardugo
americká, 1975
2017  90%Šest vran
2017  80%Světlo a stíny
2018  92%Prohnilé město
2019  84%Zjizvený král
2017  77%Bouře a vzdor

Kniha Trilógia Griša je v

Právě čtených1x
Přečtených64x
Čtenářské výzvě4x
Doporučených10x
Knihotéce50x
Chystám se číst37x
Chci si koupit33x
dalších seznamech1x