Světlo a stíny

Světlo a stíny
https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/322378/bmid_grisa-svetlo-a-stin-eMN-322378.jpg 4 2065 2065

Griša série

Ravka, kdysi mocná a hrdá země, se otřásá v základech. Pás neprostupné temnoty obývaný krvežíznivými nestvůrami, ji rozdělil na dvě části. Její budoucnost leží v rukou nic netušící dívky… Alina nikdy v ničem nevynikala. O to víc je překvapena silou, která se projeví v okamžiku, kdy je se svým regimentem napadena a jejímu nejlepšímu příteli hrozí smrt. Jejích výjimečných schopností si všimnou na nejvyšších místech a dívka je dopravena na královský dvůr, kde se má naučit ovládat své dosud nezkrocené schopnosti. Má se stát grišou – členkou privilegované vrstvy mágů a kouzelníků. Jenže nic v tomto světě plném přetvářky není tak, jak se jí snaží namluvit. Alina proniká do tajemného společenství grišů a poznává blíž i jejich nejvyššího mága, okouzlujícího Temnyje. Postupně přichází na to, že vše, co se kolem ní děje, má jediný cíl. Zneužít její jedinečnou moc proti celé zemi i proti ní samotné. Pokud se nechce stát loutkou v rukou zla, musí uprchnout. Jediná možná cesta však vede tam, kam se jiní neodvažují. K pásu neprostupné temnoty…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Shadow and Bone , 2012

Ditules
14.05.2021 5 z 5

Skvělé. Rozhodla jsem se, že přečtu celou sérii po shlédnutí seriálu. Parádně vymyšlené universum. Těším se na další díly.

sebemi
11.05.2021 4 z 5

Vrhla jsem se na to kvůli seriálu, protože mě rychle strhl a nelituju. Autorka píše fakt čtivě, Temnyje miluju (protože Ben Barnes ach :), Mal mě otravoval jak v seriálu,tak v knize, Alina je taková typická hrdinka, co najednou k schopnostem přišla, klasika. Suma sumárum, jdu na další díl :D

xoxo1736
11.05.2021 4 z 5

Před pár lety se mi do ruky dostala kniha Šest vran, ale nijak mě nezaujala, tak jsem Leigh Bardugo hodila do šuplíku "nic pro mě". Nedávno se ale začal všude objevovat seriál Shadow and Bone a z různých fotek a editů jsem usoudila, že by se mi mohl líbit (a hraje tam Ben, co víc si přát:D). Tak jsem se teda poctivě pustila jako první do knížek. Kdybych neměla tolik práce, měla bych ji přečtenou za dva dny. Jasně, byla to taková oddechovka, žádné extra velké zvraty, typický sexy záporák, ale mě se to prostě líbilo. Alina mi sedla, akorát Mala jsem zas tak nemusela. Určitě zde mohlo být víc popisů jak funguje svět, moc Grišů atd., ale třeba se dočkám v dalších dílech.

Akorát mám teď morální dilema, jestli začít seriál hned po Griša trilogii (protože se nemůžu dočkat až si ho pustím) a nebo dát nejdřív znovu šanci Šesti vranám, protože skoro od všech jsem slyšela, že se jim Šest vran líbilo víc. :D

MikasaKubickov
06.05.2021 3 z 5

Četla jsem už podruhé, hlavně kvůli hypu z nadcházejícího seriálu. Poprvé jsem četla asi před dvěma lety a tehdy mě moc nebavila. Hlavní hrdinka tak trochu naivka a celkově se tu odehrává jedno námi všemi známé klišé za druhým, ani by mě nepřekvapilo, kdyby se na koci z Aliny stala ztracená princezna :), ale i tak mě magický systém a celkově příběh nutil číst dál. Dobrá, s postavami jsem si moc nesedla, až na Žeňu a pár dalších grišů, které bych spočítala na prstech jedné ruky, ale líbí se mi zasazení do Ruského prostředí, které prostě zbožňuju.
Rozhodně hodlám pokračovat dál, ale tohle nebyl úplně nejlepší start.

PetraKysova
03.05.2021 5 z 5

Musím povedať, že ma kniha nikdy nelákala. Ale po zhliadnutí seriálu som zmenila názor a okmažite začala čítať.
Som rada že som najskôr videla seriál lebo neviem ako by som si predstavila Vrásu. Takto som mala aspoň na čom stavať.
Jasné kniha je trošku iná než seriál keďže ten spojili s ďaľšou sériou. Ale to vôbec nevadí. Je to young adult takže je to dosť predvídateľné, ale napriek tomu sa to veľmi dobre čítalo. A samozrjeme absolútne zbožnujem Temnyje aj keď je to taký hajzlík.

girdi
02.05.2021 5 z 5

Od Leigh Burdago jsem přečetla Šest vran, Grišu jsem s odkazem na "horší" doporučení vynechala. Po shlédnutí první série Shadows & Bones jsem byla rozhodnutá, že to musím napravit, protože jsem byla nadšená. Knihu jsem přečetla během dvou dní a nemůžu se dočkat dalších dvou dílů (a dalších sérií, protože Temnyj Ben Barnes!!!). Jestli hledáte klasickou young adult ze zajímavého fantasy světa, s promyšlenou magií a silným (ačkoliv nepřekvapivým) příběhem, s Grišou nesáhnete vedle.

Turante
02.05.2021 4 z 5

Příběh o Alině a Malovi se mi četl moc dobře, trochu mi chyběla celková historie země i toho, co jsou griši. Za mě spíš průměrná young adult fantasy, ale seriál od Netflixu tomu dodal hvězdičku navíc.

Fortuna7
02.05.2021 5 z 5

Já jsem asi divný člověk a Griša se mi líbila daleko víc než Šest vran. Musím teda uznat, že mě štval Mal a i po do čtení série a zkouknutí seriálu ho nemám ráda. Leigh Bardugo umí skvěle a čtivě psát.

georginaa
01.05.2021 5 z 5

Fantasy moc nečtu, kolikrát se mi to zdá nepřehledné, chaotické, hodně si pletu jména. V tomto případě i přes stálé odkládání knihy, jsem přelouskala toto dílko a musím říct, že mě to bavilo. Pak jsem přišla na seriál a ani jsem nevěděla, že to bylo natočené. A vše zapadlo a spoustu jsem pochopila, asi nemám takovou fantazii jako ve filmu. Někdy je něco lepší vidět na své oči, než jen se domnívat, jak by to mohlo vypadat. Určitě si přečtu další díly.

Ellinek
30.04.2021 4 z 5

Griše jsem se spoustu let vyhýbala, ale seriál mě zajímal, takže když jsem tam hromadu věcí nepochopila, bylo třeba si konečně přečíst i knihy...a samozřejmě se chci nutně dostat ke Kazovi, takže musím nejdřív poctivě přes Grišu. :D

Na to, kolik jsem toho o této knize slyšela, to vlastně nebylo tak špatné. Jasně, je to typická young adult, vyvolená holka z lidu, láska vůči příteli, sok v podobě zloducha blablabla...to všechno tu už bylo, je a bude. Ale ono to nebylo tak špatné. Hodně se mi líbí celkově grišové, zvláště pravidla a podstat jejich schopností, kdy jde vlastně o vědu a o práci s tím, co tady kolem nás už existuje. Ovšem to by bylo, aby do toho nakonec nevlezlo i zakázané tvoření z ničeho. Ale to až později.

Já šla do Griši hlavně kvůli Temnyjovi, který mě nezklamal. Správný manipulativní bastard, kterému já prostě musím fandit. :D Je to můj favorit po celou dobu a jeho osud je nefér, takže...hoďte mi někdo alternativní konec celé trilogie. :D

Občas mám pocit, že autorka si myslí, jak všechno skvěle pochopí každý čtenář a jak jsou ty nenápadné pohledy a výlevy typu ach, v tu ránu mi to došlo, průhledné, ale já na několika místech opravdu nevím, jak k čemu kdo došel a jak to tedy autorka třeba v té historii myslela, takže...někdy by mi nevadilo jasné vysvětlení, protože člověk autorovi do hlavy nevidí. Navíc je v textu hodně chyb, ale není to tak strašně jako ve druhém díle. Četla jsem nové brožované vydání, protože ty obálky člověk prostě potřebuje, ale lidi, ono to není jen o nové obálce, ze které vytřískáme prachy! Taky by někdo mohl udělat novou korekturu a podívat se na to pořádně, protože někdy je to vážně žalostné.

Ale suma sumárum, pro cílovku to není špatná kniha. Mě to celkem bavilo a to jsem už za zenitem. :D Hlavně se to dobře čte, rychle to ubíhá a člověku ani nedojde, že už je za polovinou.

Lusius
29.04.2021 2 z 5

Knihu jsem začala číst protože se o ní všichni vyjadřovali jako o něčem naprosto úžasném. Dvakrát sem knihu odložila. Kniha má dobrý nápad, ale provedení pokulhává.. tolik klišé v jedné knize jen tak nenajdete.

Pain
28.04.2021 4 z 5

Také se na tuto knížku chystám. Sice zdaleka nejsem cílovka, ale seriál mě zaujal. Takže přečíst předlohu je povinností.
Souhlas s Zlajda95 - B. Barnes je jako Darkling uhrančivý. Dobře se na něj kouká. :D

Tuto sérii jsem neznala, četla jsem na základě seriálu.
Mám přečtený první díl. Kniha se dobře četla. Moc se mi líbí svět, ve kterém se příběh odehrává. Seriál se mi zdál mnohem lepší. Řekla bych, že Šest vran seriál osvěžil a udělal přeci jen zajímavější.
Stejně jako v seriálu, tak i v knize spíš fandím Alině a Darklingovi než Alině a Malovi. Mal na mě působí jako starší bratr než něco víc. Řekla bych, že Alina není o mnoho lepší než Temnyj (viz. finále této knihy). A je jedno, že používá světlo místo tmy. Společně by mohli nastolit rovnováhu. :) (Hahaha)
Uvidíme, jak se bude příběh rozvíjet dál.

loty13
25.04.2021 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Přišlo mi to zábavné, napínavé a jinačí. Bylo to skvělí. Strašné se mu to líbilo.

Zlajda95
24.04.2021 3 z 5

Včera a dnes jsem zhltla první sezónu seriálu, tak jsem se dnes pustila rovnou i do první knížky (a rovněž ji zhltla na posezení :-D).

Musím říct, že zde seriál předčil předlohu. Kniha je spíše průměrná, vytvořený svět a jeho mytologie je rozhodně zajímavá, ale samotný děj je takový... příliš jednoduchý. V seriálu se opírají rovněž o další sérií z tohoto světa - Šest vran a rozhodně to ději přispívá. Víc zajímavých postav, zároveň všichni mají v seriálu poměrně dost prostoru... ale je to zase na úkor pochopení právě té mytologie. Některé věci byly v seriálu velmi pozměněny, jiné vynechány. Proto doporučuji jak přečtení knih(y), tak zkouknutí seriálu, obojí má své kvality :-)

(Btw, Ben Barnes je v roli Temnyje naprosto uhrančivý :D)

MayaBu
22.04.2021 4 z 5

Jedna ze sérií, které jsem nikdy neplánovala číst (velký podíl na tomto rozhodnutí měla před pár lety velice nevzhledná obálka prvního českého vydání :), ale adaptace za rohem, takže proč to nakonec nezkusit, že?

Očekávání jsem měla nulová a příjemně mě to překvapilo. Jasně, není to nic převratného, ale je to čtivé, děj se hýbe od prvních stránek a dost se mi zalíbil svět, který Bardugo pro své série vytvořila (byť tedy třeba práci s ruskými jmény si mohla dát větší...četla jsem to v originále a Ilya MorozovA, ale Alina Starkov? Ale to je detail). S "magickým systémem" jsem se musela sžívat krapet déle (a lehce to místy působilo tak, že nová informace se vytasí pouze když se to hlavní hrdince hodí). No a postavy...řekněme, že se zajímavě vyvíjejí během celé trilogie. (a teď možný SPOILER) Jen tedy moc nechápu, kde měl být Darklingův (Temnyjův) morálně šedý charakter. Vždyť to bylo prostě zlo, manipulativní a mocí posedlý týpek (konec SPOILERU)

Každopádně po dočtení prvního dílu mi bylo jasné, že chci vědět, jak to bude dál. Jako oddechová četba za mě ideální. Kolem 3,5*, zřejmě zaokrouhlím na 4.

Knihomollla
21.04.2021 4 z 5

Do knihy jsem se pustila kvůli blížícímu se seriálu. Neměla jsem od ní veliké očekávání a více se spoléhala na Šest vran, které všichni tak vychvalují. Ale přesto jsem si knihu přečetla a oblíbila si ji. Allina mi přišla docela sympatická a Temnyje jsem si úplně zamilovala. Čtení rychle odsýpalo a nebylo zdlouhavé. Autorka má příjemný styl psaní a vytvořila nádherný svět. Ale abych nezůstala jen u pozitivních bodů knihy. Příběh nebyl takový, že mi vyrazil dech a ještě několik dní po něm by se mi honil hlavou. Je to prostě taková mírně nadprůměrná fantazy.

zpetkeknize
18.04.2021 4 z 5

Musím přiznat, že první polovina knížky byla poměrně průměrná. Četla jsem dál hlavně proto, že jsem díky Šesti vranám a Prohnilému městu tak milovala celý ten svět. A taky kvůli seriálů Shadow and bone, který se už blíží. Díky němu jsem postavy měla přímo před očima. Od poloviny se ale příběh rozjel neskutečným způsobem, který mi tu slabší první polovinu úplně vynahradil. Nečekané zvraty, silné momenty a na závěr zoufalství z toho, že druhý díl s novou obálkou ještě není vydaný. Potřebuju vědět, co se bude dít dál!

Sabča92
11.04.2021 3 z 5

Jako první musím podotknout, že se jedná o poměrně starší knihu, která ve své domovině vyšla už v roce 2012. Z tohoto důvodu bych tu velmi nerada knihu srovnávala s jinými knihami, jelikož je tu spoustu věcí, které se v sekci young adult fantasy tak nějak zabydleli a dnes jsou z nich klišé, které ale před deseti lety, kdy vyšla tato kniha byly novinkou. Od Griši Světlo a Stíny jsem toho moc nečekala, a o to víc jsem si knihu užila. Velmi zajímavý svět Ravky v knize není příliš vysvětlený. Stejně jako Alina, i my jsme vhozeni do nového světa, a postupně musíme odhalovat, co jsou vlastně griši a vše kolem. Autorka se inspirovala v ruské kultuře a v knize je na ně několik odkazů. Ovšem nebojte, žádné krkolomné názvosloví vás nečeká.
Začátek knihy je velmi svižný a téměř ihned se něco děje. Potom se Alina dozvídá o své moci, které nerozumí a neumí ji ovládat. A přichází takové pozvolné učení a ukazování střípků ze světa Ravky.
Světlo a stíny je vyprávěna ich formou z pohledu Aliny, která mi ale příliš k srdci nepřirostla. Jen jedna postava z knihy si zatím získala mé sympatie, a to Temnyj. Moc se oněm nedozvídáme, ale i to málo stačí k dokonalému obrázku. Není to dobrá postava ale přesto mi k srdci přirostl nejvíc.

knihomolkajanca
09.04.2021 3 z 5

Grišovi jsem poměrně dlouho odolávala, přestože od L. Bardugo už jsem četla Šest vran, které se mi moc líbily. Když už ale má vyjít seriál, tak jsem si řekla, že si to přečtu, ať můžu porovnat. A taky jsem měla chuť na něco trochu oddechovějšího.

V průběhu čtení jsem z knihy měla docela proměnlivé pocity. Na začátku to příjemně odsýpalo, protože Bardugo píše čtivě a na rozdíl od Šesti vran zde sledujeme jen jednu příběhovou linku psanou z pohledu hlavní postavy Aliny. Jednoduchá zápletka, kdy se u Aliny objeví velké nadání a najednou se tak stává velmi důležitou osobou, a než jsem se nadála, byla jsem v půlce knihy. Jenže pak to přišlo.

Člověk už od začátku tuší, že se nám tady bude rozvíjet nějaká romantická linka. Ta se ale na jednom místě posunula tak nesmyslně dopředu, že jsem z toho byla úplně rozčarovaná. Chodila jsem po bytě a nadávala, že takhle špatně to snad nemůže být napsané. Ale…tohle mi Bardugo udělala i v Šesti vranách, kdy mi také přišlo něco zdánlivě nesmyslné a teprve později se vysvětlilo, proč to tak bylo. No a tady to byl ten stejný případ. Zpětně to tedy začalo dávat smysl.

Nicméně i tak to nebylo ono. Za prvé jsem se úplně neztotožnila s Alinou. Moc jsem nechápala její myšlenkové pochody, kdy vzdychá po jednom muži, o tři strany dále už se mucká s jiným, a za další tři strany je zase všechno jinak. Za druhé byl příběh hodně předvídatelný. Většinou jsem dokázala celkem přesně odhadnout, co se asi tak stane a opravdu překvapivých momentů tady bylo jako šafránu.

Ale abych jen nehanila. Pokud hledáte nenáročné oddechové fantasy čtení, které vám bude hezky ubíhat, mohu Grišu určitě doporučit. Svět připomínající Rusko je zajímavý, magie také. Sama jsem zvědavá, jak příběh bude pokračovat, takže si další díly určitě přečtu.

Ještě bych na závěr chtěla pochválit pěknou obálku, i když ji docela hyzdí ta natištěná nálepka Netflixu, a taky příjemné formátování, které se dobře čte.

GošaGoša
08.04.2021 5 z 5

Plynulé, čtivé, přehledné vyprávění. Jsem ráda, že věkem nepatřím do cílové skupiny, protože mi to snadněji umožnilo číst s nadhledem a jen si vychutnávat příběh v pohádkové atmosféře. Ovšem ze začátku mi chvíli trvalo, než jsem se zorientovala, protože jakoby autorka přepokládá, že už ten svět znám. Hrdinka se z šedivé myšky hvězdou stala velmi rychle, ale nikoli zadarmo, takže to je za mě dostatečné, abych to skousla. Je to určeno mladším a věřím, že se jim to líbit bude.