Světlo a stíny

Světlo a stíny https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/322378/bmid_grisa-svetlo-a-stin-eMN-322378.jpg 4 2062 2062

Griša série

Ravka, kdysi mocná a hrdá země, se otřásá v základech. Pás neprostupné temnoty obývaný krvežíznivými nestvůrami, ji rozdělil na dvě části. Její budoucnost leží v rukou nic netušící dívky… Alina nikdy v ničem nevynikala. O to víc je překvapena silou, která se projeví v okamžiku, kdy je se svým regimentem napadena a jejímu nejlepšímu příteli hrozí smrt. Jejích výjimečných schopností si všimnou na nejvyšších místech a dívka je dopravena na královský dvůr, kde se má naučit ovládat své dosud nezkrocené schopnosti. Má se stát grišou – členkou privilegované vrstvy mágů a kouzelníků. Jenže nic v tomto světě plném přetvářky není tak, jak se jí snaží namluvit. Alina proniká do tajemného společenství grišů a poznává blíž i jejich nejvyššího mága, okouzlujícího Temnyje. Postupně přichází na to, že vše, co se kolem ní děje, má jediný cíl. Zneužít její jedinečnou moc proti celé zemi i proti ní samotné. Pokud se nechce stát loutkou v rukou zla, musí uprchnout. Jediná možná cesta však vede tam, kam se jiní neodvažují. K pásu neprostupné temnoty…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Shadow and Bone , 2012

roso.mak
20.10.2021 4 z 5

Taková klasika na téma neduživá a obyčejná holka, co objeví své zázračné schopnosti a musí spasit svět.

Nicméně se mi líbí, že rozdíl mezi dobrem a zlem se tam dá spíš definovat příslovím: Cesta do pekel je dlážděná dobrými úmysly.

Hvězdička dolů je spíš zato, že mám pocit že kniha je plná dialogů, které neposouvaly děj moc dopředu.

ZůzaSomolka
19.10.2021 4 z 5

Celkem povedený příběh, ale musela jsem mu sebrat hvězdu, neboť jsem jako první četla Šest vran a tomu se to rovnat nemůže (ale tomu se rovná máloco). První dvě třetiny knížky mě teda zas tolik nebavily - říkala jsem si klasický příběh neduživé holky, co v ničem nevyniká, není přitažlivá ani oblíbená, a pak zjistí, že je vyjimečná, ale nikdo ji nepřijimá, dostane se do prostředí školy a tam musí čelit nepřátelům, kteří ji dělají ze života peklo. Ale náhle ve dvou třetinách knihy to nabere nečekaný vývoj a spád a začne to být konečně zajímavé a napínavé.

alishek
10.10.2021 4 z 5

Za mě odpočinkové čtení, děj podobný seriálu (ten jsem nedokoukala) hlavní postavy mě moc nebavily, jen Darkling. V knížce mi postavy přišly mnohem sympatičtější, děj a představení osob proběhlo relativně svižně a člověk je napnutý, jak to bude pokračovat.

Luna7
05.10.2021 5 z 5

Ke knížce jsem se dostala díky seriálu a taky díky doporučení od mé kamarádky. Hned od začátku jsem se rychle začetla. Alina i Mal mi byli zprvu více sympatičtí než v seriálu (tam jsem je zrovna moc nemusela), ale po dočtení první knihy mám z nich smíšené pocity. I když Alininy vnitřní poznámky a myšlenky mě hodněkrát pobavily. Zato Temnyj mě více chytl v seriálu, ale v průběhu čtení se to srovnalo. Dějově je to stejné jako seriál, ale i přes to se to ve spoustě věcích liší. Ještě musím pochválit krásné nové obálky.
Už mám rozečtený druhý díl.

Nikkiproch
03.10.2021 5 z 5

V té knížce je všechno - zápletka, drama, láska, vykreslené postavy, vhled do pozadí příběhu, všechno, co nutí číst dál a dál. Moc povedené!

marrie5227
28.09.2021 5 z 5

(SPOILER) Byla jsem velmi zvědavá, protože všude byla velká reklama ohledně seriálu Shadow & Bone a jsem nadšená. Obvykle fantasy nečtu, ale tohle mne dostalo. Alinin příběh, láska k Temnyjovi i Malovi.. moc se těším na další díly. Autorka se mi čte moc dobře a těším se, až si po dočtení triologie i Šesti vran seriál konečně pustím - i když vím, že už teď se od seriálu velmi liší.
Určitě doporučuji.

Spojenc
24.09.2021 4 z 5

(tuto recenzi píši po dočtení celé trilogie)
Jednu hvězdu jsem ubrala jen proto, že první díl je takový pomalejší oproti ostatním dílům (což je zapříčiněno tím, že se s prostředím a jednotlivými postavami teprve seznamujete). Trilogii Griša nerada srovnávám s duologií Šest vran obojí je výborné a pro lepší chápání autorčina světa je Griša opravdu klíčová. Pokud jste četli jen duolgii Šest vran, postrádáte důležité informace o historii Ravky a o podstatě moci grišů.
Seriál na Netflixu je také velmi vydařený, od hereckého obsazení až po vizuální efekty – rozhodně doporučuji.

Nelly178
23.09.2021 5 z 5

Tuhle knihu mi doporučila kamarádka a jsem velice ráda, že jsem si ji přečetla. Příběh se odehrává v opravdu dobře vykresleném prostředí. Postavy mi sice většinou nejsou 100 % sympatické, ale i tak je knížka docela čtivá. Sem tam se najde pár nelogičností, a přesto se mi kniha velice líbila.

Andynka
16.09.2021 4 z 5

K přečtení této knihy mě donutil seriál, na který se chci po dočtení série podívat. A jsem docela ráda, že kvůli seriálu vydávají sérii znovu a s hezčí obálkou. :)
Každopádně za mě moc fajn fantasy. I když ze začátku jsem se v tom lehce ztrácela.
Ale po začtení jsem se chytla a kniha mě bavila až do konce.
Líbí se mi ten nápaditý svět, který je originální.
Trošku mi vadí hlavní hrdinka, která je taková neslaná, nemastná, ale věřím, že se to s rozvíjením děje změní.
Děj je předvídatelný, řadím tedy tuto knihu do odpočinkové četby. :)

knihomolkalenka
14.09.2021 4 z 5

Od autorky jsem rozečetla Šest vran a nějak mě to nenadchlo tak jsem to ani nedočetla. Po nějaké době Netflix vydal seriál Griša a to se mi moc líbilo. Tak jsem se rozhodla, že zkusím dát autorce druhou šanci a začla číst sérii Griša.
Dost jsem srovnávala knihu, protože některé detaily byli trochu jinak, ale tahle verze se mi taky líbila.
V knížce se pořád něco dělo, tím pádem se mi to i rychle četlo. Alina i Mal mě občas štvali svým chováním. Temnyj mě asi více zaujal v seriálu než v knížce. Žeňa byla v knížce hodně hustá a fakt jsem si jí oblíbila. Konec byl dost otevřený a mrazivý a na další díl jsem se moc těšila . Ještě musím podotknout, že obálky jsou fakt nádherné. ️
4,5/5 ⭐

pipa36
11.09.2021 4 z 5

Po shlédnutí seriálu jsem se k této sérii prostě musela vrátit, a byl to příjemný návrat.
První díl Griši jsem četla hned po jejím vydání (tzn. v roce 2017) a byla jsem z něj stejně jako dnes (skoro) nadšená. Příběh dvou sirotků, ze kterých se stanou nejlepší přátelé, ale po společně prožitých letech útrap a přátelství jsou násilně rozděleni, když se u jednoho z nich objeví jedinečné schopnosti... Takhle by se dal děj vyjádřit velice stroze. Ano, je to YA. Ano, až tak moc to nevybočuje od průměru. Ale stejně - strohé vyjádření děje nestačí, protože to bylo mnohem, mnohem barevnější.
Jediné, co mi na knize vadilo, byla autorčina fascinace ruskou kulturou a národem všeobecně, tzn. že jsem se ve všech těch korporálčících a eterálčících a Fedjorech a Žeňách ztrácela - a to přitom jsem člověk, který se rusky docela slušně domluví a sem tam si i něco přečte. V českém překladu mi to však tak nějak motá hlavu. Možná i proto jsem se kdysi k dalším dílům nedostala, protože než bylo vydáno pokračování, všechny ty vztahy a hodnosti byly zapomenuty a já se naprosto ztrácela. Potom jsem to ještě zkusila s Šesti vranami ve formě audioknihy, ale díky (velmi se omlouvám, ale opravdu to tak cítím) vyloženě otřesnému výkonu Veroniky Khek Kubařové, když mluvila Kaze, jsem se nedostala ani do půlky. Tím jsem skončila s celou Ravkou, aspoň jsem si to myslela.
Ale...
Pokud shlédnete seriál a všichni ti Feďové a Ivanové dostanou tvář (a hlavně Temnyj v podání Bena Barnese), všechno to tak nějak do sebe zapadne. Ovšem ti, kteří nejdřív koukají a potom čtou, budou nepříjemně překvapeni - seriál je totiž koncipován jako spojení prvních dílů Griši a Šesti vran. Jen ještě nevím, jestli je to šťastné řešení.
Já osobně dnes otevírám další díl.

Misuri
01.09.2021 1 z 5

Tohle je pro mě prostě zklamání. Nejdřív jsem viděla seriál, který i mě, odpůrce všech naivních young adult blbin dokázal zaujmout natolik, že jsem se rozhodla sáhnout po knize. Ta mi ale nedokázala dát to, v co jsem doufala. Postavy ploché, ten vibe sem z toho prostě necejtila. Znovu jsem si připoměla, proč mám k young adult výhrady. Většinou se jedná o nepromyšlené a oploštěné záležitosti s hrdinku v centru dění, která najednou přijde ke zvláštním schopnostem a stane se tak strašně jedinečnou, že neujde pozornosti významných mužů a intrikářů. Ani tato kniha nebyla výjimkou. Příběh má potenciál, ale nový kabát a trocha detailů a fantasie by mu neuškodili. Pro milovníky klasického fantasy je to utrpení. Nicméně tím spíš musím smeknout před tvůrci seriálu, rozhodně dodali postavám a příběhu přesně to, co v knize postrádám.

brunettlibrary
31.08.2021 3 z 5

Milá a velmi čtivá fantazi pohádka. Líbil se mi svět i postavy, který nám autorka předkládá. Bohužel nic mě neohromilo natolik, že by si řekla “wow”. Další díly série si ale určitě ráda přečtu, zajímá mě jak autorka rozvíjela děj dál.

michaella03
03.08.2021 4 z 5

Od této autorky to byla má první kniha. Měla jsem povědomí o Šesti vranách, ale nijak mě to nelákalo. Pokud by nebylo seriálu na Netflixu a - upřímně, hlavně - Bena Barnese, do knih bych se nepustila.
Příběh samotný nijak extra nevyniká, otřepané téma - dívka, která je vyvolenou a má zachránit svět, přičemž má samé nepřátele v čele s úhlavním a přitažlivým padouchem. Líbí se mi ovšem tématika carského Ruska, to je super. V sérii budu pokračovat - jednak chci vědět, jak to dopadne a především se chci postupně dopravovat k Šesti vranám :).

stgeorge
02.08.2021 2 z 5

Tak napůl mezi ruskou bajkou a sexem ve městě. První a poslední díl ještě ujdou, prostřední je asi nejslabší. Za mne 2 a půl hvězdy.

KHelca
30.07.2021 3 z 5

Nemůžu říct, že by tato hlavní zápletka nebyla v knihách popsána již stokrát - u hrdinky, která pochází ze špatných poměru, se projeví nadpřirozené schopnosti a do toho milostne trable slušňák versus bad boy. Grisa však byla prvně vydána už před nějakou dobou a dříve příběh mohl být originální. Nyní je daleko lepší seriálové zpracováni.

Damonka12
24.07.2021 3 z 5

3,5 celkem průměrná fantasy kniha, na oddych super.

VeDny
23.07.2021 5 z 5

Knihu jsem četla až po přečtení Šesti vran a po shlédnutí seriálu. Věděla jsem tedy, co mě čeká a v hlavě se mi točil nejeden spoiler, ale na požitku to neubralo. Autorka umí tvořit svět neobvykle a v detailech, neuchyluje se ke stereotypním možnostem a prvkům. Její hrdinové mají daleko k dokonalosti a jsou vykresleni tak, že na nich čtenáři rychle začne záležet.
Děj byl v první knize ještě poměrně nezamotaný, ale bylo jasné, že je celá série dobře promyšlená, tajemství se dávkovala postupně a na konci dávala zápletka smysl.
Postav se v první knize nehemžilo tolik jako na konci série, ale pořád jich bylo úctyhodné množství a působily velmi lidsky.
Oproti vranám se tady všechno pořád vracelo k citům, lásce a chtíči, ale přestože měla autorka spoustu prostoru k přeslazené romantice, nezneužívala každého kontaktu postav k tomu, aby se něco dramatického odehrálo - to vyústilo ve velmi pevná přirozeně působící přátelství a nějaká ta láska už byla jenom doplněk, což mě velmi potěšilo.

zd0981
20.07.2021 2 z 5

První stránky čtivé a docela zajímavé, ale posléze čtivost zůstala, ale jinak se z toho stala holčičí limonáda.
Nic pro mne, v sérii pokračovat nebudu

Nifredil
14.07.2021 4 z 5

Ke čtení fantasy jsem se vrátila po delší době a nesáhla jsem úplně vedle. Vedle dua z Ketterdamu je trilogie Griša slabší, pořád patří ale v rámci žánru k příjemnému čtení. Tak trochu jsem si vzpomněla na Velina Al Sornu v sérii Píseň krve, tohle je taková jeho varianta pro holky. První díl je moc fajn a vyloženě navnadí ke čtení dalších dílů trilogie.