Grécky poklad

Grécky poklad https://www.databazeknih.cz/img/books/75_/75367/bmid_grecky-poklad-eQl-75367.jpg 4 200 34

Rozsáhlý životopisný román líčí životní osudy Heinricha Schliemanna, průkopníka terénní archeologie a objevitele Troje. Když si mladý chlapec uchová svůj dětský sen do dospělosti, je to pěkné; když tomu naplnění svého snu podřídí veškerý svůj život, je to obdivuhodné. Heinrich Schliemann jako mladý hoch podlehl kouzlu Illiady a Odyssey, věřil v Homérovo dílo jako jiní v Písmo svaté a z chudého syna meklenburského pastora se vypracuje až na bohatého sanfranciského makléře, a to jen proto, aby mu nashromážděné jmění umožnilo na vlastní pěst vykopat Tróju. Vysmívaný a opovrhovaný, amatér a směšný diletant, tak byl všemi souzen. To, jak svou Tróju přece jen našel, vypráví Irving Stone z pohledu jeho řecké, mnohem mladší manželky.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Historické romány
Vydáno: , Smena

The Greek Treasure , 1975

tlllk
08.10.2018 4 z 5

Podľa viacerých súčasných zdrojov bol Schliemann diletant, ktorý nezapisoval miesta nálezov a kopal kde ho práve napadlo. Na druhej strane ho kniha zobrazuje ako vzorného objaviteľa. S týmto v rozpore mi príde aj jeho posadnutosť s utajovaním a "vlastnením" všetkých cenných nálezov. Tak kde je pravda ? Je to všetko len závisť pretrvávajúca storočia alebo je realita banálnejšia a nie súce takého veľkého diela.

Iv8
23.09.2018 4 z 5

Zachycení života objevitele Tróji a splnění jednoho lidského snu.
Jinak je vše podstatné napsáno v ostatních komentářích :-)

85098211
13.05.2018 4 z 5

Matně si vzpomínám, že jsem knihu už jednou kdysi četla. Tentokrát jsem si ji poslechla jako audioknihu v podání Martina Preisse. Je dobrá, ale zdá se mi až moc popisná. Pokud jde o osudy Schliemanna a jeho ženy Sofie, tak oba nezbývá než je obdivovat. Co všechno dokázali a v jakých podmínkách! To je v dnešní době nejen nepředstavitelné, ale i nemyslitelné. A těch překážek, co museli na své cestě k úspěchu překonat! Nic jim nespadlo do klína samo. Smekám před nimi...

Adigiotto
13.05.2018 2 z 5

Literárne sklamanie. Kým v Námorníkovi na koni je spisovateľ rozprávač a akoby vnútorným hlasom Jacka Londona, v tejto knihe stojí Irving Stone stranou. Značná časť príbehu je založená na dialógoch medzi Schliemannom a jeho ženou Sofiou. Tak bola kniha plná rozhovorov, ktoré začínali: "Henry, čo sme to teraz vykopali?", "Henry, na čo slúžili tieto nádoby?" A Henry sa dal do odborného výkladu. Tieto dialógy boli pre mňa najslabšie, lebo chcú byť nosné - čo sa im ale nedarí, lebo sčasti pôsobia umelo a vykalkulovane.
A už vôbec ma nezaujíma, že mu Sofia v jednom vykopanom hrnci uvarí zeleninovú polievku s jahňacinou.

Vesmich
22.02.2018 5 z 5

Rozsáhlý epos o životě a díle značně rozporuplného obchodníka Schliemanna a jeho rodiny. Příběh začíná v době, kdy si Heinrich v Řecku vybírá/kupuje ženu a začíná realizovat své objevitelské sny. Detailní a barvité líčení řeckého života, zvyků a nátury, řecká svatba a podivné Heinrichovy způsoby – tak to celé začíná. Další čtení už závisí na tom, jak se na to chce čtenář dívat. Dá se to číst jako rodinný příběh, kdy sedmnáctiletou studentku Sophii její rodina provdá za o třicet let staršího pracháče v domnění, že půjde o oboustranně výhodný obchod a postupně se ukáže, že to bude mít rozličná úskalí. Manžel si hraje na Pygmaliona a jde mu to, manželka se naučí snášet jeho vztekloty a skrbloty, jeho věčné cestování, fanfarónství a umanutosti a přijme to v plném rozsahu. Nakonec, mohla si vzít i nějakého řeckého pastevce koz. Také se to dá číst jako velké dobrodružství plné kopání a kutání, zlatých pokladů, svárlivosti, žárlivosti a sporu nevídaných akademiků s nevídaným dobrodruhem. Je to i cestopis, úředníkopis a v neposlední řadě se to dá číst jako příběh o tom, co všechno je možné dělat v druhé polovině života s penězi, které člověk vydělá v té první. Já jsem ty úhly pohledu střídala a užila si to náramně.

lentilka_007
17.07.2017 4 z 5

Když se člověk začte, čte se hezky. Měla jsem ale problém se ke knize vracet a znovu se vždy začíst. V průběhu její četby jsem přečetla několik dalších, nebyla to pro mě taková ta, co se čte jedním dechem. Přesto ale moc zajímavý příběh, dobrá kniha.

Liilith
11.06.2017 4 z 5

Vynikající kniha a úžasný životopis velkého člověka. Jaký by byl kdyby mohl žít a pracovat v dnešní moderní době? Dokázal nepředstavitelné věci a přitom nezapomněl odkud pocházel. Uměl vydělat spoustu peněz, ale ty dokázal přímo krásně utratit a myslet i na tu nejubožejší ženu svého dětství. Co dodat?

niika
15.07.2014 4 z 5

V tak obsáhlém románu se nelze vyhnout zdlouhavým popisům, přesto kniha je napsaná velmi čtivě, a tak se dá tento fakt snadno odpustit. S Henrym a jeho ženou Sofií jsem strávila krásné chvíle. Jejich život byl neuvěřitelný. Nejvíce se člověku tají dech, když si uvědomí, že autor vycházel ze skutečných postav. Příběh se tolik liší od jiných fiktivních v ostatních románech. Co život nevymyslí?! Oceňuji popsání Sofie Schliemannové jako odvážné, silné ženy a oddané manželky.

ideaface
13.01.2014 5 z 5

Docela poutavý příběh, nešlo od něj odtrhnout oči, určitě čtivé od první do poslední stránky.

Atuin
02.11.2013 5 z 5

Představa že brouzdal v Homérovi a zatrhával si různé poznámky, četl ho sem a tam a tak TO prostě našel mi přišla vždy zajímavá a naveskrz romantická. Je to jakýsi výsměch akademické ( i jiné) společnosti, ačkoliv výsměch zcela nečekaný a Schliemann k němu dospíval dosti tvrdě. I. Stone nechal v pozadí jeho mládí a tuto dost neupozaditelnou perspektivu a vytáhl na světlo Henryho již absolutně věřícího ve svůj cíl. I tak však tento muž zjistil že řecko skrývá ještě něco daleko živějšího než jsou Homérovo verše, a mám dojem že teprve tehdy po tomto zjištění se mu otevřelo.
Kniha je to čtivá, koho zajímájí počátky archeologie, ale i toho koho vůbec nezajímájí, ale rád se s nimi setká, toho překvapí jak živoucí to může být. 5/5

alicepar
24.10.2013

Čtivá kniha, kouzelná zejména tím, že je postavená na skutečných událostech.

fialka voňavá
22.06.2013 4 z 5

Schliemannův živ. příběh plný dobrodružství i jeho fantastické archeologické objevy nám přibližuje tato kniha. Popisuje život s druhou ženou Sofií,která si ve svých 17. letech bere o 30 let staršího muže.Schliemann díky svému nadšení a neúnavnému úsilí našel Priamův poklad, objevil Tróju,Mykény a tisíceuměl. předmětů z čistého zlata. A z knihy vyplynulo, že hlavně našel svůj "řecký poklad" ve své ženě Sofii.

demonnight
27.09.2012

Souhlasím z předchozím komentářem, jen je pro mě Irving Stone čtivější.

vincek1
17.11.2011 5 z 5

Po H.A Stoll další životopisný román o Heinrichu Schliemanovi. Četl jsem oba a také je vlastním . Podle mého názoru výborně napsané a čtivé.