Golem

Golem https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/289530/bmid_golem-cX6-289530.jpg 4 661 114

Zřejmě nejznámější román Gustava Meyrinka prosycený kouzlem staré Prahy a přitažlivou mystikou pražského židovského ghetta. Zde ovšem nenajdete onu klasickou pověst o hliněném muži, jehož čarovnou formulí oživoval rabi Löw. Meyrinkův Golem je příběhem muže, který ve snu prožívá fantastické příhody Athanasie Pernatha, žijícího v židovském ghettu, který bytostně prožívá mystiku tohoto magického místa, jež mu napomáhá odhalit jeho vlastní tajemnou minulost a přivádí ho tak k sebepoznání a lásce. Román je zalidněn svéráznými postavami, které dokonale oživují a provázejí silně strhující děj.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Lama

Der Golem , 1915

Sajdeman
16.04.2013 5 z 5

Moje první Meyrink-ovka. Ze začátku jsem se v knize tězce orientoval, dělalo mi problém poznat "snové od žitého". Po pár stránkách jsem se do toho ale dostal a kniha mne naprosto vtáhla. Pak už jsem četl jedním dechcem. To že tam zůstavají některé věci nevysvětlené .... románu jen přidává na tajemnosti a to se mi na knize asi nejvíc líbí. Meyrink byl dle mého názoru opravdu mystik a téhle knize dávám plný počet hvězdiček. Rozhodně se nejedná o poslední knihu tohoto autora, po které sáhnu. Už teď mám z knihovny půjčené knihy "Valpuržina noc" a "Bílý dominikán".

barunka__
08.04.2013 4 z 5

Pěkné to bylo. Sice se mi úplně nepodařilo tomu zcela uvěřit, ale to je můj problém:). Ten konec byl super.

Majdule
31.12.2012 4 z 5

Mystická kniha o snech i realitě odehrávající se v pražském židovském ghettu je výzvou k jinému vnímání světa. Příběh podle mě můžeme číst jako blouznivý sen i jako cestu do nitra duše hlavního hrdiny. Golem se zde stává zosobněním nepochopení a strachu lidí před jinakostí. Nejednoznačnost knihy je matoucí i přitažlivá. A když tak o ní přemýšlím, může to být hluboké poselství o hlubinách lidské mysli, stejně jako literární póza, která nás vodí za nos a nabízí náznaky, jež nehodla splnit :-).

LadyRiot
20.11.2012 5 z 5

Snová, těžká, výborná!

Vini
12.10.2012 5 z 5

Ze začátku mi přišla docela nepochopitelná a ztrácela jsem se mezi sny a skutečností, ale později mě příběh velmi upoutal svou napínavostí a nepředvídatelností. Určitě doporučuju!

honajz
03.10.2012 4 z 5

Ne vždy mi přišlo, že Meyrink drží formu, styl a zaměření. Jindy jako by chtěl málo slovy říct hodně, jindy zbytečně popisuje, co se dalo vzít krátce. Projevuje se i určitá rozporuplnost ve vztahu k židovské komunitě - na jedné straně skoro až opovržení, co se přízemnosti, špinavosti a lakoty týče, na druhé úcta k historii a ze židovství vycházející mystice, zde prezentované golemem a kabalou včetně popisu některých jejích vrstev. Přesto jde o sugestivní příběh, do něhož sice je problém se zpočátku dostat, ale postupně vtahuje stále víc. Škoda jen, že některé věci nejsou dořešeny (Angelina, totožnost mrtvé u vraždy z vilnosti, a ostatně i samotná postava golema, zde jen naznačená a okrajově podaná) a škoda, že vlastně není ani jisté, jakým stylem má být golem chápán. Jako duch židovského národa, připomínka? Věčný žid? Hlas svědomí, aby se židovský národ vrátil zpět ke kořenům a víře včetně mystiky? Každopádně už tuším, kde bral inspiraci Ajvaz pro své Prázdné ulice, některé popisy jsou skoro stejné. Mimochodem, s rudlofínskou Prahou, jak se praví ve zdejším popisu knihy, to nemá nic společného. Vše je poctivý konec 19. a začátek 20. století. Škoda, že Pavel Juráček nestihl tento román natočit jako film.

Ikkju
11.02.2012 4 z 5

Zvláštní, snové, temné... Hrdina se zazděnou myslí, příhody odehrávající se za přepážkou a v podzemí (v podvědomí?), temné a nevědomé síly které se tím probudí... Moje první meyrinkovka u mě vzbudila lásku tomuhle bizardnímu autorovi....

nightlybird
10.09.2011 4 z 5

Golem patří neodlučně k Praze a dotváří právě svým mysticismem její genius loci. A atmosféru knihy ocení jistě každý, kdo se někdy procházel v podzimním setmělém podvečeru uličkami Starého města. Podle mne není ani na škodu, že autor ponechává prostor pro čtenáře, že se mu nesnaží natlouct do hlavy kladivem svůj pohled a názor prostřednictvím postav. I když je to v dnešní době plné mediálních masáží asi poněkud neobvyklé a pro současného čtenáře až zavádějící.

Robert Cambert
10.09.2011 5 z 5

Jeden z vrcholů evropského novoromantismu, který vedle kafkovského existencialismu nejvíce proslavil pražskou židovskou tvůrčí scénu a dodnes tvoří kolorit české metropole. V téměř přízračném předasanačním světě (vzpomeňme v této souvislosti na poetiku Švankmajerových vybydlených domů) vystupují různorodé postavy: některé jako z naivní loutkové melodramy (Angelina), další z prastarých legenda. Nehodlám zde upozorňovat na klady této knihy, byly již dostatečně zmíněny uživateli WEIL a jakup, připojím jen možné srovnání se Zeyerovým Janem Marií Plojharem: takřka identický výchozí vztah postav: Angelina - Athanasius - Mirjam x Dragopulos - Plojhar - Catharina. A přesto se vše odehraje jaksi v jiných světech.

jakup
02.09.2011 5 z 5

Tuhle knihu jsem četl nadvakrát: poprvé jsem ji odložil asi v polovině, poněkud zmaten právě těmi rysy, které zmiňují ostatní... O pár let později jsem jí dal znovu šanci a uchvátila mě - neopakovatelnou atmosférou, jazykem, ale i určitou celkovou nejasností, která nabízí mnoho výkladů a nechává dost prostoru samotnému čtenáři. Od té doby ji řadím mezi svých deset nejoblíbenějších (ačkoli těžko říct, jak bych ji vnímal dnes...).

WEIL
17.08.2011 3 z 5

Osobně to pro mě není moc čtivé, ztrácím se v ději, musel bych jí věnovat asi víc času, než se mi chce.

Vojta
11.07.2011 4 z 5

O této knize jsem se dozvěděl ve škole, učitel nám tehdy řekl, že jde o těžko čitelnou i pochopitelnou knihu. Měl pravdu... Každopádně mystika a neznámo je ve staré Praze jako doma a Meyrink to takřka dokonalým způsobem popsal. Zároveň má román i morální hodnotu, neboť popisuje zkaženost židovského ghetta. Fakt, že celé generace vyrůstají na stejném omšelém místě, má fatální důsledky - dojde k celkové degeneraci. V uličkách židovského města je tento úpadek silně cítit, natolik, že ho vycítí i čtenář. V tom je asi největší síla románu, v těžké, nedýchatelné atmosféře plné záhad a nenávisti, v atmosféře, která je zcela neopakovatelná. Zároveň však román mírně irituje svou nejednoznačností, čtenář si musí spoustu věcí domýšlet sám, i když, pravda, to asi není úplně chyba... No, ale pět hvězdiček tomu prostě nedám, možná jsem zaslepený, ale přišlo mi to v lecčems jaksi odfláklé. Třeba později změním názor.

kedalch
21.03.2011 5 z 5

Výborná je rozhlasová adaptace tohoto románu v podání Jiřího Ornesta(Athanasius Pernath), Ivana Trojana(student Charousek), Josefa Kemra(kupec Wassertrum) a dalších. poslouchat můžete na adrese http://www.zidovskehrbitovy.cz/index.php?id_cat=136&new=2408

Stammel
24.12.2010 3 z 5

Pro mne to byla kniha příliš zabředající do opojení mysticismem. Má to sice pěknou atmosféru, ale jinak je to nepřehledné, poměrně nesrozumitelné a mlhavé (v tom horším slova smyslu).