Gödel, Escher, Bach

Gödel, Escher, Bach obálka knihy
Mé hodnocení:

Podtitul: Existenciální gordická balada. Metaforická fuga o mysli a strojích v duchu Lewise Carrolla. Hlavním cílem této mimořádné knihy na pomezí metamatematiky, informatiky, filozofie a kognitivní psychologie je zkoumání, co jsou a odkud se berou základní atributy člověka – vědomí a inteligence. Je vystavěna na trojúhelníkovém půdorysu, jehož strany tvoří Bachovy fugy, Escherovy obrazy a dílo matematika Kurta Gödela. Tato zdánlivě nesouvisející témata mají totiž jednu společnou skrytou, o to však podstatnější vlastnost: jejich struktura je postavena na odkazu na sebe sama – takzvané autoreferenci. V knize se pravidelně střídá rigorózní výklad obtížných témat s rozmarnými pasážemi, jež jsou nabity slovními i grafickými hříčkami – a to vše je pevně propojeno ideovými, verbálními i vizuálními odkazy v mnoha vrstvách do pevného, velmi harmonického celku. Český překlad vznikal za spolupráce s autorem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/123476/godel-escher-bach-existencialni-gor-gFU-123476.gif 4.732
Literatura naučná, Věda
Vydáno, Dokořán, Argo

Gödel, Escher, Bach: An Eternal Golden Braid, 1979

Kniha Gödel, Escher, Bach

Plavkyně

Kniha, u které je potřeba PŘEMÝŠLET. Málem jsem zapomněla jaký je to pocit... Díky za tuto knihu.

KosťaLevin
24.05.2017

Dlouho jsem se na knížku těšil a čtení jsem si užíval. Spousty zajímavých postřehů, ale nakonec jsem se v té husté mlze metafor a referencí ztratil, resp. se mi v ní ztratilo to hlavní, na co kniha láká, tj. odpověď na otázku odkud se bere vědomí... :(

bulat
10.05.2017

O čom táto kniha vlastne je? Podľa názvu to ťažko odhaliť. Dovolím si citovať samotného autora, ktorý v doslove píše:

"Veľa ľudí si myslí, že názvom je vyjadrené všetko- že je to kniha o matematikovi, maliarovi a hudobnom skladateľovi. Lenže už pri letmom nahliadnutí do knihy čoskoro vysvitne, že tieto tri osobnosti hrajú v knihe iba drobné vedľajšie úlohy. V žiadnom prípade to nie je kniha iba o týchto troch postavách. Prečo je tak ťažké prísť na to, o čom kniha vlastne je? Možno je to tým, že sa ponára hodne hlboko do mnohých zdanlivo rôznych a nesúrodých tém. Rozoberajú sa v nej fúgy a kánony, princípy logiky a pravdivosti, geometrie, rekurzie, syntaxe, paradoxov, mozgu a mysli, redukcionizmu, holizmu, mravčích kolónií, je taktiež o mentálnych reprezentáciách, počítačových jazykoch, DNA, genetických kódoch, umelej inteligencii, tvorivosti, podstate vedomia a slobodnej vôli a v neposlednom rade i o zen-budhizme. Toto všetko sú iba pomocné témy, na ktorých sa stavia hlavný motív knihy- a tým je otázka, ako je možné, že živé bytosti pochádzajú v konečnom dôsledku z neživej hmoty, kde a na akej úrovni sa vynára vedomie a inteligencia, ako aj otázka, ako súvisí naše sebauvedomenie s inými autoreferenčnými javmi."

Osobne som s knihou zápasil skoro mesiac, zďaleka všetko z nej zrejme nepochopil, ale i to málo, čo sa mi pochopiť podarilo, ma naplnilo veľkým zadosťučinením. Rád čítam knihy večer pred spaním, a nepamätám si, žeby sa mi pri inej knihe po zaspatí snívalo o matematike, s ktorou som sa zrovna v ten večer boril. Nuž ale ľahké veci si človek váži podstatne menej ako tie vydreté - tie si podstatne dlhšie uchová v pamäti. Snáď som vás neodradil od toho, aby ste siahli po uvedenom titule- nebude to ľahké čítanie, ale odmena za vytrvalosť sa určite dostaví :-)

lord.blackthorn
29.08.2016

Jedna z nejpůsobivějších knih. Spousta napádů a témat k zamyšlení. Ukazuje na propojení různých konceptů v oblastech lidského poznání od přírodních (DNA) až k formálním systémům matematiky a umělých programovacích jazyků.

Mr.Burns
27.07.2016

V první řadě musím ocenit autorovy teoretické znalosti z rozličných oblastí lidského bádání a umění (hudba, výtvarné umění, matematika, AI, logika, biologie, psychologie,..). Dále vyzdvihuji jeho schopnost vcelku stravitelně a čtivě všechny tyto jevy zachytit a popsat, ačkoliv mám neblahý pocit, že jsem všechny myšlenky přesto nepochopil.

Jedná se o jednu z nejlepších knih, která se mi dostala do rukou. Proč? Protože mě donutila přemýšlet, donutila mě žasnout nad velkolepostí přírody a donutila mě uvědomit si provázanost jednotlivých věd a podstaty lidského bytí. BOMBA!

Podpovrchem
05.05.2016

Náročné čtení, umořená však nejsem, naopak. Už dlouho jsem u žádné knihy necítila propojení a pocit vyjádření vlastních myšlenek.

Pablo Kral
01.08.2015

Při prvotním ohledání nejdříve vznikla mezi mnou a touto knihou magická přitažlivost. Něco jako láska na první pohled. A pak se to stalo: Před nějakým časem jsem blíže prostudoval první ze dvou dílů tohoto opusu magnum a opus jsem odložil s rozčarovaným pocitem, že exponovaná problematika je eklektická a zmatečná. Dnes se zdá, že to byla chyba. Tato balada pro mne představuje snad největší výzvu života. Přemýšlím, jestli se kniha dá pochopit hned na první pokus. Či jestli se vůbec dá beze zbytku pochopit. Pět hvězdiček, které uděluji, je výsledkem spíše současné subjektivní intuice, než objektivního zhodnocení. Blížeji se ke knize vyjádřím, až jestli ji pochopím. A souhlasím s lukax, že jazykově jde o nanejvýš kultivovanou hostinu.

lukax
19.05.2012

Naprosto úžasná nadkniha. Jejím překladem se čeština po pár stovkách let zase na pár desetiletí stala kulturním jazykem.

(Samozřejmě, cenová politika Arga/Dokořán je taková, že levněji pořídíte tři tyhle knihy v angličtině než jednu v češtině. To je mimochodem hodně podobný poměr jako u předchozí knížky v edici, podobně výborné "Zbývá jen hluk". Opravdu, naučte se anglicky a nechávejte si edicí Zip jen doporučovat, co číst.)