Globální a lokální přístupy k ochraně klimatu

Globální a lokální přístupy k ochraně klimatu https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/505811/bmid_globalni-a-lokalni-pristupy-k-ochra-Uf8-505811.jpg 4 1 1

whack
29.07.2023 4 z 5

V tomto zborníku nájdeme vyjadrenia desiatich ľudí k téme "klimatická zmena". Sú nimi: Barbora Urbanová (Klimatická koalice), Anna Neumannová (Greenpeace), Milan Smrž (Eurosolar), Martin Mikeska (Hnutí Duha), politici zo Strany zelených, ČSSD a KSČM, Martin Kloz (Výbor pro udržitelnou energetiku), Alice Dvorská (Centrum výzkumu globální změny AV ČR).

Vydanie tohto zborníku financovala Nadácia Rosy Luxemburgovej, čo načrtáva jeho politické smerovanie. Ľavicové smery ekologickej filozofie sú mi sympatické kvôli tomu, že väčšina z nich vecne kritizuje neudržateľný systém globálnej ekonomiky, no väčšina z nich bohužiaľ zásadne vedome prehliada alebo zľahčuje problematiku preľudnenia, a čo je ešte horšie, zároveň väčšinou býva nechutne antropocentrická - Homo sapiens a jeho prospech majú v rámci boja za Zem oveľa vyššiu prioritu než potreby samotnej Zeme, ktoré sú zatlačované až niekde na posledné miesta. Výnimkou je Josef Šmajs, ktorý v tejto knihe predstaví filozofický koncept Ústavy Zeme, pričom musím povedať, že s týmto konceptom sa stotožňujem, a odporúčam Šmajsovu rovnomennú knihu (Ústava Země).