Tichý zabiják

Tichý zabiják https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380527/bmid_tichy-zabijak-3Z2-380527.jpg 4 278 72

Gereon Rath série

Berlín 1930. Smrt zbožňované herečky Betty Winterové přivádí Gereona Ratha do berlínských filmových ateliérů. Mladý kolínský komisař působící na berlínském oddělení vražd brzy pozná stinné stránky hvězdného prostředí a je svědkem přelomové fáze filmové branže. Svět dobývá zvukový film a mnohým méně úspěšným při tomto přerodu ujíždí vlak: producentům, majitelům kin – i hvězdám němého filmu. Rath se během vyšetřování ocitne mezi bojovými liniemi soupeřících filmových producentů, dostane se do berlínské čínské čtvrti, do podsvětí a na samou hranici zákona. Zatímco při pohřbu Horsta Wessela vypukne pouliční bitva mezi nacisty a komunisty, musí se Rath klidit z cesty svému nadřízenému Böhmovi, který ho chce z případu odvolat...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Der stumme Tod , 2009

juliesze
28.07.2021 4 z 5

Velmi krásné a zajímavé, netradiční prostředí. Až na mírnou nabubřelost Gereona hodnotím velmi pozitivně. Netradiční záplatka, zajímavé společenské a historické scenérie. Nebyla to ta šílená moderní severská krimi, vše plynulo tak nějak normálně a bez nějakých brutalit. Závěrečná scéna mi připadala trochu přitažená za vlasy a proto ubírám jednu hvězdu.

ivoiro
03.07.2021 5 z 5

Tato kniha se mi hodně líbila. Tentokrát to bylo nějak bez zásadných politických vlyvů a konec hodně dramatický. A již bych rád věděl, jak to bude dál.

Hugoline
26.06.2021 4 z 5

V porovnání s prvním dílem mě více bavila zápletka z filmového prostředí, ale na druhou stranu mě o něco méně bavil osobní život Gereona Ratha. Trochu mě vadilo jeho sobecké chování, ale chuť do dalšího dílu mně nevzalo.

PájaHája
28.05.2021 4 z 5

Gereon Rath mě prostě baví. Jeho svérázné vyšetřovací metody i jeho osobní život. Sice už od půlky knihy jsem tušila pachatele, ale na dramatičnosti to neubralo. Určitě budu v sérii pokračovat.

DvěTéčka
02.05.2021 4 z 5

Trochu slabší než minulý díl, ale i tak sem si tuhle serii oblibila :3

grimik
17.04.2021 4 z 5

Do 5* tomu stále chybí zatraceně mnoho. Posun k lepšímu zde od Mrtvé ryby rozhodně je, autor už ve mně dokázal vyvolávat pocit atmosféry prostředí a let, ve kterých se příběh odehrává, ale i zde je první, více než polovina knihy jen nudným balastem, kde se neděje téměř nic a zajímavých momentů je zde jako šafránu. Pak už čtivost i napětí stoupá, leč od poloviny je znám jeden pachatel včetně prakticky celé jeho motivace a nelze snad nevědět, jak bude tato linie končit. Takže, ač je v závěru tempo překotné, vlastně již nemá co překvapit. Přesto je Tichý zabiják přeci jen lepší než první díl, ale stále váhám, zda to je aspoň na 4*. Chvilkami bych to knize dal, ale vždy se z poza rohu objeví ten šotek a křičí na mě: "Ale, vždyť bylo již v polovičce knihy odhaleno 3/4 otázek, které z celého příběhu vyvstávají a byl jsi nucen to přesto číst dál, téměř dalších 300 stran. Záživných, dobrých, ale nepřekvapivých stran. Vážně tomu chceš dát tolik?" - A já si řeknu, no jo, nesmysl, a ihned koriguji své hodnocení na 3.444. No a vzhledem k dosavadní spokojenosti a tomu, že další díly autor ještě o 50 stran nafoukl (a předpokládám, že hlavně o další nudnou omáčku), se sérií končím a vrátím se, leda až další díly padnou do sakra výhodného výprodeje.
EDIT: s odstupem reviduji své hodnocení o +0,001 a tudíž po zaokrouhlení přeci jen zvedám ze 3 na 4. Po dočtení jsem byl zkrátka jen velmi iritován nevyváženým vztahem počet stran vs chvíle, odkdy byl znám pachatel, která pro mě přišla moc brzy.

kaffa
04.03.2021 4 z 5

něco tomu chybí do 5* .... snad nepřesvědčivost solokariéry ratha.... ale přidává to na zapeklitosti celého příběhu.... stále nevím, zda mě obsáhlost těch knih spíš odrazuje, nebo těší.... někdy se mi to zdá až příliš rozvláčné, ale tempo knih/děje tím netrpí.... každopádně plánuji u této série zůstat, něčím si mě svérázný detektiv dokázal získat :-)

jaroiva
23.02.2021 5 z 5

To byla jízda! Sice opět nesouhlasí atmosféra knihy s mou představou dané doby, ale oproti Mokré rybě mi připadá výrazně, ale výrazně lepší.
Zajímavé prostředí na pomezí němého a zvukového filmu mě bavilo od samého začátku, ale konec už byl dočista strhující. Poslední třetinu už není možné odložit.

š.m.i.k
18.02.2021 5 z 5

Do třičtvrtě knihy jsem si říkala, že je Gereon opravdový arogantní idiot (v prvním díle mi až tak nepřipadal, tady jako by vystupoval pod stejným jménem někdo jiný). Ale pak už to mělo rychlý spád a vše jsem poslouchala se zatajeným dechem. Budu se muset pustit do dalšího dílu, ještě nemám dost ;)

Boby17
03.01.2021 4 z 5

Druhé pokračování se točilo kolem natáčení filmů němých i zvukových a opět mělo tempo. Gereon měl zase potíže s neoficiálními aktivitami, ale konec dobrý, všechno dobré. První díl se mi líbil trošičku více, dávám 4,4 hvězdy, takže zaokrouhluji na čtyři celé.
Tato kniha také splňuje 20. úkol ČV 2021, protože hlavní hrdina při vyšetřování případů používal pejska (byť z donucení).

Ella_85
28.12.2020 5 z 5

Ja si nemuzu stezovat. Nemohla jsem se tenkrat dockat az vyjde dalsi dil...
Zajimava zapletka...pisu az po precteni vsech do cestiny prelozenych knih.
Meli byste se do tehle serie taky pustit ;-)

simona5r
12.12.2020 5 z 5

(audiokniha) Po trochu zmateném první dílu, jsem si tento už užila naplno. Skvěle vymyšlená zápletka, osobní život Gereona a to vše v Berlíně 30.let. Perfektní výkon narátora, který se v tomto díle hodně zlepšil, doplnil skvělý literární zážitek.

soupik2012
08.12.2020 5 z 5

Z počátku jsem byla tak nadšená, až jsem si pohrávala s myšlenkou jestli tato kniha není tou nejlepší kriminálkou, kterou jsem kdy měla možnost poslouchat. Ale s blížícím se závěrem mé nadšení částečně ochablo. Každopádně se jedná o velmi zdařilou kriminálku. Gereon Rath je dost arogantní, sólový hráč, který myslí především na sebe a svůj prospěch. Touží po úspěchu a tomu se snaží vše podřídit. Z počátku jsem si myslela, že ta jeho arogance je oprávněná, že je zkrátka o tolik chytřejší než jeho kolegové. Ale závěr mi tuto mojí myšlenku rozbil na 1000 kousíčků. Protože na konci se zachová jako naivní školáček. Vadilo mi to, protože to vůbec nezapadlo do celkového obrazu, který jsem si na Gereona Ratha udělala. Nakonec ho zachraňuje přítelkyně, kamarád a novinář. To bylo dost uhozené finále. Určit pachatele přitom nebylo příliš složité. V podstatě se nikdo jiný nenabízel a k žádnému zvratu, který by na konci dokázal šokovat, také nedošlo. Audioknihu načetl velmi dobře pan Jan Teplý. Výhrady mám pouze k nevyvážené zvukové složce. Režie Michal Bureš. Pro mě je to dostatečné vysvětlení. Patlal, matlal byl zase v akci.

m_martina
07.11.2020 5 z 5

Druhý díl je určitě lepší než ten předcházející, musím dát pět hvězd. Série se mi moc líbí a já jí zachovám věrnost.

oskli
18.10.2020 5 z 5

Výborná kniha ve výborném audio provedení. Až tak, že se mi chvílemi z monologů toho šílence dělalo nedobře.
Děj se nedá vyprávět, aby člověk moc neprozradil. Je potřeba začít prvním dílem a pak pokračovat. Já už se těším na třetí příběh :-)

Ilirea25
15.10.2020 5 z 5

První kniha byla fajn, ale tohle bylo tak skvělé. Lepší, čtivější. Gereon je prostě sympaťák, kterého nejde nemít rádo. A těším se na třetí díl.

Jirka0604
05.10.2020 5 z 5

Zde jsem na rozdíl od Mokré ryby nebyl ovlivněn výborným filmovým zpracováním a musím říci, že se mi kniha moc líbila. Zajímavé prostředí i příběh, škoda, že neznám Berlín. Díky četnému jmenování ulic a náměstí by byla četba ještě poutavější. Těším se již na Goldsteina!

Lumír23
09.08.2020 5 z 5

Výborné, sice se člověk až tak moc nedostal do Říše v třicítkách, ale příběh hutný, kvalitní.

Ignis
28.07.2020 4 z 5

Narozdíl od prvního dílu, který trochu drhnul, byl tenhle byl zajímavý od začátku do konce.

BlackBlade
15.07.2020 4 z 5

Opět zajímavé detektivka a netradiční prostředí meziválečného Německa v 20. století.