Gepard

Gepard https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16469/bmid_gepard-gNp-16469.jpg 4 105 31

Námět na román nosil Tomasi di Lampedusa v hlavě celou řadu let, a přestože se klíčová část Geparda odehrává v 60. letech 19. století, autor do něj vtělil svou vlastní dobu, své vlastní lásky i úzkosti. Právě v tomto postupu, kdy se historický rámec příběhu stává prostředkem pro vyjádření přítomnosti, se ukázala spisovatelova originalita i tvůrčí novátorství. K jeho zvláštnímu kouzlu však nepochybně patří i vybroušeně nedbalý sloh a neurovnaná kompozice. Po vydání se Gepard setkal s obrovským čtenářským úspěchem (ale také s nepřízní kritiky, která dílu vytýkala znesvěcování vlasteneckých tradic), byl přeložen do celé řady jazyků a jeho slávu nakonec roku 1963 zpečetil i stejnojmenný film režiséra Luchina Viscontiho. Hlavním hrdinou příběhu, jehož kulisy tvoří Garibaldiho vylodění na Sicílii a zhroucení starého bourbornského režimu, je don Fabrizio, kníže a astronom, obr plný slabůstek, nesoucí v rodovém znaku tančícího geparda. Fabriziův životní osud a osud jeho rodiny je v románu sledován v rozmezí celých padesáti let až do roku 1910. Autorovi však nešlo o vytvoření kroniky ani eposu, spíše se pokusil napsat vlastní Vojnu a mír a vyjádřit vztah k nenávratně mizejícímu světu. Svým melancholicky pitoreskním stylem dokázal Tomasi rozzářit v živých barvách to, co mělo být už dávno odsouzeno ke zkáze.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Academia

Il Gattopardo , 1958

javirgo
15.05.2017 4 z 5

Kniha mě nezaujala tolik samotným příběhem, ale stylem, jakým je napsaná.
Vyprávění, které zpočátku ničím nezaujme je podáno jedinečným způsobem. Takových úžasných vět, z kterých zde jednu jako příklad uvádí uživatelka Lili2, je v knize více. Není to jednoduché čtení a je proto nutno číst skutečně pozorně a soustředěně.

GreenMagritte
11.05.2017 5 z 5

Krásná melancholická kniha zachycující soumrak jedné epochy. Žádá si soustředěného čtenáře, kterému se odmění nevšedním literárním zážitkem. Lampedusovo vyprávění je opulentní a melancholické zároveň. Sicilskou krajinu i rodinné zvyklosti popisuje s aristokratickou okázalostí a slovy přezrálými jako letní sicilské ovoce. Kompozice je rozvolněná a čtenáři, kteří čekají rychlé tempo a zvraty, budou zklamáni. K těm ostatním ale Gepard promluví zvláštní posmutnělou poetikou.

laepus
28.10.2016 2 z 5

Začátek je zdlouhavý, pak přijde střed, ten je taky zdlouhavý a když už to vypadá, že se za polovinou knihy začne něco dít, tak přijde závěr a ten je (pro změnu) taky zdlouhavý. Rodinná freska Itálie ve druhé polovině 19. století, která nám Čechům nemůže nic moc říct. Pokud se ale někdo chce učit, jak napsat dokonalý popis, tak jedině tady. Dnes je to pro mě už opravdu jen svědek doby - myslím roku 1958 - svědek v tom, že takhle se psalo, OK, ale jsem rád, že teď už se tak nepíše.

Kabátice
24.09.2016 4 z 5

Začátek šíleně rozvleklý a tak nějak o ničem, ale když to člověk vydrží, propracuje se k překvapivě čtivému románu.

Lili2
16.11.2015

(SPOILER) Skutečně jako někteří čtenáři, tak i já jsem se prokousávala knihou, ale nelituji toho. Zachytila jsem zde úžasné věty, jako např.: "fotografie zachycovaly přátele, kteří zaživa zasadili rány, a proto nebyli zapomenuti po smrti." Celým dílem mě při životě držela představa knížete, coby zdravého, obdařeného, statného chlapa, který se svojí manželkou nemůže milovat tak, jak by chtěl, neboť ona se po každém polibku křižuje, tudíž vyhledává milenky. Viděla jsem i filmové zpracování - nezklamalo mě, nachlup stejné s knihou, ale končí to plesem. Kniha dále pokračuje jak on umírá, jeho dcery zůstaly starými pannami, bydlí v téže vile a s Angelikou se často stýkají.

Honzeecheck
02.10.2015 4 z 5

Tak jsem se radoval, že jsem našel novýho oblíbenýho autora a ono prd, protože di Lampedusa nic jinýho nenapsal. Ale nevadí, lepší jeden opravdovej klenot, než hromada bižutérie. Hlavním táhlem je u Geparda zřejmě zasazení. Nevím jak ostatní, ale já si o Italské válce za nezávislost, Garibaldim a červených košilích pamatoval z dějepisu úplný kulový. Tyhle události se odehrávají jenom na pozadí příběhu, nicméně jejich dopad na hlavní postavy je zásadní. I když teda příběh... nějaká zásadnější dějová linie tomu chybí, spíš se jedná o fragmenty ze života nejen šlechty té doby. Je to výborně napsaný, občas vtipný, občas hluboký, občas dojemný... když už teda přijememe tu zrůdnou myšlenku, že by se děti měli nutit číst nějaký knihy, tak bych tedy hlasoval pro Geparda, kterej na rozdíl od Jiráska, Němcový a podobných v čase uvízlých nýmandů má co nabídnout i dnes

Medeia
16.09.2015 5 z 5

Moje velmi oblíbená kniha. Hlavní hrdina sleduje úpadek svého rodu, své generace a své doby s nevšedním nadhledem.

sto7ra
17.11.2013 3 z 5

když se přenesete, nebo spíš prokousáte skrz prvních pár desítek stránek, kdy je děj spíš neděj, tak nějak podivně rozplizlý a nijaký, skoro až dokumentární, tak se dostanete k románu, který je skvěle napsaný, zaujme, pobaví, znechutí a naplní. postupné vtahování a zaujmutí čtenáře funguje moc dobře. navíc to není jen čtení pro zábavu, ale dozvíte se i o situaci itálie před a po sjednocení z pohledu siciliánů .

JeKa
19.07.2013 5 z 5

Pomalé, rozvláčné, ale úžasné...člověk úplně cítí tu rozpálenou sicilskou půdu, pomalé plynutí času a přesto dochází k takovým významným změnám. Skvělý historický román plný nostalgie...

kika 13
13.11.2012 3 z 5

Pěkně psané,čtivé a poutavé.

s-reader
30.11.-0001 5 z 5

Po záplavě moderní literatury psané rozervanými autory, kteří se pokušejí vyjádřit své subjektivní pocity, jimž nikdo nerozumí, bylo čtení románu Gepard doslova osvěžující. Tomasi di Lampedusa dokázal s nadhledem popsat ústup slávy a vlivu šlechtického rodu, jeho vyprávění má švih a šarm.Precizně vyjádřené myšlenky a motivace osob dělá tento román čitelný a zábavný. Není to ale lehké kratochvilné čtení, i když by se asi tak dal použít, osvětluje politické pozadí změn ale i tužby a lásky postav bez poříkras. V rozporu s informací na přebalu knihy, která označuje lásku Tancrediho a Angeliky za poetickou, neváhá spisovatel načrtnout neslavné pokračování jejich vztahu.