Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou

Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/347495/bmid_pribeh-tech-co-odchazeji-a-tech-kte-Pcn-347495.jpg 4 997 159

Po zlatých šedesátých letech přišla jako drsné procitnutí ze snu „olověná“ léta sedmdesátá, kdy se v Itálii přihlásí o slovo pravicový i levicový extremismus. Tato doba se podepisuje i na osudech Eleny a Lily, nyní už dospělých žen. Opět se objevuje leitmotiv vzájemného ovlivňování osudů obou protagonistek. Předmětem jejich soupeření už není „genialita“, ale muž. Elena a Lila se na dlouho ztratí jedna druhé z očí a stanou se jen „střípky hlasů“ při občasných telefonních rozhovorech. Za příběhem jejich přátelství se ale dále otáčí kaleidoskop životů obyvatel jejich čtvrti, propletenec lásek, křivd, nevraživosti, žárlivosti, věrnosti i zrady.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Prostor

Storia di chi fugge e di chi resta , 2013

veverka@ořech
02.05.2018 5 z 5

Další výborné čtení. Autorka svým vyprávěním ani na chvíli nenudí. V tomto díle (ještě zřetejněji než v předchozích dvou) je patrná rozdílnost mezi severní a jižní Itálií. Dějiny národa se nenuceně proplétají s osudy hlavních postav. Výsledkem je skutečně zajímavý a plastický obraz.

Alizon
17.04.2018 5 z 5

Na tento treti dil Neapolske sagy jsem se nadsene vrhla hned po docteni dilu predchoziho. Napred jsem si rikala, ze je tam te politiky az moc a ze uz to asi nebude ono ... a nakonec ... pribeh me do sebe opet vtahnul a ja znovu zatinala pesti, fandila hlavnim hrdinkam a zlobila se na ne, kdyz me svym chovanim rozcilovaly. Uvedomila jsem si jak malo toho vim o moderni historii Italie. Kniha je velmi ziva, stale vic presahuje hranice rodne ctvrti. I o nelehkych tematech Elena Ferrante pise s uzasnou lehkosti. Jsem opet nadsena. Ctvrty dil uz mam doma ... a asi to dlouho nevydrzim.

Petruš999
04.04.2018 4 z 5

U třetího dílu jsem byla asi nejvíce smutná, že už končí. Těším se na závěrečný díl!

SanFrancisco2
02.04.2018 2 z 5

Třetí díl knihy pro mě byl zklamáním. Protože předchozí díly byly vynikající, dám šanci i čtvrté části.

Kattyna
31.03.2018 3 z 5

Musím přiznat, že tento díl mi úplně nesedl. Obvykle Elenu zhltnu během dvou, třech dní. Nedokážu přesně říct, co mi tam chybělo, ale do čtení jsem se musela vyloženě nutit. Tři hvězdičky dávám hlavně za závěr, který mě přesvědčil k četbě posledního dílu. Doufám, že v něm konečně pochopím tak strašně komplikovanou osobu, kterou je Lila

lencin
18.03.2018 5 z 5

Výborné. Zraje jako víno.

babyboar
13.03.2018 4 z 5

Možná trošku slabší než předchozí díly, ale závěr jasně zanechal touhu přečíst i čtvrtý díl.

Arella
07.03.2018 4 z 5

Musím se přiznat, že první asi třetinou knihy jsem se horko těžko prokousávala. Politická situace, dělnická třída apod. mě hodně zmáhaly a chvílemi jsem se ztrácela, myšlenky mi utíkaly jinam. Naštěstí kniha poté dostala znovu spád a já jsem si ji zase začla užívat.

Kerberos
05.03.2018 3 z 5

Asi půjdu proti proudu,ale něco tomu chybí a je to díl od dílu slabší

Mia77
01.03.2018 5 z 5

Tak to si dělá Elena snad srandu ne? To bych do ní neřekla ... Nutně, ale opravdu nutně potřebuji další díl ... Budu přimáčknutá v knihkupectví na výlohu, dokud ho nedostanu!!! Nevím jestli to mám vůbec doporučit, protože tento příběh je silně návykový :-)

Evišťátko
19.02.2018 5 z 5

Opět ty samé pocity marnosti a nadšení během čtení jako u předešlých dílů.A opět ona nutkavá potřeba přečíst si další díl.

kytarka
19.02.2018 4 z 5

Tahle série mě baví i nebaví. Knihu vždy zhltnu, ale nevím v čem mě nebaví.

Květ
10.02.2018 5 z 5

Třetí epizodu neapolské ságy jsem si opět vychutnala, zaujala mě víc než dvojka. Knížka není čtením na jeden večer, text je hutný, propracovaný s košatou slovní zásobou, nečte se nejjednodušeji, ale rozhodně stojí za to, autorka je báječná vypravěčka. Přátelství hlavních hrdinek, nyní už dospělých žen, pokračuje v letech sedmdesátých, dobová atmosféra je barvitě vylíčená, stejně tak jako vzlety i pády, realita i přání obou přítelkyň a jejich blízkých. Moc se těším na březen, kdy vyjde poslední díl.

ZuK1
08.02.2018 5 z 5

Opět výborné čtení a pokračování osudových propletenců na pozadí bouřlivého dění Itálie sedmdesátých let a změn v životech Eleny i Lily ...
Výhodou knih je i připomenutí všech osob a jejich vzájemných vztahů v úvodu každého dílu.

Bláža9
06.02.2018 4 z 5

Z druhého dílu série jsem byla nadšená, a proto jsem se nemohla dočkat pokračování. Ale musím říct, že mě to trochu zklamalo...nějak jsem měla pocit, že se v podstatě děj knihy točí v kruhu, kde se nic moc nového neděje. Asi je to dáno životním posunem hrdinek a dobou, ve které se děj odehrává, ale přesto mi tam chyběl nějaký hlubší prožitek, který jsem našla v Příběhu nového jména. Na druhou stranu konec knihy mě zase navnadil na to, že si čtvrtý díl určitě přečtu a jsem velmi zvědavá, jak to všechno dopadne...

Dashmo
31.01.2018 4 z 5

O jednu hviezdicku menej nez 1 a 2 diel IBA z toho dôvodu, ze politicke pasaze boli pre mna narocne. Som si vedoma, ze su do pribehu dôlezite...napriek tomu fantasticke rozpravanie rovnako ako predchadzajuce casti..a teraz rychlo zhltnut finale!neviem sa dockat

VeruRomanská
26.01.2018 5 z 5

Tento díl ze všech tří se mi líbil nejméně, což mu ale neubírá na kvalitě a stále si těch 5* prostě zaslouží! Možná je to tím, že sama věkově a zkušenostmi patřím spíše do druhého dílu :) a proto jsem se s ním ztotožnila asi nejvíce. Suma sumárum, supr knížka, kterou stojí za to mít v knihovně :)

Izu
18.01.2018 5 z 5

Skvělé pokračování a já chci uz další díl !

Olia
13.01.2018 5 z 5

opět úžasná kniha, vyprávění, prostředí a tak vůbec..

harena
07.01.2018 5 z 5

Stejně jako u předchozích dílů můžu napsat jen to, že Elena Ferrante má úžasný vypravěčský talent!!!! A jestliže čtvrtý díl vyjde až v březnu, přečtu si Neapolskou ságu ještě jednou. Těším se, že se vrátím do starých uliček Neapole nebo i Florencie, že se zase setkám se svými známými a budu vědět, jak jejich život šel dál, zejména pak jaký byl další osud Elen a Lily. Krásná sága.

italská literatura Florencie Itálie 70. léta 20. století Neapol zfilmováno – TV seriál

Elena Ferrante
italská, 1943