Geniální přítelkyně

Geniální přítelkyně https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402369/bmid_genialni-pritelkyne-Siv-402369.jpg 4 1901 417

Neapolská periferní čtvrť Luzzatti (v textu však její název nikdy nezazní), padesátá léta minulého století. Právě tam a tehdy začíná příběh jednoho ženského přátelství. Jeho vypravěčkou je Elena, která už jako stará žena vzpomíná na svůj život, který byl, kam její paměť sahá, vždycky ovlivňován silnou osobností geniální Lily. Sama je přitom klíčovou postavou zas pro Lilin osud, v jejích očích je tou geniální kamarádkou naopak ona. Úhelným kamenem jejich komplikovaného vztahu je snaha obstát v mužském světě, jehož konvenční hranice jsou pro ně stejně tak svazující jako hranice jejich čtvrti plné pokrytectví a násilí. Čtenář se v románu seznamuje nejen se dvěma protagonistkami, ale i s celým mikrokosmem neapolské čtvrti propojené hustým předivem konvencí a vášní, jehož kořeny sahají až do doby fašismu, do let druhé světové války, do světa „před Elenou a Lilou“. Vypravěčka nás sice na vzorku jedné čtvrti provede vývojem italské společnosti od poválečné chudoby až k ekonomickému zázraku šedesátých let, zasvětí nás do ideologických i přízemních sporů mezi komunisty a camorristy, ale ústředním tématem románu i celé série zůstává přátelství vzájemně odlišných hrdinek, vylíčené s až nemilosrdnou otevřeností jako systém „spojených nádob“, jako bolestné zrcadlení, jako celoživotní soupeření, jako pevné pouto, které často škrtí.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Prostor

L'amica geniale , 2011

bigben
01.07.2018 3 z 5

Dle všech možných doporučení jsem od knížky čekala více, začátek byl pro mě dost zdlouhavý, pak se děj trochu rozjel a závěr připravený k pokračování. Spíše ze zvědavosti zkusím i další díl.

MortRainey
19.06.2018 5 z 5

Tento bestseller, v českém vydání, jsem nechal uzrát kratší dobu než obvykle, ale stálo to za to! Přece jenom originální text už je pár let na světě a po přeložení do angličtiny se o něm už delší dobu diskutuje. Zvláště pak o pravé identitě autorky či autora ba i celého kolektivu;-)
Souhlasím s některými recenzenty - těžký začátek, skoro až do půlky knihy, tedy déle než bývá obvyklé. Je to o čtenářských zubech, které se textem nejprve prokousávají; o čtenářských očích, které se rozkoukávají; o čtenářském nosu, který nasává; ale potom, nemůžu si pomoci, vás ten příběh zasáhne!!! Jen silou vůle jsem se rozhodl nesáhnout hned po druhé části této tetralogie, ale nechat ještě v sobě dozrát dojem z první části.
Text není náročný, odpovídá charakteru "hoch literatur" evropského románu s italskou specifikací. Jazyk, který je citově zabarvený coby vyprávění a vzpomínaní na dětství s odstupem několika desítek let, občas působí jako výlev až výkřik, ale nikdy nedotažený. Atmosféra je vystavena tak, že sice občas tápete, jaká je asi atmosféra poválečné Itálie, v tomto případě Neapole, zvláště pak jedné čtvrti, kde se příběh hlavně odehrává. S vlastními pravidly i zákony bez ohledu na legislativu a jen silou vůle a dobrého úmyslu je lze překonat, osvobodit se od nich. Ale i bez znalosti stinné minulosti tehdejší Itálie, a ne takové jako v případě Německa (jako je např. v románu i filmu Předčítač), se necháte unést samotnou podstatou vztahu Geniálních přítelkyň. Velmi intimního až niterného, dle mého, bez ohledu na to, jestli je čtenářem žena nebo muž. V závěru se pak dostaví závan počínajícího a všeobecně známého svobodného ducha 60. let minulého století, který častokrát "rozdrtil" jakkoliv nastavená pravidla konzervatismu a neustálého se ohlížení za válečnou a negativní minulostí spojenou s chudobou a citovou odevzdaností.
Prostě, stojí to za to, ten příběh, ta historie, takové přátelství se bude vždy opakovat, kdekoliv a kdykoliv, bez ohledu na minulost, dobu i místo, bude to teď a tady a vy budete vzpomínat. Odpočiňte si od thrillerů a detektivek plných jednostránkových kapitol a několika postav co do složitosti, Geniální přítelkyně jsou divadlem v tom nejlepším slova smyslu.

veronika431
18.06.2018 5 z 5

Přečetla jsem jedním dechem. Výborně vypravěčsky zvládnutá, poutavá. Rozhodně mohu doporučit.

JajaCZ
13.06.2018 5 z 5

Pri voľbe tejto knihy som mala obavy, že ma sklame, že ma nebude baviť, ale naozaj som sa obávala zbytočne. Kniha, ktorá nádherne popisuje priateľstvo, rivalitu, lásku, žiarlivosť. Rozhodne sa teším na pokračovanie, som zvedavá, aké karty namiešal osud hlavným hrdinom :)

sasena
10.06.2018 5 z 5

Čte se to moc dobře, italské reálie od minulého století až do současnosti jsou pro mě hodně zajímavé. Příběh hlavní postavy a její kamarádky /oné geniální přítelkyně/ je doplněný o řadu dalších, více méně zajímavých postav. Přečetla jsem všechny 4 díly a lituji, že už nejsou další.

Marika Vanova
09.06.2018 5 z 5

Tak tenhle příběh mě opravdu hodně bavil. Trochu jsem se bála, tady z těch komentářů, ale je to fajn, bláznivý, italský román a jdu do rezervace druhého dílu v naší knihovně.

knih.sasa
07.06.2018 3 z 5

Humbuk. Nezaujala. Možní je na vině moje přehnané očekávání, ale o Itálii 50. let jsem se dozvěděla, že otcové mlátili ženu a děti, málokdo studoval víc než 4 třídy a že ti, co neměli vzdělání, měli nakonec stejně nejvíc peněz (to platí dle mě dodnes).Čekala jsem, že se ocitnu v uličkách Neapole a "trochu i poznám", ale nepodařilo se mi to. Bonus - Italové pořád řvou a přehrávají své emoce, čtvrti vládne jedna rodina (kde je to jinak, prosím Vás?). Celé dětsví a dospívání vzhlížet ke kamarádce, které jde vše snáz než mě, mi jako námět nestačilo.Neustálé hloupé soutěžení zřejmě není nic pro mě. Jedna hvězdička za opravdu kvalitní překlad, krásně se to čte, kdyby mě to nenudilo.Další díly už vážně ne a seriál si možná pustím k žehlení.

Rihatama
26.05.2018 3 z 5

Italská Neapol v 50. letech, kde podřízenost chudých jde ruku v ruce s okázalostí a arogancí bohatství a bohatých, s občasnými výbuchy nesouhlasu se stavem věcí. V tomto prostředí se rodí a klikatými cestami ubírá a rozvíjí přátelství dvou dívek. Obě se přitom svým vlastním způsobem snaží vybřednout z bídy a vymanit ze zaběhnutého ekonomického, společenského soukolí své rodné, chudinské čtvrti. Ani dnes není život v Neapoli snadný, natož před 70 lety. To musela být teprve "itálie", s bitím, rvačkami, zabíjením... Ferrante vytvořila realistickou italskou ságu plnou propletených vazeb, zásnub, svateb, rozchodů, urážek usmiřování, násilí, zrady, vášně. Nejde ale jednoduše onálepkovat dílo coby ženskou literaturu. Skrze všední problémy života obyvatel jedné neapolské čtvrti, navinuté na životy obou hlavních protagonistek, někdy více někdy méně nenápadně probleskují turbulentní politické tlaky své doby a šněrovačky společenských konvencí. A přece, i přes nepochybnou literární kvalitu díla a fakt, že Itálie i italština patří k mým oblíbeným, mne tímto dílem Ferrante příliš neoslovila. Každá kniha má holt svého čtenáře.

lidunka1
24.05.2018 2 z 5

První kapitola mě nezaujala, tak jsem ji odložila.

Aymira
16.05.2018 3 z 5

Neapol, padesátá léta. V typickém jihoitalskem městském prostředí vyrůstají dvě holčičky. Elena a Lili. Elena nás svým vyprávěním provází prvními školními krůčky a dospíváním. Poznáváme, jaké to je žít pod vlivem italského temperamentu, kdy ke křiku a fackam není daleko, přesto to není považováno za nic pohorsujiciho, protože Italové prostě takovi jsou.

Obě dívky k sobě nalézají cestu pozvolna, a i přestože jejich životní cesty jsou rozdílné, jsou něco jako nejlepší přítelkyně. V průběhu let z nich vyrůstají dospělé slečny, které zažívají první platonicke i opravdové lásky a poznávají svoji sexualitu.

V knize je výborne popsáno právě prostředí života v jedné neapolske čtvrti se všemi jejími obyvateli. Připouštím, že těch obyvatel a jmen je v knize tolik, že se mi pletla a pátrala jsem, kdo patří ke které rodině. Muži jsou ochránci žen a soupeři na život a na smrt, v příběhu cítíme i pravidla camory. Není nic neobvyklého se v 15 letech zasnoubit nebo uzavřít sňatek z rozumu.

Nevěděla jsem, jak knihu hodnotit. Léta dospívání byla určitě zajimavejsim čtením než první roky v knize vypravene. Konci chyběla ta správná gradace a proto se nakonec přikláním jen k prumernemu hodnocení. Nicméně je to typ knihy, který zřejmě dlouho utkvi v paměti.

Verrrunka
16.05.2018 4 z 5

Musím se přiznat, že jsem ke knize přistupovala trochu skepticky, zase ta všechna reklama kolem a tak... No ale nezbývá mi nic jiného, než sklapnout paty a jít slepě s davem. Protože něco tak poutavě, barvitě napsaného jsem nečetla hodně dlouho. Z knížky úplně dýchá ta atmosféra Neapole. Jednu hvězdičku ubírám za trochu pomalejší rozjezd, chvíli mi trvalo, než jsem se začetla. A pak, už mi dlouho nebyl nějaký charakter v knize tak nepříjemný jako Lila, ale té se asi v dalších dílech nezbavím no :-)

slecnapeta
13.05.2018 4 z 5

Vzhledem k všeobecnému nadšení jsem čekala něco jiného, víc strhujícího, ale kniha je vlastně taková příprava na další díly. Nejsem ale natolik uchvácená, abych hned běžela pro druhý díl a dál hltala, co přijde, prostě nechám uležet a pak si ráda přečtu pokračování. Příběh je moc pěkně sepsaný, je nutné se akorát zorientovat v postavách a vztahy mezi nimi.

Tirisa
06.05.2018 4 z 5

Ze začátku mi dělalo problém se na knihu napojit. Měla jsem problém se stylem vyprávění, kde není moc přímých řečí. V nějakou neurčitou chvíli se to ale najednou zlomilo, a i když tu zdánlivě nejsou žádné velké akce a výbuchy emocí, přesto jsem ke knize sedala každou možnou volnou chviličku, abych mohla číst dál a dozvěděla se, co se s osudy všech ve čtvrti bude dál dít....
Vlastně ani teď nedokážu popsat pocit, jaký z knihy mám...nebo jaký jsem měla, když jsem ji ještě četla...Prostě v ději a událostech se nic moc extra nedělo, a i přesto mě to ke knize táhlo jako kdyby v sobě měla nějaký magnet...Zvláštní pocit...

DanaSitta
04.05.2018 5 z 5

velmi zajímavá kniha. Stojí za přečtení.

Zrzavá_Tereza
28.04.2018 5 z 5

Není to napínavé, není to akční, neděje se tu něco, čemu bych chtěla přijít na kloub. Ale těšila jsem se z práce domů, i na cestu tramvají až se zase začtu, a po ranní procházce se psem jsem chvátala zpátky do postele, abych si před uspěchaným dnem přečetla ještě pár stránek... Takže ano - něco na té Ferrante bude.

Analady
15.04.2018 3 z 5

V době svého vydání byla kniha hodně opěvovaná, tak jsem na ni byla celkem zvědavá. No, nebylo to špatné čtení. Kniha se četla celkem dobře, ale pocit nějakého velkého nadšení se nedostavil. Byly pasáže, které mě docela chytly a následovaly pasáže, které nebyly až tak zajímavé. Příběh není nijak akční ani napínavý. Prostě takové poklidné čtení o neklidném dětství a mládí vypravěčky Lenu, které ve mně nenechalo žádný výraznější dojem.

josska
07.04.2018 3 z 5

Na knížku jsem se těšila,ale moc mě teda nebavila,zkusím ještě další díl snad to bude lepší.

Fee*
01.04.2018 5 z 5

Zdařilá sonda do života mládeže vyrůstající v italské chudinské čtvrti v 50. letech. Hlavní hrdinky řeší situace každodenního života, své dospívání a rozdílnost názorů mezi nimi i jejich rodiči. Jsou spolu svázány pevným poutem, které, zejména v případě Lenu, ovlivňuje jejich chování, rozhodování a způsob života. Autorčin styl psaní, téměř bez přímé řeči, mi sedl. Umožnil mi dokonale poznat Elenu, prostřednictvím jejích myšlenek a pocitů, a atmosféru jejího domova. Z knihy jsem nadšená!

jula23
30.03.2018

Knihou jsem byla nadsena. Chvili mi trvalo, nez jsem se zorientovala v postavach, uvodni vycet postav byl moc zahusteny, nakonec jsem ho ani necetla, ale pak, kdyz jsem se zacetla, cetla jsem jednim dechem.
Kniha je napsana krasnou reci, dobre prelozena. Je propracovana psychologicky- mluvi se v ni uprimne o tajnych, nekdy take negativnich zakoutich nejprve divci , pak zenske duse a zenskeho pratelstvi. Zajimave je take to, jak prichazely s dobou zmeny do zivota obyvatel zaostale chude ctvrti Neapole, jak se s nimi ruzni lide vyrovnavali. Pribeh je zajimavy.
Kniha neni ,,cernobila”, i po precteni jsem nad ni hodne premyslela. Kdo ale ceka jen ctivy pribeh s happyendem, nebude asi nadseny.
Myslim, ze patri mezi knihy, na ktere uz nikdy nezapomente.
Mimochodem, mam uz prectene vsechny 4 dily , skvele, jen ve 4. jsem mela zpocatku pocit, ze uz to takove nebude, pak ale opet spokojenost.

fruitbueno
29.03.2018 3 z 5

Musím bez mučení přiznat, že jsem se knihou spíše protrápila. Nesedl mi styl, kterým je kniha psána, dlouhé popisné pasáže bez přímých řečí, hodně údajů a faktických věcí. Neříkám, že děj je nezajímavý, jen jsem bohužel čekala něco úplně jiného.