Geniálna priateľka

Geniálna priateľka https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/405765/bmid_genialni-pritelkyne-0IY-405765.jpg 4 1903 1903

Vychutnajte si nezabudnuteľný príbeh priateľstva! Neapol na konci päťdesiatych rokov. Dve dievčatá vyrastajú vo svete chudoby a násilia, v uzavretom vesmíre, v ktorom je nutné prispôsobiť sa, dodržiavať pravidlá a zvyky, byť ako ostatní. Dve dievčatá, od začiatku iné, k sebe nachádzajú cestu, až sa stanú neoddeliteľnými. Elena je pekná a svetlovlasá. Učí sa, snaží sa každému vyhovieť, splniť, čo sa od nej čaká. Rebelantská Lila je tmavá zlá, ale nesmierne bystrá… priam geniálna. Nebojí sa nikoho a ničoho. Zo školy však odchádza pomáhať otcovi a bratovi v obuvníckej dielni. Naopak, Elena, ktorú podporuje učiteľka, pokračuje v štúdiu na gymnáziu ako deti z bohatších rodín, ktorých rodičia si to môžu dovoliť. Dievčatá sa menia navonok aj vo vnútri, ich cesty sa rozchádzajú a znovu krížia na pozadí živej, ale temnej a drsnej neapolskej štvrte. A tie cesty ich vedú k dospelosti. Detstvo nezostáva bez následkov, bez spomienok na túženie a utrpenie. Geniálna priateľka je portrétom dvoch nezabudnuteľných dievčat, ktorý Elena Ferrante vykresľuje s vášňou a nehou až do dna ich duše. Je to fascinujúci román. Freska z hluku, obrazov a farieb, poodchýlené okno do druhého sveta, do inej doby. Nezabudnuteľný príbeh priateľstva.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Inaque

L'amica geniale , 2011

Aleen
21.07.2017 5 z 5

Silná knížka. Silné exteriéry, silný příběh, silné emoce, silné téma. Skvěle zpracované, dobře využité všechny komponenty a velmi dobře přeložené. Autorka, nebo autor ?, naprosto využila vše výše jmenované a předložila nám velmi čtivý obrázek jednoho dívčího přátelství v těžké době padesátých let v chudinské čtvrti Neapole. Já si počvachtala.

jitvav
21.07.2017 5 z 5

Dlouho už jsem nečetla tak silnou knihu, která dokáže úplně pohltit a vtáhnout do děje i prostředí tak, jako Geniální přítelkyně. Při čtení jsem se procházela úzkými uličkami Neapole 50. let, měla jsem pocit, že obě hrdinky jsou i moje přítelkyně. Pravda, ze začátku jsem měla trochu problém zorientovat se v postavách, ale naštěstí na začátku knihy je přehled jednotlivých rodin, který jsem ale po prvních pár kapitolách už vůbec nepotřebovala. Kdo má rád Itálii a zejména staré italské filmy, pro toho je tato kniha jako dělaná.

janasim
10.07.2017 5 z 5

Super bezvadná knížka, velice všem doporučuji. Měla jsem obavy, že se bude těžko číst, neboť je psaná stylem vyprávění, popisů a přímá řeč je jen okrajová. Ani trochu mi to ale nevadilo, příběh krásně plynul a já byla unesena. Zpočátku mi též vadilo, že je kniha v paperback, nemám je moc ráda, ale bože! K této knize se prostě hodí, obálka je nádherná. Tuto knihu miluju, obdivuju a doufám, že budu i další díly!

Stoklaska
03.07.2017 5 z 5

Do knihy jsem se nejdřív nemohla začíst, děj se rozběhl v části Dospívání. Pak už jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Dvě dívky, tak stejné, tak rozdílné. Autorka je geniální vypravěčka, prostředí Neapole 50.let vykresluje tak plasticky, že jsem se cítila, jako bych tam byla s hrdinkami. Oceňuji i počet znaků na stránku, kniha je hustě popsaná a člověk si opravdu počte!

Olia
02.07.2017 5 z 5

úžasná knížka, už jsou to dva dny, co jsem ji dočetla a pořád zažívám ten sladkobolný pocit.. že si s touhle knihou zas ráda zalezu, budu v Neapoli a že se na to čtení hrozně těším a pak blik, smutně mi dojde, že už mám vlastně dočteno.. jaké štěstí, že můžu přepřáhnout na druhý díl.. drsná atmosféra poválečné chudé Neapole je výborně vylíčena a hodně mi připomíná italský neorealismus v mých oblíbených filmech 50.-60.let, k tomu si přidám vlastní dojmy ze čtyřdenní návštěvy Neapole.. paráda.. ač bylo hojně postav, já jsem četla hodně často (děkuji tímto Bohu pražské MHD!), nemusela jsem použít tahák.. celé společenství chudinské čtvrti se silnými "obyčejnými"příběhy, navzájem se inspirující vztah dvou malých, mladých Žen, to mě všechno hodně zaujalo.. sem s druhým dílem! :-)

bosorka
19.06.2017 4 z 5

Uvědomila jsem si, že italských knih (nebo vůbec knih z italského prostředí) jsem četla pramálo. A i proto mě Geniální přítelkyně vtáhla. Bavilo mě poznávat Neapol 50. let. Sledovat sousedské vztahy, boj místních o jakés takés místo, ať už to byli ti "movitější", co měli na to (z různých důvodů) rozjet podnikání, nebo ti, kteří se prostě snažili žít, jak nejlépe to šlo. Líbilo se mi procházet místními ulicemi a občas se podívat i k moři, poznávat okolí i lidi. Koukat na to, který kluk je zrovna v kurzu a s kterým se zasnoubit je prostě výhodné. Prožívat přátelství, které ale většinou bylo i soubojem o to být ta lepší (ať ve škole, nebo v prostém životě). Přemítat spolu s vypravěčkou, zda určité životní kroky, které udělala ona nebo její přítelkyně (nebo co za ně zrovna rozhodli rodiče), byly správné. Jestli ano, snad zjistím v dalších dílech. A už se na ně docela těším. 4 a půl.

Gooverka
15.06.2017 5 z 5

Od příběhu jsem nic nečekala, a jak se na začátku pomalu rozjížděl, ke konci už jsem nemohla přestat číst. Skončil v tom nejlepším, a tak nezbývá, než pořídit druhý díl a dát se do čtení. Nádherně vykreslené prostředí i mentalita lidí v Itálii a přátelství dvou dívek, jako snad nikde jinde.

kerstyn
12.06.2017 4 z 5

Asi jsem očekávala, vzhledem k všeobecnému humbuku, trochu víc. Nemůžu říct, že by se mi to nelíbilo, určitě se těším na další díl. Vyprávění je čtivé, "milé", líbí se mi, že nás autorka nechává nahlédnout do italské Neapole, "italská domácnost" se neříká jen tak pro nic za nic, tohle je důkaz... :)) Ale prostě mě to celkově zatím neuchvátilo tak absolutně, jak jsem očekávala.

HORTID
03.06.2017 5 z 5

Kamarádům v hospodě radši nepřiznám, jak moc jsem si čtení užil.

PetK
25.05.2017 4 z 5

Nejdřív pozitiva: takhle spolu holky prostě soupeří, a zároveň můžou být nejlepší kámošky. I to je přátelství - závislost, úzkost, strach a obavy, propojené s radostí, sdílením a štěstím. Ať už po válce v Itálii, v 80. letech v Brně nebo na začátku milénia v Austrálii (četli jste Sedmilhářky, že?). Oceňuji, že autorka se nebála tuto skutečnost popsat.
Negativa: nedočetla jsem to. Zmatek jmen, postav (ano, na začátku je přehled, ale nebavilo mě tam pořád listovat a vyrušovat se tím), občasné skákání v čase, dlouhé pasáže pro mě o ničem... Prostě mě to nebavilo. Asi jsem nastavená na knihy s větším spádem.

Imor
22.05.2017 5 z 5

Geniální :-) jsem ráda, že už mám druhý díl koupený a můžu číst dál. Opravdu povedená kniha.

Čermajda
11.05.2017

Kniha mě velmi nadchla, nemohla jsem se dočkat, až vyjde 2.díl, který jsem si právě koupila.
Čermajda

anetka.repova
09.05.2017 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem za posledních pár měsíců četla.
Kniha se mi velice líbila, byla většinou psaná formou vyprávění a proto mi to velice rychle utíkalo.

Neskutečně mě bavil příběh dvou kamarádek, které prožívaly své dětství a dospívání spolu, někdy i každá sama za sebe, ale ve skutečnosti byly nerozlučné a jedna druhou potřebovala.
Navíc autorka nádherně vykreslila Neapol v 50. letech minulého století, kde se celý příběh odehrával.

Už teď se těším na další díl.

Knihu doporučuji kudy chodím. :)

Zamilujete se jako já.

petrarka72
08.05.2017 4 z 5

Ten svět je popsán podrobně, a přitom přehledně. Je to svět ala Puzův Kmotr, tentokrát ale nazíraný optikou dívčí, která se postupně mění v optiku ženskou. Neapolská čtvrť, jejíž život tvoří síť vztahů mezi těmi vlivnými a těmi, kteří mezi ně nepatří; vůle po moci, po penězích, u dívek po vdavkách mají rozhodně větší vliv než vzdělání či talent. Vypráví Lenu, jejím hlavním objektem zájmu je Lila - a prozatím se nedozvídáme, která z nich je ta "geniální". Čtivě napsáno, tu a tam s patosem, tu a tam s humorem, vždy s touhou sdělit. Ano, bavilo mě to.

gossipavlina
07.05.2017 5 z 5

Tak která ze dvou hlavních protagonistek je ta geniální? ;-)
Skvělý román, který nám vypráví sama Elena Grecová tzv.Lenù. A Lenù je výborná vypravěčka. Představuje nám svůj svět z chudinské čtvrti se všemi zvyklostmi jižní Itálie 50 let.
A snaží se nám přiblížit přátelství s trochu komplikovanou Lilou, které začalo už v útlém věku. Každá je jiná a jedna ke druhé tajně vzhlíží. Lenù o sobě hodně pochybuje, nevěří si a snaží se Lině vyrovnat, ba být i lepší. Ale Lila lehkým krokem vždy uniká.
V 1.díle se s Lenù a Linou loučíme v jejich 16 letech, kdy Lila pravděpodobně dosáhla toho, čeho v 50 letech dívky chtěly dosáhnout - dobře se vdát. Zatímco Lenù studuje.
Uvidíme, jak se život obou dívek bude vyvíjet dál. Moc se těším na pokračování.

Simi
05.05.2017 2 z 5

Italský román, to je stále román sociální v duchu Moravii. Samé problémy a každá kapka pozitiva se změní v další problém. Nejhorší je, že to už předem tušíte. První díl série je především o dětství a dospívání dětí a mládeže z nepříliš atraktivní neapolské čtvrti. Autorka se zabývá sociálními rozdíly nejenom v rámci čtvrti, ale i v rámci Neapole, tedy z jedné a druhé strany Via Toledo. Hlavními hrdinkami jsou dvě dost odlišné, spolu soupeřící a přesto nerozlučné a vzájemně se potřebující kamarádky. První je mírnější Elena, která je sice z chudší rodiny, ale studuje. Bohužel však školy pro její sociální vrstvu, tedy nikdy ne dost dobré. Druhá je ta "zlá" Lili, svérázná, velmi chytrá, ale z chudé rodiny, u které studium nepřichází v úvahu. Kniha končí velkolepou svatbou, ale naznačuje se tím šťastné pokračování?

Knihám
05.05.2017 4 z 5

Příjemné a inteligentní čtení. I když to není klasická "žravka", je to jedna z těch knih, které si zapamatujete. Na můj vkus má trochu pomalejší rozjezd, ale od půlky knihy děj chytne skvělé tempo, které si udrží až do konce. Líbily se mi především dvě věci: inspirativní myšlenky a naprosto úžasně zachycená atmosféra jak doby, tak místa. Určitě si od Eleny Ferrante ráda přečtu další knihy. RECENZE V ZÁLOŽKÁCH

veru_nedvedova
25.04.2017 5 z 5

Geniální přítelkyně je skoro geniální kniha. Úžasně čtivá knížka, která popisuje zrození přátelství dvou dívek až po dospívání. Najednou se ocitnete v Itálii a úplně na sobě cítite kapky moře.
Příběh pomalu plyne a nechá vás se unášet do dívčího přatelství.
Druhý díl, prosím...

Izu
18.04.2017 4 z 5

Moc dobre napsany pribeh dvou pritelkyn z padesatych let Neapole, kdy zeny snily spise o svatbe nez o vzdelani a zachazelo se s nimi nekdy hur nez se sluzkami.Presto plny pocet nemuzu dat, prislo mi to trochu chladne, ale rada si prectu pokracovani.

Damato
17.04.2017 5 z 5

Doporučuji , tak jako mnohé předchozí komentáře, vydržte ten prazvláštní začátek, kdy budete mít chuť knihu zasunout do té nejspodnější přihrádky knihovny a už se k ní nikdy nevracet. Já, protože jsem knihu dostala jako dar zrovna od pro mě nejbližších lidí , jsem vydržela první nudnou část - jakoby z povinnosti a odměnou mně byla ta "jízda" , co následovala. Takže za mě - dóóóst dobrý.