Geniálna priateľka

Geniálna priateľka https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/405765/bmid_genialni-pritelkyne-0IY-405765.jpg 4 1903 1903

Vychutnajte si nezabudnuteľný príbeh priateľstva! Neapol na konci päťdesiatych rokov. Dve dievčatá vyrastajú vo svete chudoby a násilia, v uzavretom vesmíre, v ktorom je nutné prispôsobiť sa, dodržiavať pravidlá a zvyky, byť ako ostatní. Dve dievčatá, od začiatku iné, k sebe nachádzajú cestu, až sa stanú neoddeliteľnými. Elena je pekná a svetlovlasá. Učí sa, snaží sa každému vyhovieť, splniť, čo sa od nej čaká. Rebelantská Lila je tmavá zlá, ale nesmierne bystrá… priam geniálna. Nebojí sa nikoho a ničoho. Zo školy však odchádza pomáhať otcovi a bratovi v obuvníckej dielni. Naopak, Elena, ktorú podporuje učiteľka, pokračuje v štúdiu na gymnáziu ako deti z bohatších rodín, ktorých rodičia si to môžu dovoliť. Dievčatá sa menia navonok aj vo vnútri, ich cesty sa rozchádzajú a znovu krížia na pozadí živej, ale temnej a drsnej neapolskej štvrte. A tie cesty ich vedú k dospelosti. Detstvo nezostáva bez následkov, bez spomienok na túženie a utrpenie. Geniálna priateľka je portrétom dvoch nezabudnuteľných dievčat, ktorý Elena Ferrante vykresľuje s vášňou a nehou až do dna ich duše. Je to fascinujúci román. Freska z hluku, obrazov a farieb, poodchýlené okno do druhého sveta, do inej doby. Nezabudnuteľný príbeh priateľstva.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Inaque

L'amica geniale , 2011

Ivana11
21.03.2018 3 z 5

Hodně hutná kniha s minimem přímé řeči. Čekala jsem, že budu uchvácená, ale to se jaksi nekonalo. Asi jsem neměla na knihu tu správnou náladu.

EvkaB7
11.03.2018 3 z 5

Já budu patřit k té menšině čtenářů, kterou kniha nijak neoslnila. Těžko jsem se začítala a příběh mě začal bavit až tak v poslední třetině. Další díl si asi nechám ujít.

hanča34
10.03.2018 4 z 5

Myslím, že už to za mně jiní napsali. Čtivá kniha, ze začátku moc postav. Člověk se musí tak nějak začíst, ale pak chce vědět co bude dál.

Reprok
07.03.2018 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Strašně mě bavil vypravěčský styl, vykreslení postav, vnitřní svět hrdinky, nahlas řečeno to, co si mnozí z nás nechceme ani připustit. Popis je tak sugestivní, že mě úplně vtáhl do poválečné Neapole, cítila jsem chudobu, italský temperament, komplikované rodinné vztahy ... krásné ... přecházím hned na druhý díl.

lencin
03.03.2018 4 z 5

Líbila se mi. Úplně jiný vesmír, a přitom celá čtvrť je spíše mikrokosmem. Strašlivý don Achillo. Geniálnost přítelkyň a jejich spojitost. Hned jsem se musela pustit do druhého dílu...

Olous1
02.03.2018 2 z 5

Na knihu jsem v knihovně čekala půl roku...byl o ní veliký zájem, ale bohužel asi to není můj šálek kávy. Musím říct, že mě nebavila...moc postav a stále se opakující děj. Snad někdy příště.

Safienka
02.03.2018 4 z 5

Hutný příběh o jednom neapolském dívčím přátelství. Čekala jsem to čtivější, naštěstí druhá polovina byla pro mě v tomto směru lepší. Každopádně moc hezky zobrazená Neapol po válce, italský nádech, který dával jasně najevo, jak to tam funguje a jaký je to horkokrevný a vášnivý národ.

wiana82
27.02.2018 4 z 5

Tak jsem si myslela, že první díl si hezky skončí svatbou a někdy v budoucnu, časem, si pořídím druhý díl.....jenže těch posledních pár vět mě donutilo si druhý díl pořídit hned. Jak se Lila cítila, když uviděla ty svoje ručně dělané boty na nohách určitého muže, tak bych se cítila, já, kdybych se nedozvěděla, jak to bude pokračovat.

Matuch
10.02.2018 5 z 5

Knihu jsem pořídila diky tomu, ze jsem na ni slyšela samou chvalu. Nazačátku jsem měla z strach, zda jsem neslapla s vyberem vedle. Ale ne!!! Je naprosto skvělá, dokonalá. Jak popisem poválečné Neapole, tak vystizenim přátelství mezi dvěma divkami. Uz se nemohu dočkat druhého dilu.

kytarka
07.02.2018 4 z 5

Nějak jsem id knihy očekávala více, když je kolem mě tak opěvovaná. Nicméně je to tak jednoduchý příběh, který jsme snad zažily podibný všichni... příběh toho jaké může být přátelství mezi dospívajícími dívkami. To jak má každý z nás jiné vnímání slov než ten druhý a tímpádem může dojít k nepochopení. Celému příběhu dodává šmrnc to, že se neví kdo knihu napsal.

Evišťátko
04.02.2018 4 z 5

I já možná od ní čekala víc, nebo spíš jsem nevěděla , co od ní čekat. A i když jsem si ke konci říkala, že teda pro jednou stačí, přesto jsem se vrhla do čtení dalšího dílu. Něčím si vás zkrátka omotá kolem prstu.

Lavin
02.02.2018 4 z 5

Sonda do myšlení lidí odlišné kultury. Čtivé, ale čekala jsem od toho víc.

Melanka
01.02.2018 4 z 5

Působivě vykreslená atmosféra staré Itálie, krutost, zoufalství, ale i odhodlání, nenávist a přátelství, touhy a zklamání... Fakt dobrá kniha, těším se na pokračování.

Petruš999
01.02.2018 5 z 5

Kniha o přátelství, která se čte jedním dechem a už se těším na další díly...

vladka1695
31.01.2018 2 z 5

Popis běžného života - dětství a dospívání, nic extra jsem v knize neobjevila. Ani mě to nebavilo - pořád dokola to samé.
Asi opravdu ocení víc cílová skupina, pro kterou je kniha primárně určena.

Mia77
29.01.2018 4 z 5

Síla osobnosti je prostě síla osobnosti .... A tomu se prostě neubráníte a můžete se snažit jakkoliv. Teď jen otázka. Kdo je vlastně ta silná osobnost? Lily nebo Elena? Na to si každý po přečtení musí odpovědět sám .....

Lutzka
28.01.2018 4 z 5

Jak již dříve někdo zmínil, zpočátku jsem dostala stejný pocit jako u Darmošlapů. Poválečný chudý násilný italský jih... Nicméně kolem poloviny knihy mně přišlo, že děj ztrácí spád a čtivost a jen sledujeme Elenu, jak se dokončuje jednu třídu za druhou, jednu školu za druhou, a děj začal být monotonní. Až zase poslední část, pobyt na Ischii a svatba děj oživili. Měla jsem podle recenzí větší očekávání, hodnotím 70-75%.

Anasa
27.01.2018 5 z 5

Po prvních několika desítkách stran, kdy obě kamarádky byly sotva ve věku školou povinném, jsem knihu na čas odložila. Pak jsem se k ní vrátila. Holčičky trochu povyrostly a začaly objevovat své okolí. A já s nimi. Vtáhl mne svět italské periferní čtvrti, chování a zvyky tolik odlišné od těch našich a teď. Příběh sám by se možná dal vypravovat několika větami, ale ten barvitý a pestrý svět! Málokdy mám při četbě takový pocit proniknutí, poznání lidí a prostředí, které je formovalo.

Eifka
25.01.2018 5 z 5

Příběh, prostředí i styl, jakým je kniha psaná, mi opravdu sedly...až po přečtení jiných hodnecení jsem si uvědomila, že přímé řeči je v knize opravdu poskrovnu, ale vůbec to nevadí, dává to vyniknout niterným pocitům hlavní hrdinky a ostatních postav.

Je to taky zajímavá studie místní komunity, kde věřím, že část atmosféry, tak jak ji autorka popisuje, zůstala zachována...tak nějak se Neapol nenápadně dostala na seznam míst, které bych ráda v dohledné době navštívila.:-)

Knihu mi přinesl Ježíšek rovnou i s druhým dílem, na který se taky brzy chystám!:-)

Mardou19
24.01.2018 2 z 5

Příjemná knížka, hezky napsaná, ale také okamžitě zapomenutá. Kladu si otázku, jestli to přece jen nebyla ztráta času. Asi nebudu cílový čtenář.