Než vystydne káva

Než vystydne káva https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403542/bmid_nez-vystydne-kava-APv-403542.png 4 890 246

Funiculi funicula série

Co byste řekli tomu, kdybyste se mohli vrátit zpět do minulosti, ale pouze na chvilku, než vám vystydne káva? V jedné malé kavárně nazvané Funiculi Funicula, mají místo, které vám to umožní. Ale jen za těchto zvláštních podmínek: Můžete se setkat pouze s lidmi, kteří kavárnu již někdy v minulosti navštívili. Ať uděláte cokoli, přítomnost tím nezměníte. Při pobytu v minulosti se z místa nesmíte vzdálit. Váš čas v minulosti začíná nalitím kávy a končí, když káva vystydne. A tím výčet podivných pravidel nekončí. Přesto se najdou lidé, kteří, když se o této možnosti doslechnou, se rozhodnou ji využít. A co vy? Stáli byste o návrat do minulosti i za takových podmínek? Kniha nabízí čtyři příběhy osob, které se o cestu v čase pokusily, a jejich dojemná rozuzlení. Příběh první: Milenci – příběh ženy, která se rozešla s mužem, za něhož se chtěla vdát Příběh druhý: Manželé – příběh muže ztrácejícího paměť a jeho ošetřovatelky Příběh třetí: Sestry – příběh dívky, která utekla z domu, a její mladší sestry, která milovala jídlo Příběh čtvrtý: Matka a dcera – příběh těhotné ženy, která v této kavárně pracuje... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Kniha Zlín

コーヒーが冷めないうちに (Kóhí ga samenai uči ni) , 2015

katka.oo
22.03.2022 5 z 5

Velmi příjemná, lehká, uklidňující kniha, k zamyšlení, moc dobře se četla, úplně jsem cítila tu vůni kávy a viděla se v kavárně za stolem, moc pěkné.

Josefie
21.03.2022 4 z 5

Funiculi funicula, jméno kavárny v níž existuje místo, na které když si sednete, můžete cestovat do minulosti. Člověk by si řekl, že taková kavárna musí mít tím pádem mnoho zákazníků. Opak je pravdou, kavárna krom pár stálých štangastů zeje prázdnotou. Cestování do minulosti má totiž svá pravidla, jedním z nich je, že ať uděláte v minulosti cokoliv, přítomnost tím nezměníte - k čemu tedy takové cestování časem je?

Kniha vypráví 4 povídky o lidech, kteří se rozhodli i přes nepříjemná pravidla vrátit v čase.

Od knihy jsem čekala úplně něco jiného. Představovala jsem si útulnou kavárnu, kde si lidé cestují pro zábavu časem :D Jak moc jsem se mýlila.
Pravdou nakonec bylo, že Funiculi Funicula na mě svým popisem působila místy až depresivně. Maličká kavárna v suterénu a bez oken. A důvod cestování do minulosti se určitě nedá nazvat ,,jentak pro zábavu" :D Jedna povídka byla smutnější než druhá a u některých vám ukápne slza.

LooneyCZ
20.03.2022 3 z 5

Mělo to být hluboké jak Bajkal, ale nakonec z toho vyšel spíš Balaton. Ale vraťme se do Japonska. Oni jsou tam lidé takoví jiní, odměření, rezervovaní, nemůžou si normálně promluvit, ale raději složitě cestují časem. Během toaletní pauzy nevrlého ducha v bílých šatech. Což je samo o sobě zajímavý námět, ale to zpracování mi nesedlo. Opakující se a místy zdlouhavé, hodně je z toho cítit scénář ke hře, místy jsem měla tendenci přeskakovat odstavce. Prudké útoky na city mě minuly, protože jsem buď cynik, nebo byly pokusy o dojetí příliš prvoplánové.
Jak by řekl Jára Cimrman: Nápad jistě dobrý. Výsledky nebyly dobré.
Nicméně jsem to dočetla, takže úplná ztráta času to nebyla. Tak za dva a půl hvězdy.

Janina2609
14.03.2022 4 z 5

“Člověk dokáže překonat i tu nejtěžší realitu. Přítomnost se sice nezmění, ale pokud se změní naše myšlení, je smysl této židle nepochybně veliký.”
Velmi příjemné čtení. Čtyři krátké povídky spojuje zajímavý nápad- možnost podívat se na krátký čas do minulosti, aniž by se ovlivnila přítomnost a tím se vyrovnat s budoucností.

petrzel
14.03.2022 5 z 5

Zajímavá kniha se zajímavým tématem.

Menagerie
07.03.2022 5 z 5

Zpočátku mi kniha přišla moc "z jiného světa", protože v ní jde o cestovaání do minulosti a do budoucnosti. Začetla jsem se ale a musím napsat, že ve mně zanechala něco, co lze těžko popsat, byla dojemná, byla v ní spousta skvěle popsaných pasáží. Každý ze čtyř příběhů je možné číst zvlášť, proto autor opakuje děje z předchozích... Rozhodně doporučuji, stojí za to.

toulava
27.02.2022 5 z 5

Krátká a zároveň velmi hluboká kniha o 4 hlavních příbězich. :) Trošku mi něčím připomíná styl Murakamiho.

PFP
19.02.2022 5 z 5

(SPOILER) Musím říct, že mne knížka nadchla. Příběhy jsou jednoduché a krátké. Co pro mně bylo nejúžasnější je koncept vyrovnání se s minulostí a změna, kterou to přinese do současnosti či budoucnosti. Minulost se nezmění. Ale to jak ji zpětně vidíme a jak to prožíváme teď a potom ano. Stejně tak i výlet do budoucnosti přinesl možnost jak se vypořádat se strachem, který máme teď z toho potom. Těším se na další povídky.

midloch
16.02.2022 4 z 5

Další zajímavá japonská kniha. K Japonsku mám silný vztah a rád zkouším autory z této země. Toto útlé dílko bylo zajímavou sondou do mezilidských vztahů hostů jedné malé tokijské kavárny. Určitě lze doporučit.

Awča
14.02.2022 4 z 5

Jemná kniha se zajímavým nápadem a poklidným tempem. Spíše než o cestování časem jde o zamyšlení nad vztahy a osudem, který se možná změní, přestože změna není možná.

Len28
13.02.2022 2 z 5

Knížka rozhodně neurazí, ale ani nenadchne. Skvělý nápad, trošku jiné cestování v čase, moc hezky napsané a přeložené do češtiny. Ale při čtení mě zdržovalo až rušilo neustálé opakování téhož.

namornice
11.02.2022 3 z 5

Než vystydne káva je taková rychlovka na dvě cesty autobusem. Typicky japonská,
s jedinečným pohledem na cestování časem. Je z toho cítit ta atmosféra divadelni hry, omezený počet postav a celý děj se odehrává na jednom místě. A obálka vskutku nádherná.

_Michelle_
09.02.2022 4 z 5

Zajímavý a hezky zpracovaný námět. Každá cesta časem dávala smysl. Každý příběh měl své kouzlo a nabádal k zamyšlení, což se mi zamlouvalo. Čtvrtou hvězdičku jsem dala za příběh čtvrtý "Matka a dcera", protože ten mě chytl u srdce.

Dani25
06.02.2022 3 z 5

Milá kniha, štyri príbehy, ktoré boli navzájom prepletené. Zaujímavý nápad. Myslim, že každý z nás by chcel niečo doriešiť v minulosti, alebo nakuknúť do budúcnosti... ;) Hviezdičky uberám za to opakovanie či už pravidiel, alebo opisu kaviarne.

-Endy-
02.02.2022 3 z 5

Velmi komorní sada příběhů odehrávající se prakticky v jedné místnosti s pár postavami (psal tu někdo, že má problém si zapamatovat postavy?...ale no tak!!!). Musím říci, že mi vadilo to věčné opakování kdečeho (pravidel, vzhledu kavárny, životních údělů postav...) - předpokládá snad autor, že napsal knihu pro hloupé a zapomnětlivé čtenáře? A ještě jedno negativum - ta pravidla vzbuzují více otázek a pochybností než chuti vyzkoušet si to taky.
Postavy však byly milé, sympatické a kavárna i bez onoho cestování místem, kde bych si ráda dala kávu.

Besa
01.02.2022 5 z 5

(SPOILER) Dej sa prakticky odohráva celý v jednej tokijskej kaviarni, ktorá sa nachádza v podzemí. Celá je ponorená do šera, priestor osvetľuje len niekoľko lámp.
Pokiaľ sa chcete stretnúť s niekym z minulosti, tu je to možné. Ale musíte si sadnúť na jedno konkrétne miesto. Na tom mieste musíte zotrvať celý čas, inak sa bolestivo vrátite do súčasnosti. Ten, s kým sa chcete stretnúť, už musel v tejto kaviarni niekedy byť. Na stretnutie mate čas, kým vám nevychladne káva. Čokoľvek počas svojho návratu do minulosti poviete alebo urobíte, nijako to neovplyvní súčasnosť. Veci sa jednoducho stanú tak, ako sa stali, nemáte možnosť zmeniť vôbec nič.
Kniha má 4 kapitoly, v každej z nich si na stoličku zasadne niekto, kto sa chce stretnúť s niekym blízkym. Žena, ktorá sa chce ešte raz porozprávať s priateľom, ktorý sa s ňou rozišiel a odsťahoval sa do Ameriky. Žena, ktorej manžel má alzheimra a už ju nespoznáva sa chce vrátiť do čias, kedy mu bola ešte dôverne známa a blízka. Žena, ktorá stratí svoju sestru. A žena, ktorá chce vidieť svoju dcéru.
Všetko je to také milé a japonské, osudy tých ľudí sú navzájom prepletené. A číta sa to veľmi dobre. Čo ma ale na tejto knihe berie najviac, je ta atmosféra. Naposledy som mala takýto zážitok z čítania, keď som čítala Nočný cirkus od Erin Morgensternovej. Predstavujem si tu miestnosť ponorená do šera ako v čierno-bielom filme (v knihe píšu sepia), prenikavý vôňa kávy... Viem si to predstaviť sfilmované.

Enehy
31.01.2022 4 z 5

Jak to dělají, že ty japonské knihy mají tak krásnou a klidnou atmosféru? I ta špetka nadpřirozena vůbec nepůsobí nepřirozeně. A i když se tam řeší bolestivé věci, stejně se člověk cítí dobře. Jestli to není tím, že:
"Člověk dokáže překonat i tu nejtěžší realitu. Přítomnost se sice nezmění, ale pokud se změní naše myšlení..."
Více takových knih do této doby.

jes09
23.01.2022 4 z 5

Velmi hezká kniha, poutavé příběhy a jedno malé ale..

Luciefever
03.01.2022 3 z 5

Půvabné, křehké, zdánlivě jednoduché, přesto hluboké, provoněné kávou.

Karcoolka2210
27.12.2021 4 z 5

Dej vsadený do Japonska je pre mňa vždy lákadlom a táto kniha má navyše aj krásnu obálku. To boli dva dôvody, prečo som sa pustila do tejto knihy. Čo sa samotného príbehu týka, mne sa páčil, nápad aj postavy, jediná vec, ktorá mi dosť prekážala, bolo opakovanie rovnakých informácie niekoľkokrát. Napriek tomu to však bolo príjemné čítanie.