Frišta

Frišta https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/483110/bmid_frista-osi-483110.png 5 395 73

Petra Procházková přibližuje v novele Frišta s reportérskou citlivostí hektický tep kábulských ulic, žár tamního slunce a v neposlední řadě rigidní poměry v afghánské rodině i společnosti. Protagonistka novely Herra se provdá do rozvětvené kábulské rodiny, která jí na jednu stranu poskytne kýžené útočiště, na druhou stranu musí Herra sledovat násilnické chování svého švagra a občas schytá výprask i ona sama. Jednoho dne přibude do rodiny bizarně vyhlížející chlapec Mad. Díky jeho působení se dají věci do pohybu a staré pořádky se pomalu, ale jistě začnou bortit. Příběh rámuje pád Tálibánu a příchod amerických humanitárních pracovníků, pro něž začne Herra pracovat. Její dny pak připomínají tanec mezi vejci – nechce pobouřit volnomyšlenkářské Američany ani tradicionalistického manžela. To vše popisuje autorka s humorem, sugestivně a se smyslem pro detail. I díky tomu se Frišta stala předlohou animovaného filmu Moje slunce Mad režisérky Michaely Pavlátové. Nové vydání Frišty vychází u příležitosti uvedení tohoto snímku. Zároveň se ke čtenářům dostává v době, která nelítostně ukazuje, že vyprávění neztratilo ani po letech nic ze své aktuálnosti.... celý text

Makropulos
09.01.2018 5 z 5

Frišta je příběh o životě afghánských žen, je to příběh o životě ruské míšenky provdané do Afghánistánu, o kulturním šoku, a hlubokých kulturních rozdílech, které vůbec není jednoduché překonat ani jednoduše vyřešit různými humanitárními organizacemi a zahraniční pomocí. Co na knize nejvíce oceňuji je ten lehký až dokumentaristický autorčin styl, který nijak netlačí na city, a přitom čtenáře do hloubky seznamuje s charaktery a myšlenkami jednotlivých postav, se způsobem rodinného života i s tím, že přes veškerá příkoří i násilí může stále trvat láska k partnerovi. Zaujalo mě mnoho názorů afghánských žen a vlastně i mužů např. na mnohoženství, burky, vzdělání, otevřenost celého vyprávění a samozřejmě obdivuji znalost prostředí a myšlení prostých Afghánců. Doporučuji.

micha-ella
12.09.2017 5 z 5

Skvělá knížka! Krásné, pevné, kvalitní Baťovy boty, ručně šité!

Madluska
09.09.2016 4 z 5

Po delší době kniha, od které jsem odcházela opravdu jen nerada a byla jsem napjatá, jak se všechno v tom dalekém a exotickém Afghanistánu semele. Proč mladá Ruska (dobře, ruská míšenka) odejde právě tam, jaké štěstí asi hledá a jaké štěstí asi najde. Je zde nádherně zobrazena ona mnohdy nepřekonatelná kulturní propast, drobné radosti i velké beznaděje. Autorka bezpečně zná obě popisovaná prostředí a díky tomu nám umožňuje nahlédnout nejen pod pokličku rodin, ale i do hlav jednotlivých postav. Škoda, že kniha skončila - tak moc by mě zajímalo pokračování!!
P.S. Jazyková stránka knihy je opravdu tristní - tolik překlepů a chyb už jsem v knize dlouho neviděla. Škoda toho...

AdaVinculin
13.08.2016 3 z 5

Kniha me bohuzel moc nezaujala, vubec jsem se do toho nemohla zacist. Pro me neni psana moc poutave..

efka.michalkova
21.12.2013 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Líbí se mi styl, jakým je napsaná a jak se aktuální dění mísí se vzpomínkami hlavní postavy, takže některé skutečnosti tak nějak tušíte, ale odkryty jsou až v závěru. Baví mě scény až dojemného rozruchu a zmatku v domě, zároveň však doprovázeny tím neustálým pocitem staženého žaludku, který jsem měla po celou dobu čtení knihy. Kdy vám konečně dojde, co to ve skutečnosti ten kulturní relativismus je a jak si opravdu velmi často my bílí naivně myslíme, že spasíme celý rozvojový svět (už jen to jak těmto zemím říkáme!) a hlavně, že lidé v těchto zemích na nás čekají a naši pomoc chtějí!!! Kdy vám dojde, že otázka postavení žen v Afghánistánu je milionkrát zapeklitější, než se dá vůbec popsat a že rozhodně to nejhorší, co v té záplavě touhy pomáhat můžeme udělat, je nutit jim své názory... Co také velmi oceňuji, je vykreslení postav, kdy prakticky žádná z nich není ani černá ani bílá, a kniha se tak neutápí ve smutných stereotypech o islámském světě.

Belatris
21.07.2013 5 z 5

Čtivé, ale přesto ne povrchní (jak bývá bohužel zvykem u fikce typu "hoďme srdceryvný příběh do islámského prostředí"). Je znát, že autorka velice dobře zná místní prostředí a kniha z toho v nejlepším smyslu slova těží. Lidskost a místy i humor, a také city, které fungují stejně bez ohledu na režim nebo zeměpisnou polohu.

playada
25.12.2012 5 z 5

Je to napínavé, překvapivě humorné, čtivé. Největší záhadou stejně zůstává " Mad"....

planeta
10.09.2012 5 z 5

Velice zajímavý pohled do rodiny žijící úplně jiným životem, jiná kultura, přísná pravidla pro ženy i pro dívky . Doporučuji všem!!

Elzina
30.04.2012 5 z 5

Kniha je napsána nesmírně poutavě a vtipně, aniž by zlehčovala trpký úděl žen... Jediné mi na knize vadí - gramatické a pravopisné knihy, jako by kniha neprošla žádnou korekturou. To je veliká škoda, kazí to dojem z celého díla!

Median
11.01.2012 5 z 5

super vhled do zcela jiné kultury, jako byste tam žili s nimi. Opravdu jedna z nejlepších knih českého autora.

Tripedalia
30.08.2011 5 z 5

Pohled Evropanky na život v Afganistánu, na jejich zvyky a kulturu. Život rodiny, do které se Herra přivdá, je navíc ovlivněn adopcí postiženého dospívajícího chlapce a událostmi okolo 11.září. Jedinečná kniha, kterou opravdu stojí za to si přečíst..

Alma-Nacida
22.03.2011 4 z 5

Kniha je napsaná čtivě a s velkou znalostí prostředí, škoda jen toho drobného písma :-(, které nás brejlovce nutí vytáhnout silnější brýle a pořádně rozsvítit. Jinak mohu jen doporučit.

Márinka
30.11.-0001 5 z 5

Je dobré, zvláště pro ženy, přečíst si čas od času o tom, že náš zdejší život - život v civilizované Evropě, není tak samozřejmý pro všechny na světě.