DNA

DNA https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/369252/bmid_dna-d9m-369252.jpg 4 926 926

Freyja & Huldar série

Brutální vražda jako trest – jaký skutek si ale zaslouží tak hrůzostrašnou odplatu? Mladá žena byla brutálně zavražděna. Jediným člověkem, který by snad mohl zodpovědět mnohé z otázek, je její sedmiletá dcerka, která se v době vraždy ukrývala pod postelí. Ta však mlčí. Čerstvě povýšený detektiv Huldar se obrací na psycholožku Freyju a Dětský dům, zabývající se dětskými traumaty. Freyja, která nedůvěřuje policii a už vůbec ne Huldarovi, není nadšená. Jejich spolupráci totiž komplikuje skutečnost, že se spolu nedávno vyspali po seznámení v baru, kde se Huldar vydával za někoho jiného. Přesto souhlasí a je rozhodnuta postarat se o bezpečnost malé Margrét. Vrah mezitím pokračuje v zabíjení, zdá se, že je vždy o krok napřed a zanechává za sebou nesmyslné stopy: číselné řady, varovné SMS, záhadné výpočty načmárané na útržcích papíru. Poodhaluje se temný příběh, který měl zůstat zapomenut. Lze rozlousknout šifrované vzkazy včas? Kdo je další na řadě?... celý text

Sonica
11.02.2018 1 z 5

za mě supeeer

libuse6749
11.02.2018

Čtivé, napínavé již od prvních stránek. Přečteno na jeden zátah. První seznámení s autorkou, ale rozhodně ne poslední.

Barbaanek
10.02.2018 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Zápletka je jemně načrtnuta už na začátku, takže zbytek knihy spíš uvažujete, kdo přesně, jak, proč. Hlavní postavy sympatické i se svými chybami, přesně jako v první sérii s Tórou. Jen mi přeci jen trošku chyběla část motivu okolo Karla, to mi přišlo trošku chabé. Ale celkově super. Těším se na další díly a před tím honem opráším Tóřiných šest případů.

Mia07
08.02.2018 5 z 5

Kniha předčila mé očekávání. Musela jsem přečíst na jeden zátah. Napínavé, vrah mi probleskl hlavou někde v půlce, ale hned jsem ho zamítla a ono to bylo správně. Yrsa opět nezklamala, její série s Tórou byla skvěla a i tato má skvěle nakročeno .

harvan69
04.02.2018 5 z 5

Přečetl jsem všechny knihy s advokátkou, žádná mě nezklamala a vždy jsem se těšil na další příběh. Tato nová série začíná hezky. DNA je asi nejlepší, co jsem od Yrsy četl. Je to napínavý, bohatý příběh, ale ne tak, aby se v tom člověk ztrácel. Překvapivý pachatel-tak, jak to má být. Líbí se mi i originální konec, kde závěrečné dějství vypráví malá holka prostě bezpochyby pro mně kniha roku 2017.

konicekbily
31.01.2018 4 z 5

Hezky napsaný příběh, někdy možná až moc do šířky. Autorka je skvělá!

konicekbily
30.01.2018 4 z 5

(SPOILER) Široce rozvinutý příběh série vražd s korunní svědkyní malou holčičkou pomalu jde kupředu se zdánlivě až zbytečně popisovanými podrobnostmi života policistů na jedné straně a potenciálními podezřelými na straně druhé. Až konec vše osvětlí.

Lotka
29.01.2018 4 z 5

Super detektivka, napínavá od začátku do konce. Super rozuzlení, těším se na další díl ze série.

allebra
25.01.2018 5 z 5

Další velmi čtivá kniha od mé oblíbené autorky, kterou bylo těžké odložit. Přesto jsem tentokrát prvně u hodnocení váhala mezi 4 a 5*. Nebylo to proto, že mi chyběla duchařina, protože jsem ji v tomto žánru nečekala. I hlavní postavy mi byly sympatické, snad jen těch náhod se mi zdálo nějak moc. Nakonec jsem v porovnání s jiným hodnocením dala Yrse opět za 5 a těším se na pokračování série.

katka.oo
23.01.2018 5 z 5

Na novou Yrsu jsem se hodně těšila a už vím proč. Skvělá kniha! Přečteno o vánocích jedním dechem. Těším se na další pokračování této série!

gossipavlina
22.01.2018 5 z 5

Skvělé! To se Yrse fakt povedlo. S novými postavami se pustila do nové série a začátek byl dechberoucí. Freyja mi byla sympatická hodně. detektiv Huldar asi bude mít trochu problém si získat sympatie čtenářek.
Zápletka perfektně vymyšlená, provedení zločinu bylo teda brutální.
Doporučuji.

pankaplan
17.01.2018 4 z 5

Tohle se hodně povedlo. Yrsa Sigurðardóttir toho napsala hodně a vlastně vše, co jsem od ní zatím četl se mi líbilo. Díky tomu mám laťku nastavenou dost vysoko. Zde, v knize DNA, dostála své pověsti, přestože napsala o něco jinou knihu, než dosud. Opustila tradici severských duchařin a DNA tak zůstává procedurálním krimithrillerem. Místy autorka šokuje brutalitou – ale to je u severských thrillerů dost obvyklé.

DNA je první ze série knih s novými hrdiny (Freya – psycholožka a Huldar – policista). Tito dva jsou vlastně ústřední dvojicí a kolem nich se namotává příběh, který bude ještě minimálně dvakrát pokračovat.

Yrsa opět prokázala, že psát umí, když se do příběhu dostanete, hltáte každou stránku a každou větu. Na konci kapitoly často přijde překvapení, které opět vzbudí vaši pozornost a chuť mít už knihu dočtenou. Čím víc se blížil konec, tím větší spád to mělo.

Když to shrnu: DNA je skvělá kniha příznivcům tohoto žánru, kde jsou zajímavé postavy a na tři zimní večery je jako dělaná.

Hodnocení: 85%

ArwenAragorn
13.01.2018 4 z 5

Šílené vraždy, které zdánlivě nic nespojuje. Navíc u první z nich je svědkem sedmiletá holčička. K tomu šifry, které zachytává radioamatér a rozhodne se pátrat na vlastní pěst.
Vyšetřování vede pro mě docela sympatický policista Huldar, který spolupracuje s neméně sympatickou psycholožkou Freyjou, která je pověřena výslechem holčičky- svědkyně.
Detektivku určitě doporučuji, přestože některé knihy od Yrsy se mně líbily víc.

Hana86
06.01.2018 5 z 5

Tak na toto jsem se opravdu těšila! Já Yrsu prostě můžu! Knížku jsem si přála k Vánocům, jelikož jsem četla zatím všechny v češtině vydané knihy této autorky a moc mě to bavilo...

Knížka mě opět pohltila a neuměla jsem ji odložit. Hlavní postavy mi byly sympatické a jsem zvědavá, jak se bude vyvíjet jejich vztah v budoucnu. Způsoby vraždění byly fakt šílené, to by mě v životě nenapadlo, Yrsa má ale fantazii... Naštvat bych ji nechtěla :)

Tentokrát jsem na sebe hrdá, protože jsem měla dva adepty na vraha a jeden z nich skutečně vraždil. Možná to bylo tím, že už znám způsob psaní této autorky a snažila jsem si všímat různých detailů, které s případem zdánlivě nesouvisí. Už se moc těším na další díly! Doporučuji ke čtení všem, kteří mají rádi podobné knížky.

V každém případě za mě ale vede knížka Pamatuji si vás všechny. V životě jsem totiž nečetla jinou knihu, ze které bych měla při čtení husí kůži. Ale je to duchařina a to každému nesedí...Do budoucna se nechám překvapit, zda tuto knihu ještě paní autorka trumfne něčím jiným...

adaba
06.01.2018 5 z 5

Hodně povedená kniha. Četla jsem všechny knihy této autorky a tuto řadím jako jednu z nejlepších. Už se těším na další díl této série.

Blaufik
01.01.2018 3 z 5

Musím říct, že linka Karla mě vůbec nebavila, zdála se mi nudná a zdlouhavá. Celý příběh byl super, a já jsem jej s nadšením četla a spolu s Freyjou a Huldarem se snažila přijít věcem na kloub, ale zmíněný radioamatér mi celé čtení spíše znechutil a díky jeho kapitolám jsem neměla problém knihu odložit a nechat ji několik dní odpočívat.

Více v mé recenzi v záložkách.

genie
31.12.2017 4 z 5

Asi jsem našla další autorku detektivek, které se dají číst ... I když to bylo chvílemi popisnější víc, než bych si přála, celkově se mi zápletka, hrdinové i rozuzlení líbili.

rene6927
30.12.2017 4 z 5

Na DNA jsem se těšil dlouho. Když jsem od Yrsy četl první knihu (Pamatuji si vás všechny) tak jsem se do ní úplně zbláznil(taky jsem se několikrát málem podělal strachy).
Série s právničkou Tórou je úžasná. Asi jsem v knize ještě nepoznal sympatičtější protagonistku jakou je Tóra.
Nejspíš mi u DNA chyběla duchařina. Jinak, DNA je velmi inteligentní počin.
Skvělá kriminálka.

TeaPeter
30.12.2017 3 z 5

Kniha to nebyla špatná, ale získal jsem pocit, že se autorka chtěla svézt na vlně popularity severské krimi. V knize se objevily perverzní vraždy několika obětí, zneužívání dětí, psychopat, sociopat, dědičná zátěž... Prostě se autorka vydala směrem od lidských detektivek s advokátkou Tórou, které že současné severské tvorby vyčnívají, k běžnému severskému průměru. V téhle kategorii působí kniha spíše rozvláčně, až místy nudně. Z mého pohledu je to škoda, ale dost lidí to nejspíše uvítá...

Peace
23.12.2017 5 z 5

"Je pozoruhodné, jak dokáže jediná událost člověku zničit život, odklonit ho směrem, z nějž se už nikdy nevychýlí."

Hodně dobře promyšlené a propracované, v závěru do sebe vše zapadne jako dílky puzzle. Některé scény v knize byly opravdu děsivé, až jsem byla ráda, že nejsem sama doma :o)