DNA

DNA https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344374/bmid_dna-sgZ-344374.jpg 4 917 260

Freyja & Huldar série

Ve svém domě v Reykjavíku je brutálně zavražděna mladá žena. Jediným svědkem je její sedmiletá dcerka. Když krátce nato dojde k vraždě další ženy, policie je v koncích. Jistý radioamatér zachytává podivné vzkazy, které ho s oběma zavražděnými spojují, a tak, hnán zvídavostí, začne pátrat na vlastní pěst. Huldar, policista pověřený vedením vyšetřování, a Freyja, psycholožka vyslýchající sedmiletou dívenku – klíčovou svědkyni, musejí chtě nechtě pracovat bok po boku. Jejich spolupráci komplikuje skutečnost, že se spolu nedávno vyspali po seznámení v baru, kde se Huldar vydával za tesaře z venkova.... celý text

oblakaknih
18.05.2022 4 z 5

4,5/5
Na DNA jsem se už dlouho těšila a toužila si knihu přečíst. A naštěstí nejsem ani trošku zklamaná!

Tato kniha je plná napětí, nepředvídatelného a překvapení.

Možná to vyzní zvláštně, ale věc, kterou bych knize chtěla nejvíce pochválit, je originální provedení vražd, se kterým se jinde prostě nesetkáte. Nezbývá se ovšem ptát, jak to autorku mohlo napadnout!

Každá z postav důležitých pro příběh, i jeho další pokračování má v knize to pravé místo, je jí věnováno dostatek pozornosti a je skvěle vykreslená. Téměř okamžitě jsem si oblíbila oba hrdiny, kteří budou sérií provázet. Freyja je zajímavou postavou, velmi originální, zasazenou (opět) do neotřelého prostředí. Huldar sice vykazuje určité znaky, které sdílí se všemi detektivy, vyšetřovateli, ale to, co tyto dvě postavy od začátku spojuje to, alespoň pro mě osobně, dokázalo nějaké jeho otřepané vlastnosti zastínit.

Styl psaní je naprostá pecka. Popsat to dokonale není možné, ale to nejlepší je, že autorka vůbec nikam nespěchá, všechno má trpělivě vystavěné, nic neponechá jen tak na půl cesty, příběh je propracovaný. Upřímně je autorčin styl právě to, čím si mě kniha získala nejvíc.

Hrůznost a napětí případu nijak nenarušuje žádná nepříjemná, na sílu vystavěná romantická linka, což opravdu oceňuji.

Příběh ve mě vyvolal docela dost emocí, především jsem ale byla napjatá a překvapená.

A to nejlepší nakonec. Vůbec, ale vůbec, jsem neodhadla vraha!

Už teď se moc těším na další díl(y)!

bosorka
17.05.2022 2 z 5

Těžký průměr. Knížka sice poměrně rychle vtáhne do děje, ale pak se místy zoufale pachtí až k finálnímu vyústění, které tedy těžce zklamalo. Z hlediska detektivek je DNA plná klišé. Autorka se snaží zaujmout netradičnímí (ideálně hodně brutálními) zločiny, přihodí pár dětí, ty přeci zabírají vždy. K tomu vztah-nevztah-možný budoucí vztah dvou hrdinů, který by třeba mohl přitáhnout k dalším dílům série. Ale ono to prostě vůbec nefunguje. Žádná z postav mě nezaujala, všechny byly nevýrazné s žádným zajímavým zákulisím. Huldar byl občas na proplesk a Freya taková nijaká a unylá. Detektivka nemá ani žádnou pořádně vystavěnou atmosféru, prostě jen tak líně plyne a je zbytečně natahovaná.

Stepka1989
10.04.2022 2 z 5

Ja si nejak nemuzu pomoct, ale tahle kniha je asi prvni severska krimi, ktera me nudila. Krome toho, ze mam pocit, ze seversti autori se za dlouhych polarnich noci snazi soutezit o nalezeni nejmorbidnejsiho a nejbrutalnejsiho zpusobu vrazdy, tak mi k srdci neprirostla ani zapletka, ani postavy z knihy. Asi si budu muset dat cas na rozmyslenou, jestli dam sanci druhemu dilu. Jedine kvuli tomu Islandu, ktery ma v mem srdci zvlastni misto..

IHT
09.04.2022 5 z 5

Yrsu mam rad, tak jsem se s chuti pustil do teto serie.
Bylo to napinave, ale ve dvou tretinach jsem si byl prakticky jist, kdo je vrahem. V tu chvili jsem byl ponekud zklamany a chystal se hvezdicku ubrat za "predpoveditelnost" zapletky... ale chyba lavky - vse bylo samozrejme jinak! Takze zaslouzenych 5 hvezd, poklona a omluva autorce a natesenost na dalsi dily! :)

Miliarda
28.03.2022 4 z 5

Mé první setkání s autorkou a ve velké míře převažují pozitivní pocity. Napínavá atmosféra, zajímavý kriminální případ, dobře popsané charaktery hlavní vyšetřující dvojice a osobité islandské prostředí. Na druhou stranu byl však na můj vkus vrah lehce předvídatelný a závěr mírně uspěchaný. Celkově mě však autorka navnadila na další její tvorbu a už se těším až si přečtu další knihu ze série.

bacouch
28.03.2022 5 z 5

Mé první setkání s Yrsou dopadlo na jedničku. Vlastně na pětku. Tato kniha byla velmi čtivá, napínavá jak kšandy a dosti mrazivá. Měla zkrátka vše, co od správné detektivky očekáváte. Rozhodně se těším na další díly série.

edith79
17.03.2022 5 z 5

Tahle kniha mě naprosto vtáhla. Vůbec se mi od ní nechtělo odcházet a strašně jsem se chtěla dozvědět, kdo je ten neuvěřitelný magor, který je schopný takových zločinů. Moc pěkně vymyšlená zápletka, i když s pár nepravděpodobnými náhodami, ale já jsem spokojená. Slibná série.

jejda.majda
13.03.2022 4 z 5

Na Yrsu jsem četla spoustu chvály a protože mě baví dobré detektivky, zařadila jsem ji na seznam knih, které si chci přečíst.

Musím říct, že mám raději “rychlejší” detektivky. Tady bylo spoustu popisných pasáží a děj plynul velmi pozvolna. Byla jsem ve tři čtvrtě knihy a v “příběhu brutálních vražd sériového vraha” (jak knihu mnozí popisují) se staly teprve dvě vraždy!

Nicméně musím napsat, že i přes hodně pomalé tempo mě kniha vtáhla a nemohla jsem ji jen tak odložit, aniž bych věděla, jak to dopadne.

Posledních 100 stran bylo jako smršť. Najednou za sebou události začaly navazovat v rychlém sledu a opravdu největším překvapením pro mě bylo, kdo byl vrah. Většinou tuším, jak se detektivka vyvine, ale tady jsem zůstala opravdu nevěřícně koukat s pusou dokořán.

Až budu mít někdy náladu pořádně se začíst do něčeho pomalejšího, určitě sáhnu po dalším dílu.

FilipHaring
05.03.2022 4 z 5

Dej je popísaný do posledných detailov.

janina66
25.02.2022 5 z 5

Výborná detektivka, zajímavé hlavní postavy a nečekaný vrah. Dle mého pošahanec. A nadějný konec. Určitě si přečtu pokračování.

sassenkka
23.02.2022 4 z 5

Obálky knížek Yrsy Sigurðardóttir jsou pecka. Dlouho jsem po nich pokukovala a nakonec jsem se rozhodla, že zkusím první díl v audio verzi. A i když jsem právě nechtěla začínat žádné nové série, jsem ráda, že jsem se do této islandské perličky pustila.
Byl to silný příběh, dobře vyprávěný, výrazná postava dítěte posílila emoce. Ale jestli jsem u něčeho lapala po dechu, tak to byly způsoby vražd. Musím říct, že něco takového už jsem dlouho nečetla.
Určitě mě zajímá i to, jak se budou nadále vyvíjet vztahy mezi hlavními postavami. Proto se brzy vrhnu na další díly.

Paulmain
14.02.2022 4 z 5

Dobrá detektivka se zajímavou zápletkou. Příběh mě bavil a těšil jsem se vždy na pokračování, přečteno proto za pár dní. Oceňuji všudypřítomný lehce ironický nádech, to mě opravdu bavilo. Rozuzlení absolutně nečekané a trochu komplikované, ale proč ne. Doporučuji a poohlédnu se po další knize této autorky.

loskatos
09.02.2022 3 z 5

Asi jsem ke knize přistupoval s velkým očekáváním a byl proto trochu zklamán.
Za celou dobu jsem si nedokázal vytvořit vztah k žádné z postav. Možná nejvíc ke Karlovi - v podstatě boční roli. Koncové prozření hlavního vyšetřovatele bych spíše zařadil do kategorie pohádky, než do kriminálek.
No nic - příště už od autorky nebudu tolik očekávat.

namornice
03.02.2022 5 z 5

Hodně povedená severská krimi, místy dost brutální se slušně vyšinutým vrahem, kterého jsem teda dlouho netipovala. Velice napínavá detektivka, posloucháno jako audiokniha a načtená byla skvěle. I hudební předěly a doprovod se povedly. Velice slibný začátek série. Moje první Yrsa a určitě ne poslední.

Jnachti
16.01.2022 4 z 5

Velmi čtivý a napínavý příběh. Na můj vkus trochu moc brutální. Velice se mi líbila postava vyšetřovatele i dětské psycholožky, komplikovaný vztah mezi nimi hezky kořenil detektivní zápletku.

oskli
14.01.2022 5 z 5

Ha, tak tohle bylo překvápko! Podle hodnocení jsem doufala, že se mi kniha trefí do vkusu, a přesně to se stalo. Posloucháno jako audiokniha, od které se mi občas vůbec nechtělo. Načtená je perfektně. Huldar i Freyja jsou sympatičtí, vrah vyšinutý šílenec, zápletka pro mě překvapivá. Zklamání se rozhodně nekonalo, právě naopak. Rozhodně jdu na další díl.

pollyanna
09.01.2022 3 z 5

Oceňuji absenci střídání časových rovin a to, že jsem se neztrácela v ději ani v postavách, byť měly pro mě dost cizokrajná jména. Nicméně snaha autorů vymyslet co nejodpornější a nejděsivější způsob vraždy, která platí i v tomto případě, moje hodnocení snižuje. Po vzoru nedostižné Agáty by mi prostě stačila „obyčejná“ vražda, která je strašná už sama o sobě, a promyšlená zápletka. A špatně se mi četlo i pro náročnost tématu, jelikož se celé to trápení, vražda i vyšetřování, týkalo dětí...

boxas
01.01.2022 5 z 5

Nebylo to špatné čtení.
Navíc pro mne s přidanou hodnotou, kterou je pro mě islandská literatura, protože tohle byla úplně první knížka nějakého tamějšího autora, kterou jsem dostala do ruky.
Děj má spád, Huldar je docela sympatický chlapík, Freyja je sympatická taky, takže některé drobnější vady na kráse jsem autorce ráda odpustila.

jasmína
28.12.2021 5 z 5

Skvělá kniha, nyní čtu další díl, sice by to mohlo ubrat na síle nápadů vraha, ale Yrsa je skvělá spisovatelka, jen tak dál.....

tami1
27.12.2021 5 z 5

Perfektní severská krimi!

Příběhu nechybí napětí, sympatický vyšetřovatel s neveselým osobním životem a samozřejmě zvrhlé vraždy. Závěr překvapivý. Doporučuji.

PS: Už chápu vyhlášku EU ohledně výkonu vysavačů