DNA

DNA https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344374/bmid_dna-sgZ-344374.jpg 4 916 260

Freyja & Huldar série

Ve svém domě v Reykjavíku je brutálně zavražděna mladá žena. Jediným svědkem je její sedmiletá dcerka. Když krátce nato dojde k vraždě další ženy, policie je v koncích. Jistý radioamatér zachytává podivné vzkazy, které ho s oběma zavražděnými spojují, a tak, hnán zvídavostí, začne pátrat na vlastní pěst. Huldar, policista pověřený vedením vyšetřování, a Freyja, psycholožka vyslýchající sedmiletou dívenku – klíčovou svědkyni, musejí chtě nechtě pracovat bok po boku. Jejich spolupráci komplikuje skutečnost, že se spolu nedávno vyspali po seznámení v baru, kde se Huldar vydával za tesaře z venkova.... celý text

maximus13
19.01.2023 5 z 5

Po delší době hodně zajímavá detektivka, kde jsem ani zhruba neodhadl vraha. Zajímavý nápad s kódy ve vysílačce. Velmi mě těší, že jsem přišel na princip kódování zpráv.
Doporučuji po zahájení čtení dočíst co nejdříve do konce, neboť (alespoň pro mě) byla ta islandská jména očistec. Takže, pokud knihu na několik dní odložíte, asi budete mít vždy chvíli ve jménech trošku hokej.
Pozn.: posloucháno jako audiokniha, která je perfektně namluvená Klárou Cibulkovou.

Adinlea
22.12.2022 5 z 5

Pro me je tato autorka osobnim objevem roku. Narazila jsem na ni nahodou a popisky knih me oslovily, tak jsem si koupila hned prvni dva dily serie.
Knihu DNA jsem doslova zhltla. Ke konci jsem uplne trnula, jestli stihnout chytit praveho vraha, jak se tencily zbyvajici stranky :)
Tesim se na dalsi vyvoj vztahu dvou hlavnich postav, oba jsou mi zvlastnim zpusobem sympaticti a uveritelni.

Mayaotzin
20.12.2022 4 z 5

Tohle se strašně špatně hodnotí. Určitě to není na 5 hvězd, vlastně ani nevím, zda si to zaslouží 4.
90% knihy si člověk říká, co to teda vlastně bude? Co se to tam vlastně stalo, kdo to je, proč se tam o něm píše? Vlastně ani nevím, zda bych Freyu nebo Huldara nazvala hlavní postavou a to je přece divný, ne? :-D

Melaanie
06.10.2022 5 z 5

Další skvělá knížka od této autorky. Dříve jsem četla sérii s advokátkou Torou a to bylo taky super čtení.
Těším se až si přečtu další knihy z této série a doufám, že to bude pořád tak zajímavé čtení jako tato kniha.

Čmeláček
01.10.2022 5 z 5

Vynikající thriller z Islandu. Nejde přestat číst a to mluví za všechno :). Bez debat pět stars!

pavel9410
18.08.2022 5 z 5

Ze serie jsem si nejdriv precetl druhou knizku, ted jsem se vratil k prvni.
Napinave, precteno za odpoledne, vypada to, ze si bingnu jeste dalsi dily.

olga8832
01.08.2022 4 z 5

Něco málo nelogičností, ale celkem zajímavé krimi. Někdy si říkám, jestli se autoři nepředhánějí v absurdnostech, ale krimi celkem dobrá i napínavá.

morava
27.07.2022 5 z 5

Budu pokracovat v teto serii ? No jasne ze jo. Bavilo me to, pachatele jsem neodhadla, trklo me to az ke konci, ale to uz muselo trknout kazdeho :-)
No a dokonce jsem se pri cteni pristihla, ze se sama snazim rozlustit ty kody. Samozrejme, ze jsem je nerozlustila. Bezva cteni, a ja se budu tesit na to, az dostanu chut na dalsi dil.

Lenny2510
25.07.2022

Mé druhé setkání s autorku těchto severských krimi,já čtu spíše více akční knihy,thillery atd. Musím,ale říct,že dobře,zajémavě a čtivě napsaná krimi (detektivka) je též můj šálek kávy,už je pár autorů,kterým se v tomto moc vede .(kepler,Bryndza.......)
Za mě!!! kniha má dobře skrytý a pro mě docela dluho skrytý smysl vraždění, možná jsem celou dobu si řikala"kdo to dělá" místo toho se zamyslet nad tím,proč?? možná by mě pak trkl dřív pachatel.
Děj má samozřejmě x osob ,které tam mají své místo, každá je jiná a na každou se člověk dívá jinak . Holčička,které je v knize 7let...se mi zdá na mnohem víc a úplně nevím,zda by se takto malé dítě vyrovnávalo s traumatem tak jako ona...
pak tam máme postavu mladého kluka,kterému umře maminka na nemoc, ke konci knihy se ukazuje,že by mohl být tak trochu zapleten do všech vražd.... a on ?!!!! sedí,čumí,nechá se odvléct...zkráka toho moc na svou obranu neřekne..a to jsem si ríkala "tvl tak mluv ku..a ať se trochu obhájíš..NE ...
A takhle to je s každou postavou, ale jo!! je to čtivé,občas hlavně začátek jak už to bývá než se pořádně začtete kdo,kde s kým atd. pomalejší...,ale pak to jede bez hluchých míst,okecávaček. Dost často je tam popisováno jak kdo přemýšlí,co a jak dál,ale to taky asi v krimi být musí,líbí se mi,že hned na začátku není odhalen vrah a já celou dobu nečtu jenom o tom jak policie k vrahovi dojde...
Tak jo,je to pěkná krimi s pěkným a pro mě šokujícím závěrem,nic úplně akčního,ale zase popsaná brutalita tam je dost dost syrová....určitě si přečtu další knihy od YRSA...

Timkim
23.07.2022 4 z 5

Jedním slovem....perfektní. Audio jsem měl odposlouchané za dvě noční. Přednes byl vynikající a po dlouhé době se dal poslouchat. Během kapitol dějová linka neztrácela na zajímavosti a napětí se pomalu stupňovalo. Pachatel byl překvapivý a jeho motiv též. Jediné co mě udivilo, byla ta možná přehnaná chladnokrevnost holčičky. Ale za mě dost dobré. Osobní hodnocení, když si ještě ponechám rezervu 8/10.
No a mám problém, další skvělý autor a doufám, že skvělá série. Uvidíme...

Zuzvil
19.07.2022 4 z 5

Knížku jsem četla ušima, občas na mě byla zdlouhavější a také jsem měla problém s islandskými jmény, ale velmi brzy mě příběh vtáhnul a udržel. Líbili se mi i oba hlavní vyšetřovatelé, i když Freyja asi ještě malinko víc :-) Styl psaní autorky mi vyhovoval a přednes interpretky také. Závěr je zajímavě vystavěný a napětí je udrženo až do úplného závěru knihy (i když už víte co a jak). Určitě si časem pustím nebo přečtu další díl. Za mě můžu doporučit.

m_martina
14.07.2022 5 z 5

Mně se kniha líbila a přečetla jsem ji jedním dechem. Od začátku až do konce výborné.

anája
09.07.2022 3 z 5

Pro mě byl nejvíc napínavý konec. Vleklo se to a ty jmena me rušili Ríkhadúr, Baladúr, Romadúr, ale zkusím ještě jiné knihy autorky.

TomTomis
26.06.2022 4 z 5

Přečteno ve čtečce, což mi trochu vadilo. Ale to už je moje chyba. Morbidní vraždy. Morbidní motiv. Vyřešení mě trochu zklamalo, neboť porušilo jakési pravidlo. Už jsem na to v kriminálkách/ detektivkách alergický. Další díly ale jistě zkusím taky. Až bude chuť.

Niu
19.06.2022 4 z 5

Oproti sérii s Tórou jsem se nějak nemohla začíst. Nevytvořila jsem si k Huldarovi a Freyje takový vztah jako v té právě s Tórou. Neuměla jsem uchopit dost dobře, co Freyja vlastně dělá v Domově a Huldar taky nebyl jasně definován. Aspoň takový pocit jsem z četby měla. Začátek byl celkem děsivý. Stejně tak epilog. Vraždy byly dost šílené a tip na pachatele jsem ani neměla, spíše mě bavilo sledovat, jakou roli v tom celém bude mít Karl. Nepletla jsem se. Hlavně na začátku mi to radioněco přišlo dost zdlouhavé a kapitoly se vlekly. Mně se vlastně vlečou vždy, když jsou moc dlouhé. Vzhledem k začátku knihy jsem závěr čekala rozhodně jiný, určitě s ohledem na rozhodnutí, které padlo v prologu plus nějaké rozsáhlejší vysvětlení. Postrádala jsem vtipnost mezi hlavními hrdiny, i když náznaky tam byly. Takže jsem zvědavá na další díly série, jestli bude patrný posun.

martiline
18.06.2022 5 z 5

Detektivku jsem přímo hltala ... ale ne každý by toto "vydržel". Například se mi na začátku knihy právě rozbil vysavač, který jsem měla 17 let ... a jala jsem se vyprávět manželovi děj krimi, což se nesetkalo s nějakým pochopením ... Prý se mi o tom musí zdát.
Ne, nezdálo se mi ... tyto severské detektivky čtu jedním dechem, užaslá ... a jsem konsternována vývojem a výsledkem ... ale hlouběji mi do života nesahají.

Petras_ka
29.05.2022 4 z 5

Brutálne vraždy, Island, viacero dejových línií, záhadné rádiové vysielania boli pre mňa perfektnou kombináciou. Kniha ma veľmi zaujala.
Škoda, že sa autorka venovala siahodlhému vykresleniu postáv a prostredia, čo uberalo na tempe a ani po polovici knihy sa vyšetrovanie nikam zásadne neposunulo. Koniec a vysvetlenie prípadu bolo oproti tomu uponáhľané, no napriek tomu ma prekvapilo.
Kvôli pomalšiemu tempu strhávam jednu hviezdičku.
Ak radi čítate chladné, surové severské krimi, určite po knihe siahnite. Teším sa na druhú časť s Huldarom a Freyjou.

Margerite
28.05.2022 5 z 5

(SPOILER) Navzdory nízkému očekávání, neboť již jednu Yrsinu knihu, Poslední rituál, jsem po několika desítkách stránek odložila, jsem byla mile překvapená. Tady je znát větší propracovanost, zločiny jsou brutální, ale zase ne tak přitažené za vlasy jako ve zmíněném Rituálu. Huldar i Freya jsou sympatičtí, každý svým způsobem. Oba mají své problémy, oba řeší osobní život. Jejich vztah knížku krásně okořenil. Ani jeden z nich není dokonalý a to mě baví. Freya bydlí v hnusném bytě svého bratra a nemá ji rád ani jeho pes a Huldar se jemně řečeno otočí za každou sukní a v práci mu to moc nejde. Samotné vyšetřovaní fajn, hrozně mě bavila linka s Karlem (nevím či psát C nebo K, měla jsem audioknihu). O to víc mě mrzel jeho konec, i když jakás takás naděje tam byla. Rozuzlení nečekané, ale přesto logické. A autorka nám celou knihou sypala drobečky jako Jeníček s Mařenkou, já je přesto přehlédla, vše jsem si uvědomila až zpětně po odhalení pachatele. Vypravěčka Klára Cibulková byla originální a její projev se podle mého ke knize hodil.

Co říct závěrem? Mám strašnou radost, že jsem objevila další skvělou severskou krimi sérii, protože se právě loučím s Harrym Holem v jeho posledním dobrodružství.

TerezaaBaarova
23.05.2022 4 z 5

Napětí: Zvláštní brutalita, mám přečtených docela dost detektivek/thrillerů ale s takovou zvláštností jsem se ještě nesetkala... :)
Hlavní postavy: Zvláštní dvojka... Huldar asi pěknej trouba. Freyja asi upjatá, taková neslaná a nemastná psycholožka.
Trochu se to vleklo, ale vlastně jsem se nemohla odtrhnut.
Sečteno podrtrženo, Huldar i Freya měli solidní vývoj, příběh gradoval, vrah mě napadl asi na milisekundu, pak jsem to zavrhla a nakonec mě to překvapilo... takže dobrý, dávám 4z5. Bylo to dobrý, ale ne skvělý... Další díly budou určitě solidní.

INCOGNITOREADER
19.05.2022 4 z 5

(SPOILER) Posloucháno jako audiokniha, kde mě bohužel úplně nenadchla interpretka Klára Cibulková.
Brutální vraždy. Island. Dvě hlavní postavy. A navíc nadšené hodnocení čtenářů. To vše ve mě vyvovalo opravdu velké očekávání. Musím popravdě říct, že nebylo tak úplně naplněno.
Příběh brutálních vražd je zajímavý, i když vyšetřování postupuje opravdu pomalu a chvílemi to vypadá, že kniha ztrácí temto hlavně ve druhé třetině.
Příběh a vlastně celková dělová linka hlavních dvou postav, je založena na určité události a nedoruzumění a následné neschopnosti si to celé vyříkat. Ale příváší to určitý prvek, který pomáhá odlehčit brutální vraždy.
Dál bude následovat určitým způsobem SPOILER:
Finále obsahuje pohužel často v detektivkách používaný nešvar a to mě zklamalo. Sice to tak jako zapadá do sebe, ale při použítí tohoto klišé si autor ulehčí práci svým spůsobem. Kdo mě zná vím přesně na to co narážím. Doufám, že v dalších dílech už toto autorka nepoužije.