Černá díra

Černá díra https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/374662/bmid_cerna-dira-7ML-374662.jpg 4 625 159

Freyja & Huldar série

Dvanáct let po znásilnění a vraždě mladé dívky v Hafnarfjörduru je v Reykjavíku objeveno pouzdro s poselstvím pro budoucí generace. V pouzdru se nacházejí deset let staré dopisy, v nichž školáci popisují, jak si představují Island v roce 2016. Mezi dopisy se ovšem nachází i nepodepsaný vzkaz udávající iniciály lidí, kteří se mají stát obětí vraždy. Krátce po objevení pouzdra se v lázních v centru města najdou dvě useknuté paže, plavající v bazénku. Ruce vykazují známky toho, že je pachatel uťal oběti zaživa. Přesto policie nedostala žádné hlášení o pohřešované osobě a stejně tak se nevyrojily ani žádné zvěsti o chybějících rukou. Když se však přece jen objeví první znetvořené tělo, nedlouho po něm následuje další a začíná být zřejmé, že dopis z pouzdra nelze brát na lehkou váhu. Kriminalista Huldar upadl na policejním oddělení v nemilost, vyčítá se mu, že nezvládl jiný případ. Jelikož už na stanici nešéfuje, většina někdejších podřízených se ho straní. V troskách je i jeho vztah s psycholožkou Freyjou, přesto doufá, že se mu ho podaří zachránit, když ji do vyšetřování zapojí. Jenže s tím, jak celý případ i vrahův svět Huldara s Freyjou stále víc vtahuje, zjišťují, že nic neběží tak, jak si malovali, a nic není takové, jak se zdá.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Metafora

Sogið , 2015

katka.oo
20.08.2018 5 z 5

Opět výborná kniha od Y.S. Nic jiného jsem snad ani nečekala :-) Už se těším na další pokračování a škoda, že bude asi z této série poslední.

allebra
15.08.2018 5 z 5

Moje oblíbená autorka opět zabodovala. Černá díra se mi líbila více než DNA. Zpočátku jsem měla trochu obavy, že mě nová série "Freyja & Huldar" po sérii s oblíbenou Tórou tolik nezaujme, ale opak je pravdou, obě hlavní postavy jsem si také oblíbila a už se těším na pokračování.

Madelisi
10.08.2018 5 z 5

Ještě lepší než první díl. U každé postavy jsem hned věděla, proč se v ději vyskytuje. Hlavní viník zase mimo "můj" okruh podezřelých.
Souhlasím, že má Yrsa vražednou kreativitu. Huldar a Freya jsou nádherné postavy. Líbí se mi, jak z obyčejné jednoduché věty dokáže číšet sexuální napětí mezi nimi.

LuBu
10.08.2018

Jako vždy autorka nezklamala. Přečetla jsem jedním dechem. Kniha se výborně čte.
První díl s Freyou jsem nečetla, takže to musím napravit a už se těším.

MartinaF
02.08.2018 5 z 5

Od začátku až do konce jsem tuto novinku četla jedním dechem. Myslím si, že to je jeden z nejlepších thrillerů od této islandské autorky.

cérka
27.07.2018 5 z 5

Teda to byla jízda! Yrsa mě vždycky dostane. Zajímalo by mě kde na ty náměty chodí, já se fakt bála!
Kniha se mnou cestovala na dovolenou, tudíž jsem mohla a vlastně musela číst téměř bez přestání :-).
Huldar s Freyjou jsou sem tam na zabití a ta jejich nucená nenucenost také, ale zápletka úžasná. Suma sumárum, po DNA se bojím vysavače a kulmy, po Černé díře budu mít problém s motorovou pilou :-). Kyselině se vyhýbám běžně a auto potřebuji k životu :-).
Doporučuji, Yrsa je opravdu královnou detektivek!

Mia07
27.07.2018 5 z 5

Druhý díl z této série směle konkuruje prvnímu. Děj jde rychle kupředu. Rozuzlení vlastně nepřináší kýžené vítězství. Dál nebudu prizrazovat. Dobře se čte. Zajímavé vztahy mezi hlavními postavami. Jsem zvědavá na další vývoj.

Blaufik
25.07.2018 4 z 5

Yrsa Sigurdardóttir přišla se sérií, která se druhým dílem rozhodně zlepšila. Mistrně vybudované postavy spolu s příběhem udržují čtenáře v neustálém napětí. Atmosféra mezi Huldarem a Freyjou je téměř hmatatelná, chvíli velmi dusná a chvíli cítíme nebezpečné jiskření, což celý příběh krásně oživuje. Tyto hlavní postavy sérii opravdu sluší a já jsem velice zvědavá jakým směrem se bude jejich vztah v dalším díle vyvíjet.

efka.saf
22.07.2018 5 z 5

Další skvělá kniha od Yrsy Sigurðardóttir. Sérii s Tórou jsem měla hodně ráda, ale tato nová mi v mnoha věcech přijde ještě vyzrálejší.

Už v prvním díle DNA jsem "obdivovala" autorčinu vražednou kreativitu a ani ve druhém nevraždí zrovna všedními způsoby. Párkrát jsem si říkala, co by se stalo, kdyby se spojila Yrsa spolu s Chrisem Carterem... Tuším, že něco, co by mohlo soužit jako vražedný kodex Islámského státu. Tak snad to ty dva nenapadne.

Co se příběhu týče, naprosto skvělé! Zápletka byla výborně vymyšlena od samého začátku, měla hlavu i patu a hlavně mi přišla i přes celkovou brutalitu velmi slušně uvěřitelná. Vyšetřovatelé sice poměrně dlouho tápali, ale nakonec se dotápali do zdárného konce a odhalili nám celou (opět velmi smutnou!) pravdu. Yrsa vždy své zápletky čerpala v křivdách let dávno minulých, čímž získávaly na pikantnosti a jisté štiplavosti, zde ale čtenáři předkládá i morální aspekt. Kdo je v této knize vrah a kdo je oběť? Kdo je ten zlý a kdo hodný? Koho je nutno chytit a potrestat a koho ne? Myslím, že asi většina z nás, kdo se pročetl až do konce, se nad těmito otázkami musí alespoň trochu zamyslet, protože právě v této knize je hranice mezi dobrem a zlem povážlivě tenká a nezřetelná.

Jedinou námitku mám vůči trojúhelníku Freyja - Huldar - Erna. Nevím, ale nějak mě tyto techtle mechtle nechaly v tomto díle chladnou a odváděly mě od hlavní zápletky, což mi trochu vadilo. Ale zase samotný příběh tento můj subjektivní nedostatek vyvážil.

harvan69
14.07.2018 4 z 5

Moje oblíbená spisovatelka mě opět nezklamala. Tato série mě baví ještě víc než ta s právničkou Tórou. Už DNA byla skvělá a toto je ještě lepší. Ty vraždy jsou drsné. I mě Huldar naštval, že se vyspal s šéfkou, když už se to nadějně vyvíjelo s Freyou.

gossipavlina
06.07.2018 5 z 5

Opět skvělé. Freyja mě baví, Huldar moje sympatie bohužel ztácí. Zápletka důmyslná. Způsoby usmrcení obětí jsou teda brutální a nechutné. Ale i tak dávám plné hodnocení a doporučuji k přečtení

bookcase
02.07.2018 5 z 5

Ufff, opět emočně vyčerpávající, Yrsa prostě zkouší, kam až může zajít. Už se těším na třetí díl. Baví mě trojúhelník Huldar, Freyja a Erla.

andrea4053
01.07.2018 5 z 5

Parada :) Po DNA som si myslela ze uz budem vediet ze nie vsetko je take ako sa zda, ale ouha ... zase ma Yrsa dostala ... a ten koniec! Pribeh vas vtiahne ze budete mat problem prestat citat. Uz sa neviem dockat dalsieho pribehu. Yrsa je proste skvela.

genie
20.06.2018 5 z 5

Pro mě o něco lepší díl než předchozí DNA. Skvělé od začátku až do konce - od popisu pocitů malé holky, která se ocitla v nesprávnou chvíli na nesprávném místě, přes dialogy a hledání důkazů a souvislostí, až po samotné rozuzlení … Kniha není dlouhá a má spád.

astra3
19.06.2018 5 z 5

První díl této serie mě trochu zklamal, a tak jsem byla zvědavá na druhý díl. Přečetla jsem ho raz dva. Je napínavý, pěkně se čte a má spád.

MMacicekk
18.06.2018 5 z 5

Skvělá kniha, která vás už od prvních stránek vtáhne a nepustí do poslední stránky. DNA byla skvělá, ale že ji Černá díra na plné čáře předčí? Stalo se. Autorka to se čtenáři umí. Atmosféra mrazivého Islandu je skvěle vykreslená už od prologu, který byl až strach nahánějící. Téma bylo smutné, nejhorší pro mě bylo pomyšlení na to, že se to děje pořád. Závěr byl excelentní a epilog? Po jeho přečtení se mi až zastavil dech. Brilantní kniha! Oblíbila jsem si i ústřední dvojici Huldara a Freyju a jsem moc zvědavá, co přinese závěrečný díl.

adaba
16.06.2018 5 z 5

Super knížka, napínavá až do poslední stránky :) Četla jsem i celou předchozí sérii s Torou a byla výborná, ale série Freyja a Huldar je snad ještě lepší. Těším se na další díl této série.

happy-smile
30.05.2018 5 z 5

Kniha je svižná, děj přirozeně odsýpá a Yrsa si s námi hraje jako kočka s myší. Kdo je vrah a kdo je oběť? Na konci nás tedy čeká nejedno překvapení. Tahle série vypadá opravdu dobře a těším se na další díly.

veronika0382
28.05.2018 5 z 5

Skvělá zápletka, k tomu překvapivé rozuzlení a strhující epilog, který mě opět dostal. Yrsa se jako vždy předvedla v tom nejlepším světle.