Černá díra

Černá díra https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/374662/bmid_cerna-dira-7ML-374662.jpg 4 625 159

Freyja & Huldar série

Dvanáct let po znásilnění a vraždě mladé dívky v Hafnarfjörduru je v Reykjavíku objeveno pouzdro s poselstvím pro budoucí generace. V pouzdru se nacházejí deset let staré dopisy, v nichž školáci popisují, jak si představují Island v roce 2016. Mezi dopisy se ovšem nachází i nepodepsaný vzkaz udávající iniciály lidí, kteří se mají stát obětí vraždy. Krátce po objevení pouzdra se v lázních v centru města najdou dvě useknuté paže, plavající v bazénku. Ruce vykazují známky toho, že je pachatel uťal oběti zaživa. Přesto policie nedostala žádné hlášení o pohřešované osobě a stejně tak se nevyrojily ani žádné zvěsti o chybějících rukou. Když se však přece jen objeví první znetvořené tělo, nedlouho po něm následuje další a začíná být zřejmé, že dopis z pouzdra nelze brát na lehkou váhu. Kriminalista Huldar upadl na policejním oddělení v nemilost, vyčítá se mu, že nezvládl jiný případ. Jelikož už na stanici nešéfuje, většina někdejších podřízených se ho straní. V troskách je i jeho vztah s psycholožkou Freyjou, přesto doufá, že se mu ho podaří zachránit, když ji do vyšetřování zapojí. Jenže s tím, jak celý případ i vrahův svět Huldara s Freyjou stále víc vtahuje, zjišťují, že nic neběží tak, jak si malovali, a nic není takové, jak se zdá.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Metafora

Sogið , 2015

Timkim
25.01.2023 5 z 5

Tak tohle byla síla. O mstiteli jsem měl jasno přibližně v polovině knihy ale ten epilog to úplně rozkopal. Co mě ale opět bavilo, byla ta jména osob a měst....takový jazykolam prostě nevymyslim. Téma bylo docela dobré a jako rodič jsem chápal pohnutky, ale nedovedu si představit tu sebekontrolu tolik let...dobré to bylo,

vivula
21.01.2023 5 z 5

Ta jména nedávám, půl knížky se mi pletl Thorvaldur a Thröstur :-D jinak super - téma, styl psaní, postavy, rozuzlení. U epilogu jsem zůstala s otevřenou pusou…

alca-212
02.01.2023 5 z 5

Za poslední měsíc jsem náhodně četla dvě knihy s podobným námětem. Doufám, že co se týče tématu, mám na delší dobu vybráno :-).
Jinak kniha od Yrsy byla bezva, líbila se mi.

Adinlea
25.12.2022 5 z 5

(SPOILER) Skvele napsana kniha s hnusnym tematem. Velmi mi sedi styl psani a vypraveni, kniha je presne tak dlouha, jak mi na cteni vyhovuje a ma prijemnou sazbu.
Od autorky si poridim rozhodne dalsi knihy a drzim Huldarovi palce, aby se mu vztah s Frejyou posunul dal :)
Spoiler - Nejak nechapu, proc byl Huldar kvuli predchozimu pripadu potrestan, nemohl za mrtvici u vyslychaneho a jako prvni a jediny odhalil pachatele…. Z meho pohledu je Erla daleko horsi hlavni vysetrovatelka….

IreneP
03.11.2022 4 z 5

Tentokrát je tématem především násilí na dětech a autorka naštěstí nevěnuje samotným vraždám explicitní popisy, to bych asi nedala. I proto mám knížky od YRSY ráda. Samotné pátrání je napínavé a dost komplikované, aby se člověk nenudil, ale také srozumitelné a logické. Poslouchala jsem jako audioknihu a od Vilmy Cibulkové je to načtené skvěle.

Petras_ka
09.10.2022 4 z 5

Druhý diel je rozhodne lepší ako prvý, no nenadchol ma až na 5*.
Vyšetrovanie tentoraz prebiehalo rýchlejšie, zápletka bola zaujímavá a páčila sa mi linka s puzdrom s posolstvom pre budúce generácie.
Chápem, že je všetko kvôli navodeniu atmosféry, ale jediné čo mi vadilo, bolo priveľa opisov, z ktorých som mala pocit, že na Islande je všetko šedé, pochmúrne a všetci sú buď nešťastní, osamelí alebo mali zlé detstvo...

Čmeláček
04.10.2022 5 z 5

A zase vynikající thriller! Líbil se mi stejně jako už první případ s Freyjou a Huldarem. Suverénních 5 stars! :)

martiline
02.10.2022 5 z 5

Dokonalá detektivka od mé oblíbené autorky. Opět nezklamala.
Dokonalé zločiny, dokonalé naplánování ... netroufnu si ani hádat uprostřed knihy KDO za tím vším je. Je to tak napínavé, že vám to ani nedovolí bloudit v knize o pár stránek dál ... nedovolí vám ani přestat číst. Opět jsem četla do noci ... Doporučuji k přečtení.

Arwen777
20.08.2022 4 z 5

Další díl, opět jsem poslouchala jako audioknihu. A bylo to příjemné opětovné setkání s Huldarem a Freyou, jejich komplikovaným vztahem, ale hlavně s jejich společným pátráním po autorovi dávného dopisu v časové schránce a vyšetřováním vražd, které na sebe nenechají dlouho čekat. Případ je poměrně drsný, týká se zneužívání dětí, což je vždy těžké. Ale autorka si nelibuje v nechutných scénách víc, než je potřeba, děj je napínavý, vyšetřování zamotané, komplikované vztahy a minulost a odhalení motivů přichází až na konci.
Kvalitní detektivka, kterou ráda doporučím.

m_martina
16.07.2022 5 z 5

Tuto paní spisovatelku mám ráda, a proto mě nezklamal ani další případ Freyji a Huldara. A opravdu to byl zajímavý nápad s tím pouzdrem.

Niu
15.07.2022 5 z 5

Uf, to bylo spletité. Líbí se mi v detektivkách řešení starých hříchů. Z toho začátku i konce mrazilo. Ale nejsem si jistá, jestli jsem úplný závěr pochopila správně...? Bylo to náročné téma. Nemohla jsem uvěřit, že ten přístup všech je tak laxní - vyšetřovatelů, svědků, zainteresovaných osob. Zbytečná byla linie se svobodnými zednáři, to se mi tam nehodilo. Pro Yrsu je typický humor v jejích detektivkách a nejednou mi vykouzlil (i přes vážnost případu) úsměv na tváři a někdy i hlasitý výbuch smíchu. Humor mezi postavami je dobře zmáknutý :-) Co mi vadilo, byly nepříjemné povahy většiny zúčastněných. Huldar má své chyby, ale snaží se napravit. V okamžiku, kdy si myslím, že ho Freyja vezme na milost a jako psycholožka se s ním vypořádá, ochladne to mezi nimi na teploty blízké islandskému prostředí. Baldur mě celkem pobavil s jeho patálií. Měla jsem jiný typ na pachatele. Co mi u Huldara trošku chybí je takový ten způsob "mít slovně navrch", nějaké vtipné komentáře, kdy vyslýchaného uzemní.

INCOGNITOREADER
25.06.2022 5 z 5

Druhý díl je rozhodně svižnější než díl přechozí. Konec je naštěstí mnohem lepší a tak mám z knihy celkově lepší dojem než z prvního dílu. Vyšetřování ze začátku vypadá, že opět tak nějak přešlapuje na místě, ale za chvíli se rozjede. Vztah Freyji a Huldara se tady opět zamotává a byl pro mě mnohem uvěřitelnější a to se mi líbilo. Opět posloucháno jako audiokniha a musím říct, že i na interpretku už jsem si zvykl.

LooneyCZ
13.06.2022 5 z 5

Drsný severský krimi příběh. Napínavé a překvapivé do poslední strany.

Gigy
13.06.2022 3 z 5

Jako... Nebylo to úplně blbý. Jak se píše o kousek níž - solidní děj i zápletka. Jen si nejsem moc jistá tím, jestli si za pár týdnů vůbec vzpomenu na to, že jsem nějakou Černou díru četla a o čem že to vlastně byla. Bylo to dobrý, ale dle mého se to nijak zvlášť neodlišovalo od ostatních knih stejného žánru. Když ale budu mít nějaký ten čtenářský prostoj a nedostatek inspirace, nebudu se bránit a po Yrse sáhnu klidně znovu.

FilipHaring
28.05.2022 4 z 5

Solidny dej a zapletka. Teším sa ako a vyvinie vztah Huldara a Freji.

TerezaaBaarova
27.05.2022 5 z 5

Druhý díl série ještě lepší než díl první.
Nepředvídatelný, čtivý a zamotaný.
Tentokrát bylo téma ještě zajímavější a napínavější…a opět Freya a Huldar. Jejich další vývoj, sváry a komplikovaný vztah.

Kdo ještě nezačal číst knihy Yrsy, měl by okamžitě začít a já jdu hned na další knihu.

Miliarda
30.04.2022 5 z 5

Po předchozím dílu, kde mě trochu zklamal uspěchaný konec, se autorka posunula o level výš a nabídla směs napětí, nečekaných zvratů, zajímavých postav a neotřelého příběhu, kdy spolu veškeré tyto elementy hrají v dokonalé souhře. Vše je navíc okořeněno milostným příběhem hlavních "hrdinů" Huldara a Freyji, který knize dodává ještě jeden rozměr navíc a díky své poměrně skromné roli nepůsobí vůbec rušivě, ba naopak. Nemohu než udělit maximální hodnocení a vrhnout se s chutí na třetí díl této umně zpracované islandské krimi.

TomHr
25.04.2022 5 z 5

Pachatel vraždí a Huldar zase perlí. Zajímavá zápletka se točí kolem dopisu, zanechaného před lety v časové schránce. Autorem je, jak jinak, dítě – Yrsa prostě potřebovala vtáhnout do děje dětskou psycholožku. Děj má spád, příběh se odvíjí zajímavě a logicky, jak jsme u autorky zvyklí, nechybí napětí, dramatické situace, humor ani vztahové peripetie. Vzhledem k omezenému počtu postav není složité tipnout si pachatele, ano, byl to jeden ze dvou pravděpodobných kandidátů. To ale vůbec nevadí, toho hlavního, tedy dobré zábavy, Černá díra nabízí vrchovatě.

Paulmain
20.04.2022 3 z 5

Tento díl mi přišel slabší než první. Zcela se ztotožňuji s hodnocením od Venny345 a vzdávám tuto sérii.

IHT
19.04.2022 5 z 5

Moje oblibena autorka opet nezklamala - Cerna dira je socialni drama a dobra detektivka v jednom. Depresivni, ponure (jako prakticky cokoliv z islandske tvorby), ctive, napinave. Poslouchal jsem jako audioknihu a ocenuji i nacteni! :)