Švédské holínky

Švédské holínky https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/372047/svedske-holinky-wRc-372047.jpg 4 128 45

Fredrik Welin série

< 2. díl

Jedné podzimní noci se Fredrik Welin probudí a zjistí, že mu hoří střecha nad hlavou. Fredrik unikne doslova na poslední chvíli a stihne popadnout jen pláštěnku a dvě holínky — obě levé. Jeho milovaný dům na ostrůvku v Baltu lehne popelem i se vším majetkem. Ohořelé trosky se stanou symbolem jeho osamělého života, který se už chýlí ke konci. Fredrik se nastěhuje do starého přívěsu po dceři a hned si objedná nové holínky. Když mu dcera přijede na pomoc a zkontaktuje ho sympatická novinářka kvůli rozhovoru pro místní noviny, obrátí se Fredrikovi život vzhůru nohama.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: ekniha , Host

Svenska gummistövlar , 2015

Nočnípták
13.03.2019 3 z 5

Proti Italským botám je tato kniha , řekla bych, víc upovídaná a popisná. O každém, koho Fredrik potká, se dozvíme co je zač. Pro mne nemusí být děj zrovna akční, mám ráda, když pomalu plyne, ale tady se vlastně vleče, hodně vleče. Přesto jsem knihu přečetla docela se zájmem. Je totiž tak dobře napsaná, že jsem nedokázala přestat číst. Heninng Mankell je totiž kouzelník, který mne polapil do sítě utvořené ze slov. A to mne nebyla ani jedna postava sympatická.

Jaké asi budou jeho detektivní romány? Už se těším.

kuruteku
17.02.2019 4 z 5

Občas mne zaujme kniha, která - skoro - nemá děj, jen atmosféru. Kniha, která nemá jednoznačně kladného hrdinu. Prostě proto, že i takový je život. A Mankell, z tohoto pohledu, psát uměl. Švedské holinky jsou vypořádáním se se životem literární formou. Až mi přijde líto, že už žádný Wallander ani Welin nepřijde. Konec, šlus. Díky.

Isserley
14.02.2019 2 z 5

Byla jsem zvědavá, co nového se událo v ostrovní komunitě, proto jsem po Italských botách přečetla i Švédské holínky. Ke konci už to moc nešlo, dějová linka se rozpadala, vztahy nefungovaly, postavy se chovaly divně, plaveb sem a tam, po větru či proti větru, s motorem či s vesly, bylo už moc. A na skuhrání, že už jsem starý, mám sama sebe, ještě o tom po večerech číst...
Nechci autora zatracovat, možná někdy sáhnu po jeho detektivce, řemeslně píše velice dobře a čtivě. Toto mě bohužel neoslovilo.

camillio
17.01.2019 2 z 5

Asi jsem sentimentální. Tahle kniha není ani milá, ani vtipná, ani k zamyšlení. Je o starci, který v životě vědomě ublížil kde komu, který byl a je bručoun, až na vyjímky sobec, cynik, podobně jako spousta postav kolem (dcera!). A teď se boji svého stáří a blížícího se konce. Přečetl jsem ji celou, ale radost jsem z ní neměl žádnou. Pokud se člověk nedokáže aspoň trochu identifikovat s nějakou postavou, když už ne s tou hlavní, kde má hledat smysl takového čtení?

surikata246
17.01.2019 5 z 5

Zajímavá zápletka a zvláštní charaktery některých postav,knížka se mi líbila.

sarkafarka1900
28.12.2018 odpad!

To se nepovedlo. Pachatel jasný na třetí straně knihy (přitom není vypravěčem a není autorovým záměrem jeho jméno sdělit), části knihy jsou jen bezobsažnou "vatou", hlavní hrdina lékař detekuje u jedné osoby projevy pyromana a přitom i laikovi do očí bijící závěr neudělá.... Prostě odpad.

Jolina
02.12.2018 5 z 5

Kniha mě pohltila svou atmosférou. Vykreslení vztahu stárnoucího muže s novinářkou i záhada kolem žháře byla dokreslena skandinávskou atmosférou malých ostrůvků, na kterých probíhá uzavřený život, život, který málokterý obyvatel velkoměsta dokáže pochopit. Citlivý příběh plný originálních myšlenek mi sedl. Možná i do toho listopadového počasí.

michalka S.
19.10.2018 2 z 5

Nějak nevím co napsat. Kniha me moc nebavila

jiri77
03.10.2018 4 z 5

Mankella mám rád ,tak jsem se pustil do čtení holínek. Kniha mě mile překvapila a čtení o stárnoucím člověku mi sedlo. Kniha skvěle popisuje bilancování života, vztahy v rodině a soužití se sousedy na ostrovech. Depresivní nálada a vesměs špatné počasí navodí tu pravou atmosféru příběhu ,který jen tak nepustí. (Po zjištění ,že se jedná o druhý díl, jsem měl ze začátku strach ,že mi to nesedne ,ale opak byl pravdou a proto se musím ohlédnout po prvním dílu.) Akorát jedna scéna mezi otcem a dcerou byla absolutně mimo, kterou popisuje DominaCZ a dávám ji za pravdu, celkově mi to snížilo dojem z knihy a dávám o hvězdu méně.

Makrela Liška
16.07.2018 4 z 5

Holínky nasadily daleko upovídanější tón než Italské boty. Taky se víc bilancovalo a míň se toho dělo. Víc se toho otevřelo a nedořeklo než se dořešilo, ale čtení to i tak nebylo špatné.

L.Helena
14.07.2018 4 z 5

O něco méně depresivní příběh než první díl, ale stejně je to pořád pochmurné čtení. Chování a reakce většiny postav je neobvyklé, v běžném životě bychom řekli, že se jedná přinejlepším o narušené osobnosti. Literárně sice povedené, ale číst podobných knížek více za sebou, tak si přivodím pořádnou depku.

DominaCZ
12.07.2018 3 z 5

Spoilerové kousky!

Kniha vylíčila stárnoucího muže jako někoho, kdo, jak se říká, ošu.til a opustil, protože si v tom liboval, jak dokazují četné vzpomínky-té minulosti je tam pomalu víc než děje, takže se dozvíme že to poprvé dělal ve 14-ti a že jedna cudná děva ho u toho kousala tak, že měl tvář i prostěradlo od krve-je zázrak v tom stavu ještě moci utěšeně tělesně konat, že?

Pán byl prostě borec, ale i ha*zl - když měl modřinu, trápil za to zvířata a házel hmyz do ohně...
Byl také velmi zručný-věčně zakopával a válel se anebo, chtě v hotelu narovnat křivý obraz, šťouchem ho pokřivil ještě více.

Iritující postavy byly jak Lisa, tak jeho dcera. Lisa-sousedka odmítavě sebevědomá- "nic si neslibuj" - její hlavní hláška, protože si myslela, že když s ní náš děda chce pobýt, že ji hodlá tělesně soulo/žit,což náš děda už nechtěl.

Jeho dcera? Na nakopání do .... ano tam. Malý důvod: hovoří s ní ve svém karavanu a když se zeptá na její život, ona ho UDEŘÍ, až z něj crčí krev. Normálně by člověk buď vyslal zpětným rázem tu k*ávu k zemi, anebo by byl v šoku, ale on si nos podržel kapesníčkem a omluvil se dceři, že se jí teda vyptávat nebude a pořád byl fit a ještě ji šel vysekat z lochu.

Tu knihu čtěte, pokud chcete číst chátrajícího neurvalce se zázračnými schopnostmi.

hapac
07.07.2018 4 z 5

Krásně se četlo - o stáří, o citech.... vlastně se tam toho moc nedělo (až na to, že přišel o střechu nad hlavou), ale byl to hezký čtenářský zážitek.

haski
02.07.2018 4 z 5

Tak jsem se pochlapila, abych zvládla světabol pana Mankella. Má to v sobě nějakou hloubku, cit i oduševnělost. Na mě to, ale bylo moc vyčerpávající. Myslím, že mám svého trápení také dost a už si chci od toho cizího odpočinout. Má to něco do sebe, ale všeho s mírou.

marion111
20.06.2018 5 z 5

Henning Mankell - je jasné, že ne každému styl tohoto autora vyhovuje. Ale já ho mám moc ráda - přečetla jsem jak detektivní serie, tak "boty a holínky" - a všechny jeho knihy ve mně zanechaly hlubokou stopu.

Pett
27.05.2018 4 z 5

Italské boty mi sedly jak bačkůrky... člověk by v nich nachodil stránek třeba bžilion... bohužel po přezutí do holínek se kouzlo kamsi vytratilo a já se cestou snad i začala těšit, až je sundám... což mě nemálo mrzelo... navíc s pointou detektivní linky má mysl nějak odmítla spolupracovat... ale... Fredrik je prostě Fredrik, i když vám někdy svou ukňouraností statečně pije záložku ;)

vojtech8412
27.05.2018 1 z 5

Kniha je neuvěřitelně zdlouhavá, dočetl jsem ji jenom silou vůle. Nebavila mě, nepovznášela, čtení mě skoro vůbec netěšilo.

evasamankova
20.05.2018 5 z 5

Stejně jako Italské boty, tak i Švédské holínky jsou nostalgické a krásné čtení o životě a smrti. Navíc zabalené v dokonale pohlcující atmosféře. Je to příběh, v němž se na první pohled nic výraznějšího neděje - žádná tradiční dominantní zápletka, ale přesto se v něm děje naprosto všechno...

zuzana2599
18.05.2018 5 z 5

Samotné stáří je poklidné, pomalé, plné vzpomínek...
Ve stejném duchu se nesla tato kniha. Překrásná kniha.
Četla jsem ji s velkou pokorou a radostí. Autor knihy je skutečný mistr pera.
Přeji Fredrikovi všechno dobré a ať se mu v těch nových holínkách dobře chodí :-)

Inka063
02.05.2018 4 z 5

O něco méně podivné jednání a rozhovory hlavních postav než v Italských botách, takže pro mě víc přijatelné. Zvláštní. Není moc takových knih, kdy autor popisuje každodenní a nezajímavé činnosti a přesto mě něco nutí číst dál. V té stereotypnosti se odráží stárnutí, pocit nepotřebnosti, ztráta atraktivity a fyzické zdatnosti. Přežívání ze dne na den a čekání na smrt.
Fredrik si nakonec svůj smysl života - na rozdíl od Janssona - ještě našel ...

Švédsko požáry

Henning Mankell