Forrest Gump

Forrest Gump https://www.databazeknih.cz/img/books/73_/7397/forrest-gump-7397.jpg 4 1368 261

Forrest Gump série

S humorem vykreslený obraz Ameriky druhé poloviny 20. století, který je podtextem osobního vyprávění hlavního hrdiny. Forrest Gump možná byl trochu opožděné dítě. Jeho život byl ale neuvěřitelný: dostal se na univerzitu, jako voják do Vietnamu, stal se podnikatelem a milionářem... S neodolatelnou bezelstností popisuje svůj život i situace, z nichž vždy vyvázl šťastně. Podle knihy byl natočen film s Tomem Hanksem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , XYZ (ČR)

Forrest Gump , 1986

Shindo
04.12.2017 4 z 5

Knižná predloha milovaného Forresta, hoci s iným, menej hollywoodskym koncom. Ak si človek zvykne na trocha zamotaný, "idiotský" prejav hlavného hrdinu, stojí to za prečítanie.

Gustik5
10.11.2017 4 z 5

Kniha je to dobrá, což o to, ale příliš neustálená. Zdá se mi, že je to až moc přehnané. Groom tam zkrátka nacpal vše co ho napadlo, a tudíž je to tak trochu celé zmatené, jak první, tak i druhý díl. Zato film má stále celkem stejné tempo, a je téměř dokonalý. U mě jediný snímek, který překonal knižní předlohu...

ddkk
07.11.2017 5 z 5

"Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co si vezmeš", říkala máma...Forest pro mne už navždy splynul s postavou Toma Hankse a s hlasem Vladimíra Dlouhého. Knížka je jiná, scénárista si díkybohu vybral jen to podstatné. Přesto - pro mne i díky filmu za pět.

annemonne
25.10.2017 3 z 5

Spousta příběhů v jednom, odlehčující čtení. Dobrý na dobou noc :)

MOu598
04.10.2017 3 z 5

Četla jsem v březnu 2005. Podle mých poznámek:
Nespisovně psané, někdy zbytečně sprosté.
Občas krásné. Velmi často ale hrozná blbost, nemožné absurdity.
Film je milionkrát lepší.
Citát:
"V životě je holt někdy nutný nedopustit, aby vám správný věci stály v cestě."

Always a reader
18.09.2017 5 z 5

Krásný, zajímavý a hlavně nezvykle napsaný příběh.. Možná chvilku trvá než si člověk zvykne na vyjadřování postav, ale právě to dodává knížce na originalitě.
Díky této knížce jsem opět po dloooouhé době začala číst a zjistila jsem jak strašně moc mi to chybělo..Ponořit se do knižního světa. A to jsem ji začala číst úplnou náhodou. Měla jsem ji vrátit, vlastně jsem dělala poslíčka, ale měla jsem dlouhou chvíli a knížka mě přitahovala..až jsem neodolala.

bagger95
02.09.2017

Nedočetl jsem. V němčině je to velmi náročné čtení se spoustou slangových a nespisovných výrazů, divnou stavbou věc atd. Málo pokročilým bych tuhle knížku určitě nedoporučil. Špatné mi to ale - z toho, kam jsem se prokousal - nepřišlo.

JointlieKat94
23.08.2017 5 z 5

Miluju Forresta. Jen se nemohu rozhodnout, jestli víc filmovýho, nebo knižního. Ten knižní mě zaujal možná víc, měl víc schopností, učil se stále něčemu novému. Hrál šachy, mlátil se, byl sprostej, byl v džungli a byl astronautem.. kamarádil s vorangutanem.. chvíli jsem si zvykala na styl psaní, ale zhltla jsem to za den. Ten knižní měl lepčí život, než ten filmovej. Ale film je srdcovka, prostě. Dávám 5*. ;)

Macawi
15.08.2017 4 z 5

Pěkná oddechovka, občas mi Forresta bylo líto, občas jsem se hlasitě smála, což je super, když si čtením krátíte čtení :-) .

Klamm
30.07.2017 4 z 5

Nevzpomínám si, že by si Forrest někdy na něco vyloženě stěžoval, nadával a hledal chybu v druhých. Občas si jen povzdechl, že je asi opravdu fakt idiot, ale jinak bral život tak, jak přicházel. Někdy mi přišel jako takový Yes man, co kývne na všechno. Oproti filmové verzi je to sice takový hrubší balvan, ale má moje sympatie.
80%

angloumene
30.07.2017 4 z 5

Předloha notoricky známého filmu s Tomem Hanksem. Proto mě překvapilo hned několik zásadních rozdílů mezi oběma díly. Mezi všemi vypíchnu třeba Forrestovu tělesnou schránku nebo jeho až zázračné nadání pro matematiku. Kniha je také více fantastická a nabízí mnohem odvážnější a nereálnější dobrodružství než film.
Pokud vás tedy láká humoristický, fantastický román o věčném smolařovi a šťastlivci v jednom, ne nepodobném třeba Královny nemají nohy od Neffa, je Forrest Gump určitě pro vás. Jen se připravte na to, že milostná linka tu na rozdíl od filmu nehraje tak zásadní roli.

misaa.p
12.07.2017 4 z 5

Film je sice lepší, ale i tak je kniha fajn. Nestárnoucí citáty budou nej jak v knize, tak ve filmu.

swayno
27.06.2017 3 z 5

Pokud bych neviděla film, asi bych i dala více hvězd. Každopádně kniha má něco do sebe :)

drew95
27.06.2017 2 z 5

Kniha a film mají společný název, pár událostí, ale jinak si jdou obě ztvárnění svou vlastní cestou. Bohužel kniha, zdá se mi, pokulhává. Situace se střídají rychle a slovo "neuvěřitelný" dostává absurdní podobu a zásahů náhody či štěstí bylo příliš.

Jury
20.06.2017 3 z 5

Takovy zlaty stred...na film to ale nema ;)

P1tr
28.04.2017 5 z 5

Knižní předloha klasického filmu, která kupodivu stojí na vlastních nohou více, než jsem před čtením očekával. Překvapivě příběh neobsahuje velké množství slavných momentů a hlášek z filmové adaptace, což může zprvu šokovat, ovšem zvláštní pocity rychle zmizí, neboť kniha servíruje obrovské množství vlastních momentů, které vám v hlavě utkví minimálně stejně výrazně, jako ty filmové. Knižní Forrest toho zažije mnohem více a jeho komentování momentů je sice stejně mimózní, jako v podání Toma Hankse, nicméně jeho mluva je výrazně hrubější a obohacená o sprosté výrazy. Ačkoliv se pár společných styčných bodů s filmovou verzí najde, jako celek funguje knižní Forrest Gump samostatně a jedná se o dílo, které zhltnete jedním dechem velice snadno a nabije vás nekončící zásobou pozitivní energie.

MartinaSladkova
24.04.2017 4 z 5

Ze začátku mi dělala problém gramatika, a připadala jsem si jako opilá, ale když jsem si na tento fakt zvykla, tak jsem se bavila, ač se mi některé pasáže zdály neuvěřitelné. Pobavilo.

danny_21
15.04.2017 4 z 5

Příběh geniálního idiota je jedním z mála případů, kdy literární za filmovou verzí zaostává. Zemeckisův a Hanksův Forrest hraje na vážnější životní notu a proto jasně vítězí ve srovnání spíš s cynicko-humorně-nadsázkovou verzí Groomovou, které na kvalitě v mých očích ubírají hlavně části s orangutamem Sue. Jinak ale nemám dalších námitek a na další pokračování se budu těšit - 75 %

SteveK
20.03.2017 2 z 5

Forrest byl absolutně neškodný člověk s neskutečně laskavým srdcem. Ani nevěděl jak, ale proplul důležitými událostmi 20. století. Řídil se vždy zásadně srdcem a svým jednoduchým morálním pohledem. Společně s mamkou byly jejich rozhovory esencí života, kdy jednotlivé věty se v podstatě daly využít jako jednotlivá motta, podle kterých žít.

To BYL FILM vážení. Kniha je předlohový nesmysl, který nesahá filmu ani po kotníky.

PetK
08.03.2017 5 z 5

Film miluju a znám nazpaměť a teď jsem konečně "četla" v podání Jana Hartla v audio verzi. Hrozně mě potěšilo, že je kniha v podstatě úplně jiná než film, bylo to příjemné překvapení, takové 2 v 1. :-) Hartl je dokonalý, příběhy ještě absurdnější než ve filmovém zpracování. Jen mě několikrát napadlo, kde že to asi ten Jonas Jonasson bral inspiraci...